ҚАШЫҚТАН ОҚЫТУ КЕЗІНДЕГІ САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
№66 мектеп-лицей, шығармашылық топ |
||||||
|
Пән/Сынып |
Қазақ тілі 4-сынып |
||||||
|
Сабақ |
72 - сабақ |
||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы |
|||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Апатты табиғи құбылыстар |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ілік септік |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.3.1- мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталғын сұрақтар құрастыру және жауап беру |
||||||
|
Бағалау критерийі: |
Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыра алады; Ілік септіктің сұрақтары мен жалғауларын біледі; Сауаттылығын арттырып, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастырады; |
||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылардың өз бетімен орындауы |
|||||
|
Уақыт |
Кезеңдері |
Тапсырма |
Тапсырманың мақсаты |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
55 мин 8-9 мин
|
Ұйым-дастыру Жаңа сабақ |
Тақырып, мақсаттарымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру арқылы осы сабақта нені біліп шығаты-ны жөнінде хабарлау Қымбатты оқушы! Зат есімнің септелуі мен оның ішінде Ілік септігінің сұрақтары мен жалғауларын анықтайды. Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. Мәтіннің тақырыбы мен мәтіннің мазмұнын болжап және өз ойын дәлелдей алады.Сөйлеу барысында ілік септігенің сұрақтарын дұрыс қояды. Ережені қолданып жаттығу жұмыстарын орындаймыз. Атау септігі дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді? Атау септігінде жалғау жалғана ма? Оқушыларға өткен тақырыпты еске түсірту мақсатында ережені қайталату қажет. Өткенді еске түсіреміз. Ілік септігі Ілік септігінің сұрақтары: кімнің? ненің? кімдердің? нелердің? Жалғаулары: -ның,-нің, -дың, -дің, -тың, -тің. Мысалы: Қар+дың, жауын+ның, боран+ның, нөсер+дің, күн+нің 37- жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Ілік септігіндегі сөздерді тап. Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт. Мәтінмен жұмыс. 1. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойыңдар? 2. Жануарлар мен құстарды қорғау бойынша шешім қабылдайтын сұрақ құрастыр? 3.Қарамен жазылған сөзді сөз құрамына талда. 4. Бұл сөздегі қосымша қай септіктің жалғауы? |
Берілген ережеге қарап отырып оқушы кез келген сұрақ қою арқылы атау септігін еске түсіреді. Дескрипторлар: - Ереже бойынша қайталайды; - атау септігінің сұрақтарын еске түсіру; - сабақ барысында септіктерді ажырата алады; Дескрипторлар: - Ілік септігімен танысады; - Сөздер арасынан жалғауларын анықтайды; Өзіндік жұмыс 1.Түбір сөздерге қосымша жалғайды; 2. Септік атауын табады. 37-жаттығудағы - сөйлемдермен жұмыс жасайды. - ілік септігін ажыратады;
Дескрипторлар: - мәтінді оқып шығады; - Сұрақтар қойып талдайды; Мәтіннен ілік септігі бар сөзді талдайды.
|
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау
|
Презентация
|
||
|
8 мин |
Тәжірбие |
Жаттығуда берілген сөздердің қандай сөз табы екенін сұрақтар қою арқылы, мағынасын дұрыс анықтап табады. Ойын дәлелдейді. Оқушылар орындаған жаттығуларына сүйене отырып, ережені талдайды, қортындылайды. |
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
|
Презентация |
||
|
2-мин |
Бекіту |
Сабақты қортындылауға арналған тапсырма «Вагон тізбегі» стратегиясы арқылы оқушыларға 1-минутта вагон тізбегіне тақтайшаларын апарып жазу тапсырылады. Уақыт өткен соң сол сөздеріне сұрақ қойдыру арқылы ілік септігі екенін қайталатып сабақты бекіту. Өздерінің септіктер туралы білімдерін толықтырады. Оқушылардың сөздік қорын молайтады. |
Тақырыпты меңгергенін оқушылардың орындаған жұмыстарынан байқауға болады. Дескрипторлар: - ілік септігін анықтап, сұрақ қоя біледі; - Септіктің сұрақтары мен жалғауларын дұрыс қоя алады; |
|
Презентация
Үй жұмысы: 38-40 жаттығу, оқулықтың 21-22 беттер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы:Ілік септік
ҚАШЫҚТАН ОҚЫТУ КЕЗІНДЕГІ САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
№66 мектеп-лицей, шығармашылық топ |
||||||
|
Пән/Сынып |
Қазақ тілі 4-сынып |
||||||
|
Сабақ |
72 - сабақ |
||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы |
|||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Апатты табиғи құбылыстар |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ілік септік |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.3.1- мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталғын сұрақтар құрастыру және жауап беру |
||||||
|
Бағалау критерийі: |
Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыра алады; Ілік септіктің сұрақтары мен жалғауларын біледі; Сауаттылығын арттырып, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастырады; |
||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылардың өз бетімен орындауы |
|||||
|
Уақыт |
Кезеңдері |
Тапсырма |
Тапсырманың мақсаты |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
55 мин 8-9 мин
|
Ұйым-дастыру Жаңа сабақ |
Тақырып, мақсаттарымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру арқылы осы сабақта нені біліп шығаты-ны жөнінде хабарлау Қымбатты оқушы! Зат есімнің септелуі мен оның ішінде Ілік септігінің сұрақтары мен жалғауларын анықтайды. Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. Мәтіннің тақырыбы мен мәтіннің мазмұнын болжап және өз ойын дәлелдей алады.Сөйлеу барысында ілік септігенің сұрақтарын дұрыс қояды. Ережені қолданып жаттығу жұмыстарын орындаймыз. Атау септігі дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді? Атау септігінде жалғау жалғана ма? Оқушыларға өткен тақырыпты еске түсірту мақсатында ережені қайталату қажет. Өткенді еске түсіреміз. Ілік септігі Ілік септігінің сұрақтары: кімнің? ненің? кімдердің? нелердің? Жалғаулары: -ның,-нің, -дың, -дің, -тың, -тің. Мысалы: Қар+дың, жауын+ның, боран+ның, нөсер+дің, күн+нің 37- жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Ілік септігіндегі сөздерді тап. Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт. Мәтінмен жұмыс. 1. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойыңдар? 2. Жануарлар мен құстарды қорғау бойынша шешім қабылдайтын сұрақ құрастыр? 3.Қарамен жазылған сөзді сөз құрамына талда. 4. Бұл сөздегі қосымша қай септіктің жалғауы? |
Берілген ережеге қарап отырып оқушы кез келген сұрақ қою арқылы атау септігін еске түсіреді. Дескрипторлар: - Ереже бойынша қайталайды; - атау септігінің сұрақтарын еске түсіру; - сабақ барысында септіктерді ажырата алады; Дескрипторлар: - Ілік септігімен танысады; - Сөздер арасынан жалғауларын анықтайды; Өзіндік жұмыс 1.Түбір сөздерге қосымша жалғайды; 2. Септік атауын табады. 37-жаттығудағы - сөйлемдермен жұмыс жасайды. - ілік септігін ажыратады;
Дескрипторлар: - мәтінді оқып шығады; - Сұрақтар қойып талдайды; Мәтіннен ілік септігі бар сөзді талдайды.
|
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау
|
Презентация
|
||
|
8 мин |
Тәжірбие |
Жаттығуда берілген сөздердің қандай сөз табы екенін сұрақтар қою арқылы, мағынасын дұрыс анықтап табады. Ойын дәлелдейді. Оқушылар орындаған жаттығуларына сүйене отырып, ережені талдайды, қортындылайды. |
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
|
Презентация |
||
|
2-мин |
Бекіту |
Сабақты қортындылауға арналған тапсырма «Вагон тізбегі» стратегиясы арқылы оқушыларға 1-минутта вагон тізбегіне тақтайшаларын апарып жазу тапсырылады. Уақыт өткен соң сол сөздеріне сұрақ қойдыру арқылы ілік септігі екенін қайталатып сабақты бекіту. Өздерінің септіктер туралы білімдерін толықтырады. Оқушылардың сөздік қорын молайтады. |
Тақырыпты меңгергенін оқушылардың орындаған жұмыстарынан байқауға болады. Дескрипторлар: - ілік септігін анықтап, сұрақ қоя біледі; - Септіктің сұрақтары мен жалғауларын дұрыс қоя алады; |
|
Презентация
Үй жұмысы: 38-40 жаттығу, оқулықтың 21-22 беттер |
||
шағым қалдыра аласыз









