Химия 9 сынып
|
№ |
Сабақтың тақырыбы |
Сабақтың мақсаты |
Әдіс тәсілдері |
Модульдерді кіріктіру |
Күтілетін нәтижелер |
Ресурстар |
|
|
|
5 |
. Азот қышқылы және оның тұздары. №2-көрсетілім (2.3): «Нитраттардың ыдырауы» |
Азот қышқылы мен оның тұздары нитраттардың қасиеттері туралы толық түсінік беру. |
Ассоциация, ЖИГСО, синквейн |
АКТ СТО ОүБ ТДБО |
Азот қышқылы мен нитраттардың алу жолдарын біледі, өздеріне тән қасиеттерді түсінеді. |
Оқулық, 9класс «Химия»«Мектеп» баспасыАвторы:Н.Нұрахметов «Сыни тұрғысынан ойлау білім үрдісінде» Әдістемелік құрал Авторы: З.Имжарова |
ҚБ ЖБ |
|
|
Түйінді идеялар |
Азот қышқылы күшті тотықтырғыш., нитратттар минералды тыңайтқыш түрінде қолданылады. |
|
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтың барысындағы іс - әрекет |
Ресурстар |
|
|||||
|
Стратегиялар |
Оқушылардың іс-әрекеті, талқылау |
|
||||||
|
Қызығушылықты ояту (5 минут) |
Сергіту сәті (2 минут) Топқа бөлу |
«Иә не жоқ» тренингі. Қойылған сұрақтарға оқушылар «иә» немесе «жоқ» деген жауап береді. «Молекулаға бірігу» арқылы оқушыларды екі топқа бөлу |
Оқулық «Химия 9 класс» Постер Стикер Маркер Портрет Үлестірмелі парақшалар |
|
||||
|
Мағынаны тану (25 минут) |
«ЖИГСО» әдісі
|
Сабақтың тақырыбын дәптерге жаздыру. «Азот қышқылы, оның тұздары». Оқушыларды эксперт топтарға бөліп, мәтінмен танысуға уақыт беру. Сосын жұпта, топта талдайды. Өз жанұяларына барып, ақпарат алмасады. Күтілетін нәтиже: - ақпаратты өз бетінше ұғынады, бұрынғы білімімен астастырып, түсінеді; - меңгерілген ақпаратты басқа оқушыларға түсінікті жеткізе біледі; - мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысы дамиды; - кластастарын ести және тыңдай біледі; - өзінің, кластастарының білім алуына жауапкешілікті түсінеді; - таным әрекеті үдерісінде қарым- қатынас шеберлігі артады; Жүзеге асыру қадамдары: - №1 топқа «Азот қышқылының физикалық қасиеті мен алу жолдары», «Қолданылуы» №2 топқа «Химиялық қасиеттері «Нитраттар», оқу;
- алдымен жұпта, сосын топта талдау; - жанұяға оралып, ақпарат алмасу; - берілген тақырып бойынша постер қорғау. |
|
|||||
|
Ой толғаныс (10минут) |
Сұрақ қою, қайта сұрақ қою. (6 минут)
|
Күтілетін нәтиже:
Оқулықтан № 2-3 жаттығуды орындау 1Азот қышқылының ерітіндісімен: А) кальций гидроксиді; Б) мыс (ІІ) оксиді; В) барий карбонаты арасындағы молекулалық және иондық реакция теңдеулерін жазыңдар. 2. Қорғасын нитратын қыздырған кезде айырылу реакция теңдеулерін жазыңдар. Элементтердің тотығу дәрежесін көрсетіңдер және электрондық баланс әдісімен коэффиценттерін қойыңдар. 3. Үш номерленген пробиркаларда кристалды заттар бар: натрий нитраты; натрий сульфаты және аммоний нитраты. Қандай тәжірибелік жолмен оларды табуға болады? Сәйкес келетін реакция теңдеулерін жазыңдар.
|
|
|||||
|
Бағалау (2 минут) |
Топтағы оқушылар бір- бірін бағалайды. Топтар өзара бір- біріне баға қояды. Мұғалім қорытынды жасай отырып, журналға түсіреді. |
|
||||||
|
«Екі жұлдыз, бір пікір» |
Оқушылардан кері байланыс. |
|
||||||
|
Үй тапсырмасы (3минут) |
|
§ 18,19 № 2,3 тапсырма |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. Химия 9-сынып. Азот қышқылы. Нитраттар
Химия 9 сынып
|
№ |
Сабақтың тақырыбы |
Сабақтың мақсаты |
Әдіс тәсілдері |
Модульдерді кіріктіру |
Күтілетін нәтижелер |
Ресурстар |
|
|
|
5 |
. Азот қышқылы және оның тұздары. №2-көрсетілім (2.3): «Нитраттардың ыдырауы» |
Азот қышқылы мен оның тұздары нитраттардың қасиеттері туралы толық түсінік беру. |
Ассоциация, ЖИГСО, синквейн |
АКТ СТО ОүБ ТДБО |
Азот қышқылы мен нитраттардың алу жолдарын біледі, өздеріне тән қасиеттерді түсінеді. |
Оқулық, 9класс «Химия»«Мектеп» баспасыАвторы:Н.Нұрахметов «Сыни тұрғысынан ойлау білім үрдісінде» Әдістемелік құрал Авторы: З.Имжарова |
ҚБ ЖБ |
|
|
Түйінді идеялар |
Азот қышқылы күшті тотықтырғыш., нитратттар минералды тыңайтқыш түрінде қолданылады. |
|
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтың барысындағы іс - әрекет |
Ресурстар |
|
|||||
|
Стратегиялар |
Оқушылардың іс-әрекеті, талқылау |
|
||||||
|
Қызығушылықты ояту (5 минут) |
Сергіту сәті (2 минут) Топқа бөлу |
«Иә не жоқ» тренингі. Қойылған сұрақтарға оқушылар «иә» немесе «жоқ» деген жауап береді. «Молекулаға бірігу» арқылы оқушыларды екі топқа бөлу |
Оқулық «Химия 9 класс» Постер Стикер Маркер Портрет Үлестірмелі парақшалар |
|
||||
|
Мағынаны тану (25 минут) |
«ЖИГСО» әдісі
|
Сабақтың тақырыбын дәптерге жаздыру. «Азот қышқылы, оның тұздары». Оқушыларды эксперт топтарға бөліп, мәтінмен танысуға уақыт беру. Сосын жұпта, топта талдайды. Өз жанұяларына барып, ақпарат алмасады. Күтілетін нәтиже: - ақпаратты өз бетінше ұғынады, бұрынғы білімімен астастырып, түсінеді; - меңгерілген ақпаратты басқа оқушыларға түсінікті жеткізе біледі; - мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысы дамиды; - кластастарын ести және тыңдай біледі; - өзінің, кластастарының білім алуына жауапкешілікті түсінеді; - таным әрекеті үдерісінде қарым- қатынас шеберлігі артады; Жүзеге асыру қадамдары: - №1 топқа «Азот қышқылының физикалық қасиеті мен алу жолдары», «Қолданылуы» №2 топқа «Химиялық қасиеттері «Нитраттар», оқу;
- алдымен жұпта, сосын топта талдау; - жанұяға оралып, ақпарат алмасу; - берілген тақырып бойынша постер қорғау. |
|
|||||
|
Ой толғаныс (10минут) |
Сұрақ қою, қайта сұрақ қою. (6 минут)
|
Күтілетін нәтиже:
Оқулықтан № 2-3 жаттығуды орындау 1Азот қышқылының ерітіндісімен: А) кальций гидроксиді; Б) мыс (ІІ) оксиді; В) барий карбонаты арасындағы молекулалық және иондық реакция теңдеулерін жазыңдар. 2. Қорғасын нитратын қыздырған кезде айырылу реакция теңдеулерін жазыңдар. Элементтердің тотығу дәрежесін көрсетіңдер және электрондық баланс әдісімен коэффиценттерін қойыңдар. 3. Үш номерленген пробиркаларда кристалды заттар бар: натрий нитраты; натрий сульфаты және аммоний нитраты. Қандай тәжірибелік жолмен оларды табуға болады? Сәйкес келетін реакция теңдеулерін жазыңдар.
|
|
|||||
|
Бағалау (2 минут) |
Топтағы оқушылар бір- бірін бағалайды. Топтар өзара бір- біріне баға қояды. Мұғалім қорытынды жасай отырып, журналға түсіреді. |
|
||||||
|
«Екі жұлдыз, бір пікір» |
Оқушылардан кері байланыс. |
|
||||||
|
Үй тапсырмасы (3минут) |
|
§ 18,19 № 2,3 тапсырма |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз


