Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Көбею. Өсу және даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекназарова Н |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сабақтың ұзарып және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық Өсімдіктердің сақиналар. Зертханалық жұмыс «Жылдық сақинаны санау» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.3.2 - өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерістерін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Өсімдіктің өсуі,сабақтың ұзаруы және жуандап өсуі туралы біледі. Көпшілік оқушылар үшін: Өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсуін зерттей алады. Кейбір оқушылар үшін: Зертханалық жұмыс «Жылдық сақинаны санауды» үйренеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3.Сабақтың ішкі құрылысының атаулары жазылған стикерлер арқылы оқушыларды топқа біріктіру.
|
Оқушылар бір-біріне бірлік және ынтымақ күніне қатысты нақыл сөздерін айтып сыныпта атмосфералық ахуал туғызады. Топқа стикердегі сөздер арқылы бірігеді.
|
Қалыптастырушы бағалау:«Жарайсың!»«Керемет!»«Өте жақсы!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Стикелер,суреттер,маркерлер. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарына жауап алу. |
1.Онтогенез дегеніміз не? 2. Постэмбриогенез дегеніміз не? 3. Эмбриогенез дегеніміз не? 4. Зигота деген не? 5. Бөлшектену дегеніміз не? . 6. Бластула деген не? 7.Ерте гаструла қандай сатылардан тұрады? 8.Кеш гаструлада не пайда болады? 9.Нейрула қандай организмдерге тән? 10.Органогенез деген не? 11.Тура даму дегеніміз не? 12.Паразит құрттарға тән дамуды ата? 13.Даму типтері бойынша жәндіктерді қандай топтарға бөледі? 14.Толық түрленіп дамитын жәндіктер? 15.Шала түрленіп дамитын жіндіктерді ата 16.Толық түрленіп даму сатыларын ата. 17.Шала түрленіп даму сатыларын ата. 18.Зауза қоңызының дернәсілі немен қоректенеді? |
Дескриптор:Жалпы – 2 шеңбер Сұрақтарға толық жауап берсе-2шеңбер. Сұрақтарға жартылай жауап берсе-1шеңбер. Қалыптастырушы бағалау:«Жарайсың!»«Керемет!»«Өте жақсы!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Жаңа сабақты видеоролик көрсету арқылы түсіндіру Оқулықта берілген зертханалық жұмысты орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді |
Оқушылар видеороликті көріп және мәтінмен таныса отырып топтық жұмысты орындайды. 11-Зертханалық жұмыс. Жылдық сақинаны санау. Жұмыс мақсаты: 1-топ .Ағаш діңінің көлденең кесіндісін зерттеу және, жылдық сақинаны табу . 2-топ Ағаштың көлденең кесіндісіндегі, жылдық сақинаны санап ағаштың жасын анықтау. 3-топ.Әр шеңбердің еніне қарап климат жағдайының қандай болғанын түсіндіру. Жұмыс барысы:
|
Дескриптор: Жалпы - 3 шеңбер 1.Ағаш діңінің көлденең кесіндісін зерттейді-1шеңбер 2.Жылдық сақинаны табады-2шеңбер 2. Ағаштың көлденең кесіндісіндегі, жылдық сақинаны санайды-1шеңбер Ағаштың жасын анықтайды-2шеңбер Әр шеңбердің енінің қалың,жұқалығын ажыратады-1шеңбер Климат жағдайының қандай болғандығын түсіндіреді-2шеңбер |
Ағаш діңінің кесінділері,ұлғайтқыш қол әйнек. Ағаш діңгегінің көлдеңен кесінділері, суреттер, электрондық презентация. |
|
|
№2-тапсырма.Жұптық жұмыс Суреттермен берілген қолдану айдарындағы тапсырмаларды орындатады,бақылайды. №3-тапсырма «Таза тақта» әдісі арқылы жаңа сабақты қорытындылау. Тақтаға тірек сөздер жазып мағынасын табуды сұрайды. |
1. А өсімдігіне қарағанда Ә өсімдігі біршама көп өнім бергендігін қалай түсіндіруге болады?
1.Температура- 2.-25-35С. 3.Сумен қамтамасыз ету- 4.Камбийі жоқ- 5.Сабақтың жуандауы 6.Температуралық оптимум 7.Астық тұқымдастар 8.Лалагүл тұқымдастар |
Дескриптор: Жалпы – 2шеңбер. 1. Сұрақтарға жауап береді, түсіндіреді-1шеңбер. 2. Суретпен жұмыс жасайды-1шеңбер Дескриптор: Жалпы – 2шеңбер. 1. Тірексөздің мағынасын табады-1шеңбер. 2. Тірексөзге сипаттама береді-1шеңбер |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың жуандап және ұзарып өсуі
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Көбею. Өсу және даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекназарова Н |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сабақтың ұзарып және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық Өсімдіктердің сақиналар. Зертханалық жұмыс «Жылдық сақинаны санау» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.3.2 - өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерістерін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Өсімдіктің өсуі,сабақтың ұзаруы және жуандап өсуі туралы біледі. Көпшілік оқушылар үшін: Өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсуін зерттей алады. Кейбір оқушылар үшін: Зертханалық жұмыс «Жылдық сақинаны санауды» үйренеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3.Сабақтың ішкі құрылысының атаулары жазылған стикерлер арқылы оқушыларды топқа біріктіру.
|
Оқушылар бір-біріне бірлік және ынтымақ күніне қатысты нақыл сөздерін айтып сыныпта атмосфералық ахуал туғызады. Топқа стикердегі сөздер арқылы бірігеді.
|
Қалыптастырушы бағалау:«Жарайсың!»«Керемет!»«Өте жақсы!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Стикелер,суреттер,маркерлер. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарына жауап алу. |
1.Онтогенез дегеніміз не? 2. Постэмбриогенез дегеніміз не? 3. Эмбриогенез дегеніміз не? 4. Зигота деген не? 5. Бөлшектену дегеніміз не? . 6. Бластула деген не? 7.Ерте гаструла қандай сатылардан тұрады? 8.Кеш гаструлада не пайда болады? 9.Нейрула қандай организмдерге тән? 10.Органогенез деген не? 11.Тура даму дегеніміз не? 12.Паразит құрттарға тән дамуды ата? 13.Даму типтері бойынша жәндіктерді қандай топтарға бөледі? 14.Толық түрленіп дамитын жәндіктер? 15.Шала түрленіп дамитын жіндіктерді ата 16.Толық түрленіп даму сатыларын ата. 17.Шала түрленіп даму сатыларын ата. 18.Зауза қоңызының дернәсілі немен қоректенеді? |
Дескриптор:Жалпы – 2 шеңбер Сұрақтарға толық жауап берсе-2шеңбер. Сұрақтарға жартылай жауап берсе-1шеңбер. Қалыптастырушы бағалау:«Жарайсың!»«Керемет!»«Өте жақсы!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Жаңа сабақты видеоролик көрсету арқылы түсіндіру Оқулықта берілген зертханалық жұмысты орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді |
Оқушылар видеороликті көріп және мәтінмен таныса отырып топтық жұмысты орындайды. 11-Зертханалық жұмыс. Жылдық сақинаны санау. Жұмыс мақсаты: 1-топ .Ағаш діңінің көлденең кесіндісін зерттеу және, жылдық сақинаны табу . 2-топ Ағаштың көлденең кесіндісіндегі, жылдық сақинаны санап ағаштың жасын анықтау. 3-топ.Әр шеңбердің еніне қарап климат жағдайының қандай болғанын түсіндіру. Жұмыс барысы:
|
Дескриптор: Жалпы - 3 шеңбер 1.Ағаш діңінің көлденең кесіндісін зерттейді-1шеңбер 2.Жылдық сақинаны табады-2шеңбер 2. Ағаштың көлденең кесіндісіндегі, жылдық сақинаны санайды-1шеңбер Ағаштың жасын анықтайды-2шеңбер Әр шеңбердің енінің қалың,жұқалығын ажыратады-1шеңбер Климат жағдайының қандай болғандығын түсіндіреді-2шеңбер |
Ағаш діңінің кесінділері,ұлғайтқыш қол әйнек. Ағаш діңгегінің көлдеңен кесінділері, суреттер, электрондық презентация. |
|
|
№2-тапсырма.Жұптық жұмыс Суреттермен берілген қолдану айдарындағы тапсырмаларды орындатады,бақылайды. №3-тапсырма «Таза тақта» әдісі арқылы жаңа сабақты қорытындылау. Тақтаға тірек сөздер жазып мағынасын табуды сұрайды. |
1. А өсімдігіне қарағанда Ә өсімдігі біршама көп өнім бергендігін қалай түсіндіруге болады?
1.Температура- 2.-25-35С. 3.Сумен қамтамасыз ету- 4.Камбийі жоқ- 5.Сабақтың жуандауы 6.Температуралық оптимум 7.Астық тұқымдастар 8.Лалагүл тұқымдастар |
Дескриптор: Жалпы – 2шеңбер. 1. Сұрақтарға жауап береді, түсіндіреді-1шеңбер. 2. Суретпен жұмыс жасайды-1шеңбер Дескриптор: Жалпы – 2шеңбер. 1. Тірексөздің мағынасын табады-1шеңбер. 2. Тірексөзге сипаттама береді-1шеңбер |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз











