Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Туған жерім -аялы алтын бесігім |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көрпебаева А. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау 6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал Үй тапсырмасын сұрау |
Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлу. Бір түсті алған оқушылар бір топқа бірігеді.Түстерге қарап оқушыларға психологиялық мінездеме беріледі. « Жүректен жүрекке» әдісі Топ бір-біріне тілектерін білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма Топтық жұмыс
2-тапсырма ТЖ
|
Қызығушылықты ояту Шығарма мазмұнын болжау. Тірек сөздер: жетім бала, мылқау бала, үңгір, достық, ақ боз ат Топтарға әңгіме үзінділерге бөлініп беріледі. Оқып болғанс оң, әр т оп өз сұрақтарына жауап береді, т апсырма орындайды. 1-топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Әңгімелеуші кім? Қай жақтан баяндалып тұр? Әңгімелеуші қандай адам деп ойлайсың? 2- топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Оқиға қалай басталып тұр? Ары қарай не болуы мүмкін? Тортай неген тас үңгірде жалғыз болуға құмар деп ойлайсың? 3-топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Қай шығарманы есіңе салды? Қай жағынан ұқсас болу мүмкін? «Кітап –жалғыз сырласым» деген пікіріне сенің көзқарасың қандай? 4-топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Әңгімелеушінің «Тортайды әлдеқашан ұмытқанмын» деген сөзінде өкініш бар ма? Үйленуіне құлағының мүкістігі бөгет болды ма? Қалай ойлайсың басқа да кедергілер болды ма? Себебі неде? 5- топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Тортай бойындағы мінез қалай өзгерген? Бұрынғыдай өткір ме? Әңгімелеушінің «Тортай мінер ақ боз ат... менің тақымымыда кеткендей еді... иесіне қайтаруға кеш еді» деген сөздері саған қалай әсер етті? |
Дескриптор - әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды |
|
|
Сергіту сәті |
«Мінез
жәрмеңкесі» |
Оқушылар шеңбер құрап тұрады. Оқушы өзінің қай мінезін сатып, қандай мінезді кімнен сатып алатынын атады. Яғни жаман мінезін сатады, жақсы мінезді сатып алады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы . |
Сынып 3-Тапсырма . |
Жетекші сұрақтар:
Алалар сыни түрде өз ойларын айтады, түйіндейді. |
Дескриптор: - жетекші сұрақтар арқылы идеяны анықтайды; -әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді ҚБ: «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы бағалау. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы Бекіту |
«ПОПС» формуласы 3-тапсырма. Жеке жұмыс |
Жоғарыдағы жетекші сұрақтардан туындаған ой арқылы төмендегі әдіс арқылы өз пікірін білдіру. «ПОПС» формуласы – төрт сөйлемнен тұратын ой қорытындылауға бағытталған тәсіл (П – позиция; О – түсіндіру; П – мысал; С – қорытынды). ПОПС формуласының құрылымы мынадай:. Бірінші сөйлем. «Менің ойымша, ... ». Екінші сөйлем. «Себебі, мен оны … былай түсіндіремін». Үшінші сөйлем. «Оны мен ... деген фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын». Соңғы сөйлем. «Осыған байланысты мен ... деген шешімге келдім». |
|
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Тас күркеде қамыққан Тортайға дем берер жылы тілектерімізді білдіріп хат жазады. |
|
|
|
Рефлексия |
Рефлексия. |
Кері байланыс. «Мидың суретін сал» әдісі -Мидың ішіне сабақтан түсінген тұстарын жазады;
|
|
|




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. Оралхан Бөкей. Тортай мінер ақ боз ат.
Сабақ жоспары. Оралхан Бөкей. Тортай мінер ақ боз ат.
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Туған жерім -аялы алтын бесігім |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көрпебаева А. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау 6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал Үй тапсырмасын сұрау |
Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлу. Бір түсті алған оқушылар бір топқа бірігеді.Түстерге қарап оқушыларға психологиялық мінездеме беріледі. « Жүректен жүрекке» әдісі Топ бір-біріне тілектерін білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма Топтық жұмыс
2-тапсырма ТЖ
|
Қызығушылықты ояту Шығарма мазмұнын болжау. Тірек сөздер: жетім бала, мылқау бала, үңгір, достық, ақ боз ат Топтарға әңгіме үзінділерге бөлініп беріледі. Оқып болғанс оң, әр т оп өз сұрақтарына жауап береді, т апсырма орындайды. 1-топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Әңгімелеуші кім? Қай жақтан баяндалып тұр? Әңгімелеуші қандай адам деп ойлайсың? 2- топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Оқиға қалай басталып тұр? Ары қарай не болуы мүмкін? Тортай неген тас үңгірде жалғыз болуға құмар деп ойлайсың? 3-топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Қай шығарманы есіңе салды? Қай жағынан ұқсас болу мүмкін? «Кітап –жалғыз сырласым» деген пікіріне сенің көзқарасың қандай? 4-топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Әңгімелеушінің «Тортайды әлдеқашан ұмытқанмын» деген сөзінде өкініш бар ма? Үйленуіне құлағының мүкістігі бөгет болды ма? Қалай ойлайсың басқа да кедергілер болды ма? Себебі неде? 5- топ тапсырмасы Әңгіме үзіндісін оқы, тақырып қой. Тортай бойындағы мінез қалай өзгерген? Бұрынғыдай өткір ме? Әңгімелеушінің «Тортай мінер ақ боз ат... менің тақымымыда кеткендей еді... иесіне қайтаруға кеш еді» деген сөздері саған қалай әсер етті? |
Дескриптор - әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды |
|
|
Сергіту сәті |
«Мінез
жәрмеңкесі» |
Оқушылар шеңбер құрап тұрады. Оқушы өзінің қай мінезін сатып, қандай мінезді кімнен сатып алатынын атады. Яғни жаман мінезін сатады, жақсы мінезді сатып алады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы . |
Сынып 3-Тапсырма . |
Жетекші сұрақтар:
Алалар сыни түрде өз ойларын айтады, түйіндейді. |
Дескриптор: - жетекші сұрақтар арқылы идеяны анықтайды; -әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді ҚБ: «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы бағалау. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы Бекіту |
«ПОПС» формуласы 3-тапсырма. Жеке жұмыс |
Жоғарыдағы жетекші сұрақтардан туындаған ой арқылы төмендегі әдіс арқылы өз пікірін білдіру. «ПОПС» формуласы – төрт сөйлемнен тұратын ой қорытындылауға бағытталған тәсіл (П – позиция; О – түсіндіру; П – мысал; С – қорытынды). ПОПС формуласының құрылымы мынадай:. Бірінші сөйлем. «Менің ойымша, ... ». Екінші сөйлем. «Себебі, мен оны … былай түсіндіремін». Үшінші сөйлем. «Оны мен ... деген фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын». Соңғы сөйлем. «Осыған байланысты мен ... деген шешімге келдім». |
|
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Тас күркеде қамыққан Тортайға дем берер жылы тілектерімізді білдіріп хат жазады. |
|
|
|
Рефлексия |
Рефлексия. |
Кері байланыс. «Мидың суретін сал» әдісі -Мидың ішіне сабақтан түсінген тұстарын жазады;
|
|
|




шағым қалдыра аласыз














