|
Бөлім: |
10-бөлім. Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшеліктері Б. Ж. Бопайұлы «Қазақы наурызнама» (үзінді). |
||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә |
Ильясова Х.Н. |
||||||
|
Күні: |
12.03.2024 |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақы наурызнама. 1-сабақ |
||||||
|
Сынып: 8 Б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтайды. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|
|
|
|||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың
басы
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Бәрімізге бақыт сыйлайық» әдісі арқылы сыныптың ахуалын жақсарту. 1.Жақсы адам болғысы келетіндер орнынан тұрады. 2. Жалқаулық жаман қасиет дегендер қолдарын күнге көтереді . 3. Бүгінгі кездесуге қуаныштылар қол шапалақтайды. 4. Бүгінгі сабақ жақсы өтсін дегендер қол алысып, амандасып, бір – біріне бақыт сыйлайды. Екі түсті жіппен топқа бөлу Жіптің басында жазылған сөздерді алады. Жіптің басында жазылған сөздер: Сыйластық, татулық. |
Осы айтылған тапсырмаларды орындау арқылы бір – біріне жақсы тілек тілеп, көңіл- күй, бақыт сыйлайды. Осы сөздер арқылы өз орындарына отырады
|
|
Интербелсенді тақта
Күн шуағы.
Түрлі –түсті жіптер, сөздер.
Топ аттары жазылған үлестірме сөздер. |
|||
|
«Бұрыштар» Мұғалім оқушыларға сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабын сыныптың төрт бұрышына орналастырады. Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді. Қай дәстүр қай халыққа тән екенін айт. Ұлттық тағам «Наурыз көже» пісіреді. Балалар көршілерінің есігіне баскиімін қалдырып кетеді. Син әріпінен басталатын жеті түрлі тағам пісіреді. Бұлақтардың көзін ашады, арықтарды тазалайды, ағаш көшеттерін отырғызады. Наурызда арқан тартысады, қораз төбелестіреді. Наурызға дейінгі төрт сейсенбіні атап өтеді. Дастарқанға боялған жұмыртқа мен тиын қояды. Наурызды 13 күн тойлайды. Арнайы сыйлықтар алып барады. Иран Әзірбайжан Қазақстан Тәжік |
Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді. |
«Бес саусақ қол» - - -
|
Таратпа қағаздар |
||||
|
|
Қызығушылық ояту «НАУРЫЗ» сөзі бойынша миға шабуыл жасау. Слайдтар ашылып отырады Оқушылар көрсетілген суретке анықтама береді.
Наурыз сөзінен қандай сөздер
жасалған? Наурызнама-Наурыз күні өтетін үлкен ойын сауық; мейрам. Н а у р ы з н а м а д а көкпар, қыз қуу, аударыспақ, балуан күресі, алтыбақан сияқты ойынсауық болып, жиналған жұрт мол қуанышқа бөленеді. Жаңа сөздер. Наным – сенім – доверия Дескриптор:
1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқы. Түсінгеніңді айт.
Дескриптор:
2-тапсырма. Сөздікті пайдаланып, автор жариялаған еңбектердің атын орыс тіліне аударып жаз. Б. Бопайұлы зерттеу жұмысының бағыттары туралы пікірлесіңдер. Дескриптор:
3-тапсырма. Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, Наурыз туралы зерттеу жүргізген қазақ ғалымдары туралы мәлімет жина. Сол бойынша картотека түзіп жаз. Дескриптор:
4-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтінге ат қой.
Дескриптор:
5-тапсырма. Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта айт. Оларды қатыстырып бұйрықты сөйлем құрап жаз. Дескриптор:
|
Жаңа сөздермен танысады. Анықтамасын біледі. Сөздік дәптеріңе жазады.
Мәтінді оқиды. Түсінгеніңді айтады.
Сөздікті пайдаланып, автор жариялаған еңбектердің атын орыс тіліне аударып жазады. Б. Бопайұлы зерттеу жұмысының бағыттары туралы пікірлеседі.
Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, Наурыз туралы зерттеу жүргізген қазақ ғалымдары туралы мәлімет жинайды. Сол бойынша картотека түзіп жазады.
Мәтінді оқиды. Мәтінге ат қойады.
Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта айтады. Оларды қатыстырып бұйрықты сөйлем құрап жазады. |
«Бес саусақ қол» - - -төмен
«Бес саусақ қол» - - -төмен
«Бес саусақ қол» - - -төмен
«Бес саусақ қол» - - -төмен |
Интербелсенді тақта Тақырыпқа сай сурет
Сөздікпен жұмыс
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық |
|||
|
Сергіту сәті.
|
«Арқаға жазылған комплименттер» Әр оқушының арқасына түйрегішпен (немесе скотчпен) А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір-бірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2-3 минуттан кейін олар қағаздарын алып, шағын топ ішінде бір-біріне жазылған комплименттерді оқып береді. |
Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір-бірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. |
|
«Арқаға жазылған комплименттер»
|
|||
|
Рефлексия |
«Бір ауыз сөз» Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын түсіндіріп береді. Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады (оларды тақтаға алдын-ала тақтаға жазып қойған дұрыс): ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым т.б Үй тапсырмасы: |
Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. |
|
«Бір ауыз сөз» |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Қазақы наурызнама. 1-сабақ 8 орыс сыныбы
Сабақ жоспары: Қазақы наурызнама. 1-сабақ 8 орыс сыныбы
|
Бөлім: |
10-бөлім. Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшеліктері Б. Ж. Бопайұлы «Қазақы наурызнама» (үзінді). |
||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә |
Ильясова Х.Н. |
||||||
|
Күні: |
12.03.2024 |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақы наурызнама. 1-сабақ |
||||||
|
Сынып: 8 Б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтайды. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|
|
|
|||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың
басы
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Бәрімізге бақыт сыйлайық» әдісі арқылы сыныптың ахуалын жақсарту. 1.Жақсы адам болғысы келетіндер орнынан тұрады. 2. Жалқаулық жаман қасиет дегендер қолдарын күнге көтереді . 3. Бүгінгі кездесуге қуаныштылар қол шапалақтайды. 4. Бүгінгі сабақ жақсы өтсін дегендер қол алысып, амандасып, бір – біріне бақыт сыйлайды. Екі түсті жіппен топқа бөлу Жіптің басында жазылған сөздерді алады. Жіптің басында жазылған сөздер: Сыйластық, татулық. |
Осы айтылған тапсырмаларды орындау арқылы бір – біріне жақсы тілек тілеп, көңіл- күй, бақыт сыйлайды. Осы сөздер арқылы өз орындарына отырады
|
|
Интербелсенді тақта
Күн шуағы.
Түрлі –түсті жіптер, сөздер.
Топ аттары жазылған үлестірме сөздер. |
|||
|
«Бұрыштар» Мұғалім оқушыларға сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабын сыныптың төрт бұрышына орналастырады. Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді. Қай дәстүр қай халыққа тән екенін айт. Ұлттық тағам «Наурыз көже» пісіреді. Балалар көршілерінің есігіне баскиімін қалдырып кетеді. Син әріпінен басталатын жеті түрлі тағам пісіреді. Бұлақтардың көзін ашады, арықтарды тазалайды, ағаш көшеттерін отырғызады. Наурызда арқан тартысады, қораз төбелестіреді. Наурызға дейінгі төрт сейсенбіні атап өтеді. Дастарқанға боялған жұмыртқа мен тиын қояды. Наурызды 13 күн тойлайды. Арнайы сыйлықтар алып барады. Иран Әзірбайжан Қазақстан Тәжік |
Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді. |
«Бес саусақ қол» - - -
|
Таратпа қағаздар |
||||
|
|
Қызығушылық ояту «НАУРЫЗ» сөзі бойынша миға шабуыл жасау. Слайдтар ашылып отырады Оқушылар көрсетілген суретке анықтама береді.
Наурыз сөзінен қандай сөздер
жасалған? Наурызнама-Наурыз күні өтетін үлкен ойын сауық; мейрам. Н а у р ы з н а м а д а көкпар, қыз қуу, аударыспақ, балуан күресі, алтыбақан сияқты ойынсауық болып, жиналған жұрт мол қуанышқа бөленеді. Жаңа сөздер. Наным – сенім – доверия Дескриптор:
1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқы. Түсінгеніңді айт.
Дескриптор:
2-тапсырма. Сөздікті пайдаланып, автор жариялаған еңбектердің атын орыс тіліне аударып жаз. Б. Бопайұлы зерттеу жұмысының бағыттары туралы пікірлесіңдер. Дескриптор:
3-тапсырма. Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, Наурыз туралы зерттеу жүргізген қазақ ғалымдары туралы мәлімет жина. Сол бойынша картотека түзіп жаз. Дескриптор:
4-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтінге ат қой.
Дескриптор:
5-тапсырма. Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта айт. Оларды қатыстырып бұйрықты сөйлем құрап жаз. Дескриптор:
|
Жаңа сөздермен танысады. Анықтамасын біледі. Сөздік дәптеріңе жазады.
Мәтінді оқиды. Түсінгеніңді айтады.
Сөздікті пайдаланып, автор жариялаған еңбектердің атын орыс тіліне аударып жазады. Б. Бопайұлы зерттеу жұмысының бағыттары туралы пікірлеседі.
Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, Наурыз туралы зерттеу жүргізген қазақ ғалымдары туралы мәлімет жинайды. Сол бойынша картотека түзіп жазады.
Мәтінді оқиды. Мәтінге ат қойады.
Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта айтады. Оларды қатыстырып бұйрықты сөйлем құрап жазады. |
«Бес саусақ қол» - - -төмен
«Бес саусақ қол» - - -төмен
«Бес саусақ қол» - - -төмен
«Бес саусақ қол» - - -төмен |
Интербелсенді тақта Тақырыпқа сай сурет
Сөздікпен жұмыс
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық |
|||
|
Сергіту сәті.
|
«Арқаға жазылған комплименттер» Әр оқушының арқасына түйрегішпен (немесе скотчпен) А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір-бірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2-3 минуттан кейін олар қағаздарын алып, шағын топ ішінде бір-біріне жазылған комплименттерді оқып береді. |
Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір-бірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. |
|
«Арқаға жазылған комплименттер»
|
|||
|
Рефлексия |
«Бір ауыз сөз» Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын түсіндіріп береді. Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады (оларды тақтаға алдын-ала тақтаға жазып қойған дұрыс): ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым т.б Үй тапсырмасы: |
Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. |
|
«Бір ауыз сөз» |
|||
шағым қалдыра аласыз















