|
Бөлім: |
Махаббат пен абырой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
19.02.2024ж |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Д.Исабеков «Әпке» драмасы. Бауыр ұғымы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
|
Сабақтың мақсаты Сабақ барысы |
- Шығармадағы кейіпкерлерге тура және жанама мінездеме береді; - Шығармадағы құндылықтарды заманауи тұрғыдан салыстырып, жаңашылдығына өзіндік көзқарасымен баға береді; |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Танысу тренингі.
Кейіпкерлер бейнесін анықтап алу. Топқа бөлу.
Ой шақыру сұрақтары.
«Біліп жүр» айдары Бейнебаян көрсету. (Д.Исабековтың өзінің естелігі) Тақырыпты болжау. Аңыз оқу. Дәулеттің аңызды оқуы.
Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлаймын, сабақ мақсатын оқушылармен талқылаймын. |
Оқушылармен амандасу; Оқушылар шеңберге тұрады, өздерінің аттарын айтып, үйде аға немесе әпке, қарындас па соны айтады. Оқушылар берілген сөздердер бойынша қай кейіпкердің сөзі екенін анықтайды. Топқа бөлініп отырады. (оқушыларға қағаздан жасалған бауырсақтар таратылады, оның астында кейіпкерлердің сөздері жазылады. Оқушылар оқып, кімнің сөзі екенін анықтайды. Бауырсақтың кімнен екенін қарап, топқа бөлінеді.) Оқушылар өз ойларымен жауап береді. Оқушылар неге шығарманың «Әпке» аталуының себебін біліп алады. Оқушылар аңызды түсініп, тақырыпты болжай алады. Оқушылар оқу мақсатына сай өздеріне сабаққа мақсатын қояды. |
Платформа арқылы бағалау Белсенді жауап берген оқушыларды бағалап отырамын. Мұғалімнің қолпаштауы Өте жақсы, жарайсыздар! |
Слайд Кейіпкер сөздері Бейнебаян аңыз |
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс. Үш топқа шығарманың үзіндісі беріледі, топтар үзіндімен танысып, оны көрініс етіп қоюы қажет және келесі топ сол көріністегі іс-әрекеттеріне сәйкес кейіпкерлерге жанама мінездеме береді, . 1-топ – Қамажай тобы 2-топ – Омар тобы 3-топ – Назила тобы
Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын, түр-түсін, жүріс-тұрысын төтеден, бірден суреттеу, тікелей баяндау. Жеке жұмыс. Егер жазушы болсаңыз... Өз тобыңыздың кейіпкеріне бір сөйлеммен тура мінездеме беріңіз.
Жұптық жұмыс. Топтарындағы жұптары бойынша беріледі. 1-жұп. Неге Қамажай өз бақытынан бас тартты? Қазір осылай жасай алатын әпкелер бар ма? 2-жұп. Неге бауырлары әпкесінің қуанышына келе алмады? Қандай құндылықтарды байқадыңыздар? 3-жұп. Бауырларының келмегені неге әпкесін ренжіте алмады? Сіздер не істер едіңіздер? 4-жұп. Отбасы бақытты болуы үшін қандай құндылықтар болуы шарт деп ойлайсыздар?
Еркін микрофон.
|
Топтық тапсырма. Үш топқа үш түрлі эпизод беріледі, сол бойынша топтар көрініс көрсетеді, екінші топ кейіпкерлердің іс-әрекеті бойынша ауызша жанама мінездеу береді. Дескриптор:
Жеке жұмыс. Тура мінездеме беру. Дескриптор:
Жұптық тапсырма. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді. Дескриптор:
Оқушылар еркін микрафон сұрақтарына өз еріктерімен жауап береді. «Бауыр» қандай болу керектігін айтып, сабақ мақсаттарына жеткенін, жетпегенін талқылайды;
|
Топаралық бағалау Бағалау парағы
Қол шапалақтау Мұғалімнің бағалауы плотформа арқылы Мұғалімнің бағалауы плотформа арқылы «Тілектер легі» (оқушыларға бүгінгі жасаған жұмыстарына орай тілектер жазылған төсбелгісін тағу) Мұғалімнің қолпаштау |
Кесте Көрініс Шығарма үзінділері Бағалау парағы classdojo. |
|
Соңы |
Кері байланыс. Құндылықтар ошағы.
Үйге тапсырма. Сабақты аяқтау: «Бауыр керек» әні
|
Бүгінгі сабақтан алған, үйренген құндылықтарын платформаға жазады. Әпкеге қандай сұрақтарың бар? Көркемдеп хат жазыңдар. |
Оқушылардың сабақ бойынша жинаған балдары қойылады. |
classdojo. |
|
Топтың аты |
Бағалау критерий |
Балы |
Топтың балы |
Топ оқушыларының аты |
Балы |
|
Қамажай |
Берілген эпизодты түсініп, көрініс қоя алды. |
1 балл |
|
|
|
|
|
|
||||
|
Көрініс қоюда актерлік шеберліктерін танытты. |
1 балл |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
Топта бірлесе жұмыс жасады |
1 балл |
|
|
|
|
Топтың аты |
Бағалау критерий |
Балы |
Топ оқушыларының аты |
Балы |
|
Қамажай |
Кейіпкерлерге берілген жанама мінездеулердің иесін дұрыс тапты. |
1 |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
Топта бірлесе, ақылдасып жұмыс жасады |
1 |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Д.Исабеков «Әпке» драмасы. Бауыр ұғымы. 8 СЫНЫП
Сабақ жоспары: Д.Исабеков «Әпке» драмасы. Бауыр ұғымы. 8 СЫНЫП
|
Бөлім: |
Махаббат пен абырой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
19.02.2024ж |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Д.Исабеков «Әпке» драмасы. Бауыр ұғымы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
|
Сабақтың мақсаты Сабақ барысы |
- Шығармадағы кейіпкерлерге тура және жанама мінездеме береді; - Шығармадағы құндылықтарды заманауи тұрғыдан салыстырып, жаңашылдығына өзіндік көзқарасымен баға береді; |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Танысу тренингі.
Кейіпкерлер бейнесін анықтап алу. Топқа бөлу.
Ой шақыру сұрақтары.
«Біліп жүр» айдары Бейнебаян көрсету. (Д.Исабековтың өзінің естелігі) Тақырыпты болжау. Аңыз оқу. Дәулеттің аңызды оқуы.
Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлаймын, сабақ мақсатын оқушылармен талқылаймын. |
Оқушылармен амандасу; Оқушылар шеңберге тұрады, өздерінің аттарын айтып, үйде аға немесе әпке, қарындас па соны айтады. Оқушылар берілген сөздердер бойынша қай кейіпкердің сөзі екенін анықтайды. Топқа бөлініп отырады. (оқушыларға қағаздан жасалған бауырсақтар таратылады, оның астында кейіпкерлердің сөздері жазылады. Оқушылар оқып, кімнің сөзі екенін анықтайды. Бауырсақтың кімнен екенін қарап, топқа бөлінеді.) Оқушылар өз ойларымен жауап береді. Оқушылар неге шығарманың «Әпке» аталуының себебін біліп алады. Оқушылар аңызды түсініп, тақырыпты болжай алады. Оқушылар оқу мақсатына сай өздеріне сабаққа мақсатын қояды. |
Платформа арқылы бағалау Белсенді жауап берген оқушыларды бағалап отырамын. Мұғалімнің қолпаштауы Өте жақсы, жарайсыздар! |
Слайд Кейіпкер сөздері Бейнебаян аңыз |
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс. Үш топқа шығарманың үзіндісі беріледі, топтар үзіндімен танысып, оны көрініс етіп қоюы қажет және келесі топ сол көріністегі іс-әрекеттеріне сәйкес кейіпкерлерге жанама мінездеме береді, . 1-топ – Қамажай тобы 2-топ – Омар тобы 3-топ – Назила тобы
Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын, түр-түсін, жүріс-тұрысын төтеден, бірден суреттеу, тікелей баяндау. Жеке жұмыс. Егер жазушы болсаңыз... Өз тобыңыздың кейіпкеріне бір сөйлеммен тура мінездеме беріңіз.
Жұптық жұмыс. Топтарындағы жұптары бойынша беріледі. 1-жұп. Неге Қамажай өз бақытынан бас тартты? Қазір осылай жасай алатын әпкелер бар ма? 2-жұп. Неге бауырлары әпкесінің қуанышына келе алмады? Қандай құндылықтарды байқадыңыздар? 3-жұп. Бауырларының келмегені неге әпкесін ренжіте алмады? Сіздер не істер едіңіздер? 4-жұп. Отбасы бақытты болуы үшін қандай құндылықтар болуы шарт деп ойлайсыздар?
Еркін микрофон.
|
Топтық тапсырма. Үш топқа үш түрлі эпизод беріледі, сол бойынша топтар көрініс көрсетеді, екінші топ кейіпкерлердің іс-әрекеті бойынша ауызша жанама мінездеу береді. Дескриптор:
Жеке жұмыс. Тура мінездеме беру. Дескриптор:
Жұптық тапсырма. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді. Дескриптор:
Оқушылар еркін микрафон сұрақтарына өз еріктерімен жауап береді. «Бауыр» қандай болу керектігін айтып, сабақ мақсаттарына жеткенін, жетпегенін талқылайды;
|
Топаралық бағалау Бағалау парағы
Қол шапалақтау Мұғалімнің бағалауы плотформа арқылы Мұғалімнің бағалауы плотформа арқылы «Тілектер легі» (оқушыларға бүгінгі жасаған жұмыстарына орай тілектер жазылған төсбелгісін тағу) Мұғалімнің қолпаштау |
Кесте Көрініс Шығарма үзінділері Бағалау парағы classdojo. |
|
Соңы |
Кері байланыс. Құндылықтар ошағы.
Үйге тапсырма. Сабақты аяқтау: «Бауыр керек» әні
|
Бүгінгі сабақтан алған, үйренген құндылықтарын платформаға жазады. Әпкеге қандай сұрақтарың бар? Көркемдеп хат жазыңдар. |
Оқушылардың сабақ бойынша жинаған балдары қойылады. |
classdojo. |
|
Топтың аты |
Бағалау критерий |
Балы |
Топтың балы |
Топ оқушыларының аты |
Балы |
|
Қамажай |
Берілген эпизодты түсініп, көрініс қоя алды. |
1 балл |
|
|
|
|
|
|
||||
|
Көрініс қоюда актерлік шеберліктерін танытты. |
1 балл |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
Топта бірлесе жұмыс жасады |
1 балл |
|
|
|
|
Топтың аты |
Бағалау критерий |
Балы |
Топ оқушыларының аты |
Балы |
|
Қамажай |
Кейіпкерлерге берілген жанама мінездеулердің иесін дұрыс тапты. |
1 |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
Топта бірлесе, ақылдасып жұмыс жасады |
1 |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















