Материалдар / сабақ жоспары "Косинустар теоремасы", 9 сынып геометрия
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

сабақ жоспары "Косинустар теоремасы", 9 сынып геометрия

Материал туралы қысқаша түсінік
менің жариялап отырған материалым 9 сынып геометриясындағы "Косинустар теоремасы" тақырыбы бойынша сабақ жоспары. Бұл материалды жариялаудағы мақсатым, жалпы орта мектептерде математика пәнінен сабақ беретін әріптестеріммен тәжірибе алмасу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Сәуір 2019
1004
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Геометрия

Мектеп: “Мақтажан” ЖОМ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шамшидинова Р.

Сынып: 9 сынып

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Косинустар теоремасы

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)

9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану;

Сабақ мақсаттары

Үшбұрыштарды шешуде косинустар теоремасын қолданады;
Үшбұрыш бұрышы косинусының оның қабырғасына тәуелділігін
ажыратады;
Элементі бойынша үшбұрыштың қалған элементтерін шешеді.

Бағалау критерийлері

- элементі бойынша үшбұрыштың қалған элементтерін шешеді;
- үшбұрыштарды шешуде косинустар теоремасын қолданады;
- берілген фигураның периметрін табады.

Тілдік мақсаттар

Оқытудың пәндік және тілдік мақсаты: косинустар теоремасын
айтады, косинустар теоремасын дәлелдейді, формуланы пайдаланып
үшбұрыштардың тік, сүйір, доғал болатынын анықтайды.
Лексика мен сөз тіркестері: “косинустар теоремасы”, “Пифагор
теоремасы”, “үшбұрыштың бұрыштары”, “тік бұрышты үшбұрыш”,
“сүйір бұрышты үшбұрыш”, “доғал бұрышты үшбұрыш”,
Диалогқа және жазылымға қажетті тіркестер:
- Үшбұрыштың белгісіз элементтерін анықтап айт;
- үшбұрыштың қабырғасының квадраты басқа екі қабырғасының
квадраттарының қосындысынан осы қабырғалар мен олардың
арасындағы бұрыштың ... тең;
- Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарының формуласын ажыратып
көрсет.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды еңбекке және шығармашылыққа, өмір бойы білім алуға
дағдыландыру

Пәнаралық байланыстар

Сызудағы салу ережелерін қолдану, өмірмен байланыстырып, мысалдар
келтіру. Алгебра пәнімен байланыстырып Пифагор теоремасы бойынша
есептер шығару.

Бастапқы білім

Сүйір бұрыштың косинусының анықтамасын, косинустың бұрыш
өлшеміне тәуелділігін және белгіленуін, Пифагор теоремасын біледі.
Градустары бойынша функциялардың мәндерін кесте арқылы таба
алады.

Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
5 мин

2 мин
Сабақтың
ортасы
10 мин

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

«Жүректен- жүрекке» әдісімен сынып оқушылар бір-біріне
жылы лебіздерін білдіре отырып,
көтеріңкі көңіл-күй
өзгерісін, белсенді
ахуалын қалыптастырамын. Санау
арқылы 3 топқа бөлемін: сүйір бұрыш, доғал бұрыш, тік
бұрыш.
Кім жылдам әдісі арқылы өткен тақырыптағы білімдерін
сұрақ қойып, еске түсіру арқылы ақпараттардың
қажеттіліктерін анықтаймын.
Мақсаты: Өткен сабақты қайталап, кері байланыс алу,
қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ)
туралы бар білгендерін ортаға салу.
1. Өзара қиылысатын екі хорданың қандай байланысы бар?
А.Н.Шыныбеков.
Геометрия.
2. Шеңберге бір нүктеде жүргізілген екі қиюшының
Жалпы білім
арасында қандай байланыс бар?
беретін мектептің
3. Шеңберге бір нүктеде жүргізілген жанама мен қиюшының 9-сыныбына
арналған оқулық.
арасында қандай байланыс бар?
Алматы, “Атамұра”
4. Үшбұрыш бұрышының сүйір, тік не доғал болатындығын 2013ж.
қалай анықтайды?
Үй тапсырмасын тексеру. Дұрыс жауабы тақтада
көрсетіледі. Сол бойынша оқушылар арасында өзара бағалау
жүзеге асады.
Топтық жұмыс. Жаңа сабақты оқушылардың өздігімен
игеруге және бірін-бірі оқыта отырып тақырыпты меңгерту
мақсатында “Джигсо” әдісін қолданамын. Оқушылардың
сабақты өздігімен игеріп, сыныптасарының пікірін
тыңдайды, топпен бірігіп жұмыс жасауға, өз ойын айта алуға
және сөйлеуге мүмкіндік береді.
І топ
Оқулық
Геометрия
“Келешек-2030”
ЖШС, 2019
Г.Н.Солтан,
А.Е.Солтан,
А.Ж.Жумадилов

ІІ топ.

А3 парағы,
маркерлер

ІІІ топ.

10 мин

Оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау арқылы
бағалаймын. Қателескен оқушыларды қолдау көрсету
арқылы түзетемін.
Жұптық жұмыс. “Ойлан-жұптас-бөліс” әдісі арқылы
оқушылардың өзара пікір алмастыру және бағалауын,
ауызбіршілікте жұмыс жасауын қалыптастыру мақсатында
тапсырма беремін.
№236. Үшбұрыштың екі қабырғасы a мен b, ал арасындағы
бұрышы - 600 . Егер: а) a=10 см, b=16 см; ә) a=8 см, b=15 см
болса, оның үшінші қабырғасын табыңдар.
№241. а) Параллелограмның қабырғалары 3 см және 3,5
см-ге, ал оның диагональдарының біреуі 5,5 см-ге тең.
Параллелограмның екінші диагоналін табыңдар.
ә) Параллелограмм диагональдары 14 см және 18 см, ал

Оқулық
Геометрия
“Келешек-2030”
ЖШС, 2019
Г.Н.Солтан,
А.Е.Солтан,
А.Ж.Жумадилов

қабырғаларының қатынасы 4:7 қатынасындай.
Параллелограмның периметрін табыңдар.
Бағалау критерилері

Дескриптор
Сызбасын сызады;
Белгілі элементтерін жазады;
Формула
бойынша
белгісіз
элементін табады

Элементі
бойынша Сызбасын сызады;
үшбұрыштың қалған Белгілі элементтерін жазады;
элементтерін шешеді
Формула
бойынша
белгісіз
элементін табады;
Параллелограмның
периметрін
табады.
Кері байланыс: “Бағдаршам” әдісі арқылы оқушылар
бағдаршамның түстерін пайдалана отырып өзара бағалайды.
Қызыл түс - түсінбеймін, сары түс - сұрағым бар, жасыл түс барлығы түсінікті.

Сергіту сәті
3 мин
Сабақтың соңы
7 мин

Оқушыларды екі-екеуден тұрғызамын. Бір оқушы екіншісіне
екі геометриялық фигура айтады, екіншісі ауада оң және сол
қолымен бір мезгілде сол фигураларды көрсетеді. Дәл солай
оқушылар орын ауыстырады.
Жеке жұмыс. Ақпаратты саралап, өз бетінше ойланып,
шешім қабылдау және бірлесіп жұмыс жасату мақсатында
«Қазына іздеу жолында» әдісі арқылы тапсырманы
орындатамын.

А3 парағы

Бағалау критерийі:

Дескриптор:

элементі
бойынша  мәндер
кестесін
үшбұрыштың
қалған
қолданады;
элементтерін шешеді;
 белгісіз
элементтерін
табады;
берілген
фигураның
 периметрін таба алады.

периметрін табады.
“Бас бармақ” әдісі арқылы өзара бағалайды.

Қорытынды
3 мин

Рефлексия
Сабақ соңында оқушы өзін суреттегі қайсы адамға
ұқсататынын белгілеп, сабақтың басында белгілеген
орыннан қозғалыс болған-болмағанына байланысты
өзінің іс-әрекетіне қорытынды жасайды.
Плакат

Үйге тапсырма беру: №240
Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Саралаудың “диалог және қолдау көрсету”
тәсілі арқылы “Джигсо әдісін пайдалана
отырып, тақырыпты ашу мақсатында
тапсырма беремін.
Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай
саралаудың “қарқын” тәсілі
арқылы“Ойлан-жұптас-бөліс” әдісін қолдана
отырып оқулық бойнша есептер
шығартамын.
“Тапсырма” тәсілін негізге ала отырып
“Қазына іздеу”әдісін қолданамын.
Саралаудың “бағалау” тәсілін қолданып,
оқушыларды бағалап отырамын.

Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Ынталандыру
мақсатында мадақтау
“Бағдаршам” әдісі
арқылы бағалау.
“Бас бармақ” әдісі
арқылы бағалайды.

Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы

Сабақта сергіту
жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін
қолдану

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!