Материалдар / сабақ жоспары "Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері", 7 сынып геометрия
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

сабақ жоспары "Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері", 7 сынып геометрия

Материал туралы қысқаша түсінік
менің жариялап отырған материалым 7 сынып геометриясындағы "Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері" тақырыбы бойынша сабақ жоспары. Бұл материалды жариялаудағы мақсатым, жалпы орта мектептерде математика пәнінен сабақ беретін әріптестеріммен тәжірибе алмасу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Сәуір 2019
426
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі
7.1 бөлім: Геометрияның
алғашқы мәліметтері
Күні: 2.10.18 ж
Сынып: 7 “ә” сыныбы
Сабақ тақырыбы
Сабақтың типі
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақ мақсаттары

Мектеп: “Мақтажан” жалпы орта мектебі мемлекеттік
мекемесі
Мұғалімнің аты-жөні: Шамшидинова Райхан
Қатысқандар саны: 15
Қатыспағандар
саны: жоқ
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың
қасиеттері
Жаңа білімді меңгеру және бекіту, жаңа материалды
бекіту
7.1.1.9
сыбайлас
және
вертикаль
бұрыштардың
анықтамаларын білу
7.1.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың
қасиеттерін дәлелдеу және қолдану
Барлық оқушылар орындай алады: Сыбайлас және
вертикаль бұрыштардың анықтамаларын біледі, түсінеді,
ажырата алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Cыбайлас
және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолданып,
бұрыштың өлшемін
табуға берілген
есептерді
шығаруда қолдана алады.

Бағалау критерийлері

Тілдік мақсаттар

Кейбір оқушылар істей алады: Cыбайлас
және
вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеуге берілген
есептерді талдап, қорытынды жасайды.
 негізгі геометриялық фигураларды біледі;
 сыбайлас
және
вертикаль
бұрыштардың
анықтамаларын біледі;
 сыбайлас және вертикаль бұрыштарды салады және
белгілей алады;
 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін
біледі және стандартты жағдайларда қолданады.
Оқушылар:
- бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады;
- аксиомаларды және теоремаларды тұжырымдайды;
- сызбаның салынуын түсіндіреді;
- есептердің шешу жолын түсіндіреді.
Пәнге тән лексика мен терминология:
- нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш;
- аксиома, теорема;
- бұрыштардың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш,
жазыңқы бұрыш, тік бұрыш;
- вертикаль бұрыштар, сыбайлас бұрыштар;
- бұрыштардың градустық өлшемі.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
- кесінділер/бұрыштар тең;

Құндылықтарды дарыту

Пәнаралық байланыстар
Бастапқы білім

Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
Сабақтың басы
2 минут

5 минут

- түзу қандай болса да... ;
- ... нүктесі ... түзуіне тиісті;
- сыбайлас бұрыштардың қосындысы... тең.
Жұптық жұмыс арқылы бірін-бірі құрметтеу, өзін-өзі
бағалаудағы жауапкершілік, қауіпсіздік ережелерін
сақтау, ұйымдастырушылық, тәртіптілік пен ұқыптылық
тәрізді тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру
Алгебра, сызу
Кесінділер мен бұрыштарды салуда және өлшеуде
сызғыш пен транспортирді қолдана алу, фигуралардың
теңдігі, геометрияның қарапайым фигуралары жайлы
ұғымдарды білу
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық
жұмылдыру.
шеңберін жасау:
Достарымның барлығын
Сыйлап, жақсы көремін.
Алақаным арқылы
Жылуымды беремін!

Ресурстар

Шаттық

Барлығына конверт беріледі. Оның ішінде
бағдаршамның үш түсі және бұрыштар
Конверт, төс
бар. Сол бұрыштар арқылы оқушылар үш
белгі
топқа бөлінеді.
1-топ: Тік бұрыштар.
2-топ: доғал бұрыштар.
3-топ: сүйір бұрыштар
Топ басшылары сайланады.бағалау
парақшалары тарқатылады.
Топ басшыларының үй тапсырмасы
тексеріледі және ол топ мүшелерінің үй
тапсырмасын тексереді.
Сабақтың тақырыбымен таныстыру, оның
мақсаттарының қойылымы. Бұл сабақта
оқушылар сыбайлас және вертикаль
бұрыштар тәрізді жаңа ұғымдармен
танысады, сыбайлас және вертикаль
бұрыштардың қасиеттерін қарастырады.
Оқушылардың жетекші білімдері мен
дағдыларын өзектендіру.
(Өтілген мәліметтер бойынша білім мен
іскерліктерін жүйелеу)
Өтілген
мәліметтер
бойынша
оқушылардың
меңгерілген
білімдерін
тексеру үшін, сондай-ақ зеректіктікке,
жылдам реакция мен ойлауға негізделген
теориялық сұрақтар қою.
Миға шабуыл әдісі

Сабақтың ортасы
10 минут

Мұғалім оқушыларға бірнеше сұрақтар
ұсынады, ал оқушылар ауызша жауап
береді.
Ұсынылатын сұрақтар:
1. Оның басы бар, шегі жоқ? (сәуле)
2. Тік бұрыштың градустық өлшемі? (900)
3. 1 градуста қанша минут бар? (600)
4. Бұрыштың неш түрі бар? (4)
5. Жазыңқы бұрыштың градустық өлшемі?
(1800).
6. Градустық өлшемі 900 болатын бұрыш
қалай аталады? (тік бұрыш)
7. Қай бұрыштың градустық өлшемі үлкен,
сүйір бұрыш па, әлде доғал бұрыш па?
(доғал)
Әрбір оқушының жауабын қадағалау
барысында мұғалім ұсынылған сұрақтарға
оқушылардың барлығы дұрыс немесе
бұрыс жауап берді ме, игерілген
мәліметтер есте қаншалықты сақталды, сол
бойынша қорытынды жасайды. Міндетті
түрде әрбір жауаптан кейін оқушылардың
біреуі, басқа оқушылардың назарын есту
арқылы қабылдауға аудара отырып дұрыс
жауапты баяндайды.
Практикалық жұмыс № 1.
Берілген жұмысты әрбір оқушы
өз
дәптерлерінде жеке орындайды. Берілген
тапсырманың
алгоритмі
төменде
көрсетілген.
1) ABС жазыңқы бұрышын салыңыз.
2) Жазыңқы бұрыштың қабырғалары
арасында кез келген ВD сәулесін
жүргізіңіз.
Осылайша, әрбір оқушының дәптерінде
сызба орындалды. Оқушылардың бұл
жұмысты орындау процесін мұғалім
қадағалап отырады және соңында бірқатар
сұрақтар қояды.
Сұрақтар:
- Қанша бұрыш пайда болды?
- Пайда болған бұрыштарды атап
шығыңыз.
- Бұрыштардың атаулары қандай?
- Сыбайлас бұрышқа кім анықтама береді?
Анықтама. Егер екі бұрыштың бір
қабырғасы ортақ болып, ал қалған
қабырғалары толықтауыш жарты түзулер
болса, онда мұндай бұрыштар сыбайлас
бұрыштар деп аталады.
Практикалық жұмыс № 2.
Оқушылар берілген жұмысты төменде

Сергіту сәті
3 минут

10 мин

көрсетілген
алгоритм
бойынша
орындайды.
1) Екі қиылысушы түзу жүргізіңіз.
2) Берілген түзулерді белгілеңіз.
3) Түзулердің қиылысу нүктесін белгілеңіз.
4) Алынған бұрыштарды транспортирмен
өлшеңіз.
5) Нәтижелерді дәптерге жазыңыз.
Пайда болған бұрыштар қандай бұрыштар,
кім айтады, анықтамасы қандай?
Анықтама.
Егер
бір
бұрыштың
қабырғалары
екінші
бұрыш
қабырғаларының
толықтауыш
жарты
түзулері болып табылса, онда мұндай екі
бұрышты
вертикаль
бұрыштар
деп
аталады.
Сандарға қатысты мақал мәтелдер.
Мақалдардағы сандарды жасырып қоямыз,
оқушылар өздері сол сандарды табады.
Буклет
1. Жігітке жеті өнер де аз.
2. Тоқсан сөздің тобықтай түйіні бар.
3. Мыңның жүзін білгенше, Бірдің атын
біл.
4. Жеті рет өлшеп, бір рет кес.
5. Досыңды үш күн сынама, үш жыл сына
6. Бес бармақ жиналса, жұдырық болады.
Топтық жұмыс.
Ойлан, ізден тап.
Әр топқа тапсырмалар беріледі.
1-топ.
Екі түзу қиылысқанда пайда болатын
бұрыштардың бірі екіншісінен 4 есе үлкен.
Осы бұрыштарды табыңдар.
(  1= 360 ,  2= 1440)
2-топ.
Екі түзу қиылысқанда пайда болатын
бұрыштардың бірі екіншісінен 500 кіші.
Осы бұрыштарды табыңдар.
0
0
(  1= 115 ,  2= 65 )
3-топ.
Екі түзу қиылысқанда пайда болатын
бұрыштардың екеуінің қосындысы 500 –қа
тең. Осы бұрыштарды табыңдар.
Әр топтан бір оқушы тақтаға шығып жауап
береді, сызбасын сызады.

Транспортир

Сабақтың соңы
10 минут

Рефлексия. Қорытынды жасау.
Оқушыларға сұрақтарға жауап беру
ұсынылады.
Ол
сұрақтар
мұғалім
оқушылардың
өтілген
мәліметті
қаншалықты жақсы меңгергенін, келесі
сабақта неге көңіл бөлу керектігін анықтау
мақсатында қойылады.
1) Берілген тақырыпты өту барысында
сізге не ұнады?
2) Нені жақсы есте сақтадыңыз?
3) Берілген тақырыпты меңгеру барысында
сізде қандай қиындық туындады?
4) Екі түзу қиылысқанда қанша бұрыш
пайда болады?
5) Сөйлемді аяқтаңыз "Сыбайлас
бұрыштардың қосындысы …".
6) Сөйлемді аяқтаңыз "Вертикаль
бұрыштар …".
“Сұрақ ілмегі” әдісі.
Оқушылар стикерлерге түсінбеген
Плакат,
сұрақтарын, бүгінгі сабақ жайлы ойларын
стрикерлер,
жазады.
оқулық
Үй тапсырмасы. №1.73
Өтілген материалды оқу, түсіну, есте
сақтау.
Сыбайлас
және
вертикаль
бұрыштар
жайлы
теоремалардың
дәлелдеулерін жаттау.
Сабақ бойынша рефлексия
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
туралы сол жақ бағанда берілген
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
сұрақтарға жауап беріңіз.
ОМ-на толықтай қол жеткіздік, уақытты тиімді
Жеткізбесе, неліктен?
пайдаланып, жаңартылған білім бойынша сабақ өттік.
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Оқушылардың бүгінгі сабақ жайында пікірлері жақсы
Сабақтың уақыттық кезеңдері
болды, қызығушылықтары артты. Басым бөлігі
сақталды ма?
сабақты пысықтау барысында оқулық бойынша
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
есептерді қиналмай шығарды. Кейбір оқушыларға
сергіту сәті көбірек ұнапты.
болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Уақытты тиімді пайдаланып, ОМ қол жеткізкендігіміз;
2: Тақырып бойынша анықтама, ережелерді жақсы меңгеруі.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Дидактикалық материалдардың қоры;
2: Оқушылардың топтық жұмыс жасауы.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!