Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Дүние тану Сынып: 1 |
Мектеп: Ойық шағын жинақталған бастауыш мектебі |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Нұрайым |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
1.1.1..1 түрлі дерек сөздерді зарттеп отырып, «Отбасы» ұғымын түсіндіру 1.1.1.2 Отбасындағы өзге мүшелерге қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау 1.1.1.3 Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Барлық оқушылар:Отбасы ұғымына түсініктеме бере алады. -Оқушылардың басым бөлігі: Отбасы мүшелерінің міндеттері отбасы дәстүрлерін әңгімелей біледі. -Кейбір оқушылар: Отбасының шежіресін айта алады. |
||||||
|
Бағалау критерилері |
Отбасы ұғымын түсінеді Отбасындағы туыстық байланыстың орнын анықтай алады. Отбасы мүшелерінің арасындағықамқор қарым-қатынастың маңызын біледі. |
||||||
|
Сөздік қор
|
Пәнге тән лексика мен терминалогия Отбасы -семья-family, ата –дедушка, әке – папа. Диалог пен жазу үшін пайдаланатын сөздер мен тіркестер Отбасы мүшелері деп кімдерді атаймыз. Ұлттық дәстүр мен шежірені қалай түсінесің? Отбасындағы қарым-қатынас дегеніміз не? |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
6 Мәңгілік ел бұл –Ұлттың қауіпсіздік және Қазақстанның жалпы әлеуметтік және өндірістік проблемаларды шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. |
||||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
АКТ ны пайдалана кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу, әдебиеттік оқу, көркем еңбек, |
||||||
|
АКТ қолданудағдысы (сабақтақолданылатынболсакөрсетіңіз) |
Слайд https://karapuz.kz, www.balapan.com Али мен Айя мультфильм |
||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Достық туралы ұғымды біледі, түсінеді. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1 мин 1-мин
|
Отбасы ол –бақыт, Отбасы ол –ата-ана Отбасы –туыстарымыз Отбасы-ол шанырақ Бір-бірінің қолдарын ұстап, шенбер құрып өлен жолдарына қимыл жасайды.
«Класстер» әдісі арқылы отбасы турылы толыққанды түйіндеме жасау және қарым-қатынас шеберлігі қалыптастыру мақсатында қолдану.
|
«Отбасы» өлең жолдары Слайд Суреттер «ата,әке,бала» Слайд Гүл шоғыры
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Миға шабуыл әдісі арқылы оқушылардың білу, түсіну дағдыларын дамыту. «Отбасы» тақырыбының әлеуметтік мәселелерін қарастыру, ұлттық дәстүрлерді, шежіре отбасы дәстүрі сөздерінің мағынасын түсіндіру төңірегінде бейнеролик тамшалау. Дескриптор:
Қ.Б. жұлдызша мен бағалау |
АКТ Видеоролик https://karapuz.kz |
|||||
|
|
(Ұ МКТ) Оқулықпен жұмыс Отбасы –ең жақын және туыс адамдар, әр отбасында жақсы қарым-қатынас болу өте маңызды. Отбасы мүшелерімен отбасылық дәстүрді біріктіреді.
Кел талқылайық «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сурет бойынша оқушылар отбасы суретін салыстырады.Олар суреттерді адамдарда не біріктіріп тұрғаны және отбасындағы қарым-қатынас туралы тұжырым жасайды.
Дескрипторы:
Қ.Б. –смайликтер
(Ұ) №2 тапсырма : Оқушылардың сөйлеу мәдениетін және жүйелі әңгімелей білуге қалыптастыру «Шеңбер бойымен» әдісі арқылы отбасы тақырыбында өз пікірлерін баяндайды, оқушылар постер қорғайды. Әр топқа Ата-әке -балалар міндеттері жайында рөлдерге бөлініп ойын өткізеді және оны талқылайды. Дескриптор:
Қ.Б.: Смайликпен бағалау. Сергіту сәті: оқушылардыі көңіл-күйін көтеру мақсатында Али мен Айя мультфильмінен үзінді
(Т) Топт беру.ық жұмыс: «Түртір алу» әдісі арқылы лексика мен терминдерді үш тілде жазу, білу,
№3 тапсырма (Т)Саралау жұмысы отбасы шежіре Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы үш деңгей боыйнша оқу қабілетін анықтау мақсатынла қолдану.
А-деңгейі Суретке қарап отбпсы шежіресінің не үшін қажет екенін айту, түсіндіру. В-деңгейі Сурет ойынша ұлттық дәстүрлер жайында сөйлемдер құрау С- деңгейі Ұлттық дәстүр және шежіре жөнінде әңгіме құрау. Дескриптор: - Отбасы шежіресінің не үшін қажет екенін түсіндіреді. - Ұлттық дәстүрлер жайында сөйлемдер құрайды. - Ұлттық дәстүр жөнінде шағын әңгіме құрайды. (Ж) жұмыс «әшекейлік тізбек» көмегінмен оқушылар жазылым, оқылым дағдысын қалыптастыру мақсатында өз отбасының есімдерін тізіп жазады. - Оқушылар түрлі түсті парақшалардан өз есімін, атасының, әжесі, анасы, әкесі, ағасының әпкесінің есімін жазады. Әр жолақты сақина етіп бекітеді,нәтижесінде отбасы тізбегі шығады, тұжырым жасайды. Қ.Б.- қол шапалақтау. |
Сурет «Отбасы»
Плакат
https://www.balapan.com/
Тірек сөздер Отбасы-семья-family
Түрлі –түсті қағаз |
|||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Ж.Топтағы жұлдызшаларды санау арқылы үздік топты анықтау мадақтау. «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау. «Смайликтер» әдісі арқылыбүгінгі сабақтан алған әсерін көрсетуге бағдар беремін. Сабақ өзіне ұнағаны күн нұрын Сабақ түсінгеніне әсер еткені –күннің бұлт арасынан шығуы Сабақты түсінбегені бұлттың көрінісі |
|
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді және бағалау тапсырмасының дескрипторларын жазасыз |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||
|
Саралауда «Ойлан,жұптас бөліс» әдісі арқылы үш деңгейлік тапсырма берілді. А-деңгейі Суретке қарап отбпсы шежіресінің не үшін қажет екенін айту, түсіндіру. В-деңгейі Сурет ойынша ұлттық дәстүрлер жайында сөйлемдер құрау С- деңгейі Ұлттық дәстүр және шежіре жөнінде әңгіме құрау. |
Бағалау Жұлдызша, смайлик, қол шапалақтау. |
Көркем еңбек, әдебиеттік оқу, бейнелеу. |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты оқу ммақсатына дұрыс қойылды. Сабақта дифференцация дұрыс жүргізілді. Әр топ өз деңгейінде тапсырма орындады. (ойлан,жұптас, бөліс) әдісі арқылы Үш деңгейлік тапсырма берілді
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:Ойлан,жұптас,бөліс әдісі арқылы үш деңгей бойынша оқу қабілетін және белсенділігін қалыптастыру 2: «Шеңбер бойымен» әдісі. себебі оқушылардың өз пікірін баяндауға сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, сөздік қорын молайту Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топтық жұмыс себебі: Оқушылар тотаса отырып сабақты талқыалды, нәтижеге қол жеткізді 2:Жеке жұмыс.себебі: Оқушылар жеке жұмыс жүргізу арқлы оқуға қызығушылығы молайды. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақ барысында өз ойын айта білу, әңгімелеу, топта, жеке жұмыс істеу оқушылардың жетістігі болса, Самат отбасы туралы пікірін айтуда ойын толық жеткізе алмады. Келесі сабақта оқушылардың ойын жүйелі жеткізуге көңіл бөлемін.
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Менің отбасым 1-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Дүние тану Сынып: 1 |
Мектеп: Ойық шағын жинақталған бастауыш мектебі |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Нұрайым |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
1.1.1..1 түрлі дерек сөздерді зарттеп отырып, «Отбасы» ұғымын түсіндіру 1.1.1.2 Отбасындағы өзге мүшелерге қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау 1.1.1.3 Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Барлық оқушылар:Отбасы ұғымына түсініктеме бере алады. -Оқушылардың басым бөлігі: Отбасы мүшелерінің міндеттері отбасы дәстүрлерін әңгімелей біледі. -Кейбір оқушылар: Отбасының шежіресін айта алады. |
||||||
|
Бағалау критерилері |
Отбасы ұғымын түсінеді Отбасындағы туыстық байланыстың орнын анықтай алады. Отбасы мүшелерінің арасындағықамқор қарым-қатынастың маңызын біледі. |
||||||
|
Сөздік қор
|
Пәнге тән лексика мен терминалогия Отбасы -семья-family, ата –дедушка, әке – папа. Диалог пен жазу үшін пайдаланатын сөздер мен тіркестер Отбасы мүшелері деп кімдерді атаймыз. Ұлттық дәстүр мен шежірені қалай түсінесің? Отбасындағы қарым-қатынас дегеніміз не? |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
6 Мәңгілік ел бұл –Ұлттың қауіпсіздік және Қазақстанның жалпы әлеуметтік және өндірістік проблемаларды шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. |
||||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
АКТ ны пайдалана кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу, әдебиеттік оқу, көркем еңбек, |
||||||
|
АКТ қолданудағдысы (сабақтақолданылатынболсакөрсетіңіз) |
Слайд https://karapuz.kz, www.balapan.com Али мен Айя мультфильм |
||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Достық туралы ұғымды біледі, түсінеді. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1 мин 1-мин
|
Отбасы ол –бақыт, Отбасы ол –ата-ана Отбасы –туыстарымыз Отбасы-ол шанырақ Бір-бірінің қолдарын ұстап, шенбер құрып өлен жолдарына қимыл жасайды.
«Класстер» әдісі арқылы отбасы турылы толыққанды түйіндеме жасау және қарым-қатынас шеберлігі қалыптастыру мақсатында қолдану.
|
«Отбасы» өлең жолдары Слайд Суреттер «ата,әке,бала» Слайд Гүл шоғыры
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Миға шабуыл әдісі арқылы оқушылардың білу, түсіну дағдыларын дамыту. «Отбасы» тақырыбының әлеуметтік мәселелерін қарастыру, ұлттық дәстүрлерді, шежіре отбасы дәстүрі сөздерінің мағынасын түсіндіру төңірегінде бейнеролик тамшалау. Дескриптор:
Қ.Б. жұлдызша мен бағалау |
АКТ Видеоролик https://karapuz.kz |
|||||
|
|
(Ұ МКТ) Оқулықпен жұмыс Отбасы –ең жақын және туыс адамдар, әр отбасында жақсы қарым-қатынас болу өте маңызды. Отбасы мүшелерімен отбасылық дәстүрді біріктіреді.
Кел талқылайық «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сурет бойынша оқушылар отбасы суретін салыстырады.Олар суреттерді адамдарда не біріктіріп тұрғаны және отбасындағы қарым-қатынас туралы тұжырым жасайды.
Дескрипторы:
Қ.Б. –смайликтер
(Ұ) №2 тапсырма : Оқушылардың сөйлеу мәдениетін және жүйелі әңгімелей білуге қалыптастыру «Шеңбер бойымен» әдісі арқылы отбасы тақырыбында өз пікірлерін баяндайды, оқушылар постер қорғайды. Әр топқа Ата-әке -балалар міндеттері жайында рөлдерге бөлініп ойын өткізеді және оны талқылайды. Дескриптор:
Қ.Б.: Смайликпен бағалау. Сергіту сәті: оқушылардыі көңіл-күйін көтеру мақсатында Али мен Айя мультфильмінен үзінді
(Т) Топт беру.ық жұмыс: «Түртір алу» әдісі арқылы лексика мен терминдерді үш тілде жазу, білу,
№3 тапсырма (Т)Саралау жұмысы отбасы шежіре Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы үш деңгей боыйнша оқу қабілетін анықтау мақсатынла қолдану.
А-деңгейі Суретке қарап отбпсы шежіресінің не үшін қажет екенін айту, түсіндіру. В-деңгейі Сурет ойынша ұлттық дәстүрлер жайында сөйлемдер құрау С- деңгейі Ұлттық дәстүр және шежіре жөнінде әңгіме құрау. Дескриптор: - Отбасы шежіресінің не үшін қажет екенін түсіндіреді. - Ұлттық дәстүрлер жайында сөйлемдер құрайды. - Ұлттық дәстүр жөнінде шағын әңгіме құрайды. (Ж) жұмыс «әшекейлік тізбек» көмегінмен оқушылар жазылым, оқылым дағдысын қалыптастыру мақсатында өз отбасының есімдерін тізіп жазады. - Оқушылар түрлі түсті парақшалардан өз есімін, атасының, әжесі, анасы, әкесі, ағасының әпкесінің есімін жазады. Әр жолақты сақина етіп бекітеді,нәтижесінде отбасы тізбегі шығады, тұжырым жасайды. Қ.Б.- қол шапалақтау. |
Сурет «Отбасы»
Плакат
https://www.balapan.com/
Тірек сөздер Отбасы-семья-family
Түрлі –түсті қағаз |
|||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Ж.Топтағы жұлдызшаларды санау арқылы үздік топты анықтау мадақтау. «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау. «Смайликтер» әдісі арқылыбүгінгі сабақтан алған әсерін көрсетуге бағдар беремін. Сабақ өзіне ұнағаны күн нұрын Сабақ түсінгеніне әсер еткені –күннің бұлт арасынан шығуы Сабақты түсінбегені бұлттың көрінісі |
|
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді және бағалау тапсырмасының дескрипторларын жазасыз |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||
|
Саралауда «Ойлан,жұптас бөліс» әдісі арқылы үш деңгейлік тапсырма берілді. А-деңгейі Суретке қарап отбпсы шежіресінің не үшін қажет екенін айту, түсіндіру. В-деңгейі Сурет ойынша ұлттық дәстүрлер жайында сөйлемдер құрау С- деңгейі Ұлттық дәстүр және шежіре жөнінде әңгіме құрау. |
Бағалау Жұлдызша, смайлик, қол шапалақтау. |
Көркем еңбек, әдебиеттік оқу, бейнелеу. |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты оқу ммақсатына дұрыс қойылды. Сабақта дифференцация дұрыс жүргізілді. Әр топ өз деңгейінде тапсырма орындады. (ойлан,жұптас, бөліс) әдісі арқылы Үш деңгейлік тапсырма берілді
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:Ойлан,жұптас,бөліс әдісі арқылы үш деңгей бойынша оқу қабілетін және белсенділігін қалыптастыру 2: «Шеңбер бойымен» әдісі. себебі оқушылардың өз пікірін баяндауға сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, сөздік қорын молайту Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топтық жұмыс себебі: Оқушылар тотаса отырып сабақты талқыалды, нәтижеге қол жеткізді 2:Жеке жұмыс.себебі: Оқушылар жеке жұмыс жүргізу арқлы оқуға қызығушылығы молайды. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақ барысында өз ойын айта білу, әңгімелеу, топта, жеке жұмыс істеу оқушылардың жетістігі болса, Самат отбасы туралы пікірін айтуда ойын толық жеткізе алмады. Келесі сабақта оқушылардың ойын жүйелі жеткізуге көңіл бөлемін.
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз





