|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Көпмүшелер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.2.1.5. Көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүшенің түбірлерін табу; 10.2.1.10. Көпмүше түбірлерін табу үшін Горнер схемасын қолдану; 10.2.1.12. Жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады. Көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүшенің түбірлерін таба алады; Көпмүше түбірлерін Горнер схемасымен табады; Жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тілдік мақсат: Жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін сипаттау үшін терминдерді дұрыс пайдалану. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы шығару жолын түсіндіру; Пәнге қатысты лексика мен терминология: Үшінші, төртінші, бесінші дәрежелі, биквадрат теңдеулер, көпмүше, жоғары дәрежелі теңдеу, көбейткіштерге жіктеу. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Берілген жоғары дәрежелі теңдеулерді шешіңіз. - Горнер схемасын пайдалана отырып, көпмүшенің теңдеулерін табыңыз. - Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу әдісін қолданыңыз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылар |
Сілтемелер бойынша материалды көрсету https://ppt-online.org/377021 http://talimger.org/load/elektron/zhinak/zho_ary_d_rezheli_te_deulerdi_sheshu/34-1-0-18590 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
көпмүше және оның түбірлері, көпмүшелерді бөлу, көпмүшелерді қалдықпен бөлу, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу туралы білімдерін қолдану дағдыларын қарқындату. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі( минут): Оқушылармен амандасу. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу үшін «Clock Buddies» тренинг жүргізуге болады. Оқушылар сыныпта еркін қозғалады. Мұғалім уақытты айтқан кезде оқушылар бір бірлерімен қолдарын ұстап амандасу керек. Мұғалім уақытты екі рет айтқан кезде оқушылар бір бірлерінің арқаларын қағу керек. 1. Қолын ұстау (Shake hands) 2. Арқасынан қағу (Tap the back) 3. Күлімдеу (Smile) 4. Қол сілтеу (Wave hands) 5. Көз қысу (Wink) 6. Қомплимент айту (Give a compliment) 7. Тілек айту (Wish anything) 8. Массаж (Give massage) 9. Арқамен сипасу (Rub the back) 10. Кулдіру (Make him smile) 11. Комплимент алу (receive a compliment) Үй тапсырмасын тексеру( минут): Дұрыс жауабын тақтадан қарап тексеру. Үй жұмысының дұрыс жауабы тақтада беріліп, оқушылар өздерінің қателерін анықтайды. |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 18 минут 15 мин |
Жаңа сабақ: 1 КөпмүшелерКөбейткіштерге жіктеу – көпмүшеліктерді бірнеше көбейткіштердің көбейтіндісіне теңбе-тең етіп түрлендіру. Көбейткіштерге жіктеу өрнекті жинақы түрге келтіреді. Көбейткіштерге жіктеудің негізгі тәсілдері:
1. Ортақ көбейткіштерді
жақшаның сыртына шығару, мысалы,
2. Қысқаша көбейту және бөлу
формулаларын қолдану, мысалы, 3. Қосылғыштарды топтастыру, мысалы,
4. Қосылғыштарды бөлшектеу, мысалы,
Сөзжұмбақты шешу:
Дескриптор.
Жалпы есеппен жоғары балл жинаған оқушы, жеңімпаз болып табылады. Келесі амалдарды орындаңыз.
Дескриптор.
Жұппен жұмыс. Ұсынылған қораптан түрлі-түсті қағаздың бірін суыру арқылы, геометриялық фигуралар бойынша жұптасып орналасады. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің топтау тәсілін меңгергендігін тексеру мақсатында аралық қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Оқулықпен жұмыс. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз.
1.
3.
5.
6.
7.
|
Қосымша 1 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Сынып: 11
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Көпмүшелер
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
10.2.1.5. Көбейткіштерге
жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы
бар көпмүшенің түбірлерін
табу;
10.2.1.10. Көпмүше түбірлерін
табу үшін Горнер схемасын
қолдану; 10.2.1.12. Жоғары дәрежелі
теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін
қолдану. Сабақ мақсаттары Оқушылар: Тақырып аясында берілген
есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада
қолдана алады. Көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы
бар көпмүшенің түбірлерін таба алады;
Көпмүше түбірлерін Горнер
схемасымен табады; Жоғары дәрежелі теңдеулерді
шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін
қолданады.
Жетістік
критерийлері Білу,
түсіну Көпмүшені көбейткіштерге
жіктеу әдісі арқылы шығару жолын түсіндіру;
Жоғары дәрежелі теңдеулерді
шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану алгоритмін
түсіндіру. Қолдану Көбейткіштерге
жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүшенің түбірлерін таба
алады; Көпмүше түбірлерін Горнер
схемасы арқылы табады; Жоғары дәрежелі теңдеулерді
шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін
қолданады.
Тілдік
мақсаттар Оқушылар: Тілдік
мақсат: Жоғары дәрежелі теңдеулерді
шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін сипаттау үшін терминдерді дұрыс
пайдалану. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы шығару
жолын түсіндіру; Пәнге қатысты лексика мен
терминология: Үшінші, төртінші, бесінші
дәрежелі, биквадрат теңдеулер, көпмүше, жоғары дәрежелі теңдеу,
көбейткіштерге жіктеу. Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
- Берілген жоғары дәрежелі
теңдеулерді шешіңіз.
-
Горнер схемасын пайдалана
отырып, көпмүшенің теңдеулерін табыңыз.
- Көпмүшені көбейткіштерге
жіктеу әдісін қолданыңыз.
Құндылықтарды
дарыту
Денсаулық – «Clock Buddes»
сергітуін орындау арқылы жүзеге асады;
Үздіксіз оқу – тақырып бойынша
теориялық, практикалық білімдерін көрсетеді, физикалық білімдерін
байланыстырады;
Құрмет – мұғаліммен,
сыныптастарымен диалог жүргізуде жүзеге
асады;
Жауапкершілік – өзіндік,
жұптық, топтық, ұжымдық тапсырмалар орындауда жүзеге
асады; Пәнаралық байланыстар математика
АКТ қолдану дағдылар Сілтемелер бойынша материалды
көрсету https://ppt-online.org/377021 http://talimger.org/load/elektron/zhinak/zho_ary_d_rezheli_te_deulerdi_sheshu/34-1-0-18590 Бастапқы
білім
көпмүше және оның түбірлері,
көпмүшелерді бөлу, көпмүшелерді қалдықпен бөлу, көпмүшелерді
көбейткіштерге жіктеу туралы білімдерін қолдану дағдыларын
қарқындату. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 7
мин
Ұйымдастыру кезеңі(
минут):
Оқушылармен амандасу. Сыныпта
психологиялық ахуал туғызу үшін «Clock Buddies» тренинг жүргізуге
болады. Оқушылар сыныпта еркін қозғалады. Мұғалім уақытты айтқан
кезде оқушылар бір бірлерімен қолдарын ұстап амандасу керек.
Мұғалім уақытты екі рет айтқан кезде оқушылар бір бірлерінің
арқаларын қағу керек.
1. Қолын ұстау (Shake
hands)
2. Арқасынан қағу (Tap the
back)
3. Күлімдеу
(Smile)
4. Қол сілтеу (Wave
hands)
5. Көз қысу
(Wink)
6. Қомплимент айту (Give a
compliment)
7. Тілек айту (Wish
anything)
8. Массаж (Give
massage)
9. Арқамен сипасу (Rub the
back)
10. Кулдіру (Make him
smile)
11. Комплимент алу (receive a
compliment)
Үй тапсырмасын тексеру(
минут):
Дұрыс жауабын тақтадан қарап
тексеру. Үй жұмысының дұрыс жауабы тақтада беріліп, оқушылар
өздерінің қателерін анықтайды.
Бағалау
парағы Сабақтың
ортасы 18 минут 15 мин
Жаңа
сабақ:
Көбейткіштерге жіктеу –
көпмүшеліктерді бірнеше көбейткіштердің көбейтіндісіне теңбе-тең
етіп түрлендіру. Көбейткіштерге жіктеу өрнекті жинақы түрге
келтіреді. Көбейткіштерге жіктеудің негізгі
тәсілдері:
1. Ортақ көбейткіштерді
жақшаның сыртына шығару, мысалы,
2. Қысқаша көбейту және бөлу
формулаларын қолдану, мысалы,
3. Қосылғыштарды топтастыру,
мысалы,
4. Қосылғыштарды бөлшектеу,
мысалы,
Сөзжұмбақты
шешу:
Сандардан, айнымалылардан және
олардың дәрежелерінен көбейту амалы арқылы құрастырылған өрнек
қалай аталады? (бірмүше)
Белгісіз саны бар
теңдік? (теңдеу)
Бірінші орында сан көбейткіш,
ал оған жалғаса айнымалылар мен олардың дәрежелері жазылған
бірмүшені түрі оның қандай түріне
жатады? (Стандарт)
Бірмүше құрамындағы
айнымалылардың дәреже көрсеткіштерінің қосындысы – бірмүшенің
... деп
аталады. (Дәреже)
Бірмүшенің сан көбейткіші
қалай аталады? (коэффициент)
Бірдей немесе коэффициенттері
ғана өзгеше бірмүшелердің аталуы? (Ұқсас
мүшелер)
Бірмүшелердің қосындысын қалай
атаймыз? (көпмүше)
Көбейту амалының компоненті -
...? (көбейткіш)
Дескриптор. 1 Әр сұраққа дұрыс жауап
береді 5
балл 2 Жылдамдығы,
тапқырлығы 4
балл Жалпы есеппен жоғары балл жинаған оқушы,
жеңімпаз болып табылады.
Келесі
амалдарды орындаңыз.
Дескриптор. 1 Жақшаларды дұрыс ашады 1 балл 2 Ұқсас мүшелерді
біріктіреді 2 балл 3 Қорытынды көпмүшені дұрыс
жазады 3 балл
Жұппен
жұмыс. Ұсынылған қораптан түрлі-түсті
қағаздың бірін суыру арқылы, геометриялық фигуралар бойынша
жұптасып орналасады.
Көпмүшені көбейткіштерге
жіктеудің топтау тәсілін меңгергендігін тексеру мақсатында аралық
қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Оқулықпен
жұмыс.
Көпмүшені көбейткіштерге
жіктеңіз.
1.
3.
5.
6.
7.
Қосымша
1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















