|
Мектеп: С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп |
|||||
|
Күні:12.11.2018 |
Мұғалім: Абилнусипова М.О.
|
||||
|
Сынып:10б |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны
|
|||
|
Сабақ тақырыбы:
|
Энергия алмасудың негізгі кезеңдері |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Энергия алмасудың негізгі кезеңдерінің ерекшеліктерін талдайды Оқушылардың басым бөлігі: тыныс алудың кезеңдерін сипаттайды Кейбір оқушылар:Алған білімдерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді |
||||
|
Бағалау критерийлері:
|
Энергия алмасудың негізгі кезеңдерінің ерекшеліктерін талдайды Тыныс алудың кезеңдерін сипаттайды Алған білімдерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: |
||||
|
Гетеротрофтар, фототрофтар, хемотрофтар, автотрофтар |
|||||
|
Сөз тіркестері: Энергия тірі ағзаларда үш жолмен түседі |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сын тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыта отырып, өзгелердің көзқарастарына құрметпен қарау, қарым-қатынас жасау және жауапкершілік құндылықтарына баулу |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия (хемосинтетиктер-хемосинтез жолымен бейағзалық заттардың химиялық энергиясын пайдаланады) |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернеттен мәлімет алып тиімді қолдануға үйрету |
||||
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
9 сынып Автотрофтар, гетеротрофтар |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 3 мин 5 мин |
«Жылулық сыйла» жүрекшені бере отырып, жылы сөз айту Ынтымақтастық атмосферасын құру
Адам не үшін қоректенеді? Ағза заттарды не үшін сіңіреді? Адам мен қоршаған орта арасында қандай алмасу жүреді? Зат алмасу деген не? Энергия деген не? Ағзаға энергия не үшін қажет?
Метаболизм..... Катаболизм (диссимиляция)...... Анаболизм (ассимиляция)....... |
|
|||
|
Ортасы 7 мин 10 мин 10 мин |
Сабақ мақсаты мен тақырыбы айқындалады Таныстырылым Энергия ағзаларға үш түрлі жолмен түседі: қоректік заттар, күн энергиясы, бейағзалық заттардың химиялық энергиясы Энергия мысалы былай бөлінеді: Жылықандыларда ағзалардан жылу түрінде; Электрлік жұпбалықта механикалық қозғалыс энергиясы түрінде; Жарқырауық қоңызда, медузаларда жарық энергиясы түрінде Ағзалардың көпшілігінде химиялық энергия және тіршілік үдерісінде жоғалатын, ағза денесін құрайтын заттар түріндегі энергия бөлінеді.Мысалы: түскен жапырақ, түлеген тері, шаш, жыл сайын өзгеретін мүйіз, түлеу кезінде буынаяқтылар мен жорғалаушылардың алмастыратын жабыны..
«Аялдама» әдісі Толықтыру керек Энергияның тірі ағзаларға түсу жолдары
1
ҚБ: мадақтау сендвичі
1.Энергия тірі ағзаларға неше жолмен түседі А)1 В)2 С)3 2.«Асқа мұқтаж емес» ағзалар А)гетеротрофтар В)автотрофтар С)жыртқыш 3. Автотрофтар жай бейағзалық заттардан нәруыз, май, көмірсуды өз бетімен синтездей ала ма? А)жоқ В)ия С)синтездемейді 4. Автотрофтар қандай топқа бөлінеді? А)фототрофтар, хемотрофтар В)паразит, сапрофит С) гетеротрофтар, автотрофтар 5.Хемотрофтарға нелер жатады? А)цианобактерия В)бактериялар С)өсімдіктер 6.Меншікті заттарын синтездеу үшін, энергия алу үшін нәруыз, май, көмірсулы ағзаға зәру ағзалар- А)саңырауқұлақтар, паразит өсімдік, кей бактериялар В)цианобактериялар С)жасыл өсімдіктер 7.Гетеротрофтар өлі, тірі ағзатекті қоректі тұтынуына байланысты қалай бөлінеді? А)паразит В)сапрофит, шөпқоректі, жыртқыш, паразит С) өсімдіктер 8. тірі ағзаларға энергия қандай жолдармен түседі? А) қоректік заттар В) күн энергиясы С) бейағзалық заттардың химиялық энергиясы
ҚБ: шкала арқылы жұптық Бағалау шкаласы: 8- «5» 6-7- «4» 2-5- «3» 1-– «2» |
Bilimland kz
слайд
оқулық |
|||
|
Аяқталуы 5 мин |
«Бір сөйлем » әдісі арқылы кері байланыс
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Тест |
||||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Энергия алмасу кезеңдері
|
Мектеп: С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп |
|||||
|
Күні:12.11.2018 |
Мұғалім: Абилнусипова М.О.
|
||||
|
Сынып:10б |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны
|
|||
|
Сабақ тақырыбы:
|
Энергия алмасудың негізгі кезеңдері |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Энергия алмасудың негізгі кезеңдерінің ерекшеліктерін талдайды Оқушылардың басым бөлігі: тыныс алудың кезеңдерін сипаттайды Кейбір оқушылар:Алған білімдерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді |
||||
|
Бағалау критерийлері:
|
Энергия алмасудың негізгі кезеңдерінің ерекшеліктерін талдайды Тыныс алудың кезеңдерін сипаттайды Алған білімдерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: |
||||
|
Гетеротрофтар, фототрофтар, хемотрофтар, автотрофтар |
|||||
|
Сөз тіркестері: Энергия тірі ағзаларда үш жолмен түседі |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сын тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыта отырып, өзгелердің көзқарастарына құрметпен қарау, қарым-қатынас жасау және жауапкершілік құндылықтарына баулу |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия (хемосинтетиктер-хемосинтез жолымен бейағзалық заттардың химиялық энергиясын пайдаланады) |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернеттен мәлімет алып тиімді қолдануға үйрету |
||||
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
9 сынып Автотрофтар, гетеротрофтар |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 3 мин 5 мин |
«Жылулық сыйла» жүрекшені бере отырып, жылы сөз айту Ынтымақтастық атмосферасын құру
Адам не үшін қоректенеді? Ағза заттарды не үшін сіңіреді? Адам мен қоршаған орта арасында қандай алмасу жүреді? Зат алмасу деген не? Энергия деген не? Ағзаға энергия не үшін қажет?
Метаболизм..... Катаболизм (диссимиляция)...... Анаболизм (ассимиляция)....... |
|
|||
|
Ортасы 7 мин 10 мин 10 мин |
Сабақ мақсаты мен тақырыбы айқындалады Таныстырылым Энергия ағзаларға үш түрлі жолмен түседі: қоректік заттар, күн энергиясы, бейағзалық заттардың химиялық энергиясы Энергия мысалы былай бөлінеді: Жылықандыларда ағзалардан жылу түрінде; Электрлік жұпбалықта механикалық қозғалыс энергиясы түрінде; Жарқырауық қоңызда, медузаларда жарық энергиясы түрінде Ағзалардың көпшілігінде химиялық энергия және тіршілік үдерісінде жоғалатын, ағза денесін құрайтын заттар түріндегі энергия бөлінеді.Мысалы: түскен жапырақ, түлеген тері, шаш, жыл сайын өзгеретін мүйіз, түлеу кезінде буынаяқтылар мен жорғалаушылардың алмастыратын жабыны..
«Аялдама» әдісі Толықтыру керек Энергияның тірі ағзаларға түсу жолдары
1
ҚБ: мадақтау сендвичі
1.Энергия тірі ағзаларға неше жолмен түседі А)1 В)2 С)3 2.«Асқа мұқтаж емес» ағзалар А)гетеротрофтар В)автотрофтар С)жыртқыш 3. Автотрофтар жай бейағзалық заттардан нәруыз, май, көмірсуды өз бетімен синтездей ала ма? А)жоқ В)ия С)синтездемейді 4. Автотрофтар қандай топқа бөлінеді? А)фототрофтар, хемотрофтар В)паразит, сапрофит С) гетеротрофтар, автотрофтар 5.Хемотрофтарға нелер жатады? А)цианобактерия В)бактериялар С)өсімдіктер 6.Меншікті заттарын синтездеу үшін, энергия алу үшін нәруыз, май, көмірсулы ағзаға зәру ағзалар- А)саңырауқұлақтар, паразит өсімдік, кей бактериялар В)цианобактериялар С)жасыл өсімдіктер 7.Гетеротрофтар өлі, тірі ағзатекті қоректі тұтынуына байланысты қалай бөлінеді? А)паразит В)сапрофит, шөпқоректі, жыртқыш, паразит С) өсімдіктер 8. тірі ағзаларға энергия қандай жолдармен түседі? А) қоректік заттар В) күн энергиясы С) бейағзалық заттардың химиялық энергиясы
ҚБ: шкала арқылы жұптық Бағалау шкаласы: 8- «5» 6-7- «4» 2-5- «3» 1-– «2» |
Bilimland kz
слайд
оқулық |
|||
|
Аяқталуы 5 мин |
«Бір сөйлем » әдісі арқылы кері байланыс
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Тест |
||||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||
шағым қалдыра аласыз


