Сыныбы | 6 сынып « .....»............................. 20 ....ж |
Сабақтың тақырыбы | М.Жұмабаев. «Мен кім?», «Қазақ тілі» өлеңдері |
Мақсаты | Оқушылардың ақын өмірі мен шығармашылығы, ағартушылық қызметі жөнінде білімдерін тереңдету өлеңдерінің мазмұнын,тақырыбын, идеясын меңгерту |
Күтілетін нәтиже | Тіл мәдениеті, сөз байлығы, сөздік қорын молаяды, шығармашылық қабілеті артады, өздігінен жұмыс жасауға дағдыланады.Ана тілін қастерлеуге, сөз өнерін дәріптеуге, ұйымшылдыққа, еңбекқорлыққа, білімділікке тәрбиеленеді |
Керекті жабдықтар | Үлестірме парақтар; Бағалау парағы |
Сабақ барысы |
Сабақ кезендері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | Жұпқа бөлу /Бойлары бойынша тұрады,1-2 -ге дейін санайды/, Жұмыс ережесі: Уақытты тиімді пайдалану, Тыныштық сақтау , Сөзді бөлмеу,кезектесіп сөйлеу , т.б топ басшысы сайланады; Үй жұмысын тексеру /Жаттап келген өлеңдерін оқыту/ | Оқушылар амандасады, жұпқа бөлінеді. Үй тапсырмаларын орындайды, сұрақтарға жауап береді |
Тұсаукесер | Қызығушылықты ояту«Көңілді күн» ойыны арқылы | Сабақтың тақырыбын, мақсатын айтады;Бағалау парағына аты-жөндерін толтырады |
Негізгі бөлім | Мәтінді «Пазл» әдісі арқылы талдауАқын туралы мәлімет алуМәтін кішірек бөлімдерге бөлініп, жұптарға таратылады. Әр жұп өзіне берілген бөліммен жұмыс жасап, түсінгендерін ортаға салады.2. І жұпқа: жазушының өмірі мен шығармашылығы жөнінде 4 сұрақтан тұратын сұхбаттасудың үлгісін көрсету (мәнді,ұтымды сұрақтар мен толық, дұрыс жауаптар бағаланады)3. ІІ жұпта: ақын өлеңдерінің негізгі тақырыптары туралы сызба дайындап, түсіндіріп беру (постерда қорғау)Ақынның лирикалық қаһарманы кім? –сұраққа жаппай ойларын айтқызу | 1. Әр оқушы өзіне берілген тапсырма бойынша жауап береді;Топ басшысы сәйкес бағаларын бағалау парағына түсіреді;2. жұпта оқушылар жұмыс жасайды;Нәтижесін басқа жұп түйіндеп айтадыжұпта көшбасшыны, белсенді оқушыны, ұсынысты дайындап барлық оқушылар алдында айта отырып формативті бағаларын береді; |
Қорытынды | Кері байланыс «Мен кім?» тақырыбында бүгінгі сабақта алған білімдерін қорыту мақсатында ойтолғау жазу./ өздерінің болашақтарына болжам жасайды/
Сабақты пысықтау үшін, жұптар бірін-бірі бағалайды.Үш түрлі смайликтер арқылы әр топтан ең жақсы қатысқан оқушыларды топ ішінде ақылдаса отырып, марапаттайды.Бағалау:топ басшыларынан бағалау парақтары бойынша қорытынды бағаларын түсіруҮй тапсырмасы: таңдаулары бойынша бір өлең жаттау | Топ басшысы топ мүшелерімен ақылдасып өзара бір-бірін бағалайды;топ басшысы бағалау парағына қорытынды бағасын қойып, таныстырып өтеді |