|
|
|
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ тақырыбы |
Теңдеулер мен теңсіздіктер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.3.6 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алу; 10.1.3.7 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу; 10.1.3.8 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу; 10.1.3.9 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алады; Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу формулаларынын біледі, есептер шығаруда қолданады; . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тілдік мақсат: тригонометриялық теңдеуді шешу үшін таңдап алынған тәсілге түсінік беру, негізгі ұғымдарды түсіндіру; Пәнге қатысты лексика мен терминология: Тригонометриялық теңдеу, квадрат теңдеу, тригонометрия, бұрыштық коэффициент, біртекті тригонометриялық теңдеу, қарапайым тригонометриялық теңсіздік. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Пәнаралық байланыстар |
тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдерін физика пәнінің кейбір бөлімдерін меңгеруде қолдануға болады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
АКТ қолдану дағдылар |
Презентациямен жұмыс жасай білу дағдыларын дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бастапқы білім |
Тригонометриялық функциялардың, кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу. Бірлік шеңбер ұғымын, тригонометриялық бұрыштардың мәндерін білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі( минут): Амандасу. Сыныпта қолайлы орта қалыптастыру. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларды топқа бөлу(оқушылар тригонометриялық функциялардың түрлері арқылы синус,косинус,тангенс,котангенс топтарына бөлінеді). Түстері ақ, көлемдері бірдей қағаздармен бөлемін,бірақ екінші бетінде тригонометриялық функциялардың түрлері жазылады,басты мақсатым бір топқа оқушылардың білім деңгейлері әртүрлі оқушылармен құрылымды топ құру. Әр топ өздері топ басшы сайлап алады. Үй тапсырмасын тексеру( минут): №20, 17 есептің шығарылу жолы слайдта көрсетіледі «Сен маған,мен саған» әдісі бойынша топтағы оқушылар интербелсенді тақта арқылы дәптерлерін алмастырып үйге берілген есептерді, дескрипторларды басшылыққа ала отырып,тексеру жұмыстарын орындайды. |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут 10 мин 9 мин |
Жаңа сабақ: 1 Теңдеулер мен теңсіздіктерТригонометриялық теңдеулерді шешу барысындағы негізгі мақсат – қарастырылатын теңдеудегі тригонометриялық өрнектерді түрлендіру арқылы бірнеше қарапайым теңдеулерге келтіріп, сол теңдеулерді стандартты тәсілімен шешу. Әрбір қарастырылатын теңдеуге тиісті түрлендіру тәсілін табу керек.Сұрақ: Алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктегенде қандай белгілі әдістерді қолданасыздар? Жауаптары: Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, топтастыру, қысқаша көбейту формулаларын және жасанды әдістерді қолдануға болады. Тригонометриялық теңдеуді шешу бірнеше қарапайым теңдеулердің шешімдерін табуға келтіріледі.Тригонометриялық теңдеуді шешудің негізгі тәсілдері:
Көбейткіштерге жіктеу тәсілі
Егер
Тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу үшін келесі алгоритмді қолдану керек:
Мысал: Шешуі: Есепті шешу үшін теңдеулер жиынтығын шешу керек:
Осы теңдеулердің сәйкесінше жауаптары:
Көбейткіштерге жіктеу әдісі қолданып, тригонометриялық теңдеулерді шешіңіз: (әр есепке 1 балл қойылады) Оқушылардың қарқынын, қабілеттерін ескере отырып, жеңілден күрделіге бойынша тапсырмалар беріледі.Оқушылардың бірлескен іс-әрекеті бақыланады; Берілген тапсырма бойынша оқушылар «Ойлан-бірік-талқыла!» әдісі арқылы пікірлерімен бөліседі. Топтық жұмыс: Топтарға bilimland.kz сайтынан есептер беріледі.Топ мүшелері бірлесе отырып,есептерді шығару жолдарын қарастырып,жауабын бірге нақтылайды,талқылап болған соң,әр топтан оқушылар шығып тақтада орындайды.Дескрипторды басшылыққа алады. А деңгейі.Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешіңдер: а)
В деңгейі. Тригонометриялық теңдеуді шешіңдер:
С деңгейі.Тригонометриялық теңдеуді шешіңдер:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
























