|
Пәні:Қазақ әдебиеті |
Ақсуат МБК |
|
|
Күні:11.04.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ильясова Х.Н. |
|
|
Сынып:11 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
ҰМЖ тарауы: |
4-бөлім. Табиғат және адам |
|
|
Сабақ тақырыбы |
«Қызыл кітап» поэмасының композициялық ерекшеліктері |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
11.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну. |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
3 мин 2 мин 3 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. «Мейірімділік шеңбері» оқушылар бір-біріне сәттіліктер тілейді. ҚБ. «Қол шапалақтау» Үй тапсырмасымен жұмыс. «Серпілген сауал» әдісі. Үй тапсырмасын түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушылардың арасында өткен сабаққа байланысты жоғары деңгейлі сұрақтар қойылады. 1.Поэма неге «Қызыл кітап» деп аталған? 2.Сиреп бара жатқан биоалуантүрлілікті сақтап қалуға өз үлесіңді қалай қосар едің? 3.Поэма идеясының құндылығы неде? ҚБ. Мадақтау «Жарайсың, керемет» Тақырыпқа байланысты жүрекше қағаздарға топ атауларын жазып сандықшаға саламын. Оқушылар сандықшадағы жүрекшелерді таңдау арқылы 3 топқа бірігеді. 1-топ: Зерттеушілер 2-топ: Баяндаушылар 3-топ: Ойшылдар ҚБ. «Бас бармақ» әдісі «Болжау» әдісі Осы суреттер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын болжап, өз ойларын жүйелі түрде жеткізеді.
ҚБ. Смайликтер арқылы Жаңа сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
Қазақ әдебиеті оқулығы, 11- сынып, «Атамұра» баспасы, 2020. А.С.Ақтанова, А Қ.Жүндібаева, Ж.Н.Нұрлыбаева Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
5 мин
7 мин 10 мин 6 мин 2 мин |
Ж/Ж. «Бірлескен жұп» әдісі. Қ.Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасының Х бөлімін аудио жазба түрінде тыңдап, мазмұнды өзара талдайды. ҚБ. Мадақтау «Жарайсың, керемет» Мәтінмен жұмыс. Қ.Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасымен үндес болып табылатын әлем жазушыларының шығармаларынан үзінді жазылған парақшалар таратылып беріледі. Т/Ж.«Шығармашылық ізденіс» әдісі бойынша тапсырмалар беріледі.
А
Джек Лондон «Ақ азу»
М.Әуезов «Көксерек»
А. Чехов «Аққасқа» В. «Баяндаушылар» тобы көркемдегіш құралдардың шығарма идеясын ашудағы рөлін айқындайды.
С. «Ойшылдар» тобы шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.
ҚБ. Дескриптор ҚБ.Бағалау парағы «Екі жұлдыз, бір тілек»
Ж. «Жинақтау» әдісі Барлық оқушылар шығарма мазмұнындағы құндылықтарды топтастырады.
Құндылықтар
ҚБ.Мадақтау сэндвичі
Кері байланыс. «Бір сөйлеммен» әдісі. Оқушылар бір-біріне сабақ туралы ұсыныстарын жинақтап бір сөйлеммен айтады.
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
4 мин
1 мин
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі 1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________________________ 2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз______________________________ 3.Бүгінгі сабақтан түйгенім_______________________________ Үй тапсырмасы: «Қызыл кітапқа» сен тұратын өлкеңнің қандай аң-құстары, жан-жануарлары, өсімдіктері кіргенін анықтап, таныстырылым жасайды. Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби сын эссе жазады. |
Стикерлер |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: «Қызыл кітап» поэмасының композициялық ерекшеліктері 11 сынып
Сабақ жоспары: «Қызыл кітап» поэмасының композициялық ерекшеліктері 11 сынып
|
Пәні:Қазақ әдебиеті |
Ақсуат МБК |
|
|
Күні:11.04.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ильясова Х.Н. |
|
|
Сынып:11 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
ҰМЖ тарауы: |
4-бөлім. Табиғат және адам |
|
|
Сабақ тақырыбы |
«Қызыл кітап» поэмасының композициялық ерекшеліктері |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
11.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну. |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
3 мин 2 мин 3 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. «Мейірімділік шеңбері» оқушылар бір-біріне сәттіліктер тілейді. ҚБ. «Қол шапалақтау» Үй тапсырмасымен жұмыс. «Серпілген сауал» әдісі. Үй тапсырмасын түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушылардың арасында өткен сабаққа байланысты жоғары деңгейлі сұрақтар қойылады. 1.Поэма неге «Қызыл кітап» деп аталған? 2.Сиреп бара жатқан биоалуантүрлілікті сақтап қалуға өз үлесіңді қалай қосар едің? 3.Поэма идеясының құндылығы неде? ҚБ. Мадақтау «Жарайсың, керемет» Тақырыпқа байланысты жүрекше қағаздарға топ атауларын жазып сандықшаға саламын. Оқушылар сандықшадағы жүрекшелерді таңдау арқылы 3 топқа бірігеді. 1-топ: Зерттеушілер 2-топ: Баяндаушылар 3-топ: Ойшылдар ҚБ. «Бас бармақ» әдісі «Болжау» әдісі Осы суреттер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын болжап, өз ойларын жүйелі түрде жеткізеді.
ҚБ. Смайликтер арқылы Жаңа сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
Қазақ әдебиеті оқулығы, 11- сынып, «Атамұра» баспасы, 2020. А.С.Ақтанова, А Қ.Жүндібаева, Ж.Н.Нұрлыбаева Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
5 мин
7 мин 10 мин 6 мин 2 мин |
Ж/Ж. «Бірлескен жұп» әдісі. Қ.Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасының Х бөлімін аудио жазба түрінде тыңдап, мазмұнды өзара талдайды. ҚБ. Мадақтау «Жарайсың, керемет» Мәтінмен жұмыс. Қ.Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасымен үндес болып табылатын әлем жазушыларының шығармаларынан үзінді жазылған парақшалар таратылып беріледі. Т/Ж.«Шығармашылық ізденіс» әдісі бойынша тапсырмалар беріледі.
А
Джек Лондон «Ақ азу»
М.Әуезов «Көксерек»
А. Чехов «Аққасқа» В. «Баяндаушылар» тобы көркемдегіш құралдардың шығарма идеясын ашудағы рөлін айқындайды.
С. «Ойшылдар» тобы шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.
ҚБ. Дескриптор ҚБ.Бағалау парағы «Екі жұлдыз, бір тілек»
Ж. «Жинақтау» әдісі Барлық оқушылар шығарма мазмұнындағы құндылықтарды топтастырады.
Құндылықтар
ҚБ.Мадақтау сэндвичі
Кері байланыс. «Бір сөйлеммен» әдісі. Оқушылар бір-біріне сабақ туралы ұсыныстарын жинақтап бір сөйлеммен айтады.
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
4 мин
1 мин
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі 1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________________________ 2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз______________________________ 3.Бүгінгі сабақтан түйгенім_______________________________ Үй тапсырмасы: «Қызыл кітапқа» сен тұратын өлкеңнің қандай аң-құстары, жан-жануарлары, өсімдіктері кіргенін анықтап, таныстырылым жасайды. Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби сын эссе жазады. |
Стикерлер |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





.«Зерттеушілер»
тобы

















