Материалдар / Сабақ жоспары Ыбырай Алтынсарин 2 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары Ыбырай Алтынсарин 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді мен суреттерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.8.1 -мұғалімнің көмегімен сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қаңтар 2019
1072
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Атырау қаласы,Ракуша селосы.

Жалпы білім беретін М. Өтемісов атындағы орта мектеп

Қабдешова Гүлбаршын Жалғасқызы

Бастауыш сынып 2 «а».






САБАҚ: Ы.Алтынсарин.Бұл кім?

Мағжан Жұмбаев.

Бесік жыры.


Мектеп:М.Өтемісов атындағы орта мектебі

Мұғалімнің есімі:Қабдешова Г.Ж.


Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді мен суреттерді пайдалана отырып жеткізу

2.2.8.1 -мұғалімнің көмегімен сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі,тарих.

Жоспарлан

ған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 7 минут


:Ұйымдастыру.Психологиялық дайындық

Санға байланысты топтар.



Қонақ күту салтымыз,

Оқып,біліп жатырмыз.

Салт-дәстүрі сақталса,

Арта берер салтымыз.

Үй тапсырмасы «Қарша бораған сұрақтар»


Бір-біріне сұрақ қойып, жауап алу.


Салған суретін тақтаға ілу.

Мұғалім бағалауы.

1,2,3,4 топқа бөліну








Қар кесегі




Оқушылардың салған суреттері

Ортасы 15 минут

Білу және түсіну



Бала, бала,бала деп

Түнде шошып оянған.

Түн ұйқысын төрт бөліп,

Түнде бесік таянған. Ол кім?

Әрине, АНА.


- Ана сөзін естігенде қандай сезім,ой пайда болады?

-Балалар осы өлеңнің мына жолдарына назар аударайық.

Түн ұйқысын төрт бөліп,

Түнде бесік таянған. (жаңа туған сәбиді)

-сәбиді, бөпені ұйықтату үшін аналарымыз не істейді? (бесік жырын айтады)

Авторы туралы мәлімет.

Ы. Алтынсарин – қазақтың тұңғыш ұстазы. Ол қазақ балаларына алғаш рет мектеп ашып, өзі ұстаздық еткен. Ы. Алтынсарин «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазған. Ыбырай ата балаларды оқу - білімге шақырып, өлең, ертегі, әңгімелер шығарды.

«Бір уыс мақта», «Кел,балалар оқылық», «Малды пайдаға жарату», «Әке мен бала», «Өрмекші,құмырсқа, қарлығаш»,Өзен,Өнер.білім бар жұрттар т.б.

Жаңа сабақ

Ребус шешу: Бесік жыры

Тақырыбы: М.Жұмабаевтың «Бесік жыры» өлеңі.

-Бесік деген не? Бесік неден жасалған?
- Бесікке жатқан бала бар ма?


Бесіктің құрал-жабдықтарымен таныстыру.

Бесікті қарағай, қайыңнан, талдан иіп жасайды. Мұндай бесік жеңіл, ықшам әрі берік, көшіп-қонуға ыңғайлы болады. Бесікте жатқан бала әрі таза, әрі жылы жатады.


Бесік той бейнетаспа көрсету.


Ырым- тыйым сөздер:


Бос бесікті тербетпе.
Бесікті бір қолмен көтерме 
Бесікті 
ашық қалдырма


Оқулықпен жұмыс.

1. Мағжан Жұмабаев атамыздың Бесік жырын оқып көрелік.

Автор туралы мағлұмат.

Мағжан Жұмабаев 1893 жылы қазіргі Солтүстік Қазақстан облысы, Сасықкөл мекенінде дүниеге келген.1938 жылы өмірден өткен. Мағжанды әкесі ауыл мұғаліміне ертерек беріп, хат таныды. 1905 жылы Қызылжардағы медресеге түсіп, 1910 жылы бұл медресені жақсы үлгіріммен бітіреді.
Мағжан жеті жасынан “Қисасул әнуба” атты кітапты түгелдей оқып шығып, күллі пайғамбарлардың өмірлерін жаттап алған көрінеді. Бұдан кейінгі жылдары Уфадағы медресе – Ғалияда дәріс алады.
Шығармалары: “Шолпан”, “Наурыз”.

Жырды мәнерлеп оқыту. Талдау.


Жырды талдау. Жұптық жұмыс

1-бөлімінде не туралы айтылады?

-Балаға жылы сөздер айтып, бесікке бөлейін дейді.

2) Тыстағы ауыл жайлы айтылады.

3) Баланың жылы, жұмсақ төсегі- бесік екені жайлы айтылады.

4) Анасы баласына әлди, әлди деп көзіңді жұмып, тәтті ұйқыға бата ғой дейді.

5) Қорадағы малдар, төлдері барлығы да ұйқыда.

6) Баланы жұлдызға, күн нұрына теңеп, тәтті ұйқыға кіре ғой дейді.

Өзін-өзі бағалау.


























Ребус шешу





Ағаштан жасалған бесік




бейнетаспа










Оқулықпен жұмыс


Сергіту сәті

2 минут



Аяқталуы 12 минут










Бағалау 2минут





















Кері байланыс 2 минут








Үйге тапсырма

«Әлди,әлди,аппағым! » жырын айту..





Синтез Топтық жұмыс.Ойлан,жұптас,талқыла.

І топ. Суретпен жұмыс.

ІІ топ. Ана мен балаға қатысты мақал-мәтелдер айтып көрейік.

ІІІ топ.Анаға тілек жазу

4-ші топ. Өлең ұйқастыру
----------------------------------- сыйлаймын,
----------------------------------- тыңдаймын.
----------------------------------- аламын,
------------------------------------ баламын.


Топтар бір-бірін бағалауы.Түс бойынша.



«Анамның дауысы» ойыны. Анасының дауысын тыңдату,кімнің анасы екенін табу.


Аналардың баласына тілегі

Мұғалімнің бағалаауы. Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларға аналарына сыйлайтын гүлдер беріледі.


Ананы ардақтамас адам бар ма,
Бас иер алдында оның даналар да.
Жаз құшақ, аққу жанды, күн келбетті,
Не жетсін дүниеде аналарға,


-Міне, көрдіңдер ме, балалар? Ана мен баланың арасындағы осындай сүйіспеншілік пен махаббат сезімі болғанда балаларымыз мейірімді, қайырымды болып, ал аналарымыз бақытты болады.
Ал аналар бақытты болса, ел де бақытты болады.






Бесік жырын жаттау.Ана туралы эссе жазу.


Қимылмен көрсету.




Оқушылар топпен жұмыс жасайды










«Даусынан таны» ойыны



Аналары өз баласына тілек айту.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!