|
Күні/айы |
Пәні: әдебиеттік оқу |
Сабақ №1 (1 ) |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Насихат. Ш.Құдайбердіұлы |
|
|||||||||
|
Жалпы мақсаты |
Әдеби шығарманы талдауға үйрету. |
|
|||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Өлеңді талдай отырып, негізгі ойды, идеяны ұғынады. |
|
|||||||||
|
Ресурстар |
Ш.Құдайбердіұлы суреті, нақыл сөздер. |
|
|||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сабақтың мақсатын түсіндіру «Әдебиеттік оқу» кітабын қолға алып, оқушылардың жаңа оқулықпен дос бала білулерін, оны ренжітпей ұстауларын сұрау. Оқулықтың бірінші бетін ашып, оның ең алғашқы тарауымен таныстыру 2.Бағалау критерийлерін жасау 3.Психологиялық тренинг Қайырлы күн,шәкірттерім! |
1.Сабаққа назар аудару 2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады |
|||||||||
|
Ынтымақтастық атмосферасы |
Сәлеметсің бе, Көк Аспан |
Оқушылар мұғаліммен қосылып тақпақты айтады |
|||||||||
|
Жаңа сабақ |
І. Қызығушылықты ояту -Нені өлшеуге болады? Немен? Қандай өлшем бірліктерін пайдаланамыз? -Біз бәріміз өзімізді әлемдегі ең ақылды деп санайық. Бірақ осы ақылды қалай өлшеуге болады? Қандай өлшем бірліктері қажет? -Неліктен? Мүмкін мұра ретінде қалдыруға болатын шығар? Қалай? -Ендеше осындай мұралардың бірі Ш.Құдайбердіұлының «Насихат» өлеңін оқып көрелік. ІІ. Мағынаны тану. 1.Автор жайлы мәліметті оқушылардың көмегімен жеткізу. Шәкәрім Құдайбердіұлы (1858-1931) – ақын, жазушы, философ, тарихшы, композитор. Абаймен замандас әрі інісі, әрі ол негізін салған реалистік әдебиет дәстүрлерін алға апарушы ізбасары. Туған халқына түзу жол көрсетуде Құдайбердіұлы Абай бағытын ұстанды. Шәкәрімнің әкесі Құдайберді Құнанбайдың Күңке деген бәйбішесінен туған, яғни Абайдың туған ағасы. Шәкәрім бес жасында ауыл молдасына оқуға беріледі де онда жеті жасына дейін оқиды. Жеті жасында әкеден жетім қалған ол бұдан былайғы кезде Абайдың тікелей тәрбиесінде болады. Шәкәрімнің өзі кейінірек былай деп жазады: «Әкеміздің бір шешесінен туған Ибраһим мырза, қазақ ішінде Абай деп атайды, сол кісі мұсылманша Һәм орысша ғылымға жүйрік Һәм алланың берген ақылы да бұл қазақтан бөлек дана кісі еді, ержеткен соң сол кісіден тағлым алып, әр түрлі кітаптарын оқып, насихатын тыңдап, азғана ғылымның сәулесін сездім». Кезінде арнайы оқу орындарында оқып білім алмаса да, өз бетінше ізденіп және Абай ағасының жетекшілігімен жан сарайын байытқан Құдайбердіұлы заманында қазақ арасындағы аса білімдар адамдардың бірі болды. Араб, парсы, түрік, орыс тілдерін жетік білді. 2.Өлеңді «Блум жүйесі» әдісі арқылы оқу. Білім сатысы: өлеңді шумақтарға бөліп мәнерлеп оқу; әр шумақтағы негізгі ойды анықтау; дәптерге тіркеп жазып отыру. Түсіну сатысы: Ақынның астарлап берген ойынан не ұқтыңдар? (әр шумақтағы астарлы ойды анықтау) Қолдану сатысы: «Түсініктеме күнделігі» әдісі арқылы төмендегі кестені толтыру.
Талдау жасау сатысы: 1)Өлеңнің авторы - ............ 2)Тақырыбы - .................... 3)Жанры - .................. 4)Идеясы - ................. 5)Өлеңнен нақыл сөздер топтамасын құр - ............ Өмірмен байланыстыру сатысы: әр шумақты талдай отырып, өмірмен байланыстыру. Сергіту сәті ІІІ.Ойтолғау. Қорытындылау сатысы: Өлеңнен қандай ой түйдің? Эссе жазу. ІҮ. Қорыту. - 3-4 эссені оқытып тыңдау |
Оқушылардың тапсырманы орындауын тыңдап, бағалау. Мәлімет алады Тапсырмаларды орындайды
Қимыл-қозғалыс жасайды -эссе
жазады Қуандық Ш Көкек құсы |
|||||||||
|
Бекіту, қорыту Бағалау: Рефлексия: |
Не туралы? |
||||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
4-5-бет, Өлеңді мәнерлеп оқу. Ұнаған екі шумағын жаттап алу. |
||||||||||
|
Үйде оқу |
Білім туралы өлең, мәтіндер оқу. |
||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі дүние |
|||||||||||
|
1. |
2. |
||||||||||
|
Ең сәтсіз өткен екі дүние |
|||||||||||
|
1. |
2. |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Насихат. Ш.Құдайбердіұлы" 4 сынып
Сабақ жоспары "Насихат. Ш.Құдайбердіұлы" 4 сынып
|
Күні/айы |
Пәні: әдебиеттік оқу |
Сабақ №1 (1 ) |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Насихат. Ш.Құдайбердіұлы |
|
|||||||||
|
Жалпы мақсаты |
Әдеби шығарманы талдауға үйрету. |
|
|||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Өлеңді талдай отырып, негізгі ойды, идеяны ұғынады. |
|
|||||||||
|
Ресурстар |
Ш.Құдайбердіұлы суреті, нақыл сөздер. |
|
|||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сабақтың мақсатын түсіндіру «Әдебиеттік оқу» кітабын қолға алып, оқушылардың жаңа оқулықпен дос бала білулерін, оны ренжітпей ұстауларын сұрау. Оқулықтың бірінші бетін ашып, оның ең алғашқы тарауымен таныстыру 2.Бағалау критерийлерін жасау 3.Психологиялық тренинг Қайырлы күн,шәкірттерім! |
1.Сабаққа назар аудару 2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады |
|||||||||
|
Ынтымақтастық атмосферасы |
Сәлеметсің бе, Көк Аспан |
Оқушылар мұғаліммен қосылып тақпақты айтады |
|||||||||
|
Жаңа сабақ |
І. Қызығушылықты ояту -Нені өлшеуге болады? Немен? Қандай өлшем бірліктерін пайдаланамыз? -Біз бәріміз өзімізді әлемдегі ең ақылды деп санайық. Бірақ осы ақылды қалай өлшеуге болады? Қандай өлшем бірліктері қажет? -Неліктен? Мүмкін мұра ретінде қалдыруға болатын шығар? Қалай? -Ендеше осындай мұралардың бірі Ш.Құдайбердіұлының «Насихат» өлеңін оқып көрелік. ІІ. Мағынаны тану. 1.Автор жайлы мәліметті оқушылардың көмегімен жеткізу. Шәкәрім Құдайбердіұлы (1858-1931) – ақын, жазушы, философ, тарихшы, композитор. Абаймен замандас әрі інісі, әрі ол негізін салған реалистік әдебиет дәстүрлерін алға апарушы ізбасары. Туған халқына түзу жол көрсетуде Құдайбердіұлы Абай бағытын ұстанды. Шәкәрімнің әкесі Құдайберді Құнанбайдың Күңке деген бәйбішесінен туған, яғни Абайдың туған ағасы. Шәкәрім бес жасында ауыл молдасына оқуға беріледі де онда жеті жасына дейін оқиды. Жеті жасында әкеден жетім қалған ол бұдан былайғы кезде Абайдың тікелей тәрбиесінде болады. Шәкәрімнің өзі кейінірек былай деп жазады: «Әкеміздің бір шешесінен туған Ибраһим мырза, қазақ ішінде Абай деп атайды, сол кісі мұсылманша Һәм орысша ғылымға жүйрік Һәм алланың берген ақылы да бұл қазақтан бөлек дана кісі еді, ержеткен соң сол кісіден тағлым алып, әр түрлі кітаптарын оқып, насихатын тыңдап, азғана ғылымның сәулесін сездім». Кезінде арнайы оқу орындарында оқып білім алмаса да, өз бетінше ізденіп және Абай ағасының жетекшілігімен жан сарайын байытқан Құдайбердіұлы заманында қазақ арасындағы аса білімдар адамдардың бірі болды. Араб, парсы, түрік, орыс тілдерін жетік білді. 2.Өлеңді «Блум жүйесі» әдісі арқылы оқу. Білім сатысы: өлеңді шумақтарға бөліп мәнерлеп оқу; әр шумақтағы негізгі ойды анықтау; дәптерге тіркеп жазып отыру. Түсіну сатысы: Ақынның астарлап берген ойынан не ұқтыңдар? (әр шумақтағы астарлы ойды анықтау) Қолдану сатысы: «Түсініктеме күнделігі» әдісі арқылы төмендегі кестені толтыру.
Талдау жасау сатысы: 1)Өлеңнің авторы - ............ 2)Тақырыбы - .................... 3)Жанры - .................. 4)Идеясы - ................. 5)Өлеңнен нақыл сөздер топтамасын құр - ............ Өмірмен байланыстыру сатысы: әр шумақты талдай отырып, өмірмен байланыстыру. Сергіту сәті ІІІ.Ойтолғау. Қорытындылау сатысы: Өлеңнен қандай ой түйдің? Эссе жазу. ІҮ. Қорыту. - 3-4 эссені оқытып тыңдау |
Оқушылардың тапсырманы орындауын тыңдап, бағалау. Мәлімет алады Тапсырмаларды орындайды
Қимыл-қозғалыс жасайды -эссе
жазады Қуандық Ш Көкек құсы |
|||||||||
|
Бекіту, қорыту Бағалау: Рефлексия: |
Не туралы? |
||||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
4-5-бет, Өлеңді мәнерлеп оқу. Ұнаған екі шумағын жаттап алу. |
||||||||||
|
Үйде оқу |
Білім туралы өлең, мәтіндер оқу. |
||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі дүние |
|||||||||||
|
1. |
2. |
||||||||||
|
Ең сәтсіз өткен екі дүние |
|||||||||||
|
1. |
2. |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз













