Күні:
Сабақ: қазақ тілі
Тақырыбы: Қос сөздер.
Мақсаты мен міндеттері: қос сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру ; қос сөздердің жазылу емлесін меңгерту.
1.Білімділік:қос сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру ;қос сөздердің жазылу емлесін меңгерту
2.Дамытушылық:сөйлеу,ойлау, сауатты жазу қабілеттерін дамыту,белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Көрнекіліктер: оқулық, тірек-сызба, суреттер
Әдіс-тәсілдер: талдау, сипаттау, әңгімелеу, салыстыру
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы :үй тапсырмасын тексеру
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Дәптермен жұмыс
Каллиографиялық минут
Ата-ана әке-шеше бала-шаға
-жазған сөздерге назар аударайық, не байқадыңдар бұл қандай сөздер?
-Екі сөздің қосарлануынан жасалған күрделі сөздерді қос сөздер деп айтады. Жазуда қос сөздердің арасына сызықа дефис қойылады.
49 жаттығу өлеңді оқы, күрделі сөздерді тап, екінші сыңарын алып тастасақ не байқадың?
50 жаттығу мақалды оқып жатқа жаз, мағынасын түсіндір.
Көре-көре көсем боларсың,
Сөйлей-сөйлей шешен боларсың.
-қос сөздердің астын сыз.
-сыңарын алып тастаса не болады?
Қандай қорытынды жасауға болады?
52 жаттығу қарамен жазылған сөздерді қос сөздерге айналдырып , сөйлемдерді жаз.
Балалар қардан аққала жасап ойнап жүр. Үсті-бастары қар. Биік таулар алыстан көз тартады.Айгүлдің шашы желмен желп етті.Жанат бұған қуана келісті.
54 жаттығу өлеңді оқып, жатқа жаз, қос сөздің астын сыз.
Қос сөздер бір сөздің қайталануы және екі сөздің қосарлануы арқылы жасалады.: айта-айта, кезек-кезек, сарт-сұрт.
55 жаттығу қос сөздердің арасына дефис қойып жаз.
57 жаттығу –өзіндік жұмыс
Сергіту сәті:
3.Жаңа білімді бекіту:
53 жаттығу жұмбақты оқып , шешуіндегі сөзбен сипаттау мәтінін құрастыр.
Бұл не деген көп киім,
Жетпіс қабат көк киім,
Жаңбыр одан өтпейді,
Қабат-қабат тоны бар,
Түймелеуге жетпейді.(орамжапырақ)
58 жаттығу кестені толтыр:
|
Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздер |
Екі сөздің қосарлуынан жасалған қос сөздер |
Күшейткіш буын арқылы жасалған қос сөздер |
|
кезек-кезек |
Ата-баба, |
үп-үлкен.
|
Ата-баба, кезек-кезек, тау-тас, күте-күте, быт-шыт, тап-таза, қырқа-қырқа,іркес-тіркес, тып-тыныш, салдыр-гүлдір,үп-үлкен.
Өзіндік жұмыс дәптермен жұмыс: 35-37 бет
4. Үйге тапсырма: 82 бет 51 жаттығу, 83 бет 56 жаттығу.
Күні:
Сабақ: ана тілі
Тақырыбы: Б. Соқпақпаев «Менің атым Қожа»
Мақсаты мен міндеттері: балалық шаққа саяхат тарауындағы шығармалармен таныстыру;
1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу , мазмұнын айта білу дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық: мәтінді талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: тапқырлыққа , сөз шешендігіне тәрбиелеу;
Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Ресурстар: тірек-сызба,
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Үй тапсырмасын тексеру: мәтінді әңгімелеу, сұрақтар бойынша жұмыс
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
«Балалық шаққа саяхат» тарауындағы шығармалармен танысамыз:

Бердібек Соқпақбаев (13.10.1924 жылы туған, Алматы облысы, Нарынқол ауданы, Қостобе селосы) — қазақ жазушысы.[1] Қазақтың Абай атындағы педагогикалық институтын бітірген соң (1949) Нарынқол ауданында мұғалім болды. "Жүлдыз", "Балдырған" журналында, Қазақстан Жазушылар одағында түрлі қызмет атқарды (1952-70). "Бұлақ" (1950) өлеңдер жинағы, "Он алты жасар чемпион" (1951), "Бақыт жолы" (1952), "Алыстағы ауылда" (1953), "Балалықшаққа саяхат", "Дала жүлдызы" (1960), "Аяжан" (1963, орыс тілінде 1965), "Гауһар" (1966) повестерін жазды. "Менің атым Қожа" (1957) кітабы балалардың сүйіп оқитын шығармасына айналып, орыс, украин, француз, литва, латыш, өзбек тілдеріне аударылды. 1963 жылы "Қазакфильм" студиясы сол кітап бойынша жазылған киносценарийді экранға шығарды. "Балалық шаққа саяхат" атты повесі бойынша жазылған киносценарийі де фильмғе түсірілді (1965). "Менің атым Қожа" фильмі француздың Канн қаласындағы жастар мен балаларға арналған кинофильмдердің халықаралық фестивалінде (1967) арнайы сыйлыққа ие болды.

-
үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)
-
тізбек бойынша оқу
-
тұтас оқу
-
іштей оқу
-
әңгіменің басты кейіпкері кім?
-
Қожа саған ұнады ма?
-
Мұғалім мен Қожа арасында қандай әңгіме болды?
Сергіту сәті
3.Жаңа білімді бекіту: мәнерлеп оқу
Жантас пен Қожаны салыстыр «Венн диограмма»
|
Қожа |
Ортақ қасиет |
Жантас |
|
|
|
|
Басты кейіпкер-көркем шығармадағы оқиғанға қатысатын негізгі басты адам.Жазушы оны басқаларға қарағанда көбірек сипаттайды.
-Өзің Қожаның басында болған оқиға болды ма?
Мәтінді рөлге бөліп оқу.
4. Үйге тапсырма: 138-142 бет әңг.
Күні:
Сабақ: ана тілі
Тақырыбы: Э. Распе Жарты ат, Балық құрсағында
Мақсаты мен міндеттері: әлем әдебиеті үлгілерінің шығармалармен таныстыру;
1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу , мазмұнын айта білу дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық: мәтінді талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: тапқырлыққа , сөз шешендігіне тәрбиелеу;
Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Көрнекіліктер: тірек-сызба, жыл мезгілдері суреті
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: сабаққа дайындықтарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру
- Есек атқа қандай өтініш айтты?
- Есектің айтқан өтінішін ат тыңдадыма?
- Ақыр соңында өзінің жағдайы қандай болады?
- Аттың істеген іс-әрекеті дұрыс па?
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру: «Әлем әдебиеті үлгілері» тарауындағы шығармалармен танысамыз

Неміс жазушысы 18 ғасырда өмір сүрген. Мюнхаузен туралы көптеген шығармалар жазған.Оның әңгәмелері таңғажайып оқиғаларға толы.
-
үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)
-
тізбек бойынша оқу
-
тұтас оқу
-
іштей оқу
-
Мысал екенін дәлелде
-
Негізгі ойын ата
-
Мюнхаузен қандай елдерде болды?
-
Мюнхаузенің хикаялары мен қазақтың халық шығармасы «Қырық өтіріктің» арасында ұқсастық бар ма?
-
Аттың бір жартысы қайда қалып қойған?
-
Балық туралы оқиға қалай болды?
-
Өздерің осы әңгімелерге ұқсас қандай мысалдар оқыдыңдар?
Дәптермен жұмыс. Салыстыру
|
«Қырық өтірікте» Мюнхаузенің хикаяларында |
|
|
Сергіту сәті
3.Жаңа білімді бекіту: мәнерлеп оқу.
Миға шабуыл: Егер осындай Мюнхаузенің басынан кешкен оқиғалы шындыққа айналып, соның орнында сен болсаң не істер едің?
Мәтіндерді түсініп оқы, сұрақтарға жауап бер.
Шығармашылық тапсырма:Өзің туралы бастан кешкен қызық оқиғалар
туралы жаз.
4.Үйге тапсырма: 288-287 беттер түсініп оқу, мазмұнын айту.
5.03.2013жыл
Пән: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Дара және күрделі сан есім
Сабақтың мақсаты: Дара және күрделі сын есім туралы түсініктерін кеңейте отырып, тапсырмаларды орындау арқылы сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін жетілдіру.
Модульдер: Сыни тұрғыдан ойлау. Өзін-өзі бағалау. АКТ (слайд)
диалогтық қарым-қатынас, пікірталас, талантты және дарынды балалармен жұмыс.
Стратегиялар: Талдау. Пікір алмасу. Сергіту сәті. «Шаттық шеңбері».Рөлдерге бөліп оқу.Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
Ресурстар: Жабыстырма қағаздар, ватман, маркер,оқушыларды бағалап отыруға арналған (смайликтер)
Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысы:
Оқу үрдісінің маңыздылығы:
Сынып атмосферасын қалыптастыру:
Сәлеметсіңдер ме оқушылар?
-Көңіл-күйлеріміз қалай?
-Бүгін сабақта кім жоқ?
Үй тапсырмасын тексеру: -Қане кім айтады өткен сабақта үйге қандай тапсырма берілді? (5-7 мин)
Қымбат – арзан Алыс - жақын
Қараңғы – жарық биік - аласа
Қою – сұйық жуан – жіңішке
15- жаттығу / мағынасы жуық сын есімдерді табу/
Мейірімді, қайырымды; әдмі, сұлу; инабатты, тәртіпті; кәрі, қарт; жуас, қарапайым.
2. Білімді кеңейту орталығы
19- жаттығу
-
Мәтінді көшіріп жазу
-
Сын есімдердің астын сызу /салыстыру/
Ұзын, қысқа, қызыл, қызғылт сұр, қара сұр, ақшыл сұр, ақ.
Сын есім дара және күрделі болады. Дара сын есім бір сөзден құралады: ақ, қара.
Күрделі сын есім екі не одан да көп сөздерден құралады: өызыл ала, ақшыл сұр.
Күрделі сын есім құрамындағы сөздер бөлек-бөлек жазылады.
20- жаттығу /Дара сын есімдерді күрделі сын есімдерге айналдырып жазу/
Ақ ала, көк ала, қоңыр ала, қызыл ала, ақшыл сұр
21- жаттығу. /Сөйлем құрау/
Қызыл ала сиыр бүгін өрістен ерте келді. Анам қаладан менің туған күніме қара ала көйлек әкеліп берді. Құтжол көк ала ит болып өсті.
22- жаттығу. /ауызша/
3. Іздену орталығы
Сын есім білдіретін сөздерді сызбаға мағынасына қарай толтыру
|
Заттың |
||||
|
Түсі |
Көлемі |
Саны |
Дәмі |
Пішіні |
|
ақ сұр |
үлкен кішкентай |
------------- ------------- |
тәтті ащы |
домалақ сопақ |
Көп нүктенің орнына қарсы мәндес сын есім тауып жаз.
С
еміз
Жаңа
Қараңғы
Арзан
Ж
уас
Қ
ою
Сергіту сәті: «Шынықсын денеміз»
24- жаттығу /сын есімдерді тауып мағынасын түсіндіру/
Жетілдіру орталығы. Шығармашылық жұмыс
РАФТ- стратегиясы бойынша ой толғау
Менің Отаным- Қазақстан тақырыбында шығарма жазу.
Р- рөл оқушы
А- аудитория /сынып/
Ф- форма- ой толғау, мәтін құрау.
Т- тақырыбы- Менің Отаным- Қазақстан
Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үйге тапсырма: 27,28 жаттығу 141 бет. Ереже жаттау
Оқушылардың білімін бағалау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы:"Адамның дене мүшелері "
Сабақтың тақырыбы:"Адамның дене мүшелері "
Күні:
Сабақ: қазақ тілі
Тақырыбы: Қос сөздер.
Мақсаты мен міндеттері: қос сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру ; қос сөздердің жазылу емлесін меңгерту.
1.Білімділік:қос сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру ;қос сөздердің жазылу емлесін меңгерту
2.Дамытушылық:сөйлеу,ойлау, сауатты жазу қабілеттерін дамыту,белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Көрнекіліктер: оқулық, тірек-сызба, суреттер
Әдіс-тәсілдер: талдау, сипаттау, әңгімелеу, салыстыру
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы :үй тапсырмасын тексеру
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Дәптермен жұмыс
Каллиографиялық минут
Ата-ана әке-шеше бала-шаға
-жазған сөздерге назар аударайық, не байқадыңдар бұл қандай сөздер?
-Екі сөздің қосарлануынан жасалған күрделі сөздерді қос сөздер деп айтады. Жазуда қос сөздердің арасына сызықа дефис қойылады.
49 жаттығу өлеңді оқы, күрделі сөздерді тап, екінші сыңарын алып тастасақ не байқадың?
50 жаттығу мақалды оқып жатқа жаз, мағынасын түсіндір.
Көре-көре көсем боларсың,
Сөйлей-сөйлей шешен боларсың.
-қос сөздердің астын сыз.
-сыңарын алып тастаса не болады?
Қандай қорытынды жасауға болады?
52 жаттығу қарамен жазылған сөздерді қос сөздерге айналдырып , сөйлемдерді жаз.
Балалар қардан аққала жасап ойнап жүр. Үсті-бастары қар. Биік таулар алыстан көз тартады.Айгүлдің шашы желмен желп етті.Жанат бұған қуана келісті.
54 жаттығу өлеңді оқып, жатқа жаз, қос сөздің астын сыз.
Қос сөздер бір сөздің қайталануы және екі сөздің қосарлануы арқылы жасалады.: айта-айта, кезек-кезек, сарт-сұрт.
55 жаттығу қос сөздердің арасына дефис қойып жаз.
57 жаттығу –өзіндік жұмыс
Сергіту сәті:
3.Жаңа білімді бекіту:
53 жаттығу жұмбақты оқып , шешуіндегі сөзбен сипаттау мәтінін құрастыр.
Бұл не деген көп киім,
Жетпіс қабат көк киім,
Жаңбыр одан өтпейді,
Қабат-қабат тоны бар,
Түймелеуге жетпейді.(орамжапырақ)
58 жаттығу кестені толтыр:
|
Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздер |
Екі сөздің қосарлуынан жасалған қос сөздер |
Күшейткіш буын арқылы жасалған қос сөздер |
|
кезек-кезек |
Ата-баба, |
үп-үлкен.
|
Ата-баба, кезек-кезек, тау-тас, күте-күте, быт-шыт, тап-таза, қырқа-қырқа,іркес-тіркес, тып-тыныш, салдыр-гүлдір,үп-үлкен.
Өзіндік жұмыс дәптермен жұмыс: 35-37 бет
4. Үйге тапсырма: 82 бет 51 жаттығу, 83 бет 56 жаттығу.
Күні:
Сабақ: ана тілі
Тақырыбы: Б. Соқпақпаев «Менің атым Қожа»
Мақсаты мен міндеттері: балалық шаққа саяхат тарауындағы шығармалармен таныстыру;
1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу , мазмұнын айта білу дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық: мәтінді талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: тапқырлыққа , сөз шешендігіне тәрбиелеу;
Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Ресурстар: тірек-сызба,
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Үй тапсырмасын тексеру: мәтінді әңгімелеу, сұрақтар бойынша жұмыс
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
«Балалық шаққа саяхат» тарауындағы шығармалармен танысамыз:

Бердібек Соқпақбаев (13.10.1924 жылы туған, Алматы облысы, Нарынқол ауданы, Қостобе селосы) — қазақ жазушысы.[1] Қазақтың Абай атындағы педагогикалық институтын бітірген соң (1949) Нарынқол ауданында мұғалім болды. "Жүлдыз", "Балдырған" журналында, Қазақстан Жазушылар одағында түрлі қызмет атқарды (1952-70). "Бұлақ" (1950) өлеңдер жинағы, "Он алты жасар чемпион" (1951), "Бақыт жолы" (1952), "Алыстағы ауылда" (1953), "Балалықшаққа саяхат", "Дала жүлдызы" (1960), "Аяжан" (1963, орыс тілінде 1965), "Гауһар" (1966) повестерін жазды. "Менің атым Қожа" (1957) кітабы балалардың сүйіп оқитын шығармасына айналып, орыс, украин, француз, литва, латыш, өзбек тілдеріне аударылды. 1963 жылы "Қазакфильм" студиясы сол кітап бойынша жазылған киносценарийді экранға шығарды. "Балалық шаққа саяхат" атты повесі бойынша жазылған киносценарийі де фильмғе түсірілді (1965). "Менің атым Қожа" фильмі француздың Канн қаласындағы жастар мен балаларға арналған кинофильмдердің халықаралық фестивалінде (1967) арнайы сыйлыққа ие болды.

-
үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)
-
тізбек бойынша оқу
-
тұтас оқу
-
іштей оқу
-
әңгіменің басты кейіпкері кім?
-
Қожа саған ұнады ма?
-
Мұғалім мен Қожа арасында қандай әңгіме болды?
Сергіту сәті
3.Жаңа білімді бекіту: мәнерлеп оқу
Жантас пен Қожаны салыстыр «Венн диограмма»
|
Қожа |
Ортақ қасиет |
Жантас |
|
|
|
|
Басты кейіпкер-көркем шығармадағы оқиғанға қатысатын негізгі басты адам.Жазушы оны басқаларға қарағанда көбірек сипаттайды.
-Өзің Қожаның басында болған оқиға болды ма?
Мәтінді рөлге бөліп оқу.
4. Үйге тапсырма: 138-142 бет әңг.
Күні:
Сабақ: ана тілі
Тақырыбы: Э. Распе Жарты ат, Балық құрсағында
Мақсаты мен міндеттері: әлем әдебиеті үлгілерінің шығармалармен таныстыру;
1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу , мазмұнын айта білу дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық: мәтінді талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: тапқырлыққа , сөз шешендігіне тәрбиелеу;
Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Көрнекіліктер: тірек-сызба, жыл мезгілдері суреті
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: сабаққа дайындықтарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру
- Есек атқа қандай өтініш айтты?
- Есектің айтқан өтінішін ат тыңдадыма?
- Ақыр соңында өзінің жағдайы қандай болады?
- Аттың істеген іс-әрекеті дұрыс па?
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру: «Әлем әдебиеті үлгілері» тарауындағы шығармалармен танысамыз

Неміс жазушысы 18 ғасырда өмір сүрген. Мюнхаузен туралы көптеген шығармалар жазған.Оның әңгәмелері таңғажайып оқиғаларға толы.
-
үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)
-
тізбек бойынша оқу
-
тұтас оқу
-
іштей оқу
-
Мысал екенін дәлелде
-
Негізгі ойын ата
-
Мюнхаузен қандай елдерде болды?
-
Мюнхаузенің хикаялары мен қазақтың халық шығармасы «Қырық өтіріктің» арасында ұқсастық бар ма?
-
Аттың бір жартысы қайда қалып қойған?
-
Балық туралы оқиға қалай болды?
-
Өздерің осы әңгімелерге ұқсас қандай мысалдар оқыдыңдар?
Дәптермен жұмыс. Салыстыру
|
«Қырық өтірікте» Мюнхаузенің хикаяларында |
|
|
Сергіту сәті
3.Жаңа білімді бекіту: мәнерлеп оқу.
Миға шабуыл: Егер осындай Мюнхаузенің басынан кешкен оқиғалы шындыққа айналып, соның орнында сен болсаң не істер едің?
Мәтіндерді түсініп оқы, сұрақтарға жауап бер.
Шығармашылық тапсырма:Өзің туралы бастан кешкен қызық оқиғалар
туралы жаз.
4.Үйге тапсырма: 288-287 беттер түсініп оқу, мазмұнын айту.
5.03.2013жыл
Пән: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Дара және күрделі сан есім
Сабақтың мақсаты: Дара және күрделі сын есім туралы түсініктерін кеңейте отырып, тапсырмаларды орындау арқылы сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін жетілдіру.
Модульдер: Сыни тұрғыдан ойлау. Өзін-өзі бағалау. АКТ (слайд)
диалогтық қарым-қатынас, пікірталас, талантты және дарынды балалармен жұмыс.
Стратегиялар: Талдау. Пікір алмасу. Сергіту сәті. «Шаттық шеңбері».Рөлдерге бөліп оқу.Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
Ресурстар: Жабыстырма қағаздар, ватман, маркер,оқушыларды бағалап отыруға арналған (смайликтер)
Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысы:
Оқу үрдісінің маңыздылығы:
Сынып атмосферасын қалыптастыру:
Сәлеметсіңдер ме оқушылар?
-Көңіл-күйлеріміз қалай?
-Бүгін сабақта кім жоқ?
Үй тапсырмасын тексеру: -Қане кім айтады өткен сабақта үйге қандай тапсырма берілді? (5-7 мин)
Қымбат – арзан Алыс - жақын
Қараңғы – жарық биік - аласа
Қою – сұйық жуан – жіңішке
15- жаттығу / мағынасы жуық сын есімдерді табу/
Мейірімді, қайырымды; әдмі, сұлу; инабатты, тәртіпті; кәрі, қарт; жуас, қарапайым.
2. Білімді кеңейту орталығы
19- жаттығу
-
Мәтінді көшіріп жазу
-
Сын есімдердің астын сызу /салыстыру/
Ұзын, қысқа, қызыл, қызғылт сұр, қара сұр, ақшыл сұр, ақ.
Сын есім дара және күрделі болады. Дара сын есім бір сөзден құралады: ақ, қара.
Күрделі сын есім екі не одан да көп сөздерден құралады: өызыл ала, ақшыл сұр.
Күрделі сын есім құрамындағы сөздер бөлек-бөлек жазылады.
20- жаттығу /Дара сын есімдерді күрделі сын есімдерге айналдырып жазу/
Ақ ала, көк ала, қоңыр ала, қызыл ала, ақшыл сұр
21- жаттығу. /Сөйлем құрау/
Қызыл ала сиыр бүгін өрістен ерте келді. Анам қаладан менің туған күніме қара ала көйлек әкеліп берді. Құтжол көк ала ит болып өсті.
22- жаттығу. /ауызша/
3. Іздену орталығы
Сын есім білдіретін сөздерді сызбаға мағынасына қарай толтыру
|
Заттың |
||||
|
Түсі |
Көлемі |
Саны |
Дәмі |
Пішіні |
|
ақ сұр |
үлкен кішкентай |
------------- ------------- |
тәтті ащы |
домалақ сопақ |
Көп нүктенің орнына қарсы мәндес сын есім тауып жаз.
С
еміз
Жаңа
Қараңғы
Арзан
Ж
уас
Қ
ою
Сергіту сәті: «Шынықсын денеміз»
24- жаттығу /сын есімдерді тауып мағынасын түсіндіру/
Жетілдіру орталығы. Шығармашылық жұмыс
РАФТ- стратегиясы бойынша ой толғау
Менің Отаным- Қазақстан тақырыбында шығарма жазу.
Р- рөл оқушы
А- аудитория /сынып/
Ф- форма- ой толғау, мәтін құрау.
Т- тақырыбы- Менің Отаным- Қазақстан
Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үйге тапсырма: 27,28 жаттығу 141 бет. Ереже жаттау
Оқушылардың білімін бағалау
шағым қалдыра аласыз













