|
Бөлім: Қиял мен шындық |
Мектеп: «Ұзын-ата жалпы білім беретін мектеп» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 05.04.2024ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Тоқтасынова Ш.М. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ әдебиеті Сынып: 8 Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Т. Ахтановтың «Күй аңызы» шығармасының тақырыптық - идеялық мазмұны |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып түсіндіру. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Интерактивті тақта, слайд, кесте,кубик, микрофон. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сәлемдесу, оқушы назарын сабаққа аудару. 2. Психологиялық ахуал Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Тренинг. «Жүрек жылуы» 3. Сыныпты топқа біріктіру. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. а) «Ойтізбек» әдісі .Т. Ахтановтың өмірі мен шығармашылығы. б) «Кубизм» әдісі. «Күй аңызы» әңгімесінің мазмұнын сұрау.
1. Суретте. Күйші
Естеместің портретін
суреттеңіз. Дескриптор:
|
Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушылар үйге берілген тапсырманы айтады. Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
|
Слайд №1
Слайд №2 Кубик |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 7 минут 7 минут 7 минут |
3. Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бірік» әдісі.Т. Ахтановтың «Күй аңызы» шығармасының тақырбы мен идеясын ашу. Топтық жұмыс
Дескриптор:
ҚБ
Шығармадан мысалдар келтіре отырып «Рухани құндылық» пен «Материалдық құндылық» туралы кестені толтырыңдар.
Дескриптор:
Дескриптор:
2- тапсырма. Әңгіменің мазмұны бойынша «Үш қадам» кестесін толтыру. Жұптық жұмыс.
Дескриптор: -шығармадағы құндылықтарды анықтайды;
3- тапсырма. Жеке жұмыс. «Авторға хат» стратегиясы арқылы шығармадан алған әсерлерін сипттап, авторға хат жазу.
Дескриптор: -шығармадан алған әсерімен бөлісіп, хат жазады.
|
Тақырыбы: өнер құдіреті. Естемес деген күйшінің ауыр тағдыры. Идеясы: күйдің құдіреті,адам өмірінің өтпелілігі, жас дәуреннің қадірі.
Рухани құндылық:домбыра тарту,күй тыңдау,салт дәстүр, киіз үй,босаға. шығармада домбыра тарту үлгі аларлықтай құндылықтардың бірі. Материалдық: құндылық: қалың мал, жұт, күйшінің күйі.
Тірек сөздер: домбыра, күй, аруана, күйші, өнер Мақал-мәтелдер:1.Нағыз қазақ қазақ емес,нағыз қазақ домбыра.
Арқаға барып әншімін
деме, Түйелі ел қырға, түйесіз ел сырға. 3. Өнерлі өрге жүзеді.
Әңгімедегі көтерілген мәселен:шығармадағы күйдің құдіреттілігі соңшалықты нардың өзін идірген. Осыған қарап отырып күйшінің әрбір күйді жеткізе білетіндігін көре аламыз.
Әңгімедегі ұлттық құндылықтарымыз : қонақжайлылық, мәрттік, төрт түлікті дәріптеу.
|
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
ҚБ Тамаша жауап!
|
8-сынып қазақ әдебиеті Слайд №3 Плакат , маркер
Слайд №4
Плакат , маркер
Слайд №5
А4 парақ Кесте
Слайд №5
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: «Интервью» әдісі. Әңгімеден алған әсерлерімен бөліседі . Үйге тапсырма: «Күй құдіреті» тақырыбына эссе жазу. |
Микро-фон |
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы Т. Ахтановтың «Күй аңызы» шығармасының тақырыптық - идеялық мазмұны
Сабақтың тақырыбы Т. Ахтановтың «Күй аңызы» шығармасының тақырыптық - идеялық мазмұны
|
Бөлім: Қиял мен шындық |
Мектеп: «Ұзын-ата жалпы білім беретін мектеп» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 05.04.2024ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Тоқтасынова Ш.М. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ әдебиеті Сынып: 8 Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Т. Ахтановтың «Күй аңызы» шығармасының тақырыптық - идеялық мазмұны |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып түсіндіру. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Интерактивті тақта, слайд, кесте,кубик, микрофон. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сәлемдесу, оқушы назарын сабаққа аудару. 2. Психологиялық ахуал Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Тренинг. «Жүрек жылуы» 3. Сыныпты топқа біріктіру. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. а) «Ойтізбек» әдісі .Т. Ахтановтың өмірі мен шығармашылығы. б) «Кубизм» әдісі. «Күй аңызы» әңгімесінің мазмұнын сұрау.
1. Суретте. Күйші
Естеместің портретін
суреттеңіз. Дескриптор:
|
Сәлемдесу, оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушылар үйге берілген тапсырманы айтады. Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
|
Слайд №1
Слайд №2 Кубик |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 7 минут 7 минут 7 минут |
3. Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бірік» әдісі.Т. Ахтановтың «Күй аңызы» шығармасының тақырбы мен идеясын ашу. Топтық жұмыс
Дескриптор:
ҚБ
Шығармадан мысалдар келтіре отырып «Рухани құндылық» пен «Материалдық құндылық» туралы кестені толтырыңдар.
Дескриптор:
Дескриптор:
2- тапсырма. Әңгіменің мазмұны бойынша «Үш қадам» кестесін толтыру. Жұптық жұмыс.
Дескриптор: -шығармадағы құндылықтарды анықтайды;
3- тапсырма. Жеке жұмыс. «Авторға хат» стратегиясы арқылы шығармадан алған әсерлерін сипттап, авторға хат жазу.
Дескриптор: -шығармадан алған әсерімен бөлісіп, хат жазады.
|
Тақырыбы: өнер құдіреті. Естемес деген күйшінің ауыр тағдыры. Идеясы: күйдің құдіреті,адам өмірінің өтпелілігі, жас дәуреннің қадірі.
Рухани құндылық:домбыра тарту,күй тыңдау,салт дәстүр, киіз үй,босаға. шығармада домбыра тарту үлгі аларлықтай құндылықтардың бірі. Материалдық: құндылық: қалың мал, жұт, күйшінің күйі.
Тірек сөздер: домбыра, күй, аруана, күйші, өнер Мақал-мәтелдер:1.Нағыз қазақ қазақ емес,нағыз қазақ домбыра.
Арқаға барып әншімін
деме, Түйелі ел қырға, түйесіз ел сырға. 3. Өнерлі өрге жүзеді.
Әңгімедегі көтерілген мәселен:шығармадағы күйдің құдіреттілігі соңшалықты нардың өзін идірген. Осыған қарап отырып күйшінің әрбір күйді жеткізе білетіндігін көре аламыз.
Әңгімедегі ұлттық құндылықтарымыз : қонақжайлылық, мәрттік, төрт түлікті дәріптеу.
|
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
ҚБ Тамаша жауап!
|
8-сынып қазақ әдебиеті Слайд №3 Плакат , маркер
Слайд №4
Плакат , маркер
Слайд №5
А4 парақ Кесте
Слайд №5
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: «Интервью» әдісі. Әңгімеден алған әсерлерімен бөліседі . Үйге тапсырма: «Күй құдіреті» тақырыбына эссе жазу. |
Микро-фон |
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















