Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
«Тарихишындық пен көркемдік шешім» бөлімі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильясова Х.Н. |
|
Күні: |
17.12.2024 ж |
|
Сыныбы: 9 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" шығармасын сюжеттік-композициялық үйлесімділік БЖБ №2 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасауды үйренеді |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
№1-тапсырма: Ыстықкөл қайда орналасқан? |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -сұраққа жауап береді |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
№2-тапсырма: Берілген үзіндіні оқып, түсінгендеріңді айтыңдар. |
Дескриптор: Жалпы – 4 балл.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
№3-тапсырма: Күндліктің басқа жанрлардан қандай айырмашылығы бар деп ойлайсың? |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -ойларын айтады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||
Күні:
Сынып:
2 бөлім «Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
І нұсқа
|
Оқылатын шығарма: |
Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі» |
||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.3.2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
||||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейлері: |
Қолдану,жоғары деңгей дағдылары |
||||||||||
|
Орындау уақыты: |
15-20 минут |
||||||||||
|
Тапсырма. 1.Шоқанның "Ыстықкөл күнделігі" еңбегіндегі қырғыздардың өмірін қазақтардың өмірімен салыстырыңыздар. [3]
2.Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі» еңбегіндегі көрініс тапқан құндылықтарды қазіргі өмір құндылықтарымен «Т» кестесі арқылы салыстырыңыз, жаңашылдығына баға беріңіз. [5]
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін салыстырып, жаңашылдығына баға береді |
1
2
|
шығармадағы халықтың өмірін салыстырады; |
1 |
|
қазақ пен қырғыз өміріндегі ұқсастықтарды табады; |
1 |
||
|
шығармадан дәлел келтіреді; |
1 |
||
|
шығармада көрініс тапқан құндылықтарды анықтайды; |
1 |
||
|
өзіндік жаңашылдығын анықтайды; |
1 |
||
|
ұрпақтар арасындағы заман көріністерін анықтайды; |
1 |
||
|
басты ерекшелігін анықтайды, дәлел келтіреді; |
1 |
||
|
қазіргі өмір құндылықтарын салыстыра отырып, өз бағасын береді. |
1 |
||
|
Барлығы – 8 балл |
|||
Оқушының аты-жөні:
Күні:
Сынып:
2 бөлім «Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
2 нұсқа
|
Оқылатын шығарма: |
Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі» |
|
Оқу мақсаты: |
9.3.2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|
Бағалау критерийі: |
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
|
Ойлау дағдысының деңгейлері: |
Қолдану, жоғары деңгей дағдылары |
|
Орындау уақыты: |
15-20 минут |
|
|
|
Тапсырма.
1.Шоқанның "Ыстықкөл күнделігі" еңбегіндегі қырғыздардың салт-дәстүрі мен тұрмыс-тіршілігін қазақтардың салт-дәстүрі мен тұрмыс-тіршілігімен салыстырыңыздар.
[3]
|
Қырғыздардың салт-дәстүрі мен тұрмыс-тіршілігі |
Ортақ белгісі |
Қазақтардың салт-дәстүрі мен тұрмыс-тіршілігі |
|
|
|
|
2.Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі» еңбегіндегі көрініс тапқан құндылықтарды қазіргі өмір құндылықтарымен " Айтарым бар " әдісі арқылы салыстырыңыз, жаңашылдығына баға беріңіз.
[5]
1.Пікір. Шоқанның "Ыстықкөл күнделігінен" өзге еңбектерімен салыстырғанда қандай жаңашылдықты байқағаныңызды жазыңыз. (3-5 сөйлем)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Дәлел. Өз ойыңызды аргументпен дәлелдеңіз. (3-5 сөйлем)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.Мысал. "Ыстықкөл күнделігінде"көрініс тапқан құндылықтарды қазіргі өмір құндылықтарымен байланыстырып, мысал келтіріңіз. (3-5 сөйлем)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4.Айтарым бар.Өзіндік қорытынды шығарып, баға беріңіз. (3-5 сөйлем)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін салыстырып, жаңашылдығына баға береді |
1 2 |
шығармадағы халықтың тұрмыс-тіршілігін, салт-дәстүрін салыстырады; |
1 |
|
қазақ пен қырғыз өміріндегі салт -дәстүр мен тұрмысындағы ұқсастықтарды табады; |
1 |
||
|
шығармадан дәлел келтіреді; |
1 |
||
|
шығармада көрініс тапқан құндылықтарды анықтайды; |
1 |
||
|
өзіндік жаңашылдығын анықтайды; |
1 |
||
|
ұрпақтар арасындағы заман көріністерін анықтайды; |
1 |
||
|
басты ерекшелігін анықтайды, дәлел келтіреді; |
1 |
||
|
қазіргі өмір құндылықтарын салыстыра отырып, өз бағасын береді. |
1 |
||
|
Барлығы – 8 балл |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" шығармасын сюжеттік-композициялық үйлесімділік БЖБ №2
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
«Тарихишындық пен көркемдік шешім» бөлімі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильясова Х.Н. |
|
Күні: |
17.12.2024 ж |
|
Сыныбы: 9 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" шығармасын сюжеттік-композициялық үйлесімділік БЖБ №2 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасауды үйренеді |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
№1-тапсырма: Ыстықкөл қайда орналасқан? |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -сұраққа жауап береді |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
№2-тапсырма: Берілген үзіндіні оқып, түсінгендеріңді айтыңдар. |
Дескриптор: Жалпы – 4 балл.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
№3-тапсырма: Күндліктің басқа жанрлардан қандай айырмашылығы бар деп ойлайсың? |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -ойларын айтады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||
Күні:
Сынып:
2 бөлім «Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
І нұсқа
|
Оқылатын шығарма: |
Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі» |
||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.3.2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
||||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейлері: |
Қолдану,жоғары деңгей дағдылары |
||||||||||
|
Орындау уақыты: |
15-20 минут |
||||||||||
|
Тапсырма. 1.Шоқанның "Ыстықкөл күнделігі" еңбегіндегі қырғыздардың өмірін қазақтардың өмірімен салыстырыңыздар. [3]
2.Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі» еңбегіндегі көрініс тапқан құндылықтарды қазіргі өмір құндылықтарымен «Т» кестесі арқылы салыстырыңыз, жаңашылдығына баға беріңіз. [5]
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін салыстырып, жаңашылдығына баға береді |
1
2
|
шығармадағы халықтың өмірін салыстырады; |
1 |
|
қазақ пен қырғыз өміріндегі ұқсастықтарды табады; |
1 |
||
|
шығармадан дәлел келтіреді; |
1 |
||
|
шығармада көрініс тапқан құндылықтарды анықтайды; |
1 |
||
|
өзіндік жаңашылдығын анықтайды; |
1 |
||
|
ұрпақтар арасындағы заман көріністерін анықтайды; |
1 |
||
|
басты ерекшелігін анықтайды, дәлел келтіреді; |
1 |
||
|
қазіргі өмір құндылықтарын салыстыра отырып, өз бағасын береді. |
1 |
||
|
Барлығы – 8 балл |
|||
Оқушының аты-жөні:
Күні:
Сынып:
2 бөлім «Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
2 нұсқа
|
Оқылатын шығарма: |
Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі» |
|
Оқу мақсаты: |
9.3.2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|
Бағалау критерийі: |
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
|
Ойлау дағдысының деңгейлері: |
Қолдану, жоғары деңгей дағдылары |
|
Орындау уақыты: |
15-20 минут |
|
|
|
Тапсырма.
1.Шоқанның "Ыстықкөл күнделігі" еңбегіндегі қырғыздардың салт-дәстүрі мен тұрмыс-тіршілігін қазақтардың салт-дәстүрі мен тұрмыс-тіршілігімен салыстырыңыздар.
[3]
|
Қырғыздардың салт-дәстүрі мен тұрмыс-тіршілігі |
Ортақ белгісі |
Қазақтардың салт-дәстүрі мен тұрмыс-тіршілігі |
|
|
|
|
2.Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі» еңбегіндегі көрініс тапқан құндылықтарды қазіргі өмір құндылықтарымен " Айтарым бар " әдісі арқылы салыстырыңыз, жаңашылдығына баға беріңіз.
[5]
1.Пікір. Шоқанның "Ыстықкөл күнделігінен" өзге еңбектерімен салыстырғанда қандай жаңашылдықты байқағаныңызды жазыңыз. (3-5 сөйлем)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Дәлел. Өз ойыңызды аргументпен дәлелдеңіз. (3-5 сөйлем)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.Мысал. "Ыстықкөл күнделігінде"көрініс тапқан құндылықтарды қазіргі өмір құндылықтарымен байланыстырып, мысал келтіріңіз. (3-5 сөйлем)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4.Айтарым бар.Өзіндік қорытынды шығарып, баға беріңіз. (3-5 сөйлем)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін салыстырып, жаңашылдығына баға береді |
1 2 |
шығармадағы халықтың тұрмыс-тіршілігін, салт-дәстүрін салыстырады; |
1 |
|
қазақ пен қырғыз өміріндегі салт -дәстүр мен тұрмысындағы ұқсастықтарды табады; |
1 |
||
|
шығармадан дәлел келтіреді; |
1 |
||
|
шығармада көрініс тапқан құндылықтарды анықтайды; |
1 |
||
|
өзіндік жаңашылдығын анықтайды; |
1 |
||
|
ұрпақтар арасындағы заман көріністерін анықтайды; |
1 |
||
|
басты ерекшелігін анықтайды, дәлел келтіреді; |
1 |
||
|
қазіргі өмір құндылықтарын салыстыра отырып, өз бағасын береді. |
1 |
||
|
Барлығы – 8 балл |
|||
шағым қалдыра аласыз




