|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ әдебиеті Т1 |
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 04.12.2024 ж |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Еңлік – Кебектің өлімі |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
Сыныпқа жағымды ахуал туғызу. Оқушыларға ақ парақтар таратылып, ортасынан екіге бөлу тапсырылады. Бір бөлігіне өздерінің жақсы қасиеттерін,екінші бөлігіне жағымсыз қылықтарын жазады.Өзінің жақсы азамат болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін жыртып,өзіне алып қалады,екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, қоқыс жәшігіне салдыру арқылы «Сенімділік» жаттығуын жүргіземін.
Үй тапсырмасын сұрау «6 неліктен?» стратегиясы арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларға ақын өміріне байланысты 6 неліктен деп басталатын сұрақтар даярлап келу тапсырылған. 1.Неліктен Шәкәрім Құнанбайдың тәрбиесінде болды? Өйткені әкесі Құдайберді ақынның 8 жасында қайтыс болған. 2.Неліктен Шәкәрімді өз заманының ең білімдар тұлғаларының санатына қосады?Өйткені ақын араб, парсы, орыс тілдерін жетік меңгерген. 3.Неліктен ақын қоғамдық – саяси қызметтен іргесін аулақ ұстады? Өйткені ақын таза шығармашылық жұмыспен шұғылданғысы келді? 4.Неліктен НКВД жендеттері ақынды атып өлтірді? Өйткені Шыңғыстаудағы көтерілісті ұйымдастырды деген айып тақты. 5. Неліктен Шәкәрімді екі рет ақтады? Өйткені 1959 жылғы ақталуы сәтсіз болды, оның өлеңдерін баспаға ұсынғандар мен жариялағандар да жазаға ұшырады. 6.Неліктен оның алғашқы ақталуы тарихта қалды? Өйткені бұл – ақынның азаматтық ақталуы деп саналды.
«Ой қозғау » Оқушылардың оқырмандық қызығушылығын ояту үшін Роза Рымбаеваның «Кебек» әнін тыңдату. 1. Әннен қандай әсер алдыңдар? 2. Тақырып қандай болуы мүмкін? 3.Қандай бағытта әңгімелейтін боламыз? Сұрақтарға жауап алу. Оқушыларды саралау үшін алдын ала жұпта бір – біріне қолдау көрсететін оқушыларды назарға аламын. Парталарының артындағы алдын ала жазылған сандар бойынша жұптасады. Жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.
|
Мадақтау.
ҚБ «Шапалақ» әдісі
ҚБ «Мұғалім мадақтауы»
|
А4 парағы
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 7 мин 7 мин |
1-тапсырма. (Жұптық жұмыс) Кейіпкер бейнесін бейнелеу өнерімен байланыстыра отырып, суретін салыңыз.
2-тапсырма «Иә» мен «Жоқ» әдісі арқылы Жеке, жұптық жұмыс.
Жеке жұмыс. Жазылым. 3-тапсырма. Оқушылар шығарманың басты кейіпкерлеріне үш сөйлеммен өз сөзімен мінездеме береді. Жазылым. 5-тапсырма. Жеке, топтық жұмыс. «Бестармақ» әдісі |
1-жұп: Кебек 2-жұп: Еңлік 3-жұп: Тоқтамыс 4-жұп: Нысан абыз Дұрыс жауап болса, «иәнің» тұсына (+); жауап
қате болса, «жоқтың» тұсына (¬- ) белгісін
қояды. Оқушылар ақпараттың шын-жалған екендігін анықтап, жұбымен алмасып тексереді. Тура және жанама мінездеулерді жіктеңіз. (Жұптық жұмыс)
1 тармақ -1 зат есім 2-тармақ – 2 сын есім 3-тармақ – 3 етістік 4-тармақ – 4 сөзден тұратын сөйлем 5-тармақ - синоним
|
«3 сөйлем» әдісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды:
3 балл
Қол шапалақтау
Дескриптор: 2 балл
Басбармақ арқылы Дескриптор 3 балл
Үздік тармақ иесін анықтау Дескриптор 2 балл -тармақ ережесін сақтайды; -Үздік тармақ иесін анықтайды. |
Дәптер, қалам
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут |
«Электрокардиограмма» органайзері 1.Шәкәрім 1988жылы жендеттер қолынан қаза тапты.(жоқ) 2.Кебек жастайынан батыр болған.(ия) 3.Нысан абыз Кебекке бал ашып беру үшін іздеп келеді.(жоқ) 4.Нысан абыз Кебекке ажалы- биік қабақ, сұрлау қыздан екенін айтты.(ия) 5.Жаз мезгілі кезінде Еңлікті әдейі іздеп табады.(жоқ)
Үй тапсырмасын беру : «Ғашықтың тілі – тілсіз тіл» тақырыбына ойтолғау. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Жақсылық тамшысы» Сабақтағы жақсы нәрселерді стикерге жазып жабыстыру.
|
Бағалау парағын толтырады. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 2 мин |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Еңлік-Кебектің өлімі 8 сынып
Сабақ жоспары: Еңлік-Кебектің өлімі 8 сынып
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ әдебиеті Т1 |
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 04.12.2024 ж |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Еңлік – Кебектің өлімі |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
Сыныпқа жағымды ахуал туғызу. Оқушыларға ақ парақтар таратылып, ортасынан екіге бөлу тапсырылады. Бір бөлігіне өздерінің жақсы қасиеттерін,екінші бөлігіне жағымсыз қылықтарын жазады.Өзінің жақсы азамат болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін жыртып,өзіне алып қалады,екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, қоқыс жәшігіне салдыру арқылы «Сенімділік» жаттығуын жүргіземін.
Үй тапсырмасын сұрау «6 неліктен?» стратегиясы арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларға ақын өміріне байланысты 6 неліктен деп басталатын сұрақтар даярлап келу тапсырылған. 1.Неліктен Шәкәрім Құнанбайдың тәрбиесінде болды? Өйткені әкесі Құдайберді ақынның 8 жасында қайтыс болған. 2.Неліктен Шәкәрімді өз заманының ең білімдар тұлғаларының санатына қосады?Өйткені ақын араб, парсы, орыс тілдерін жетік меңгерген. 3.Неліктен ақын қоғамдық – саяси қызметтен іргесін аулақ ұстады? Өйткені ақын таза шығармашылық жұмыспен шұғылданғысы келді? 4.Неліктен НКВД жендеттері ақынды атып өлтірді? Өйткені Шыңғыстаудағы көтерілісті ұйымдастырды деген айып тақты. 5. Неліктен Шәкәрімді екі рет ақтады? Өйткені 1959 жылғы ақталуы сәтсіз болды, оның өлеңдерін баспаға ұсынғандар мен жариялағандар да жазаға ұшырады. 6.Неліктен оның алғашқы ақталуы тарихта қалды? Өйткені бұл – ақынның азаматтық ақталуы деп саналды.
«Ой қозғау » Оқушылардың оқырмандық қызығушылығын ояту үшін Роза Рымбаеваның «Кебек» әнін тыңдату. 1. Әннен қандай әсер алдыңдар? 2. Тақырып қандай болуы мүмкін? 3.Қандай бағытта әңгімелейтін боламыз? Сұрақтарға жауап алу. Оқушыларды саралау үшін алдын ала жұпта бір – біріне қолдау көрсететін оқушыларды назарға аламын. Парталарының артындағы алдын ала жазылған сандар бойынша жұптасады. Жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.
|
Мадақтау.
ҚБ «Шапалақ» әдісі
ҚБ «Мұғалім мадақтауы»
|
А4 парағы
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 7 мин 7 мин |
1-тапсырма. (Жұптық жұмыс) Кейіпкер бейнесін бейнелеу өнерімен байланыстыра отырып, суретін салыңыз.
2-тапсырма «Иә» мен «Жоқ» әдісі арқылы Жеке, жұптық жұмыс.
Жеке жұмыс. Жазылым. 3-тапсырма. Оқушылар шығарманың басты кейіпкерлеріне үш сөйлеммен өз сөзімен мінездеме береді. Жазылым. 5-тапсырма. Жеке, топтық жұмыс. «Бестармақ» әдісі |
1-жұп: Кебек 2-жұп: Еңлік 3-жұп: Тоқтамыс 4-жұп: Нысан абыз Дұрыс жауап болса, «иәнің» тұсына (+); жауап
қате болса, «жоқтың» тұсына (¬- ) белгісін
қояды. Оқушылар ақпараттың шын-жалған екендігін анықтап, жұбымен алмасып тексереді. Тура және жанама мінездеулерді жіктеңіз. (Жұптық жұмыс)
1 тармақ -1 зат есім 2-тармақ – 2 сын есім 3-тармақ – 3 етістік 4-тармақ – 4 сөзден тұратын сөйлем 5-тармақ - синоним
|
«3 сөйлем» әдісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды:
3 балл
Қол шапалақтау
Дескриптор: 2 балл
Басбармақ арқылы Дескриптор 3 балл
Үздік тармақ иесін анықтау Дескриптор 2 балл -тармақ ережесін сақтайды; -Үздік тармақ иесін анықтайды. |
Дәптер, қалам
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут |
«Электрокардиограмма» органайзері 1.Шәкәрім 1988жылы жендеттер қолынан қаза тапты.(жоқ) 2.Кебек жастайынан батыр болған.(ия) 3.Нысан абыз Кебекке бал ашып беру үшін іздеп келеді.(жоқ) 4.Нысан абыз Кебекке ажалы- биік қабақ, сұрлау қыздан екенін айтты.(ия) 5.Жаз мезгілі кезінде Еңлікті әдейі іздеп табады.(жоқ)
Үй тапсырмасын беру : «Ғашықтың тілі – тілсіз тіл» тақырыбына ойтолғау. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Жақсылық тамшысы» Сабақтағы жақсы нәрселерді стикерге жазып жабыстыру.
|
Бағалау парағын толтырады. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 2 мин |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















