|
Күні/айы |
Пәні дүниетану |
Сабақ №1 (1) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жергілікті жерді бағдарлау. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы мақсаты |
Жергілікті жерді бағдарлау әдістері туралы түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Жергілікті жерде бағдарлау әдістерін және табиғи бағдарларды айқындай біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, жұмыс дәптері, құбылнамалар, «Жергілікті жерді бағдарлау әдістері» көрнекі материалы. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сабақтың мақсатын түсіндір 3. Бағалау критерийлерін жасау Сабақтың мақсатын хабарлау. 1) Амандасу 2) Топқа бөлу ІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру. |
1.Сабаққа назар аудару 2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
І. «Миға шабуыл» «Дүниетану дегенді қалай түсінесің?» кластер түрінде жазу. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін белгілеу. -Біз қоршаған ортаны зерттеуді жалғастырамыз. Ең зерделі және білімді адамға табиғат өз құпияларын ашумен қатар орманда адасып қалған кезде қай жаққа жүру керектігін де айтып береді. ІІ. Жаңа материалмен жұмыс. Блиц-сауал. -Бағдарлау дегеніміз не? Көкжиек, көкжиек сызығы дегеніміз не? -Көкжиек тұстарын ата. -Құбылнама дегеніміз не? Оқушылар үшін мынадай тапсырма: Парақтарды алыңдар. 3 санынан бастапбатысқа қарай 2 қадам, одан кейін оңтүстікке 3 қадам, одан соң шығысқа 2 қадам, солтүстікке 2 қадам және шығысқа қарай 2 қадам жүріңдер. Қандай санға келдіңдер?
-Сендер көкжиек тұстарын жақсы біледі екенсіңдер. Бағдарлауды не үшін үйрену керек? -Көкжиек тұстарын Күн арқылы қалай айқындауға болатынын еске түсір. -Құбылнама қандай бөлшектерден тұрады? -Құбылнаманы қалай пайдалануға болады? 1)Құбылнаманы тегіс жазықтыққа орналастыр. 2)Құбылнама тілін сақтандырғыштан босат. 3)Құбылнаманың тұрқын тілінің көк жақ ұшы С – солтүстік әрпіне сәйкес келетіндей етіп бұр. Практикалық жұмыстар жүргізу. ІІІ. Оқулық бойынша жұмыс. 1.Оқулықтағы мәтінді оқып, сыныптасыңмен талқыла. Табиғи бағдарлар туралы қандай жаңа ақпарат алдыңдар? Оқулықта қандай жаңа материал берілген? Қандай мысал келтіре аласыңдар? Сергіту сәті. ІҮ.Оқушылардың білімін тексеру. а) «Дұрыс-дұрыс емес» ойыны 1)Ең сенімді бағдарлау тәсілі – құбылнама бойынша. 2) Бұлтты күні орманда көкжиек тұстарын жергілікті белгілер арқыл табуға болады. 3)Құмырсқаның илеуі бойынша көкжиек тұстарын әрқашан табуға болады. 4) Әдетте құмырсқаның илеуі ағаштың оңтүстік жағында орналасады. 5) Ағаштың оңтүстік жағындағы бұтақтары солтүстік жағынан сирегірек болады. 6) Орманға оңтүстікке қарай жүріп барған болсаң, кері қарай оралғанда батыс жаққа жүру керек. ә) Дәптердегі 1, 2,-ші тапсырманы орындау. Ү. Рефлексия. *өзің білетін/үйренген 3 дерек; *көкейіңде туындаған 2 сұрақ; *1 жұмыс түрін ата |
Сұрақтарға жауап береді. Жұпта талқылап ойларымен бөліседі. жеке жұмыс жеке жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
- өзара бағалау - спикер бағалау қағазын толтыруды аяқтайды; - мұғалімнің бағалауы. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
4-8-беттердегі мәтінді түсініп оқу. Дәптердегі сөзжұмбақты шешу. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйде оқу |
Қосымша оқу, іздену. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Жергілікті жерді бағдарлау." 4 сынып
Сабақ жоспары "Жергілікті жерді бағдарлау." 4 сынып
|
Күні/айы |
Пәні дүниетану |
Сабақ №1 (1) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жергілікті жерді бағдарлау. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы мақсаты |
Жергілікті жерді бағдарлау әдістері туралы түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Жергілікті жерде бағдарлау әдістерін және табиғи бағдарларды айқындай біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, жұмыс дәптері, құбылнамалар, «Жергілікті жерді бағдарлау әдістері» көрнекі материалы. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сабақтың мақсатын түсіндір 3. Бағалау критерийлерін жасау Сабақтың мақсатын хабарлау. 1) Амандасу 2) Топқа бөлу ІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру. |
1.Сабаққа назар аудару 2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
І. «Миға шабуыл» «Дүниетану дегенді қалай түсінесің?» кластер түрінде жазу. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін белгілеу. -Біз қоршаған ортаны зерттеуді жалғастырамыз. Ең зерделі және білімді адамға табиғат өз құпияларын ашумен қатар орманда адасып қалған кезде қай жаққа жүру керектігін де айтып береді. ІІ. Жаңа материалмен жұмыс. Блиц-сауал. -Бағдарлау дегеніміз не? Көкжиек, көкжиек сызығы дегеніміз не? -Көкжиек тұстарын ата. -Құбылнама дегеніміз не? Оқушылар үшін мынадай тапсырма: Парақтарды алыңдар. 3 санынан бастапбатысқа қарай 2 қадам, одан кейін оңтүстікке 3 қадам, одан соң шығысқа 2 қадам, солтүстікке 2 қадам және шығысқа қарай 2 қадам жүріңдер. Қандай санға келдіңдер?
-Сендер көкжиек тұстарын жақсы біледі екенсіңдер. Бағдарлауды не үшін үйрену керек? -Көкжиек тұстарын Күн арқылы қалай айқындауға болатынын еске түсір. -Құбылнама қандай бөлшектерден тұрады? -Құбылнаманы қалай пайдалануға болады? 1)Құбылнаманы тегіс жазықтыққа орналастыр. 2)Құбылнама тілін сақтандырғыштан босат. 3)Құбылнаманың тұрқын тілінің көк жақ ұшы С – солтүстік әрпіне сәйкес келетіндей етіп бұр. Практикалық жұмыстар жүргізу. ІІІ. Оқулық бойынша жұмыс. 1.Оқулықтағы мәтінді оқып, сыныптасыңмен талқыла. Табиғи бағдарлар туралы қандай жаңа ақпарат алдыңдар? Оқулықта қандай жаңа материал берілген? Қандай мысал келтіре аласыңдар? Сергіту сәті. ІҮ.Оқушылардың білімін тексеру. а) «Дұрыс-дұрыс емес» ойыны 1)Ең сенімді бағдарлау тәсілі – құбылнама бойынша. 2) Бұлтты күні орманда көкжиек тұстарын жергілікті белгілер арқыл табуға болады. 3)Құмырсқаның илеуі бойынша көкжиек тұстарын әрқашан табуға болады. 4) Әдетте құмырсқаның илеуі ағаштың оңтүстік жағында орналасады. 5) Ағаштың оңтүстік жағындағы бұтақтары солтүстік жағынан сирегірек болады. 6) Орманға оңтүстікке қарай жүріп барған болсаң, кері қарай оралғанда батыс жаққа жүру керек. ә) Дәптердегі 1, 2,-ші тапсырманы орындау. Ү. Рефлексия. *өзің білетін/үйренген 3 дерек; *көкейіңде туындаған 2 сұрақ; *1 жұмыс түрін ата |
Сұрақтарға жауап береді. Жұпта талқылап ойларымен бөліседі. жеке жұмыс жеке жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
- өзара бағалау - спикер бағалау қағазын толтыруды аяқтайды; - мұғалімнің бағалауы. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
4-8-беттердегі мәтінді түсініп оқу. Дәптердегі сөзжұмбақты шешу. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйде оқу |
Қосымша оқу, іздену. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
|
*өзің білетін/үйренген 3 дерек; |
|
|
*көкейіңде туындаған 2 сұрақ; |
|
|
*1 жұмыс түрін ата |
|
шағым қалдыра аласыз













