Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа мерзімді
сабақ жоспары |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
III БӨЛІМ. Аңызбен өрілген көркемсөз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
28.01.2025 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Шақан-Шері»романы.Сары құмның шапқыны |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармаға заманауи тұрғыда баға береді; Авторлық жаңашылдықты анықтайды. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын.
|
Оқушылар сәлемдеседі.
Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді.
Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор:
Үзіндіде көтерілген мәселелерді анық көрсетеді; 1 балл |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019
жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Т. ЖЖ. Мәтіндік зерттеу
|
|
Десприптор: 2 балл
|
Слайд
|
||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. Т/С. «Керемет пікірталас» Топ мүшелерімен қима қағазда жазылған: «адамзат бойындағы ізгілік пен қатыгездік», «жақсылық пен жамандық», «тағылық пен мәдениет», «рух пен рухани күйреу» ұғымдарының маңызын анықтап, шығарманың жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беріп айтады. «Шығарманың жаңашылдығы неде?» деген сұраққа сыныппен Тұжырымдамалық карта жасайды.
|
Оқушылар бірінші
жұппен «Шақан шері» шығармасының мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ
қойып, пікірлерімен алмасады. Содан кейін бірнеше шағын топтарға
бірігеді. Әр топтан бір өкіл шығады. Әрқайсысы үстелдің үстіндегі
бір қиманы таңдап алады.
|
Дескриптор: 3 балл
|
|
||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. ЖЖ. Әдеби эссе жазуға дайындау үшін үлгі сұрақтары:
Эссе тақырыбы: «Тағдырлар бар сан алуан, ішінде құла, аласы. Жалғыздықтан жаралған адамзаттың баласы...» - шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, басқалардың көзқарасын өз пікірімен байланыстыра отырып эссе жазыңдар. |
Оқушылар шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, басқалардың көзқарасын өз пікірімен байланыстыра отырып эссе жазады. |
Дескриптор: 4 балл -берілген пікірді негізге алады; 1 балл - идеясы ұқсас шығармалар табады; 1 балл - өзара салыстыру жүргізеді; 1 балл - әдеби сын жазады. 1 балл
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Бүгін мен…………………. білдім …………….. қызықты болды. …………………….. қиын болды. . ……………. тапсырманы мен орындадым. …………………. түсіндім. Мен енді………………….. білемін. Мен………………………….сезіндім Мен………………………………. білім алдым. Мен………………………………….. үйрендім. . ………………………. менің қолымнан келді. Мен……………………………….. жасай алдым Мен……………………………… жасап көруге талпынамын. ……………… мені таң қалдырды. Сабақ менің өміріме….. берді. Менің…………. жасағым келді. Үйге тапсырма: «Шақан-Шері» романын оқып келу
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
1-тапсырма. «Ізденіс» әдісі
«Көксерек» – адам мен табиғат
арасындағы байланысты көрсететін шығарма. Авторы
– Мұхтар Омарханұлы
Әуезов. Бұл әңгіме 1929 жылы жазылған.
Реалистік әдебиет дәстүрі тудырған мотивтерді шеберлік
политрасындағы сан алуан бояулар мүмкіндігін өз мұратына орай
өнерпаздықпен жаңғырту арқылы
жазылған жаңа тынысты
шығарма.
Әр бір шығарма жазған сайын тынға түрен салып, оқшау
болмыс-бітімімен оқырманды қайран қалдырып, көркемдік көкжиегін
кеңіте түсетін көрнекті
жазушы Мұхтар Мағауиннің
«Шақан-Шері» романы . Романда Іле өзені
бойындағы жолбарыспен жекпе-жекке
шығып, тұқымын құртқанға дейін
барған ержүрек аңшы Шақанның өмірі
суреттеледі.
«Креативті матрица»
әдісі арқылы шығарманың көркемдік
құндылығын анықтаңдар. Ол үшін төмендегі кестені
толтырыңыздар.
|
құндылықтар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кейіпкерлердің әрекеттері |
|
|
|
|
|
|
|
|
Орны |
|
|
|
|
|
|
|
|
Нәтижесі |
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: «Шақан-Шері» романы.Сары құмның шапқыны
Сабақтың тақырыбы: «Шақан-Шері» романы.Сары құмның шапқыны
Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа мерзімді
сабақ жоспары |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
III БӨЛІМ. Аңызбен өрілген көркемсөз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
28.01.2025 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Шақан-Шері»романы.Сары құмның шапқыны |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармаға заманауи тұрғыда баға береді; Авторлық жаңашылдықты анықтайды. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын.
|
Оқушылар сәлемдеседі.
Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді.
Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор:
Үзіндіде көтерілген мәселелерді анық көрсетеді; 1 балл |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019
жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Т. ЖЖ. Мәтіндік зерттеу
|
|
Десприптор: 2 балл
|
Слайд
|
||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. Т/С. «Керемет пікірталас» Топ мүшелерімен қима қағазда жазылған: «адамзат бойындағы ізгілік пен қатыгездік», «жақсылық пен жамандық», «тағылық пен мәдениет», «рух пен рухани күйреу» ұғымдарының маңызын анықтап, шығарманың жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беріп айтады. «Шығарманың жаңашылдығы неде?» деген сұраққа сыныппен Тұжырымдамалық карта жасайды.
|
Оқушылар бірінші
жұппен «Шақан шері» шығармасының мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ
қойып, пікірлерімен алмасады. Содан кейін бірнеше шағын топтарға
бірігеді. Әр топтан бір өкіл шығады. Әрқайсысы үстелдің үстіндегі
бір қиманы таңдап алады.
|
Дескриптор: 3 балл
|
|
||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. ЖЖ. Әдеби эссе жазуға дайындау үшін үлгі сұрақтары:
Эссе тақырыбы: «Тағдырлар бар сан алуан, ішінде құла, аласы. Жалғыздықтан жаралған адамзаттың баласы...» - шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, басқалардың көзқарасын өз пікірімен байланыстыра отырып эссе жазыңдар. |
Оқушылар шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, басқалардың көзқарасын өз пікірімен байланыстыра отырып эссе жазады. |
Дескриптор: 4 балл -берілген пікірді негізге алады; 1 балл - идеясы ұқсас шығармалар табады; 1 балл - өзара салыстыру жүргізеді; 1 балл - әдеби сын жазады. 1 балл
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Бүгін мен…………………. білдім …………….. қызықты болды. …………………….. қиын болды. . ……………. тапсырманы мен орындадым. …………………. түсіндім. Мен енді………………….. білемін. Мен………………………….сезіндім Мен………………………………. білім алдым. Мен………………………………….. үйрендім. . ………………………. менің қолымнан келді. Мен……………………………….. жасай алдым Мен……………………………… жасап көруге талпынамын. ……………… мені таң қалдырды. Сабақ менің өміріме….. берді. Менің…………. жасағым келді. Үйге тапсырма: «Шақан-Шері» романын оқып келу
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
1-тапсырма. «Ізденіс» әдісі
«Көксерек» – адам мен табиғат
арасындағы байланысты көрсететін шығарма. Авторы
– Мұхтар Омарханұлы
Әуезов. Бұл әңгіме 1929 жылы жазылған.
Реалистік әдебиет дәстүрі тудырған мотивтерді шеберлік
политрасындағы сан алуан бояулар мүмкіндігін өз мұратына орай
өнерпаздықпен жаңғырту арқылы
жазылған жаңа тынысты
шығарма.
Әр бір шығарма жазған сайын тынға түрен салып, оқшау
болмыс-бітімімен оқырманды қайран қалдырып, көркемдік көкжиегін
кеңіте түсетін көрнекті
жазушы Мұхтар Мағауиннің
«Шақан-Шері» романы . Романда Іле өзені
бойындағы жолбарыспен жекпе-жекке
шығып, тұқымын құртқанға дейін
барған ержүрек аңшы Шақанның өмірі
суреттеледі.
«Креативті матрица»
әдісі арқылы шығарманың көркемдік
құндылығын анықтаңдар. Ол үшін төмендегі кестені
толтырыңыздар.
|
құндылықтар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кейіпкерлердің әрекеттері |
|
|
|
|
|
|
|
|
Орны |
|
|
|
|
|
|
|
|
Нәтижесі |
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













