Материалдар / сабақ жоспары "квадраттық функция", 7 сынып геометрия
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

сабақ жоспары "квадраттық функция", 7 сынып геометрия

Материал туралы қысқаша түсінік
Менің жариялап отырған материалым 8 сыныпқа алгебра пәнінен сабақ жоспары. Бұл сабақтың ерекшелігі көбінесе квадраттық функцияда есептерді шығаруда немесе сабақты жоспарлауда мұғалімдер қиналып жатады. Сол себепті әріптестеріме көмек ретінде дайын осы сабақ жоспарын ұсынып отырмын. 8 сынып жаңартылған сынып болғандықтан, саралаудың тәсілдерін барынша тиімді пайдаландым. Бұл жоспарды жіберудегі мақсатым әріптестермен тәжірибе алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Сәуір 2019
423
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:Квадраттық функция
Күні:
Сынып: 8
Сабақтың
тақырыбы
Берілген сабақта
қол жеткізетін
оқу мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақтың
мақсаттары

Бағалау
критерийлері
Тілдік мақсаттар

Құндылықтарды
дарыту
Пәнаралық
байланыс
Бастапқы білім

Сабақт
ың
жоспар
ланған
кезеңде
рі
Сабақты
ң басы

Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқан
оқушылар саны:
Мәтінді есептерді шығару

Қатыспағандар:

8.4.2.3
Қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану;
8.4.3.1
Есеп шарты бойынша математикалық модель құру.
≠ түріндегі квадраттық
Барлығы:
функциялардың қасиеттерін біледі, графигін салады;
≠ түріндегі квадраттық
Басым бөлігі:
функцияның зерттеу жолдарын түсіндіре алады;
Кеубіреулері: квадраттық функция графиктерін түрлендіріп салады.
- квадраттық функцияның қасиеттерін анықтайды;
түріндегі квадраттық функцияның
графигін салады.
Оқушылар: функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды;
Пәнге қатысты лексика мен терминология: квадраттық функция,
парабола, парабола төбесі, парабола тармақтары, симметрия осі,
параллель көшіру;
Диалогқа/жазылымға қатысты қажетті тіркестер: парабола
тармақтары ... бағытталған, график Ох осінен ... (жоғары, төмен)
орналасқан;
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы құндылықтарына негізделген, берілген
жұптық/топтық
жұмыс
тапсырмаларын
орындау
арқылы
ынтымақтастық, өзгеге құрмет көрсету. Құндылықтар берілген сабақта
жоспарланған жұмыстар бойынша іске асырылады.
Қазақ әдебиетіндегі сөйлеу мәдениетін қалыптастырды.Сызбаларды
көркем еңбек, сызу сабақтарымен және информатика пәнімен
байланыстыру
y  x2 ,

және


функцияларының графигін біледі.
Сабақ барысы

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ұйымдастырушылық кезеңі.
(Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)
Психологиялық ахуал. «Бір-біріне тілек білдіру» атты шаттық
шеңберін өткізу. Бір-бірінің қолдарынан ұстап тілек айтады.
Топқа бөлу (1,2,3 –ке дейін санау арқылы)
Оқушылардың зейінін шоғырландыру
Ширату жаттығуы : «Сәйкестендіру» кестесі арқылы

Ресурстар

Кері байланыс

Осы тапсырманы орындай отырып, оқу мақсатын анықтайды.
Сабақты «Түртіп алу» әдісі – өз ойын басшылыққа ала отырып,
ң ортасы оқығанын түсінуге үйренеді. Оқушылар бейнероликті (13,20)
көре отырып, жаңа ақпаратты
квадраттық функциялардың қасиеттерін
біледі және графиктерін салу жолдарын меңгереді.
(Т) 1-тапсырма: «Ойлан, тап» әдісі
Топтарға
тапсырмалар беріледі. Топ ішінде жұптасып
орындайды, топ болып тексереді.
t
t
9 функциясының графигін салыңыз және
қасиетерін жазыңыз.
Оқушыларға параболаның төбесінің координатасын анықтау
формуласын сұраңыз.
Дескриптор:
- квадраттық функция графигін біледі;
- квадраттық функцияның графигін салады;
- квадраттық функция графиктерін түрлендіреді
ҚБ: «Бағдаршам » әдісі
Өз жұмыстарының нәтижесі бойынша оқу мақсатына
қаншалықты жеткендігін және өзінің біліміне қаншалықты
сенімді екендігін көрсетеді.
Кері байланыс
-квадраттық функцияның төбесін қалай табады?

-симметрия осін қалай жүргізеді?
-координаталар осьтерін қалай табады?
(Т) 2-тапсырма: «Джигсо» әдісі
(Топпен бірігіп графикті салады,топтың әрбір мүшесі жеке-жеке
өздеріне берген тапсырманы орындап, басқа топпен бөліседі)
Төмендегі квадраттық функциялардың графиктерін салу үшін
тиімді тәсілмен сәйкестендіріп, қосымша 2 функциясының
графигін сал және қасиеттерін жаз.
-Параболаның
тармақтарының бағытын
анықтау керек.
-Параболаның төбесінің
координатасын анықтау
2
керек.
A) у=х + 4х+4
-Парабола төбесінің оң жағы
мен сол жағында жақын
тұрған нүктелердің
координаталарын табу
керек.
B) у = - 4х2+ 2х-1

C) у = 2 – 5х -3х2

-

-Толық квадрат бөліп алу
керек
-Параболаны түрлендіре
отырып график алу.
-Параболаның
тармақтарының бағытын
анықтау керек.
-Параболаның төбесінің
координатасын анықтау керек.
-Ох өсімен қиылысу
нүктесінің координатасын
анықтау керек.
-Oy өсімен қиылысу
нүктесінің координатасын
анықтау керек.

Параболаның тармақтарының бағытын анықтау керек.
Параболаның төбесінің координатасын анықтау керек.
Ох осімен қиылысу нүктесінің координатасын анықтау
керек.
Oy осімен қиылысу нүктесінің координатасын анықтау
керек.
Функцияның анықталу және мәндер облысын табу керек.
Дескриптор:
- параболаның тармақтарының бағытын анықтайды,
- параболаның төбесінің координатасын анықтайды,
- Ох осімен қиылысу нүктесінің координатасын анықтайды,
- Oy осімен қиылысу нүктесінің координатасын анықтайды,
- функцияның анықталу және мәндер облысын табады.
ҚБ: «Допты лақтыру» тәсілі
Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы
сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа
жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс
теориялық сұрақтарға бағалауға, тілдік мақсаттардың
орындалуына көмек береді.

Кері байланыс жасай отырып, түзету жұмыстарын жүргізу
үшін сұрақтар қойылады.
Сабақты Сабақты қорытындылау.
ң соңы Сабақ соңында оқушылар әр ширекке стикер жабыстырады.
Белсенді болдым
Қызық болды

Түсінікті болды
Жаңа нәрсе білдім
Үй тапсырмасы. №
Сараптау – оқушыларға көбірек
Бағалау – оқушылардың
қолдау көрсету үшін не істейсіз?
ақпаратты қаншалықты
Қабілеті жоғары оқушыларға
меңгергенін қалай тексересіз?
қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
1-тапсырма «Қарқын» әдісі Кейбір 1-тапсырма «Бағдаршам» әдісі
оқушылар басқаларына қарағанда
Өз жұмыстарының нәтижесі
жылдам жұмыс істейді, сондықтан
бойынша оқу мақсатына
олар көмек қажет ететін
қаншалықты жеткендігін және өзінің
оқушыларға көмектеседі.
біліміне қаншалықты сенімді
2-тапсырма «Диалог және қолдау екендігін көрсетеді
көрсету» әдісі
2-тапсырма «Допты лақтыру»
Сөзбен қолдау көрсету және
әдісі
ынталандыру да маңызды рөл
теориялық сұрақтарға бағалауға,
атқарады. Кейбір оқушыларға
тілдік мақсаттардың орындалуына
тапсырманы орындау барысында
көмек береді.
жан-жақты әрі нақты көмек қажет
болады.
Қосымша ақпарат
Қорытындылау
1.Сабақ барысында
өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері
қаншалықты тиімді болды?

Қауіпсіздік
ережелері

Сабақта
оқытудың
белсенді
әдіс-тәсілдері
қолданылады,
балалар үнемі
қозғалыста
болады. .

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға
қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы
сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!