Материалдар / Сабақ жоспары "Еңлік-Кебек" дастаны
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары "Еңлік-Кебек" дастаны

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Авторы:
25 Мамыр 2023
317
12 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп: № 120 гимназия

Күні: 09. 02.

Мұғалімнің аты-жөні: Нархозиева Ж.Х

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы: Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастаны

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының мазмұнын меңгеру;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының мазмұнын меңгере отырып, композициялық құрылымына талдау;

Кейбір оқушылар орындай алады:

Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының композициясын тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау, шығарманың идеялық мазмұнын ашу;

Бағалау критерийі

  • Шығарма композициясын құрады;

  • композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды.

Тілдік мақсаттар


Пән лексикасы және терминология: дастан , композиция, жанр,сюжет, кейіпкер, «кейс – стади», жағдаяттар т.б.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Менің ойлауымша; өз пікіріме дәлел келтірер болсам; оның мынадай себептері бар; ойымды қорытындылай келе т.б.

Құндылықтар

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс

тарих, этнография, қазақ тілі

Алдыңғы білім


Төменгі сыныптардағы өткен Ш. Құдайбердіұлының шығармашылығын тереңдету.

Жоспар

Жоспарлан ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.










«Мұтылған» сөзі – ұмытылған сөзінен шыққан


Ұйымдастыру кезеңі.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша махаббат тақырыбындағы өлең шумақтарын оқиды.

Қызығушылықты ояту

«Shape1 Бұрыштар» тәсілі. Т

«Мұтылғанның өмірі» - Ш. Құдайбердіұлының поэмасының аты

ақтаға тірек сөз жазылады. Сол тірек сөзге байланысты үш жауап сынып қабырғасының үш бұрышына ілінеді. Оқушылар берілген тірек сөзге байланысты жауаптың бірін таңдайды және себебін түсіндіреді.

ЖShape2

Мұтылғанның өмірі

еке жұмыс.



Бұл Шәкәрім ақынның өзіне қойған аты

«Қара жер мені жұтсын деп,

Өлген соң елім мұтсын деп Атымды қойған «Мұтылған»»







Топқа бөлу. Оқушылар «Бұрыштар» тәсілі бойынша қалай бөлінді, сол бөлінгендері бойынша топ құрайды.

Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын бірлесіп анықтайды.

  • Олай болса, балалар, біз бүгін

Ш. Құдайбердіұлының шығармашылығымен танысамыз.

Сабақтың тақырыбы: Ш. Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек»

Оқушыны бағалау. Сабақ барысында оқушылар өзін-өзі дескрипторларға сай бағалайды. Әрбір дескриптор қадамын орындаған сайын дөңгелектің бір бөлігін орындап отырады. Сабақ соңында дөңгелек толық боялып шықса, оқушының мақсатқа жеткені.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Shape5

*шығарма композициясын құрады;

*композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды.

-ақынның өміріне байланысты мәлімет алдым;

-шығарма мазмұнын меңгердім;

-құрылымына байланысты талдау жүргіздім;

-өз қорытынды пікірімді білдірдім.

Топты бағалау.

Топты бағалау

Екі жұлдыз

Бір тілек

І топ



ІІ топ



ІІІ топ



























































Сабақтың ортасы

6 мин.











5 минут









10 минут









































































































5 минут





Мағынаны тану

«Түйінді ой » стратегиясы

Оқушыларға Ш. Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығынан мәлімет беретін бейнекөрсетілім көрсетіледі, жаңа ақпарат ала отырып оқушылар ақынның өмірінен маңызды деп таныған қасиетін анықтап, қорғайды.

Дескриптор

  • Автор туралы ақпаратты тыңдай отырып, түйінді ой айтады.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»

Р. Рымбаеваның орындауында «Кебек» әні тыңдалады.

Шығарма мазмұнымен жұмыс.

ЖЖ. ТЖ. Әр топқа поэма үзінділері таратылады. Алдымен топтағы оқушылар жұптасып отырып, мазмұнмен танысады, талдайды, сосын топта талдап, меңгереді.

«Елшілер» әдісі. Поэманың басқа да бөліктерімен танысу үшін басқа топтарға елшілер жіберіледі. Олар өз тобындағы үзінді мазмұнын келесі топқа айтып, сол топтың үзіндісін өзі тыңдап тобына қайтады. Осылай барлық топ поэма мазмұнымен толық танысады.

САРАЛАУ. Оқушыларды қабылдауына қарай саралау үшін қайта топқа бөлу. Қолында «қызыл» стикері бар оқушылар

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!