Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек»
дастаны
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІ |
|
Бөлім: |
Дананың сөзі - ақылдың көзі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
06.12.2023 |
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау 8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. Қызығушылықты ояту. «Қара қобдиша» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
А.Ақтанова, А.Қ.Жүндібаева, Л.К.Жұмекенова – Алматы: Атамұра, 2018 жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. 1-тапсырма 5 мин. |
Дастан, поэма, пролог, эпилог терминдеріне түсінік беру. 1-тапсырма. а) «Комикс» әдісі арқылы поэманың сюжеттік-композициялық құрылымын комикс суреттері арқылы сәйкестендіріп талдаңдар.
Ә) Пролог пен эпилогты табыңдар. ЕБҚ.
|
Оқушылар «Комикс» әдісі арқылы поэманың сюжеттік-композициялық құрылымын комикс суреттері арқылы сәйкестендіріп талдайды
Оқушылар пролог пен эпилогты табады.
Оқушылар берілген анықтамаларды оқи отырып, жауаптарын «ИӘ және ЖОҚ» сөздерімен салыстырып нақтылайды.
|
Дескриптор Жалпы 5 балл
Дескриптор Жалпы 2 балл Прологты анықтайды; 1 балл Эпилогты анықтайды. 1 балл
ЕБҚ: ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырып отырамын. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма 7 мин. |
2-тапсырма. Топтық жұмыс. І топ. «DEAL” әдісі D - Describe – баяндау – Кебектің аңға шығуы мен Еңлікпен танысуы қалай суреттеледі? E - Explan – түсіндіру- Еңліктің Кебекті таңдау себебі неде? A – Annalise – талдау- Еңлік пен Кебектің қосылуына Матай мен Тобықты руы неге қарсы болды? L - Links – байланыс (болжам немесе қорытынды жасау) Аманатқа қиянат жасауға бола ма? Бесіктегі сәбидің тірі қалуы мүмкін бе?
ІІ топ. «FILA» әдісі
ІІІ
топ. «Сюжеттік кесте» әдісі арқылы берілген
сұрақтарға жауап
беріңдер.
|
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
|
Дескриптор: 4 балл І топ. - білгенін баяндайды; 1 балл - Еңліктің Кебекті таңдау себебін түсіндіреді; 1 балл - Еңлік пен Кебектің қосылуына Матай мен Тобықты руының қарсы болғанын талдайды. 1 балл - болжам немесе қорытынды жасайды. 1 балл
ІІ топ.
ІІІ топ. Дескриптор: 4 балл
|
|
|||||||||||||||||||||
|
3 мин. |
«Ойлан, тап» әдісі Берілген сұрақтарға дастанның сюжеттік желісі арқылы жауап беріңдер.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға дастанның сюжеттік желісі арқылы жауап береді. |
Дескриптор: 1 ұпай
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «БББ» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын.
Үйге тапсырма: Поэма желісі бойынша комикс суреттер салып келу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны
Сабақтың тақырыбы: Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек»
дастаны
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІ |
|
Бөлім: |
Дананың сөзі - ақылдың көзі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
06.12.2023 |
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау 8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. Қызығушылықты ояту. «Қара қобдиша» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
А.Ақтанова, А.Қ.Жүндібаева, Л.К.Жұмекенова – Алматы: Атамұра, 2018 жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. 1-тапсырма 5 мин. |
Дастан, поэма, пролог, эпилог терминдеріне түсінік беру. 1-тапсырма. а) «Комикс» әдісі арқылы поэманың сюжеттік-композициялық құрылымын комикс суреттері арқылы сәйкестендіріп талдаңдар.
Ә) Пролог пен эпилогты табыңдар. ЕБҚ.
|
Оқушылар «Комикс» әдісі арқылы поэманың сюжеттік-композициялық құрылымын комикс суреттері арқылы сәйкестендіріп талдайды
Оқушылар пролог пен эпилогты табады.
Оқушылар берілген анықтамаларды оқи отырып, жауаптарын «ИӘ және ЖОҚ» сөздерімен салыстырып нақтылайды.
|
Дескриптор Жалпы 5 балл
Дескриптор Жалпы 2 балл Прологты анықтайды; 1 балл Эпилогты анықтайды. 1 балл
ЕБҚ: ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырып отырамын. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма 7 мин. |
2-тапсырма. Топтық жұмыс. І топ. «DEAL” әдісі D - Describe – баяндау – Кебектің аңға шығуы мен Еңлікпен танысуы қалай суреттеледі? E - Explan – түсіндіру- Еңліктің Кебекті таңдау себебі неде? A – Annalise – талдау- Еңлік пен Кебектің қосылуына Матай мен Тобықты руы неге қарсы болды? L - Links – байланыс (болжам немесе қорытынды жасау) Аманатқа қиянат жасауға бола ма? Бесіктегі сәбидің тірі қалуы мүмкін бе?
ІІ топ. «FILA» әдісі
ІІІ
топ. «Сюжеттік кесте» әдісі арқылы берілген
сұрақтарға жауап
беріңдер.
|
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
|
Дескриптор: 4 балл І топ. - білгенін баяндайды; 1 балл - Еңліктің Кебекті таңдау себебін түсіндіреді; 1 балл - Еңлік пен Кебектің қосылуына Матай мен Тобықты руының қарсы болғанын талдайды. 1 балл - болжам немесе қорытынды жасайды. 1 балл
ІІ топ.
ІІІ топ. Дескриптор: 4 балл
|
|
|||||||||||||||||||||
|
3 мин. |
«Ойлан, тап» әдісі Берілген сұрақтарға дастанның сюжеттік желісі арқылы жауап беріңдер.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға дастанның сюжеттік желісі арқылы жауап береді. |
Дескриптор: 1 ұпай
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «БББ» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын.
Үйге тапсырма: Поэма желісі бойынша комикс суреттер салып келу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз















