|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10. Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын! |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 33. Наурыз көже ішеміз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.2.2.1 кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу 7.5.2.1 жазба жұмыстарында ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана біледі; жазба жұмыстарында ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:
Үй жұмысын тексеру «Кім жылдам?» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын: 1. Наурыз сөзі қай тілден енген? 2. - Парсы 3. Наурыз көже азықтың неше түрінен жасалады? 4. – 7 түрлі 5. Наурызды халық қалай атаған? 6. - Ұлыс 7. Наурыз айында туған балаға қазақтар қандай ат қойған? 8. - Наурызбай, Наурызгүл 9. Наурыздың белгісі не? - Қызғалдақ Наурыз түні әр үйге келіп бақыт, жақсылық тілеуші адам? - Қыдыр ата Наурыз көжеге қандай азық-түліктер қосылған? - бидай, тары, құрт, ет, сүт, жүгері, айран 1991 жылы 15 наурыздағы Президенттің жарлығымен қандай мереке тойлана бастады? - Наурыз мерекесі
|
«Бас бармақ» |
Слайд Үш түрлі стикерлер Отбасы, қариялар туралы суреттер кескіні |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Айтылым тапсырма Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі Айтылым тапсырма Жұптық жұмыс Айтылым Топтық жұмыс 3-тапсырма. 5-тапсырма Тыңдалым Оқылым 1-тапсырма Айтылым Жеке жұмыс Айтылым Жазылым 4-тапсырма Жұптық жұмыс Айтылым Ойтаразы Жеке жұмыс |
Тыңдалым,айтылым. Бидай-пшеница Арпа-ячмень Жарма-крупа Сүр ет-копченое мясо Тал егу-посадить дерево Дайындау-готовить Мағыналы-смысл Айтайық «Синквейн» әдісі. Бес жолды өлең «Наурыз көже» Айтылым «Мина алқабы» әдісі. 1. Наурызкөже қандай тағам? (Наурызкөже – ұлттық тағам) 2. Қазақ халқы наурызкөжені неше түрлі тағамнан дайындаған? (Қазақ халқы наурызкөжені жеті түрлі тағамнан дайындаған) 3. Наурызкөженің құрамын атай аласың ба?( сүр ет, бидай, тары, арпа жармасы, су тұз, құрт қосылады) 8. Ұлыстың ұлы күніндегі ұлттық дәстүрлерді атай аласың ба? («Бесікке салу», «Тұсаукесер», «тілеу көже» ,«тоқымқағар», «Тілашар») 9. Жеті қазақ үшін қандай сан ? (Жеті қазақ үшін киелі сан) 10. Дастарқанға батаны кім берген? (Дастарқанға батаны үлкендер берген) Айтылым «Балық қаңқасы» стратегиясы арқылы сұрақтарға жауапты постерге жазып, түсіндіреді, қорғайды.
Айтылым Суретке қара. Кім не істеп жатыр? Оқылым Мәтінді тыңда. Оқып, түсінгеніңді айт. Айтылым «Ойлан, жауап бер!» «Жабайы табиғат» пен «Табиғат- ана» ұғымдарының қандай айырмашылығы бар? Айтылым «Т кестесі» арқылы халқымыздың бата беру, ізгі тілек айту салты – сөз әдебіне, ғылыми тілмен айтқанда, сөйлеу этикетіне жатады. Осыған орай 2 топ өз атауларына сай, яғни 1-топ - түрлі салт-дәстүрлерге байланысты бата-тілек сөздерін тақтадағы бірінші бағанаға, ал 2-топ – Наурыз мерекесіне байланысты бата-тілек сөздерін екінші бағанаға жарыса қатесіз жазамыз. Жазылым Сурет бойынша «Наурызтал егу» тақырыбында диалогтік мәтін құрап жазыңдар.Оқшау сөздерді қолдан. Айтылым «Бес саусақ» тәсілі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды. |
«Смайликтер» Дескриптор 3 балл -Сызбаны толықтырады -Түсіндіреді «Алма ағашы» Дескриптор 3 балл -Сөйлем жазады Смайликтер Дескриптор 5 балл -Талдайды «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл -Көмекші есімдерді теріп жазады. «Табыс баспалдағы» |
Оқулық сөздік слайд Слайд Оқулық Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 2- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Наурыз көже ішеміз 7 орыс сынгыб
Сабақ жоспары: Наурыз көже ішеміз 7 орыс сынгыб
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10. Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын! |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 33. Наурыз көже ішеміз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.2.2.1 кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу 7.5.2.1 жазба жұмыстарында ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана біледі; жазба жұмыстарында ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:
Үй жұмысын тексеру «Кім жылдам?» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын: 1. Наурыз сөзі қай тілден енген? 2. - Парсы 3. Наурыз көже азықтың неше түрінен жасалады? 4. – 7 түрлі 5. Наурызды халық қалай атаған? 6. - Ұлыс 7. Наурыз айында туған балаға қазақтар қандай ат қойған? 8. - Наурызбай, Наурызгүл 9. Наурыздың белгісі не? - Қызғалдақ Наурыз түні әр үйге келіп бақыт, жақсылық тілеуші адам? - Қыдыр ата Наурыз көжеге қандай азық-түліктер қосылған? - бидай, тары, құрт, ет, сүт, жүгері, айран 1991 жылы 15 наурыздағы Президенттің жарлығымен қандай мереке тойлана бастады? - Наурыз мерекесі
|
«Бас бармақ» |
Слайд Үш түрлі стикерлер Отбасы, қариялар туралы суреттер кескіні |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Айтылым тапсырма Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі Айтылым тапсырма Жұптық жұмыс Айтылым Топтық жұмыс 3-тапсырма. 5-тапсырма Тыңдалым Оқылым 1-тапсырма Айтылым Жеке жұмыс Айтылым Жазылым 4-тапсырма Жұптық жұмыс Айтылым Ойтаразы Жеке жұмыс |
Тыңдалым,айтылым. Бидай-пшеница Арпа-ячмень Жарма-крупа Сүр ет-копченое мясо Тал егу-посадить дерево Дайындау-готовить Мағыналы-смысл Айтайық «Синквейн» әдісі. Бес жолды өлең «Наурыз көже» Айтылым «Мина алқабы» әдісі. 1. Наурызкөже қандай тағам? (Наурызкөже – ұлттық тағам) 2. Қазақ халқы наурызкөжені неше түрлі тағамнан дайындаған? (Қазақ халқы наурызкөжені жеті түрлі тағамнан дайындаған) 3. Наурызкөженің құрамын атай аласың ба?( сүр ет, бидай, тары, арпа жармасы, су тұз, құрт қосылады) 8. Ұлыстың ұлы күніндегі ұлттық дәстүрлерді атай аласың ба? («Бесікке салу», «Тұсаукесер», «тілеу көже» ,«тоқымқағар», «Тілашар») 9. Жеті қазақ үшін қандай сан ? (Жеті қазақ үшін киелі сан) 10. Дастарқанға батаны кім берген? (Дастарқанға батаны үлкендер берген) Айтылым «Балық қаңқасы» стратегиясы арқылы сұрақтарға жауапты постерге жазып, түсіндіреді, қорғайды.
Айтылым Суретке қара. Кім не істеп жатыр? Оқылым Мәтінді тыңда. Оқып, түсінгеніңді айт. Айтылым «Ойлан, жауап бер!» «Жабайы табиғат» пен «Табиғат- ана» ұғымдарының қандай айырмашылығы бар? Айтылым «Т кестесі» арқылы халқымыздың бата беру, ізгі тілек айту салты – сөз әдебіне, ғылыми тілмен айтқанда, сөйлеу этикетіне жатады. Осыған орай 2 топ өз атауларына сай, яғни 1-топ - түрлі салт-дәстүрлерге байланысты бата-тілек сөздерін тақтадағы бірінші бағанаға, ал 2-топ – Наурыз мерекесіне байланысты бата-тілек сөздерін екінші бағанаға жарыса қатесіз жазамыз. Жазылым Сурет бойынша «Наурызтал егу» тақырыбында диалогтік мәтін құрап жазыңдар.Оқшау сөздерді қолдан. Айтылым «Бес саусақ» тәсілі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды. |
«Смайликтер» Дескриптор 3 балл -Сызбаны толықтырады -Түсіндіреді «Алма ағашы» Дескриптор 3 балл -Сөйлем жазады Смайликтер Дескриптор 5 балл -Талдайды «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 3 балл -Көмекші есімдерді теріп жазады. «Табыс баспалдағы» |
Оқулық сөздік слайд Слайд Оқулық Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 2- тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
шағым қалдыра аласыз















