Сабақ жоспары
|
Пән: |
Арнайы технология |
|
Оқыту нәтижелері: |
Шаш бояуды орындайды. |
|
Оқыту критерийлері: |
Бояулардың топтарын меңгеру. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шаш бояулардың топтарына сипаттама. |
|
Сабақтың түрі: |
Теориялық сабақ |
|
Оқыту әдістері: |
Түсіндіру, анықтау, ажырату |
|
Сабақтың жабдықталуы: |
Оқулықтар, суреттер, слайд-фильм. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шаш бояу топтарының түрлерімен таныстыру. Шаш бояу процессі кезіндегі шаш құрылымындағы орындалатын химиялық реакцияны түсіндіру. Шаш бояу топтарынының әрқайсысына анықтама беру. |
|
Білімділік: |
Алған білімін жүйелеп, қорытындылауға, іске асыруға, өткен сабақтан дұрыс қорытынды жасауға үйрету;. |
|
Тәрбиелік: |
Ойлау қабілетін дамыту, кәсіби этикалық тұрғыда сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, шаштараз жұмыстары технологиясына қызығушылығын арттыру және болашақ мамандыққа үлкен жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. |
|
Дамытушылық: |
Оқылып отырған материалды жоспарлай білуге; оқу қабілетін дамыту; ойлау қабілетін дамыту. Шығармашылық белсендіктерін арттыру |
САБАҚ МАЗМҰНЫ
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқушылармен амандасу. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. |
|
Жаңа материалды түсіндіру: |
Шаш бояу топтарына анықтама беру. Шаш бояу топтарының артықшылықтары мен ерекшеліктерін ажырата білу. |
|
Жаңа материалды бекіту: |
Оқушылармен шаш бояу топтарына анықтама бере отырып, олардың атқаратын рөлдері бойынша орындалған тапсырмаларды орындау арқылы алған білімдерін арттыру. |
|
Қорытындылау: |
Оқушылардың алған білімдерін тексере отырып, сабақты қорытындылаймын. Оқушылардың сабаққа қатысуы мен тапсырмаларды орындауын ескере отырып бағалаймын. |
|
Үй тапсырмасы: |
Шаш бояу топтарының жіктемесіне анықтама беру. Колористика бойынша есеп шығару. |
I. Ұйымдастыру
бөлімі.
II. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар
қою.
III. Жаңа сабақты түсіндіру.
IV. Оқушылардың жаңа сабақты меңгеруі
V. Үй тапсырмасы
VI. Бағалау
I. Ұйымдастыру бөлімі. (2мин)
-
Оқушылармен амандасу;
-
Оқушыларды түгендеу;
-
Тәртіпке шақырып, оқушылардың сабақ бастауға көңіл-күйін және сабаққа назарын толық аудару;
-
Сабаққа белсенді қатысуды, бір-бірінің жауабын тыңдауды ескерту;
-
Сабақ тақырыбын және мақсатын хабарлау;
-
Сабақ жоспарымен таныстыру;
II. Үй тапсырмасын тексеру. ( 8 мин)
Өткен бөлім тақырыптарын еске түсіру. (сессиялық залдарға бөлу)
1) Шаштараз құрал-саймандарын дезинфекциялау түрлері;
2) Шаштың түрлері мен типтері және шаштың құрылысы мен өсу фазалары;
3) Бас жуудың технологиясы және бас жуатын жуғыш заттар Масаждың түрлері;
4) Шаш қиюдың түрлері мен фасондары.
5) Шаш қию операциялары;
6) Шашты қалыпқа келтіру түрлері;
III.Жаңа сабақты түсіндіру.(15 мин) (Слайдты қолдана отырып жаңа сабақтың тақырыбын түсіндіру )
Шаш үш бөлімнен тұрады:

Шашты бояу Ежелгі Египетте пайда болған. Рим империясының кезінен бастап көптеген әдістер пайда болды, олардан шашты қоңыр түске бояу үшін жаңғақ қабығы қолданылады.
Шөптерден, айва мен күлден жасалған түстер дайындалды, олар шашты сулап, содан кейін күн сәулесінің әсеріне ұшырады. Нәтижесінде шаш іс-әрекет етеді. Бұл процедуралардың барлығын Ежелгі Римде аққұба неміс құлдары пайда болған кезден бастап римдіктер орындай бастады. Олардың аққұба шаштары Римдіктерді таңдандырды. Бұл жасанды жарықтандыру әрекетін тудырды. Біздің ата-бабаларымыз шашты ағарту үшін рецепт қолданды, оның құрамына: әк, кинабар, тальк және Бук күлі кірді. Барлық осы компоненттер шашты жабатын бір массаға араластырылды.
1867 жылы лондондық химик Тцилей мен париждік шаштараз Леон Гуго шашты ағартудың ең жақсы тәсілі ретінде тотықтырғышты қолдануды көрсетті.
1906 жылы - Химиктер Колман мен Валденштейн көптеген тәжірибелер арқылы шаш бояуы зиянды заттарды алып тастау арқылы зиянсыз болып қалады.
1907 жылы ‒ француз химигі Евгений Шуэллер мыс, темір және натрий сульфаты қосылған шаш бояуын ойлап тауып, «Француз қауіпсіз шаш бояғыштары Қоғамы» деп аталады, ол кейіннен танымал «L ' Oreal» брендін құрған компанияға айналды.
Қазіргі уақытта сутегі асқын тотығына негізделген ағартудың жетілдірілген әдістері қолданылады.
Кутикула - 6-9 қабатты түссіз аморфты кератиннен тұрады. Кутикула балықтың сыртқы қабыршығына немесе шырша бүршігіне ұқсас болып келеді.Бүршіктер арасы майлы қышқылдармен толтырылып, бір біріне тығыз бекітіліп тұрады. Кутикула қорғаныштық қызметін атқарады, яғни су, күн және механикалық ықпал етуден қорғап тұрады. Химиялық процесстер осы кутикулланың қабыршықтарының окислительдің көмегімен көтерілуінен басталады.

Кутикула қабыршықтарының арасында шаштың түсін анықтайтын меланин бар. Шаш түсі тұқым қуалайды. Шаштың түсіне әсер ететін негізгі пигменттер – эумеланин (көк пен қызыл) және феомеланин ( қызыл сары) . Осы екеуінің белгілі бір мөлшері шаштың табиғи түсін анықтайды.

Кортекс – кератин жасушаларынан (ақуыз) тұратын шаш стерженьнің ішкі бөлігі. Кортекс шаш көлемінің жалпы 80-85% бөлігін құрайды. Кортекстің басты функциясы шашқа белгілі бір форма, шаштың бекемділігіне жауап береді.
Медулла ‒ шаштың орталық бөлімі. Медулла кератин және ауадан тұрады. Атқаратын қызметі толық зерттелмеген.
Шаш бояуларының классификациясы
-
Ағартушы;
-
Химиялық;
-
Физикалық,
-
Табиғи;
Ағартушы бояулар – шаш пигментін ағарту үшін қолданылатын бояулар тобы. Қазіргі кезде шаштаразда шашты ағарту мақсатында ағартушы ұнтақ және окислитель (1,5%,3%,6%,9,12%) қолданылады.


Ағартушы ұнтақ шаштың құрылысына терең еніп, 8-9 тонға дейін көтере алады. Шашты боямас алдында, ұнтақ пен окислительді өндіруші завод ұсынған нұсқау бойынша араластырып алады. Шашты тарап, кисточкамен шашқа жаға бастамыз. Осы кезде су асқын тотығы ыдырап, пайда болған белсенді ауа мен су шаштың пигментін құлата немесе сындыра бастайды. Сілтілік компоненттер шашты ісіндіріп, ағартушы ұнтақтың одан терең енуіне жол береді.

Ағартушы ұнтақтың құрамында: сутек қышқылы, сілті, персульфаттар, көмекші кондиционерлік құралдар бар.
Түс табиғи немесе жасанды пигменттің бір бөлігін немесе барлығын бір уақытта жуу (ыдырау) және оның орнына жаңа түсті пигмент бөлшектерін толығымен ыдырамайтын табиғи немесе қалған жасанды пигментке қолдану нәтижесінде алынады.
Бояудың қажетті түске айналуы үшін бояу бөлшектері кутикуланың босатылған қабаты арқылы шашқа еніп, бос жерлерді толтыруы керек. Сонымен қатар, олар оттегімен реакцияға байланысты шаштың ішіндегі мөлшерін арттырады. Бұл бояу процесінің басында өте қысқа уақыт, бөлшектер әлі үлкейгенге дейін және кутикуланың ашық таразыларынан өте алады. Бояғыш заттың молекулалары кері кете алмайды. Бояудан кейін шашты жуған кезде оның бетіндегі шаштың сыртында орналасқан бөлшектер ғана жойылады. Бояғыш дайындалған препарат 25-30 минуттан кейін бояу қасиеттерін жоғалтады, өйткені ыдыста бояғыш молекулалардың ісіну реакциясы жүреді және олар шаштың өсуіне байланысты ене алмайды. Сондықтан тотықтырғыш пен бояуды қатаң мөлшерлеу керек. Аз тотықтырғышпен бояу толығымен тотықтыра алмайды, ал оттегі көп болған кезде түс жеңілірек болады.
Екінші топтағы бояғыштар шаштаразда кеңінен қолданылады. Олар сұр шашты әдемі бояйды және үлкен түстер палитрасына ие. Олар 3-4 тонмен ағарта алады және шашты бір уақытта қалаған түске бояй алады.
Шаштың түсіне келесі операциялар кіреді:
- табиғи түске жасанды пигментті қосу;
- боялған шашқа жасанды пигментті қосу;
- алдын ала ағартылған шашқа жасанды пигментті қосу;
- табиғи пигментті жуу және сонымен бірге жасанды қосу.

Клиенттің шаш түсін анықтау кезінде табиғи реңктердің шкаласын қолданыңыз. Бұл жағдайда шаштың түбін көтеріп, шаш көрсеткішіне апарып, тексеру керек, өйткені жалпы массада шаш сәл күңгірт болып көрінеді.

Ақ шаштың мөлшері шаштың бүкіл массасына қатысты пайызбен есептеледі.



Бастапқы және қайталама бояу туралы түсінік бар. Бастапқы бояу-бұрын боялмаған шаштың түсі. Екінші бояу-бұл шаштың өсіп кеткен бөлігінің түсі. Бастапқы бояу кезінде бояу шаштың ұзындығына байланысты түбінен 2-4 см қашықтықта қолданылады. Бұл шаштың түптерінде тез боялатындығына байланысты. Екінші бояу кезінде бояғышты жіптің өсіп кеткен бөлігіне өте дәл жағу керек ‒ бұрын боялған шаштар препаратқа қайта ұшырамауы керек.

Қажетті түсті алу үшін экспозиция уақытын қатаң мөлшерлеу керек. Экспозицияның жеткіліксіз уақыты Жаңа түстің қалыптасуына және қажетті нәтижеге қол жеткізуге уақыт болмайтындығына әкеледі.
Қосымша жылу реакцияны тездетеді және бұл нәтижені бұрмалауы мүмкін.Алғашқы бояу кезінде экспозиция кем дегенде 30 минут, жарықтандыру кезінде ‒ 50 минутқа дейін болуы керек. Әр түрлі копания бояулары қажетті тондарды алуда біршама ерекшеленеді, сондықтан алдымен бояуды қолдану жөніндегі нұсқаулықпен танысу керек.
Үшінші топтағы бояулар шашқа жеңіл реңк береді, меланинмен реакцияға түспегендіктен шашты тек үстіртін бояйды.
Уақытша тонирлеу құралдары- түрлі тушь, карандаштар,
Жеңіл тонирлеу құралдары- шампунь, бальзам, гель, мусс.
Тұрақты тонирлеу - құрамында аммиактың аз мөлшері ба кәсіби бояулар.

Табиғи бояулар – хна және басма. Шашты бояп қана қоймай және емдік қасиеттерге ие (метаболизмді жақсартады, шаш өсуін тездетеді). Бояу және шашты күту үшін қына мен басма қолданылады.
Қына – бұл ең күшті табиғи бояғыш қана емес, сонымен қатар шашты нығайту құралы ретінде де қолданылады. Олар оны алканнан (шөпті көпжылдық) алады, оның гүлдері, жапырақтары мен сабағы кептіріліп, ұнтаққа айналады.
Басма – тәуелсіз бояғыш ретінде пайдаланылмайды, бірақ қынамен бірге немесе қынаны қолданғаннан кейін қолданылады. Басма индигофераның тропикалық бұтасынан алынады, алдымен жапырақтары кептіріліп, содан кейін ұнтаққа ұсақталады. Басма – бұл шашты нығайтатын және жылтыр беретін танин.

Шашты өсімдік тектес бояғыштармен бояуда кемшілігі ұзақ уақыт (2,5 сағат). Шашты бояғыштардың осы тобымен бояғаннан кейін, шашты химиялық бұйралауға және ағартуға болмайды
IV. Оқушылардың жаңа сабақты меңгеруі.(8мин)
1. Оқушылардың арасында жаңа тақырып бойынша сұрақтарға жауап беруіне анализ жасау. Жаңа өткен тақырып бойынша фото карта арқылы тапсырмалар ұйымдастырып, оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруін байқау.
V .Үй тапсырмасы. (1мин)
Жаңа тақырыпты талдау.
Әр шаш бояу топтарына слайд дайындау.
VI. Бағалау.(1мин)
Оқушылардың арасында белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ тақырыбы : Шаш бояу топтарына сипаттама
Сабақ тақырыбы : Шаш бояу топтарына сипаттама
Сабақ жоспары
|
Пән: |
Арнайы технология |
|
Оқыту нәтижелері: |
Шаш бояуды орындайды. |
|
Оқыту критерийлері: |
Бояулардың топтарын меңгеру. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шаш бояулардың топтарына сипаттама. |
|
Сабақтың түрі: |
Теориялық сабақ |
|
Оқыту әдістері: |
Түсіндіру, анықтау, ажырату |
|
Сабақтың жабдықталуы: |
Оқулықтар, суреттер, слайд-фильм. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шаш бояу топтарының түрлерімен таныстыру. Шаш бояу процессі кезіндегі шаш құрылымындағы орындалатын химиялық реакцияны түсіндіру. Шаш бояу топтарынының әрқайсысына анықтама беру. |
|
Білімділік: |
Алған білімін жүйелеп, қорытындылауға, іске асыруға, өткен сабақтан дұрыс қорытынды жасауға үйрету;. |
|
Тәрбиелік: |
Ойлау қабілетін дамыту, кәсіби этикалық тұрғыда сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, шаштараз жұмыстары технологиясына қызығушылығын арттыру және болашақ мамандыққа үлкен жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. |
|
Дамытушылық: |
Оқылып отырған материалды жоспарлай білуге; оқу қабілетін дамыту; ойлау қабілетін дамыту. Шығармашылық белсендіктерін арттыру |
САБАҚ МАЗМҰНЫ
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқушылармен амандасу. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. |
|
Жаңа материалды түсіндіру: |
Шаш бояу топтарына анықтама беру. Шаш бояу топтарының артықшылықтары мен ерекшеліктерін ажырата білу. |
|
Жаңа материалды бекіту: |
Оқушылармен шаш бояу топтарына анықтама бере отырып, олардың атқаратын рөлдері бойынша орындалған тапсырмаларды орындау арқылы алған білімдерін арттыру. |
|
Қорытындылау: |
Оқушылардың алған білімдерін тексере отырып, сабақты қорытындылаймын. Оқушылардың сабаққа қатысуы мен тапсырмаларды орындауын ескере отырып бағалаймын. |
|
Үй тапсырмасы: |
Шаш бояу топтарының жіктемесіне анықтама беру. Колористика бойынша есеп шығару. |
I. Ұйымдастыру
бөлімі.
II. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар
қою.
III. Жаңа сабақты түсіндіру.
IV. Оқушылардың жаңа сабақты меңгеруі
V. Үй тапсырмасы
VI. Бағалау
I. Ұйымдастыру бөлімі. (2мин)
-
Оқушылармен амандасу;
-
Оқушыларды түгендеу;
-
Тәртіпке шақырып, оқушылардың сабақ бастауға көңіл-күйін және сабаққа назарын толық аудару;
-
Сабаққа белсенді қатысуды, бір-бірінің жауабын тыңдауды ескерту;
-
Сабақ тақырыбын және мақсатын хабарлау;
-
Сабақ жоспарымен таныстыру;
II. Үй тапсырмасын тексеру. ( 8 мин)
Өткен бөлім тақырыптарын еске түсіру. (сессиялық залдарға бөлу)
1) Шаштараз құрал-саймандарын дезинфекциялау түрлері;
2) Шаштың түрлері мен типтері және шаштың құрылысы мен өсу фазалары;
3) Бас жуудың технологиясы және бас жуатын жуғыш заттар Масаждың түрлері;
4) Шаш қиюдың түрлері мен фасондары.
5) Шаш қию операциялары;
6) Шашты қалыпқа келтіру түрлері;
III.Жаңа сабақты түсіндіру.(15 мин) (Слайдты қолдана отырып жаңа сабақтың тақырыбын түсіндіру )
Шаш үш бөлімнен тұрады:

Шашты бояу Ежелгі Египетте пайда болған. Рим империясының кезінен бастап көптеген әдістер пайда болды, олардан шашты қоңыр түске бояу үшін жаңғақ қабығы қолданылады.
Шөптерден, айва мен күлден жасалған түстер дайындалды, олар шашты сулап, содан кейін күн сәулесінің әсеріне ұшырады. Нәтижесінде шаш іс-әрекет етеді. Бұл процедуралардың барлығын Ежелгі Римде аққұба неміс құлдары пайда болған кезден бастап римдіктер орындай бастады. Олардың аққұба шаштары Римдіктерді таңдандырды. Бұл жасанды жарықтандыру әрекетін тудырды. Біздің ата-бабаларымыз шашты ағарту үшін рецепт қолданды, оның құрамына: әк, кинабар, тальк және Бук күлі кірді. Барлық осы компоненттер шашты жабатын бір массаға араластырылды.
1867 жылы лондондық химик Тцилей мен париждік шаштараз Леон Гуго шашты ағартудың ең жақсы тәсілі ретінде тотықтырғышты қолдануды көрсетті.
1906 жылы - Химиктер Колман мен Валденштейн көптеген тәжірибелер арқылы шаш бояуы зиянды заттарды алып тастау арқылы зиянсыз болып қалады.
1907 жылы ‒ француз химигі Евгений Шуэллер мыс, темір және натрий сульфаты қосылған шаш бояуын ойлап тауып, «Француз қауіпсіз шаш бояғыштары Қоғамы» деп аталады, ол кейіннен танымал «L ' Oreal» брендін құрған компанияға айналды.
Қазіргі уақытта сутегі асқын тотығына негізделген ағартудың жетілдірілген әдістері қолданылады.
Кутикула - 6-9 қабатты түссіз аморфты кератиннен тұрады. Кутикула балықтың сыртқы қабыршығына немесе шырша бүршігіне ұқсас болып келеді.Бүршіктер арасы майлы қышқылдармен толтырылып, бір біріне тығыз бекітіліп тұрады. Кутикула қорғаныштық қызметін атқарады, яғни су, күн және механикалық ықпал етуден қорғап тұрады. Химиялық процесстер осы кутикулланың қабыршықтарының окислительдің көмегімен көтерілуінен басталады.

Кутикула қабыршықтарының арасында шаштың түсін анықтайтын меланин бар. Шаш түсі тұқым қуалайды. Шаштың түсіне әсер ететін негізгі пигменттер – эумеланин (көк пен қызыл) және феомеланин ( қызыл сары) . Осы екеуінің белгілі бір мөлшері шаштың табиғи түсін анықтайды.

Кортекс – кератин жасушаларынан (ақуыз) тұратын шаш стерженьнің ішкі бөлігі. Кортекс шаш көлемінің жалпы 80-85% бөлігін құрайды. Кортекстің басты функциясы шашқа белгілі бір форма, шаштың бекемділігіне жауап береді.
Медулла ‒ шаштың орталық бөлімі. Медулла кератин және ауадан тұрады. Атқаратын қызметі толық зерттелмеген.
Шаш бояуларының классификациясы
-
Ағартушы;
-
Химиялық;
-
Физикалық,
-
Табиғи;
Ағартушы бояулар – шаш пигментін ағарту үшін қолданылатын бояулар тобы. Қазіргі кезде шаштаразда шашты ағарту мақсатында ағартушы ұнтақ және окислитель (1,5%,3%,6%,9,12%) қолданылады.


Ағартушы ұнтақ шаштың құрылысына терең еніп, 8-9 тонға дейін көтере алады. Шашты боямас алдында, ұнтақ пен окислительді өндіруші завод ұсынған нұсқау бойынша араластырып алады. Шашты тарап, кисточкамен шашқа жаға бастамыз. Осы кезде су асқын тотығы ыдырап, пайда болған белсенді ауа мен су шаштың пигментін құлата немесе сындыра бастайды. Сілтілік компоненттер шашты ісіндіріп, ағартушы ұнтақтың одан терең енуіне жол береді.

Ағартушы ұнтақтың құрамында: сутек қышқылы, сілті, персульфаттар, көмекші кондиционерлік құралдар бар.
Түс табиғи немесе жасанды пигменттің бір бөлігін немесе барлығын бір уақытта жуу (ыдырау) және оның орнына жаңа түсті пигмент бөлшектерін толығымен ыдырамайтын табиғи немесе қалған жасанды пигментке қолдану нәтижесінде алынады.
Бояудың қажетті түске айналуы үшін бояу бөлшектері кутикуланың босатылған қабаты арқылы шашқа еніп, бос жерлерді толтыруы керек. Сонымен қатар, олар оттегімен реакцияға байланысты шаштың ішіндегі мөлшерін арттырады. Бұл бояу процесінің басында өте қысқа уақыт, бөлшектер әлі үлкейгенге дейін және кутикуланың ашық таразыларынан өте алады. Бояғыш заттың молекулалары кері кете алмайды. Бояудан кейін шашты жуған кезде оның бетіндегі шаштың сыртында орналасқан бөлшектер ғана жойылады. Бояғыш дайындалған препарат 25-30 минуттан кейін бояу қасиеттерін жоғалтады, өйткені ыдыста бояғыш молекулалардың ісіну реакциясы жүреді және олар шаштың өсуіне байланысты ене алмайды. Сондықтан тотықтырғыш пен бояуды қатаң мөлшерлеу керек. Аз тотықтырғышпен бояу толығымен тотықтыра алмайды, ал оттегі көп болған кезде түс жеңілірек болады.
Екінші топтағы бояғыштар шаштаразда кеңінен қолданылады. Олар сұр шашты әдемі бояйды және үлкен түстер палитрасына ие. Олар 3-4 тонмен ағарта алады және шашты бір уақытта қалаған түске бояй алады.
Шаштың түсіне келесі операциялар кіреді:
- табиғи түске жасанды пигментті қосу;
- боялған шашқа жасанды пигментті қосу;
- алдын ала ағартылған шашқа жасанды пигментті қосу;
- табиғи пигментті жуу және сонымен бірге жасанды қосу.

Клиенттің шаш түсін анықтау кезінде табиғи реңктердің шкаласын қолданыңыз. Бұл жағдайда шаштың түбін көтеріп, шаш көрсеткішіне апарып, тексеру керек, өйткені жалпы массада шаш сәл күңгірт болып көрінеді.

Ақ шаштың мөлшері шаштың бүкіл массасына қатысты пайызбен есептеледі.



Бастапқы және қайталама бояу туралы түсінік бар. Бастапқы бояу-бұрын боялмаған шаштың түсі. Екінші бояу-бұл шаштың өсіп кеткен бөлігінің түсі. Бастапқы бояу кезінде бояу шаштың ұзындығына байланысты түбінен 2-4 см қашықтықта қолданылады. Бұл шаштың түптерінде тез боялатындығына байланысты. Екінші бояу кезінде бояғышты жіптің өсіп кеткен бөлігіне өте дәл жағу керек ‒ бұрын боялған шаштар препаратқа қайта ұшырамауы керек.

Қажетті түсті алу үшін экспозиция уақытын қатаң мөлшерлеу керек. Экспозицияның жеткіліксіз уақыты Жаңа түстің қалыптасуына және қажетті нәтижеге қол жеткізуге уақыт болмайтындығына әкеледі.
Қосымша жылу реакцияны тездетеді және бұл нәтижені бұрмалауы мүмкін.Алғашқы бояу кезінде экспозиция кем дегенде 30 минут, жарықтандыру кезінде ‒ 50 минутқа дейін болуы керек. Әр түрлі копания бояулары қажетті тондарды алуда біршама ерекшеленеді, сондықтан алдымен бояуды қолдану жөніндегі нұсқаулықпен танысу керек.
Үшінші топтағы бояулар шашқа жеңіл реңк береді, меланинмен реакцияға түспегендіктен шашты тек үстіртін бояйды.
Уақытша тонирлеу құралдары- түрлі тушь, карандаштар,
Жеңіл тонирлеу құралдары- шампунь, бальзам, гель, мусс.
Тұрақты тонирлеу - құрамында аммиактың аз мөлшері ба кәсіби бояулар.

Табиғи бояулар – хна және басма. Шашты бояп қана қоймай және емдік қасиеттерге ие (метаболизмді жақсартады, шаш өсуін тездетеді). Бояу және шашты күту үшін қына мен басма қолданылады.
Қына – бұл ең күшті табиғи бояғыш қана емес, сонымен қатар шашты нығайту құралы ретінде де қолданылады. Олар оны алканнан (шөпті көпжылдық) алады, оның гүлдері, жапырақтары мен сабағы кептіріліп, ұнтаққа айналады.
Басма – тәуелсіз бояғыш ретінде пайдаланылмайды, бірақ қынамен бірге немесе қынаны қолданғаннан кейін қолданылады. Басма индигофераның тропикалық бұтасынан алынады, алдымен жапырақтары кептіріліп, содан кейін ұнтаққа ұсақталады. Басма – бұл шашты нығайтатын және жылтыр беретін танин.

Шашты өсімдік тектес бояғыштармен бояуда кемшілігі ұзақ уақыт (2,5 сағат). Шашты бояғыштардың осы тобымен бояғаннан кейін, шашты химиялық бұйралауға және ағартуға болмайды
IV. Оқушылардың жаңа сабақты меңгеруі.(8мин)
1. Оқушылардың арасында жаңа тақырып бойынша сұрақтарға жауап беруіне анализ жасау. Жаңа өткен тақырып бойынша фото карта арқылы тапсырмалар ұйымдастырып, оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруін байқау.
V .Үй тапсырмасы. (1мин)
Жаңа тақырыпты талдау.
Әр шаш бояу топтарына слайд дайындау.
VI. Бағалау.(1мин)
Оқушылардың арасында белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.
шағым қалдыра аласыз













