Материалдар / Сабақтың тақырыбы: Аминдер. Анилин
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақтың тақырыбы: Аминдер. Анилин

Материал туралы қысқаша түсінік
аминдер мен аниалинніңфизикалыққасиеттерінтүсіндіру; анилин мен аминдердіалу реакция теңдеулерінқұрастыру;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қырқүйек 2021
2008
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Қысқа мерзімді сабақ жоспары




248 орта мектеп

Пән: Химия

Мұғалімнің аты-жөні:Алишева.М

Дата:

Класс:11

Оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

11.4 А Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар.Нуклеин қышқылдары


Сабақтың тақырыбы

Аминдер. Анилин

Бастапқы білім

Атомқұрылысы

Химиялықбайланыс

Органикалық химияға кіріспе

Азот пен күкірт

Ароматты қосылыстар

Оқыту мақсаттары

11.4.2.56аминдер мен аниалинніңфизикалыққасиеттерінтүсіндіру;

11.4.2.57 анилин мен аминдердіалу реакция теңдеулерінқұрастыру;

Сабақтың мақсаттары

- аминдер мен аниалиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру;

- анилин мен аминдердіалу реакция теңдеулерінқұрастыру;

Бағалау критерийлері

Аминдердің физикалық қасиеттерін сипаттайды.

Анилинді және аминдерді алу реакция теңдеулерін құрастырады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Оқушылар аминдер мен спирттердегі қайнау температураларының айырмашылығын сутектік байланыс арқылы түсіндіре алады:


Құндылықтарды

дарыту

Қауіпсіздік ережесі арқылы оқушы денсаулығын нығайту


Топтық тапсырмалар арқылы оқушының логикалық ойлау дәрежесін, қарым- қатынасын, жауапкершілігін арттыру.


Топпен, ұжыммен жұмыс жасау арқылы адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу дағдыларын дамыту


Пәнаралық байланыстар

Пән

Кезең

биология

сабақ барысы

Дифференциация

Барлық оқушылар:

Тапсырмаларын орындайды.

Кейбір оқушылар:

Аминдердің алыну реакция теңдеулерін қолданып есеп шығару

Тізбекті реакция теңдеулерін жазады

АКТ қолдану дағдылары

Презентация


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Халат кию

Қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-2минут

Оқушылармен амандасу

Сыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру.


Сабақ тақырыбы:

Аминдер. Анилин

Сабақтың мақсаты:

11.4.2.56 аминдер мен аниалиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру;

11.4.2.57 анилин мен аминдердіалу реакция теңдеулерінқұрастыру;


Сабақтың ортасы

2-12 минут












12-16 минут

















16-38 минут






Активити1

Оқушыларды екі қатарға бөліп, элементтің массалық үлесі жазылған карточкалар беру. Оқушылар белгісіз заттың формуласын анықтайды:

  1. топ

С = 77,42%, Н = 07,53%, N = 15,05%;

  1. топ

С = 38,71%, Н = 16,13%, N = 45,16%.

Жауабы: а) С6Н7N; б) СН5N)


Презентация бойынша түсіндірме:

(С)Оқушыларға: қосылыстың физикалық қасиеті молекулааралық күшке тәуелді екенін еске салыңыз. Оқушылар амин молекулаларының арасындағы байланысты анықтауы қажет.

(Т)(Жж)Оқушыларданаминдердің молекулалық массасы артқан сайын:

- ерігіштігі;

- қайнау температурасықалай өзгеретінін қарастыруды сұраңыз.

Оқушылар алкандардың, спирттердің және аминдердің молекулалық массаларының олардың қайнау температурасына тәуелділік графигін құру қажет.

Оқушылар молекулалық массалары ұқсас алкандар, спирттер және аминдердіңқайнау температураларының әртүрлілігін талқылай отырып түсіндіруі қажет.


Аминдердің алынуы:

Алу жолдары:

1. Аминдерді нитроқосылыстарды катализатор (Pt, Pd, Ni) қатысында

тотықсыздандырып алады:

R – NO2 + 3H2 → R – NH2 + 2H2O

2. Өндірісте анилинді алу нитробензолды катализатор (Pd, Pt, Ni) қатысындатотықсыздандыруға негізделген:

C6H5NO2 + 3H2 → C6H5NH2 + 2Н2O

Н.Н. Зинин (1842 жылы) нитробензолды күкіртсутекпен тотықсыздандырып,анилин алған:


І топ:

ІІ топ: С2Н4→ С2Н5ОН→ СН3СООН→ СН2СІСООН→NH2CH3COOH

С2Н6→ С2Н5СІ→С2Н5ОН →СН3СОН→ СН3СООН →СН2СІСООН→NH2CH3COOH


Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

Қосымша тапсырма:

  1. Мына өзгерістерді жүзеге асыратын реакция теңдеулерін жазындар.

СН4→ С2Н2→С6Н→С6Н5NO2→C6H5NH2


Видео «Аминдер. Жіктелуіжәненоменклатурасы» 0,00-4,25мин

https://www.youtube.com/watch?v=pI-wcKf4v50


Видео «Аминдер. Құрылысы» https://www.youtube.com/watch?v=SMIab4zd8-A

«Аминдердің химиялық қасиеті» материалдарыhttp://cnit.ssau.ru/organics/chem5/n232.htm

Видео «Анилин.Құрылысы, алынуы»

https://www.youtube.com/watch?v=c6IrEJk0rFE

https://www.youtube.com/watch?v=62HL5vGcsos


Сабақтың соңы

38-40минут


Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!