Сабақ жоспары Таұырыбы: Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сабақ жоспары Таұырыбы: Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз»

Материал туралы қысқаша түсінік
Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 9-сабақ

 

Бөлім:

1 – бөлім: Туған жерім -аялы алтын бесігім

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Күні:

Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Әбу Насыр Əл-Фараби «Қашықтасың туған жер» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.2.3.1- шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;

6.1.4.1- көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту

Сабақтың мақсаты

Шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтап, мысалдар келтіре алады. Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айта алады

Құндылықтарға баулу

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Бірлік және Ынтымақ

Әділдік және Жауапкершілік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут









Сабақтың ортасы

5 минут





















5 минут






7 минут









8 минут















10 минут
























Сабақтың аяқталуы

5 минут






Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық ахуал

«Гүлмен тілек». Топқа бөліну

1-топ: «Шаңыт»

2-топ: «Зиялы»

3-топ: «Тұтам»

Ой шақыру

Мінез бен ақыл жарасса, адамгершілік ұтады.

Әл-Фарабидің осы нақыл сөзінде ақынның айтпақ ойына талдау жаса

https://youtu.be/fiPOWrEUph8 бейнесабақтымұқият тыңдау

Өлеңді мұқият оқы.

Қашықтасың туған жер

Қашықтасың туған жер – қалың елім,

Небір жүйрік болдырып жарау деген.

Шаршадым мен, қанатым талды менің,

Шаңыт жолға сарылып қарауменен.

Кері оралмай жылдарым жатыр ағып,

Қасіреттің жасына көз жуынар.

О, жаратқан, көп неткен ақымағың,

Құм сықылды тез ысып, тез суынар.

Зиялы аз бір тұтам тіршілікте,

Әкімдікке күллісі жүгіреді.

Көкірекпен сезініп, күрсініп көп,

Жаным менің түршігіп, түңіледі.

Аударған Аян Нысаналин


2-тапсырма. 25-бет(оқулықтан)

Туған жерден жырақта жүрген ақынның сағынышын

сипаттап, дәптерге жазыңдар.

6-тапсырма. 26-бет(оқулықтан)

Топтық жұмыс

Әр топ бір-бір шумақтан алып, шығармадағы көріктеу-айшықтау құралдарын тауып, дәптерге жазыңдар

Үлгі: туған жер – эпитет

Қасіреттің жасы – метафора

Құм сықылды - теңеу

Тапсырма

Жұптық жұмыс

«Қашықтасың туған жер» өлеңінің көркемдік және қолдану ерекшелігіне тоқталыңыз.

Көркемде

гіш құралдар

Мысал

Қолданы

сы

Эпитет

туған жер



Эпитет

шаңыт жолға


Метафора

көп неткен ақымағың


Теңеу

құм сықылды



Тапсырма

Жеке жұмыс

«Блумның кубигі» әдісі бойынша тапсырмалар беру.

АТА Ислам дәуіріндегі әдебиет қай ғасырларды қамтиды? Бұл дәуірдің көрнекті өкілдері кімдер? Әл-Фараби кім?

ТҮСІНДІР «Қашықтасың туған жер» өлеңінің не туралы екенін түсіндір.
ОЙЛАН Әл-Фарабидің туған жерге деген сүйіспеншілігі қай жолдарда берілген?

НЕЛІКТЕН? «Қашықтасың туған жер» өлеңінде неліктен ақын жаны түршігіп, түңіледі?

НЕГЕ?

ҰСЫН Өлеңді мәнермен жатқа айтып бер.


Үйге: 9-тапсырма (оқулықтан)

Рефлексия


Мен бәрін түсіндім,

Сабақ өте қызықты болды.


Сабақты түсіндім,

әлі де үйренерім көп


Сабақ қызықсыз өтті,

ешнәрсе түсінбедім.


Психологиялық ахуал

Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлдерді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған аттары бойынша топқа біріктіріледі. Әр топ өз топтарына берілген шаңыт, зиялы, тұтам атауларының мағынасын түсіндіреді.


Әл-Фарабидің осы нақыл сөзінде ақынның айтпақ ойына талдау жасайды. Фарабидің өмірі мен шығармащылығына арналған бейнекөріністі көреді.


Оқулықтағы өлеңді мәнерлеп, мұқият оқиды.








Туған жерден жырақта жүрген ақынның сағынышын

сипаттап, дәптерге жазады. Талдау жасайды.

Топтық жұмыста бір-бір шумақтан алып, шығармадағы көріктеу-айшықтау құралдарын тауып, дәптерге жазады.



Жұптық жұмыста өлеңнің көркемдік және қолдану ерекшелігіне талдау жасайды.













Жеке жұмыста «Блумның кубигі» әдісі бойынша 6 тапсырманы орындайды. Мәнермен өлеңді жатқа айтады

















Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан не үйренгенін айтып, тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарын қойып, рефлексия жасайды.




10 балдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады







Дескриптор

Білім алушы

-ақынның ойын, сезімін сипаттайды.




Дескриптор

Білім алушы

-өлеңнен көріктеу құралдарын анықтайды,

-мысал келтіреді,

-қолданысын талдайды.






Дескриптор

Білім алушы

-шығарма авторы жайлы айтады;

-өлеңнің не

туралы екенін түсіндіреді;

-сұраққа жауап береді,.

- үзіндідегі ойды автордың неліктен олай айтқанын дәделдейді;

-жырды жатқа айтады.
















Оқулық

6-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл



https://youtu.be/fiPOWrEUph8





Қалыптас

тырушы бағалауға арналған


тапсырма

лар жинағы

6-сынып






ОҚЫТУ

ДА

ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛ

ДЕР ҚОРЖЫ

НЫНАН ЕСБО

СЫН НАҒИША ҚОЖАҚ

ҚЫЗЫ














Оқулық

6-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл









https://docs.google.com/document/d/1nQqv1BqEiX9zEcKzomrY83_1t2EB3DMA/edit?usp=sharing&ouid=102728156180420015505&rtpof=true&sd=true




















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.11.2025
53
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі