|
Бөлім: |
10-бөлім. Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшеліктері Б. Ж. Бопайұлы «Қазақы наурызнама» (үзінді). |
||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә |
Ильясова Х.Н. |
||||||
|
Күні: |
13.03.2024 |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақы наурызнама. 2-сабақ |
||||||
|
Сынып: 8 Б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.5.2.1 жазба жұмыстарында себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
жазба жұмыстарында себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|
|
|
|||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың
басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Есімдер аллитерациясы» әдісі арқылы сыныпта, оқушылар арасына ынтымақтастық орта орнату. Орындалуы: әр оқушы өзінің есімінің алғашқы әрпінен басталатын жағымды қасиеттерін айтады. Мысалы: Сәуле сүйкімді; Қайрат қажырлы; Бақыт – байыпты; Серік - сергек. Ұлжан - ұқыпты. |
Әр оқушы өзінің есімінің алғашқы әрпінен басталатын жағымды қасиеттерін айтады. |
|
«Есімдер аллитерациясы» әдісі |
|||
|
|
Жаңа сөздер. Наным – сенім – доверия Дескриптор:
1 тапсырма. Сөйлемге қажетті сөз тіркестерін тауып жаз. «Наурыз мерекесі … қалған" деген аңыз бар. пайғамбардың кемесі … ба- сына тоқтаған. кемеде аман қалған … жаңа өмірі осы күн мен түн теңелген ұлыстың ұлы күні басталады. аман қалған адамдар кемеде қалған … көже жасапты. айналаны балшықтан тазартып, … ашыпты. «наурыз» сөзі көп ғалымдардың айтуынша, парсы тілінен аударғанда «…» деген мағынаны білдіреді деп жүрміз. бұл - … байырғы қазақтар көктемнің осы айын «…» деп атаған. Дескриптор:
2-тапсырма. «Үздік журналист». Мәтін мазмұны бойынша, Б. Бопайұлынан сұхбат ал. Ол үшін әр абзацтың мазмұнына сай келетін 2-3 сұрақ жаз. Онда этикеттік сөз орамдарын қолдан. Жазған сұрақтарыңды оқыңдар. Сөйтіп, сыныптағы «үздік журналисті» анықтаңдар. Дескриптор:
сұхбат алады.
3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Телехабардағы Болат Бопайұлы тікелей эфирден сөйлеп отыр. Ғалымға наурызға байланысты қандай сұрақ қояр едің? Дескриптор:
4-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтін бойынша пікір алысыңдар қолдау не қарсылық білдіруге байланысты этикеттік сөз орамдарын қолданып сөйлеңдер. Дескриптор:
5-тапсырма. Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта айт. Оларды қатыстырып бұйрықты сөйлем құрап жаз.
Дескриптор:
|
Жаңа сөздерді қайталайды. Сөйлемге қажетті сөз тіркестерін тауып жазады. «Үздік журналист». Мәтін мазмұны бойынша, Б. Бопайұлынан сұхбат алады. Ол үшін әр абзацтың мазмұнына сай келетін 2-3 сұрақ жазады. Онда этикеттік сөз орамдарын қолдан. Жазған сұрақтарыңды оқиды. Сөйтіп, сыныптағы «үздік журналисті» анықтайды. Сұрақ дайындайды. Мәтінді оқиды. Мәтін бойынша пікір алысыңдар қолдау не қарсылық білдіруге байланысты этикеттік сөз орамдарын қолданып сөйлейді. Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта айтады. Оларды қатыстырып бұйрықты сөйлем құрап жазады. |
«Бес саусақ қол» - - -төмен «Бес саусақ қол» - - -төмен «Бес саусақ қол» - - -төмен «Бес саусақ қол» - - -төмен |
Сөздікпен жұмыс Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық |
|||
|
Рефлексия |
«Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап беріңдер. 1. Бүгін не үйрендіңдер? 2. Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? 3. Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар аудару керек? Үй тапсырмасы: |
«Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап береді. Үй тапсырмасын күнделікке жазады. |
|
«Шығу парағын» Күнделік |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Қазақы наурызнама. 2-сабақ 8 орыс сыныбы
Сабақ жоспары: Қазақы наурызнама. 2-сабақ 8 орыс сыныбы
|
Бөлім: |
10-бөлім. Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшеліктері Б. Ж. Бопайұлы «Қазақы наурызнама» (үзінді). |
||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә |
Ильясова Х.Н. |
||||||
|
Күні: |
13.03.2024 |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақы наурызнама. 2-сабақ |
||||||
|
Сынып: 8 Б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.5.2.1 жазба жұмыстарында себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
жазба жұмыстарында себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|
|
|
|||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың
басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Есімдер аллитерациясы» әдісі арқылы сыныпта, оқушылар арасына ынтымақтастық орта орнату. Орындалуы: әр оқушы өзінің есімінің алғашқы әрпінен басталатын жағымды қасиеттерін айтады. Мысалы: Сәуле сүйкімді; Қайрат қажырлы; Бақыт – байыпты; Серік - сергек. Ұлжан - ұқыпты. |
Әр оқушы өзінің есімінің алғашқы әрпінен басталатын жағымды қасиеттерін айтады. |
|
«Есімдер аллитерациясы» әдісі |
|||
|
|
Жаңа сөздер. Наным – сенім – доверия Дескриптор:
1 тапсырма. Сөйлемге қажетті сөз тіркестерін тауып жаз. «Наурыз мерекесі … қалған" деген аңыз бар. пайғамбардың кемесі … ба- сына тоқтаған. кемеде аман қалған … жаңа өмірі осы күн мен түн теңелген ұлыстың ұлы күні басталады. аман қалған адамдар кемеде қалған … көже жасапты. айналаны балшықтан тазартып, … ашыпты. «наурыз» сөзі көп ғалымдардың айтуынша, парсы тілінен аударғанда «…» деген мағынаны білдіреді деп жүрміз. бұл - … байырғы қазақтар көктемнің осы айын «…» деп атаған. Дескриптор:
2-тапсырма. «Үздік журналист». Мәтін мазмұны бойынша, Б. Бопайұлынан сұхбат ал. Ол үшін әр абзацтың мазмұнына сай келетін 2-3 сұрақ жаз. Онда этикеттік сөз орамдарын қолдан. Жазған сұрақтарыңды оқыңдар. Сөйтіп, сыныптағы «үздік журналисті» анықтаңдар. Дескриптор:
сұхбат алады.
3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Телехабардағы Болат Бопайұлы тікелей эфирден сөйлеп отыр. Ғалымға наурызға байланысты қандай сұрақ қояр едің? Дескриптор:
4-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтін бойынша пікір алысыңдар қолдау не қарсылық білдіруге байланысты этикеттік сөз орамдарын қолданып сөйлеңдер. Дескриптор:
5-тапсырма. Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта айт. Оларды қатыстырып бұйрықты сөйлем құрап жаз.
Дескриптор:
|
Жаңа сөздерді қайталайды. Сөйлемге қажетті сөз тіркестерін тауып жазады. «Үздік журналист». Мәтін мазмұны бойынша, Б. Бопайұлынан сұхбат алады. Ол үшін әр абзацтың мазмұнына сай келетін 2-3 сұрақ жазады. Онда этикеттік сөз орамдарын қолдан. Жазған сұрақтарыңды оқиды. Сөйтіп, сыныптағы «үздік журналисті» анықтайды. Сұрақ дайындайды. Мәтінді оқиды. Мәтін бойынша пікір алысыңдар қолдау не қарсылық білдіруге байланысты этикеттік сөз орамдарын қолданып сөйлейді. Сөздіктің көмегімен мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын анықта айтады. Оларды қатыстырып бұйрықты сөйлем құрап жазады. |
«Бес саусақ қол» - - -төмен «Бес саусақ қол» - - -төмен «Бес саусақ қол» - - -төмен «Бес саусақ қол» - - -төмен |
Сөздікпен жұмыс Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық |
|||
|
Рефлексия |
«Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап беріңдер. 1. Бүгін не үйрендіңдер? 2. Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? 3. Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар аудару керек? Үй тапсырмасы: |
«Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап береді. Үй тапсырмасын күнделікке жазады. |
|
«Шығу парағын» Күнделік |
|||
шағым қалдыра аласыз













