|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әлиева А.К |
|||||
|
Күні: |
20.01.2025 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№76 сабақ. Зат есімнің тәуелденуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Зат есімнің тәуелденуін меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 37-жаттығу Өтірік өлеңнің қатесін түзеп жаз. Шалғы қайрап қайрақпен, Шұбат іштім қаймақпен. Шортан аулап қармақпен, Шөп қоршадым шарбақпен. Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып 40-жаттығу «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Өлеңді оқы. -Өлең не туралы? Оған ат қой. Өлеңдегі негізгі ойды анықта. -Өлеңдегі бала туралы сенің пікірің қандай? Өлеңнің соңғы шумағын (төрт жолын) көркем жаз. Қарамен жазылған сөзді сөз құрамына талда.Қосымшаның сөзге қандай мағына үстеп тұрғанын айтып көр. Өз ойыңды төмендегі ақпаратпен салыстыр. Ережемен жұмыс Заттың біреуге меншікті екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулар деп атайды:Өнер-ін, әке-м, әже-ң, ат-ы, ата-сы. Тәуелдік жалғаулар үш жақта, жекеше және көпше түрде айтылады: дос-ым, дос-ың,дос-ыңыз, дос-ы; дос-ымыз, достар-ың, достар-ыңыз, достар-ы. Зат есімнің тәуелдік жалғаулары 41-жаттығу Шығармашылық жұмыс Жұмбақтың шешуін тап. Тәуелдеулі зат есімдерді тауып, түбір сөздің соңғы дыбысының өзгеру себебін түсіндір. Екі желім- Күйдің көрігі, Әннің көлігі. Домбыра ЕҚБ
ЕБҚ Тәуелдік жалғау қосымшаларын қорша.
43-жаттығу Жұптық жұмыс «Сәйкесін тап» әдісі домбырам қылқаламыңыз Берілген сөздерді тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жаз қылқаламы қылқаламың добың домбырасы добы добыңыз домбыраң домбыраңыз Үй тапсырмасы 42-жаттығу Суретке қара. Ы.Алтынсариннің «Кел,балалар, оқылық» өлеңі мен суреттің байланысы туралы өз ойыңды жазып кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Жұмбақтың шешуін табады Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Үй жұмысын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Өтірік өлеңнің қатесін түзеп жазады-1б
Дескриптор: Өлеңді оқиды, оған ат қояды-1б Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Жұмбақтың шешуін табады-1б Тәуелдеулі зат есімдерді тауып, түбір сөздің соңғы дыбысының өзгеру себебін түсіндіреді-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Берілген сөздерді тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жазады-1б Тәуелдеу жалғауларын біледі-1б
«Бас,қол, жүрек» әдісі |
Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық
Жұмыс дәптері Суреттер Таратпа материалдар Оқулық Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы:Зат есімнің тәуелденуі
Сабақтың тақырыбы:Зат есімнің тәуелденуі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әлиева А.К |
|||||
|
Күні: |
20.01.2025 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№76 сабақ. Зат есімнің тәуелденуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Зат есімнің тәуелденуін меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 37-жаттығу Өтірік өлеңнің қатесін түзеп жаз. Шалғы қайрап қайрақпен, Шұбат іштім қаймақпен. Шортан аулап қармақпен, Шөп қоршадым шарбақпен. Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып 40-жаттығу «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Өлеңді оқы. -Өлең не туралы? Оған ат қой. Өлеңдегі негізгі ойды анықта. -Өлеңдегі бала туралы сенің пікірің қандай? Өлеңнің соңғы шумағын (төрт жолын) көркем жаз. Қарамен жазылған сөзді сөз құрамына талда.Қосымшаның сөзге қандай мағына үстеп тұрғанын айтып көр. Өз ойыңды төмендегі ақпаратпен салыстыр. Ережемен жұмыс Заттың біреуге меншікті екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулар деп атайды:Өнер-ін, әке-м, әже-ң, ат-ы, ата-сы. Тәуелдік жалғаулар үш жақта, жекеше және көпше түрде айтылады: дос-ым, дос-ың,дос-ыңыз, дос-ы; дос-ымыз, достар-ың, достар-ыңыз, достар-ы. Зат есімнің тәуелдік жалғаулары 41-жаттығу Шығармашылық жұмыс Жұмбақтың шешуін тап. Тәуелдеулі зат есімдерді тауып, түбір сөздің соңғы дыбысының өзгеру себебін түсіндір. Екі желім- Күйдің көрігі, Әннің көлігі. Домбыра ЕҚБ
ЕБҚ Тәуелдік жалғау қосымшаларын қорша.
43-жаттығу Жұптық жұмыс «Сәйкесін тап» әдісі домбырам қылқаламыңыз Берілген сөздерді тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жаз қылқаламы қылқаламың добың домбырасы добы добыңыз домбыраң домбыраңыз Үй тапсырмасы 42-жаттығу Суретке қара. Ы.Алтынсариннің «Кел,балалар, оқылық» өлеңі мен суреттің байланысы туралы өз ойыңды жазып кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Жұмбақтың шешуін табады Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Үй жұмысын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Өтірік өлеңнің қатесін түзеп жазады-1б
Дескриптор: Өлеңді оқиды, оған ат қояды-1б Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Жұмбақтың шешуін табады-1б Тәуелдеулі зат есімдерді тауып, түбір сөздің соңғы дыбысының өзгеру себебін түсіндіреді-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Берілген сөздерді тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жазады-1б Тәуелдеу жалғауларын біледі-1б
«Бас,қол, жүрек» әдісі |
Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық
Жұмыс дәптері Суреттер Таратпа материалдар Оқулық Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз





















