Сабақтың тақырыбы:Анаға
сыйлаймыз
Сабақтың мақсаты: оқушылардың Кім? Не? сұрағына
жауап беретін сөздер жайлы білімдерін ары қарай жалғастыру. Оқу мен
жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, шапшаң ойын қорыта алуға,
ұқыпты жаза білуге дағдыландыру, сөйлеу тілін дамытумен қатар
балалардың анаға деген сүйіспеншілігін ояту, ана еңбегін ардақтап,
құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: оқыту, жаздыру, сұрақ-жауап,
әңгімелсу
Сабақтың көрнекілігі: Тірек сызбалар,
симантикалық карта, суреттер
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық.
-
Жарқырап күн де
ашылды
Айнала нұр шашылды
Қайырлы күн! Біз көңілді боламыз
Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.
Мақсатымыз - еңбектену
Еңбектену арқылы 5-ке қолды жеткізу
2. Біз ана тілі сабағын бастаймыз.
Біз ана тілі сабағын қалай бастаймыз?
Сүйемін туған тілді-анам тілін,
Бесікте жатқанымда-ақ берген білім.
Шыр етіп жерге түскен минутымнан,
Құлағыма сіңірген таныс үнім.
С.Торғайева
Оқушыларды топқа бөлу
Есептер шығару арқылы топтардың атын
табу.
-
Бәйшешек
-
Жауқазын
-
Көктем
Үй тапсырмасын сұрау.
1-топ: «Бәйшешек» өлеңін жатқа айту
2-топ: «Жауқазын» өлеңін жатқа айту
3-топ: «Көктем» 91-жаттығу орындалуын тексеру
Өткен сабақтар бойынша ережелерді қортындылау
барысында 10 сұрақтардан тұратын тест белгілеу.
Жаңа сабақ.92-жаттығу
«Көктем» мәтінін оқып беру
Диктант жаздыру
Не? Нелер? сұрағына жауап беретін сөздердің
астарын сызу.
Өзіндік жұмыс. Семантикалық карта.
Заттың атын білдіретін сөздер
|
Шопан
|
Ата
|
Әже
|
Тракторшы
|
Ана
|
Қарындас
|
Туыстықты білдіретін сөздер
|
|
|
|
|
|
|
Кәсіп иесін білдіретін сөздер
|
|
|
|
|
|
|
Суретпен жұмыс:
Бұл кім?-ана
Ана нестеп отыр?
Ана бесік тербетіп отыр
Мұғалім:
- Адас баласы үшін ең аяулы, ең қадірлі сөз-ана.
Дүниеде анасыз адам болмайды, мына отырған сендер де, мен де осы
біз бәріміз анадан туып, ана көкірегінен нәр алған жандармыз.
Өміргн келген нәресте ең алғаш әнді анасынан үйренеді, ең алғаш
әнді атасынан естиді. Сендерді мектепке кім даярлайды.
- Анамыз.
- Наурыз айында қандай мереке бар?
- 8-наурыз –аналар мерекесі.
Оқулықтағы суретпен
жұмыс.Сурет
бойынша әңгіме құрату. Аналар мерекесінде Айжан анасына арнап кесте
тікті. Ол орамалға «8-наурыз» деп, кестелеп жазып қойды. Айжан
орамалмен бірге гүл шоғын сыйлады. Анасы риза болды.
«Тақтадағы суреттің қасына сөздерден сөйлем
құра» тапсырмасы
берілді.
-
тікті Айжан кесте
-
Анасына гүл шоғын Айжан
сыйлады.
-
болды риза Анасы
- Сендер аналарыңды жақсы көресіндер ме?Олай
болса мына сұрақтарға жауап беріңдер.
Тірек сызбаларды толтыру
1-топ: «Бәйшешек»
2-топ «Жауқазын»
3-топ: «Көктем»
Мұғалім:
- Халқымыздың ақындары өздерінің жырларын анаға
арнаған екен.Сондай өлендерінің бірі Мариям Хакімжанованың «Анама»
деген,Ақұштап Бақтыгерейеваның «Анаға сыйлаймыз» өлеңімен
танысамыз.
Оқулықпен жұмыс: Өлеңді мәнерлеп оқып беру.Топ бойынша
балаларға оқыту.
Сергіту сәті:
1-топ «Бәйшешек»: «Құттықтаймын, мама, туған күнінмен» әнін
орындау.
2-топ «Жауқазын»: «Анамның тілі-аяулы үні»
3-топ «Көктем»: «Ақ мамам»
Сурет салу:
1-топ «Бәйшешек» тобы «Бәйшешек гүлі»
2-топ «Жауқазын» тобы «Жауқазын гүлі»
3-топ «Көктем» тобы «Көктем көрінісі» суретін салу.
Тестпен жұмыс
1-топ «Бәйшешек» Аналар туралы тақпақтар айту.
2-топ «Жауқазын» Аналар туралы мақал-мәтелдер айту.
3-топ «Көктем» «Не тәтті» әңгімесі бойынша сахналық көріністер
жасау.
Венн диаграммасы бойынша ережені
қорыту
Адам,
әже, ата,
оқушы, әнші,
биші,
Самат
Заттың Гүл, ағаш
атын бор,
тау
білдіреді тас, өзен
Кім? Не? Нелер? деген сұрақтардан тұрады?
Сөзжұмақты шешу
«Көктем» мезгілінде нелер болады?
Көктем туралы тақпақтар айту.
- Балалар,аналарыңа балалық ақ жүректеріңмен
айтқан тілектерің орындалып,қабыл болсын дей отырып бүгінгі
сабақтарымызды аяқтаймыз.
Бағалау: Сабақта белсене қатысқан оқушыларды мадақтап,
«Бәйшешек», «Жауқазын» гүлдерін сыйлаймыз.
Үйге тапсырма: М.Хакімжанованың «Анама» өлеңін жаттап
келу. А.Бақтыгерейеваның «Анаға» ана мерекесіне арнап құттықтау
жазып келу.