Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы: |
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
Бөлім: |
IV Бөлім. Заман,дәуір тұлғасы |
Педагогтің аты-жөні: |
Белгожанова Д.Е. |
Күні: |
29.04.26 |
Сыныбы: 10 Б |
Қатысушылар саны: 26 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Шахимарден Қабиденұлы Құсайынов «Томирис» драмасындағы көркемдегіш құралдар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.2.3.1 – шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау |
Сабақтың мақсаты: |
Драмадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын (эпитет, теңеу, метафора, риторикалық сұрақ) анықтап, олардың кейіпкер тұлғасын ашудағы және шығарманың эмоционалдық-идеялық мазмұнын тереңдетудегі қызметін талдау |
Құндылықтарға баулу: |
"Адал азамат" біртұтас тәрбие бағдарламасы бойынша құндылықтар: өлеңді талдату барысында тәуелсіздік пен отаншылдыққа, бірлік пен ынтымаққа, әділдік пен жауапкершілікке баулу. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді, сабаққа дайындықтарын тексереді. |
Мұғаліммен сәлемдеседі, жоқ балаларды айтады.
|
|
|
|||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе Қызығушылықты ояту 3 мин.
|
«Миға шабуыл» Сұрақтар: 1.Өткен сабақта не өттік? 2.Бірінші көрініс пен екінші көріністің айырмашылығы? |
Сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптас- тырушы бағалау: сұрақтарға дұрыс жауап беріп, белсенділікпен қатысқан оқушыны «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Тач-панель (презента-ция) |
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 2 мин.
|
Хрестоматиядан үшінші көріністі оқу. |
Берілген көріністі оқиды, түсіреді. |
Қалыптас- тырушы бағалау: сұрақтарға дұрыс жауап беріп, белсенділікпен қатысқан оқушыны «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
https://youtu.be/rNicdnYJby0 |
|||||||||||||||
Жеке жұмыс 2 мин. |
«Көркем сөз — кейіпкер бейнесі»» талдау кестесі |
|
Дескриптор: - Үзінділерден көркемдегіш құралдарды (теңеу, метафора, эпитет) дәл табады; - Көркемдегіш құралдың контекстегі мағынасын ашады; - Кейіпкер бейнесін ашудағы немесе оқиғаны суреттеудегі қызметіне баға береді. Жалпы - 3 балл. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері Тач-панель
|
|||||||||||||||
Жұптық жұмыс 10 мин. |
«Айшықтау амалдарының әсері» (Салыстырмалы талдау) Томиристің Кир елшілеріне айтқан сөзіндегі риторикалық сұрақтар мен қайталауларды табыңыз. Олардың оқырманға (немесе кейіпкерге) әсерін талдаңыз. |
Мысалы: «Сендер менің елімді соғыссыз-ақ бағындырмақсыңдар ба? Күн мен түн алмаспай, Сақ даласы құлдыққа көне ме?»
|
Дескриптор: - Шығармадан айшықтау амалдарын (риторикалық сұрақ, антитеза) ажыратады; - Сөйлеушінің көңіл-күйі мен ішкі сезімін жеткізудегі рөлін түсіндіреді. Жалпы – 3 балл. |
Концептуалды карта Тач-панель Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|||||||||||||||
Жеке жұмыс |
«Көркемдегіш құралдарды қолдану» (Шығармашылық жұмыс) «Томирис — даланың дара тұлғасы» тақырыбына драмадағы көркемдегіш құралдарды (кемінде 2 теңеу, 3 эпитет) қолдана отырып, 4-5 сөйлемнен тұратын сипаттама жазыңыз. |
Берілген тақырып бойынша шағын эссе жазады. |
Дескриптор: - Тақырыпқа сай көркем сөздерді орынды қолданады; - Сөйлемдердің мағыналық және грамматикалық байланысын сақтайды; - Шығарманың тарихи рухын жеткізе алады. Жалпы - 4 балл. |
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы Үйге тапсырма беру Рефлексия 5 мин.
|
Үй тапсырмасын береді: Әдеби эссе «Томиристің Кирге хаты» эссе-хат жазу. Мәтінде сабақта талданған көркемдегіш құралдарды (кемінде 2 эпитет, 1 теңеу, 1 риторикалық сұрақ) қолданыңыз. Хатта сақ халқының еркіндік сүйгіш рухы мен ұлттық мүддесі көрініс табуы керек. Көлемі: 60-80 сөз.
Рефлексия. «3-2-1» әдісі |
Үй тапсырмасын жазып алады. Оқушылар бүгінгі үзінді бойынша мына сұрақтарға қысқаша жауап береді: 3 көркемдегіш құрал: Бүгінгі сабақта талданған үш тәсілді атаңыз (мысалы: эпитет, теңеу, риторикалық сұрақ). 2 маңызды қызмет: Көркемдегіш құралдар шығармада қандай 2 қызмет атқарады? (мысалы: кейіпкерді сипаттау және оқырманға сезім сыйлау). 1 түйін: Томирис бейнесін ашатын ең сәтті шыққан бір көркем тіркесті жазыңыз.
|
2-3 оқушы сабақта түйгенін ауызша айтып береді. |
Тач-панель
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шахимарден Қабиденұлы Құсайынов «Томирис» драмасындағы көркемдегіш құралдар
Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы: |
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
Бөлім: |
IV Бөлім. Заман,дәуір тұлғасы |
Педагогтің аты-жөні: |
Белгожанова Д.Е. |
Күні: |
29.04.26 |
Сыныбы: 10 Б |
Қатысушылар саны: 26 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Шахимарден Қабиденұлы Құсайынов «Томирис» драмасындағы көркемдегіш құралдар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.2.3.1 – шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау |
Сабақтың мақсаты: |
Драмадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын (эпитет, теңеу, метафора, риторикалық сұрақ) анықтап, олардың кейіпкер тұлғасын ашудағы және шығарманың эмоционалдық-идеялық мазмұнын тереңдетудегі қызметін талдау |
Құндылықтарға баулу: |
"Адал азамат" біртұтас тәрбие бағдарламасы бойынша құндылықтар: өлеңді талдату барысында тәуелсіздік пен отаншылдыққа, бірлік пен ынтымаққа, әділдік пен жауапкершілікке баулу. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді, сабаққа дайындықтарын тексереді. |
Мұғаліммен сәлемдеседі, жоқ балаларды айтады.
|
|
|
|||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе Қызығушылықты ояту 3 мин.
|
«Миға шабуыл» Сұрақтар: 1.Өткен сабақта не өттік? 2.Бірінші көрініс пен екінші көріністің айырмашылығы? |
Сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптас- тырушы бағалау: сұрақтарға дұрыс жауап беріп, белсенділікпен қатысқан оқушыны «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Тач-панель (презента-ция) |
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 2 мин.
|
Хрестоматиядан үшінші көріністі оқу. |
Берілген көріністі оқиды, түсіреді. |
Қалыптас- тырушы бағалау: сұрақтарға дұрыс жауап беріп, белсенділікпен қатысқан оқушыны «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
https://youtu.be/rNicdnYJby0 |
|||||||||||||||
Жеке жұмыс 2 мин. |
«Көркем сөз — кейіпкер бейнесі»» талдау кестесі |
|
Дескриптор: - Үзінділерден көркемдегіш құралдарды (теңеу, метафора, эпитет) дәл табады; - Көркемдегіш құралдың контекстегі мағынасын ашады; - Кейіпкер бейнесін ашудағы немесе оқиғаны суреттеудегі қызметіне баға береді. Жалпы - 3 балл. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері Тач-панель
|
|||||||||||||||
Жұптық жұмыс 10 мин. |
«Айшықтау амалдарының әсері» (Салыстырмалы талдау) Томиристің Кир елшілеріне айтқан сөзіндегі риторикалық сұрақтар мен қайталауларды табыңыз. Олардың оқырманға (немесе кейіпкерге) әсерін талдаңыз. |
Мысалы: «Сендер менің елімді соғыссыз-ақ бағындырмақсыңдар ба? Күн мен түн алмаспай, Сақ даласы құлдыққа көне ме?»
|
Дескриптор: - Шығармадан айшықтау амалдарын (риторикалық сұрақ, антитеза) ажыратады; - Сөйлеушінің көңіл-күйі мен ішкі сезімін жеткізудегі рөлін түсіндіреді. Жалпы – 3 балл. |
Концептуалды карта Тач-панель Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|||||||||||||||
Жеке жұмыс |
«Көркемдегіш құралдарды қолдану» (Шығармашылық жұмыс) «Томирис — даланың дара тұлғасы» тақырыбына драмадағы көркемдегіш құралдарды (кемінде 2 теңеу, 3 эпитет) қолдана отырып, 4-5 сөйлемнен тұратын сипаттама жазыңыз. |
Берілген тақырып бойынша шағын эссе жазады. |
Дескриптор: - Тақырыпқа сай көркем сөздерді орынды қолданады; - Сөйлемдердің мағыналық және грамматикалық байланысын сақтайды; - Шығарманың тарихи рухын жеткізе алады. Жалпы - 4 балл. |
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы Үйге тапсырма беру Рефлексия 5 мин.
|
Үй тапсырмасын береді: Әдеби эссе «Томиристің Кирге хаты» эссе-хат жазу. Мәтінде сабақта талданған көркемдегіш құралдарды (кемінде 2 эпитет, 1 теңеу, 1 риторикалық сұрақ) қолданыңыз. Хатта сақ халқының еркіндік сүйгіш рухы мен ұлттық мүддесі көрініс табуы керек. Көлемі: 60-80 сөз.
Рефлексия. «3-2-1» әдісі |
Үй тапсырмасын жазып алады. Оқушылар бүгінгі үзінді бойынша мына сұрақтарға қысқаша жауап береді: 3 көркемдегіш құрал: Бүгінгі сабақта талданған үш тәсілді атаңыз (мысалы: эпитет, теңеу, риторикалық сұрақ). 2 маңызды қызмет: Көркемдегіш құралдар шығармада қандай 2 қызмет атқарады? (мысалы: кейіпкерді сипаттау және оқырманға сезім сыйлау). 1 түйін: Томирис бейнесін ашатын ең сәтті шыққан бір көркем тіркесті жазыңыз.
|
2-3 оқушы сабақта түйгенін ауызша айтып береді. |
Тач-панель
|
шағым қалдыра аласыз


