Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: Ғылым мен
инновация
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
5. Білім. Ғылым. Инновация.Тілдік жүйе және норма |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
22.01.2025 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғылым мен инновация |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу. 10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, нұсқаулық жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. Инновация мен ғылымның байланысы бар ма? Ғылыммен қай кезден бастап айналысқан дұрыс деп ойлайсыңдар? Қалай ойлассыңдар, ғылым мен инновацияның дамуы халықтың әл-қуатын көтере ме? |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 ұмыс дәптерлері. |
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
1-тапсырма. Өрт
сөндіруші рөліне еніп, Нұсқаулық мәтіндердегі ақпараттарды тиімді пайдаланыңыз. Нұсқаулық жазуда нені ескеру керек? Нұсқаулық бірнеше тараудан тұрады. Әрқайсысы құжаттың логикалық жағынан аяқталған бөлігі болып саналады. Тараулар тараушалардан, тараушалар – параграфтар мен тармақтардан (пункттерден), тармақшалардан (подпункттерден) және абзацтардан тұрады. |
Оқушылар ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, нұсқаулық жазады; |
Дескриптор: 5 балл Жанрлық ерекшеліктерін сақтайды; 1 балл Тілдік құралдарды орынды қолданады; 1 балл Құрылымын сақтап жазады; 1 балл Сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтайды; 1 балл Мәтіндердегі ақпаратты қолданады; 1 балл |
Слайд |
||||||
|
2-тапсырма. Халықтың әл-қуатын көтеру үшін қандай ғылыми-инновациялық жаңалық ашу керек деп ойлайсыңдар? «Егер мен ғалым болсам, ...» деп бастап, ойларыңды ортаға салыңдар. |
Оқушылар сөздерін іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолданады. |
Дескриптор: 1 балл
|
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма: 112-бет, 6-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Туынды сөздің жасалу жолдары
ғылымда сөзжасамдық
тәсілдер деп аталады. Қазақ тілінің сөзжасам жүйесінде
көне замандардан бері қарай қолданылып әбден орныққан, қалыптасқан
негізгі тәсілдері
мыналар:
1) синтетикалық
тәсіл,
2) аналитикалық
тәсіл,
3)
лексика-семантикалык тәсіл.
Синтетикалық тәсіл арқылы туынды сөз жасауда
екі тілдік бірлік қызмет атқарады: 1) лексикалық мағыналы сөз, 2)
сөзжасамдық жұрнақ.
Туынды сөз жасауға қатысатын лексикалық
бірлік туынды сөздің мағынасына арқау болады. Сондықтан да туынды
сөз жасауға лексикалық мағыналы сөздер ғана қатысады. Мысалы,
жүлдегер, ақта, ақылды, бәлеқор сияқты туынды сөздердің жаңа
мағынасы жүлде, ак, ақыл, бәле сөздерінің негізінде жасалған,
сондықтан олар негіз сөздер деп аталады. Негіз сөз дегеніміз —
туынды сөздің лексикалық мағынасына арқау болатын сөз. Сөзжасамның
аналитикалык, тәсілі. Аналитикалық тәсіл деп екі я онан да көп
сөзден бір лексикалық мағыналы сөздің жасалуы аталады. Қазақ
тілінде аналитикалық тәсіл жиі қолданылатын, өнімді тәсіл болумен
бірге, оның іштей бірнеше түрі
бар:
1) сөзқосым, 2) қосарлау, 3) тіркестіру, 4)
қысқарту сияқты аналитикалық тәсілдің төрт түрі бар.Бұлардың
әрқайсысы да тілдің сөзжасамында өнімді қызмет атқарады, олар
арқылы жасалған туынды күрделі сөздер тілде ете
мол.
Лексика-семантикалық тәсіл арқылы, зат есімге
заттану арқылы көшкен сөздер өте көп: бүлдірген, ағарған,
қорған,қамал, айтыс, қоршау, ақ, асар, жетісі, екпін, тіл
т.б.
Лексика-семантикалык тәсіл арқылы сөздің жаңа
мағынаға көшуіне байланысты сөз бір сөз табынан екінші сөз табына
ауысады, оны ғылымда конверсия деп атайды. Конверсия жолымен жаңа
сөздің жасалуы — өте көп тараған тәсіл, оның ішкі ерекшеліктері де
бар. Сөздің жаңа мағынаға ие болуы, сол арқылы басқа сөз табына
көшуі түрлі жолмен іске асады. Оның ішінде ғылымда заттану
(субстантивация)-тілдерге кең тараған түрі. Ал заттану — көбіне
ықшамдау зандылығына байланысты болатын
қүбылыс.
Өрт шыққанын білгенде…
-
Өрттің ауқымы кішкентай болса, крандағы сумен, болмаса қалың дымқыл матамен өшіруге тырысыңыз;
-
Өрт ауқымды болса, 101 нөміріне хабарласып, өрт шыққан мекен-жайды, ненің қалай жанып жатқанын айтыңыз. Өзіңіздің атыңыз бен нөміріңізді де беріңіз. Ол өрт сөндірушілерді күтіп алып, өрт ошағына жедел апаруға керек. «Менен де басқалар хабарласқан шығар» деп отыруға болмайды;
-
Ғимараттағы барлық тоқ көздерін ажыратып, газ құбырларын жабыңыз;
-
Егер өрт көп қаббатты ғимараттың төменгі қабатында шықса, ғимараттың жоғарғы қабатына немесе төбесіне шығып, көмек күту керек;
-
Далаға шығу жолдарында от болмаса, тез арада ғимаратты тастап шығыңыз;
-
Өрт шыққан аумақтан өту үшін синтетикалық киімдерді шешіп, орнына жүн немесе мақтадан тігілген киім кию керек. Киімдерді сулап, басыңызға ішік, жейде, орамал сынды қалың дымқыл жамылғы жабыңыз. Дәл осылай мұрныңыз бен ауызыңызды да жабу керек. Ол түтіннен уланып қалудың алдын алады;
-
Есіктерді қатты жабыңыз. Себебі от оттегі келіп, жел соққан сайын өрши түседі;
-
Түтіннің арасынан еңкейіп, тізерлеп немесе бүк түсіп өту керек;
-
Пәтерден шықпас бұрын есіктің ар жағында оттың бар-жоғын тексеріңіз. Ол үшін есікке жақын барып, оның тұтқасы сияқты металды жерлерін ұстап көріңіз. Ол ыстық болса, есікті ашпаңыз. Керісінше, есіктің саңылауларын дымқыл матамен бітеп тастаңыз. Есіктің бер жағына су шашыңыз;
-
Ауыз-мұрныңызды дымқыл матамен жауып, пәтердегі барлық адамдарды балконға алып шығыңыз. Балкон болмаған жағдайда, терезені ашып, сырттағыларға белгі беріңіз. Олардың сізді естігеніне сенімді болсаңыз, барлық адамдарды алып, жуыну бөлмесіне кіріп, есігін ішінен мықтап жабыңыз. Ол жерде суды ағызып, үстілеріңіздегі барлық киімді сулау керек. Сол жерде көмек күтіңіз;
-
Өрт шатырда немесе жертөледе шықса, өрт сөндірушілерді шақырып, олар келгенше өрт шыққан аумаққа апаратын есік-терезелерді, люктарды жауып тастау керек;
-
Өрт шыққан үйден адамдарды эвакуациялау кезінде балалардың төсектің астына, сөрелер мен қуыстарға тығылып қалатынын естен шығармаңыз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Ғылым мен инновация
Сабақтың тақырыбы: Ғылым мен инновация
Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: Ғылым мен
инновация
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
5. Білім. Ғылым. Инновация.Тілдік жүйе және норма |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
22.01.2025 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғылым мен инновация |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу. 10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, нұсқаулық жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. Инновация мен ғылымның байланысы бар ма? Ғылыммен қай кезден бастап айналысқан дұрыс деп ойлайсыңдар? Қалай ойлассыңдар, ғылым мен инновацияның дамуы халықтың әл-қуатын көтере ме? |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 ұмыс дәптерлері. |
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
1-тапсырма. Өрт
сөндіруші рөліне еніп, Нұсқаулық мәтіндердегі ақпараттарды тиімді пайдаланыңыз. Нұсқаулық жазуда нені ескеру керек? Нұсқаулық бірнеше тараудан тұрады. Әрқайсысы құжаттың логикалық жағынан аяқталған бөлігі болып саналады. Тараулар тараушалардан, тараушалар – параграфтар мен тармақтардан (пункттерден), тармақшалардан (подпункттерден) және абзацтардан тұрады. |
Оқушылар ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, нұсқаулық жазады; |
Дескриптор: 5 балл Жанрлық ерекшеліктерін сақтайды; 1 балл Тілдік құралдарды орынды қолданады; 1 балл Құрылымын сақтап жазады; 1 балл Сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтайды; 1 балл Мәтіндердегі ақпаратты қолданады; 1 балл |
Слайд |
||||||
|
2-тапсырма. Халықтың әл-қуатын көтеру үшін қандай ғылыми-инновациялық жаңалық ашу керек деп ойлайсыңдар? «Егер мен ғалым болсам, ...» деп бастап, ойларыңды ортаға салыңдар. |
Оқушылар сөздерін іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолданады. |
Дескриптор: 1 балл
|
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма: 112-бет, 6-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Туынды сөздің жасалу жолдары
ғылымда сөзжасамдық
тәсілдер деп аталады. Қазақ тілінің сөзжасам жүйесінде
көне замандардан бері қарай қолданылып әбден орныққан, қалыптасқан
негізгі тәсілдері
мыналар:
1) синтетикалық
тәсіл,
2) аналитикалық
тәсіл,
3)
лексика-семантикалык тәсіл.
Синтетикалық тәсіл арқылы туынды сөз жасауда
екі тілдік бірлік қызмет атқарады: 1) лексикалық мағыналы сөз, 2)
сөзжасамдық жұрнақ.
Туынды сөз жасауға қатысатын лексикалық
бірлік туынды сөздің мағынасына арқау болады. Сондықтан да туынды
сөз жасауға лексикалық мағыналы сөздер ғана қатысады. Мысалы,
жүлдегер, ақта, ақылды, бәлеқор сияқты туынды сөздердің жаңа
мағынасы жүлде, ак, ақыл, бәле сөздерінің негізінде жасалған,
сондықтан олар негіз сөздер деп аталады. Негіз сөз дегеніміз —
туынды сөздің лексикалық мағынасына арқау болатын сөз. Сөзжасамның
аналитикалык, тәсілі. Аналитикалық тәсіл деп екі я онан да көп
сөзден бір лексикалық мағыналы сөздің жасалуы аталады. Қазақ
тілінде аналитикалық тәсіл жиі қолданылатын, өнімді тәсіл болумен
бірге, оның іштей бірнеше түрі
бар:
1) сөзқосым, 2) қосарлау, 3) тіркестіру, 4)
қысқарту сияқты аналитикалық тәсілдің төрт түрі бар.Бұлардың
әрқайсысы да тілдің сөзжасамында өнімді қызмет атқарады, олар
арқылы жасалған туынды күрделі сөздер тілде ете
мол.
Лексика-семантикалық тәсіл арқылы, зат есімге
заттану арқылы көшкен сөздер өте көп: бүлдірген, ағарған,
қорған,қамал, айтыс, қоршау, ақ, асар, жетісі, екпін, тіл
т.б.
Лексика-семантикалык тәсіл арқылы сөздің жаңа
мағынаға көшуіне байланысты сөз бір сөз табынан екінші сөз табына
ауысады, оны ғылымда конверсия деп атайды. Конверсия жолымен жаңа
сөздің жасалуы — өте көп тараған тәсіл, оның ішкі ерекшеліктері де
бар. Сөздің жаңа мағынаға ие болуы, сол арқылы басқа сөз табына
көшуі түрлі жолмен іске асады. Оның ішінде ғылымда заттану
(субстантивация)-тілдерге кең тараған түрі. Ал заттану — көбіне
ықшамдау зандылығына байланысты болатын
қүбылыс.
Өрт шыққанын білгенде…
-
Өрттің ауқымы кішкентай болса, крандағы сумен, болмаса қалың дымқыл матамен өшіруге тырысыңыз;
-
Өрт ауқымды болса, 101 нөміріне хабарласып, өрт шыққан мекен-жайды, ненің қалай жанып жатқанын айтыңыз. Өзіңіздің атыңыз бен нөміріңізді де беріңіз. Ол өрт сөндірушілерді күтіп алып, өрт ошағына жедел апаруға керек. «Менен де басқалар хабарласқан шығар» деп отыруға болмайды;
-
Ғимараттағы барлық тоқ көздерін ажыратып, газ құбырларын жабыңыз;
-
Егер өрт көп қаббатты ғимараттың төменгі қабатында шықса, ғимараттың жоғарғы қабатына немесе төбесіне шығып, көмек күту керек;
-
Далаға шығу жолдарында от болмаса, тез арада ғимаратты тастап шығыңыз;
-
Өрт шыққан аумақтан өту үшін синтетикалық киімдерді шешіп, орнына жүн немесе мақтадан тігілген киім кию керек. Киімдерді сулап, басыңызға ішік, жейде, орамал сынды қалың дымқыл жамылғы жабыңыз. Дәл осылай мұрныңыз бен ауызыңызды да жабу керек. Ол түтіннен уланып қалудың алдын алады;
-
Есіктерді қатты жабыңыз. Себебі от оттегі келіп, жел соққан сайын өрши түседі;
-
Түтіннің арасынан еңкейіп, тізерлеп немесе бүк түсіп өту керек;
-
Пәтерден шықпас бұрын есіктің ар жағында оттың бар-жоғын тексеріңіз. Ол үшін есікке жақын барып, оның тұтқасы сияқты металды жерлерін ұстап көріңіз. Ол ыстық болса, есікті ашпаңыз. Керісінше, есіктің саңылауларын дымқыл матамен бітеп тастаңыз. Есіктің бер жағына су шашыңыз;
-
Ауыз-мұрныңызды дымқыл матамен жауып, пәтердегі барлық адамдарды балконға алып шығыңыз. Балкон болмаған жағдайда, терезені ашып, сырттағыларға белгі беріңіз. Олардың сізді естігеніне сенімді болсаңыз, барлық адамдарды алып, жуыну бөлмесіне кіріп, есігін ішінен мықтап жабыңыз. Ол жерде суды ағызып, үстілеріңіздегі барлық киімді сулау керек. Сол жерде көмек күтіңіз;
-
Өрт шатырда немесе жертөледе шықса, өрт сөндірушілерді шақырып, олар келгенше өрт шыққан аумаққа апаратын есік-терезелерді, люктарды жауып тастау керек;
-
Өрт шыққан үйден адамдарды эвакуациялау кезінде балалардың төсектің астына, сөрелер мен қуыстарға тығылып қалатынын естен шығармаңыз.
шағым қалдыра аласыз













