«Балалар мен жасөспірімдердің
туризм және өлкетану
орталығының «Шахмат» үйірмесінің
жетекшісі : Рахимбердиев Амирхан
|
Күні : |
«Балалар мен жасөспірімдердің туризм және өлкетану орталығы |
|||
|
Үйірме атауы : |
«Шахмат » |
|||
|
Топ: І |
|
|||
|
Тақырыбы : |
Шахмат . Тактикалық тәсілдер . Комбинациялар |
|||
|
Мақсаты: |
Оқушыларға стратегия және тактика сөзінің мағынасын түсіндіре отырып,шахмат ойынының принциптері мен ережелері туралы мағлұматтар бере отырып адамгершілікке бір-бірін құрметтеуге , шахмат ойынына деген қызығушылықтарын арттыру. |
|||
|
Әдісі: |
Сұрақ-жауап, түсіндіру |
|||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
Интерактивті тақта, шахмат, қоржын,кубик,бейнеролик |
|||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Математика |
|||
|
Сабақтың барысы : |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтың ортасы |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
1.Ұйымдастыру кезең оқушыларды түгендеу - назарларын сабаққа аудару психологиялық дайындық Біз доспыз гүлдермен Текке оны жұлмаймыз, Той күні оны бір-бірден Аналарға сыйлаймыз, - деп қонақтарға оқушылар өз тілектерін айтып гүл тапсырады. 2.Алдыңғы білімді еске түсіру: ІІ.Үй тапсырмасын сұрау «Кубизм әдісі» бойынша,сұрақтарға жауап аламын, үйге қандай тапсырма берілді? үйге шахмат ойынының негіздері. 1.Шахмат ойынының негіздері дегенді қалай түсінесіңдер? 2.Шахматпен дойбы ойынының айырмашылығы неде? 3.Шахмат тақтасындағы әріптермен цифралар нені білдіреді? 4.Шахмат фигураларының атауларын ата? 5.Шахмат фигураларының ішіндегі ең күшті фигураны ата? 6.Шахмат ойыны қай жылдан бастап қолданысқа енгізілді? 7.Қазақстандағы шахматшыларды ата? 8.Қызылордалық шахматшылардан кімдерді білесіңдер? (оқушылардың жауаптары)
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту. «Сиқырлы қоржын ойыны» арқылы бекітемін |
Интерактивті тақта, қоржын, кубик
|
|||
|
2.Жаңа сабақ: .Жаңа сабақ Қызығушылықты ояту. Шахматтан басқа қандай ойындардың түрлерін білесіңдер? «Менің көңіл күй» көңіл-күй тақтасында смайлинктер арқылы өздерінің көңіл-күйлерінің белгісін көрсетеді -бәріміздің көңіл күйіміз керемет екен, менде өте қуаныштымын! Ендеше сабағымызды бастайық. -Балалар біздің бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы «Шахмат ойынының стратегиясы мен тактикасы » бүгінгі күннің ретін жазып сабаққа назар аударайық. Мұғалімнің түсіндірмесі Ойында белгілі бір мақсат болғандықтан,сол мақсаты жүзеге асырудың айла- тәсілдеріде болады.Тақтадағы қияң-кескі күрестің жалпы барысын,негізгі жоспарды стратегия деп,ал жеке айла- тәсілдерді тактика деп атайды. Бұл екі ұғым өте тығыз байланысты. Енді мына шахмат тақтасына назар аударалық. Шахмат ойыныны негізгі принциптер бар олар. 1.Қолда бар фигураларды өрбіту. 2.Орталық шаршылар үшін күрес 3.Өз королін берік қорғаныста ұстау.Тек осы мақсаттарды жақсы түсінгеннен кейін ғана стратегиялық жоспарлар құрып,оны тактикалық айла-тәсілдер арқылы жүзеге асыруға болады. - сергіту сәті
|
Бейнеролик |
|||
|
-шахматшылар ойыны (қысқа партия ойынын ойнайды)
Шахмат партияларының жазылуы:
+ шах! Х мат. ! күшті жүріс !! өте күшті жүріс ? әлсіз жүріс ?? өте әлсіз,қате жүріс |
|
|||
|
Соңы |
Жаңа сабақты бекіту Балалар бүгінгі сабақта не білдік? Бағалау. Үйге тапсырма Шахмат ойындарының принциптерін жаттау Шығармашылық жұмыс Ермек саздан шахмат фигураларын жасау |
|
||
|
.Сабақты қортындылау |
Шахмат фигураларына 4 қатар өлең айту.
|
|
||

|
Additional information |
||
|
Differentiation–how do you plan to give more support? How do you plan to challenge the more able learners? |
Assessment–how are you planning to check learners’ learning? |
Cross curricular links Health and safety check ICT links Values links |
|
I would like to practice them more than privious lessons. I will use active learning during my lesson, and make the pupils work at the lesson. |
I am planning to assist my pupils with the help of flash cards |
I'm going to use my mobile phone in order to listen to the native speakers' voice, how they greet each other |
|
Reflection |
||
|
Were the lesson objectives/learning objectives realistic? |
|
|
|
What did the learners learn today? |
|
|
|
What was the learning atmosphere like? |
|
|
|
Did my planned differentiation work well? |
|
|
|
Did I stick to timings? |
|
|
|
What changes did I make from my plan and why? |
|
|
|
Summary evaluation |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шахмат . Тактикалық тәсілдер . Комбинациялар
Шахмат . Тактикалық тәсілдер . Комбинациялар
«Балалар мен жасөспірімдердің
туризм және өлкетану
орталығының «Шахмат» үйірмесінің
жетекшісі : Рахимбердиев Амирхан
|
Күні : |
«Балалар мен жасөспірімдердің туризм және өлкетану орталығы |
|||
|
Үйірме атауы : |
«Шахмат » |
|||
|
Топ: І |
|
|||
|
Тақырыбы : |
Шахмат . Тактикалық тәсілдер . Комбинациялар |
|||
|
Мақсаты: |
Оқушыларға стратегия және тактика сөзінің мағынасын түсіндіре отырып,шахмат ойынының принциптері мен ережелері туралы мағлұматтар бере отырып адамгершілікке бір-бірін құрметтеуге , шахмат ойынына деген қызығушылықтарын арттыру. |
|||
|
Әдісі: |
Сұрақ-жауап, түсіндіру |
|||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
Интерактивті тақта, шахмат, қоржын,кубик,бейнеролик |
|||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Математика |
|||
|
Сабақтың барысы : |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтың ортасы |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
1.Ұйымдастыру кезең оқушыларды түгендеу - назарларын сабаққа аудару психологиялық дайындық Біз доспыз гүлдермен Текке оны жұлмаймыз, Той күні оны бір-бірден Аналарға сыйлаймыз, - деп қонақтарға оқушылар өз тілектерін айтып гүл тапсырады. 2.Алдыңғы білімді еске түсіру: ІІ.Үй тапсырмасын сұрау «Кубизм әдісі» бойынша,сұрақтарға жауап аламын, үйге қандай тапсырма берілді? үйге шахмат ойынының негіздері. 1.Шахмат ойынының негіздері дегенді қалай түсінесіңдер? 2.Шахматпен дойбы ойынының айырмашылығы неде? 3.Шахмат тақтасындағы әріптермен цифралар нені білдіреді? 4.Шахмат фигураларының атауларын ата? 5.Шахмат фигураларының ішіндегі ең күшті фигураны ата? 6.Шахмат ойыны қай жылдан бастап қолданысқа енгізілді? 7.Қазақстандағы шахматшыларды ата? 8.Қызылордалық шахматшылардан кімдерді білесіңдер? (оқушылардың жауаптары)
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту. «Сиқырлы қоржын ойыны» арқылы бекітемін |
Интерактивті тақта, қоржын, кубик
|
|||
|
2.Жаңа сабақ: .Жаңа сабақ Қызығушылықты ояту. Шахматтан басқа қандай ойындардың түрлерін білесіңдер? «Менің көңіл күй» көңіл-күй тақтасында смайлинктер арқылы өздерінің көңіл-күйлерінің белгісін көрсетеді -бәріміздің көңіл күйіміз керемет екен, менде өте қуаныштымын! Ендеше сабағымызды бастайық. -Балалар біздің бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы «Шахмат ойынының стратегиясы мен тактикасы » бүгінгі күннің ретін жазып сабаққа назар аударайық. Мұғалімнің түсіндірмесі Ойында белгілі бір мақсат болғандықтан,сол мақсаты жүзеге асырудың айла- тәсілдеріде болады.Тақтадағы қияң-кескі күрестің жалпы барысын,негізгі жоспарды стратегия деп,ал жеке айла- тәсілдерді тактика деп атайды. Бұл екі ұғым өте тығыз байланысты. Енді мына шахмат тақтасына назар аударалық. Шахмат ойыныны негізгі принциптер бар олар. 1.Қолда бар фигураларды өрбіту. 2.Орталық шаршылар үшін күрес 3.Өз королін берік қорғаныста ұстау.Тек осы мақсаттарды жақсы түсінгеннен кейін ғана стратегиялық жоспарлар құрып,оны тактикалық айла-тәсілдер арқылы жүзеге асыруға болады. - сергіту сәті
|
Бейнеролик |
|||
|
-шахматшылар ойыны (қысқа партия ойынын ойнайды)
Шахмат партияларының жазылуы:
+ шах! Х мат. ! күшті жүріс !! өте күшті жүріс ? әлсіз жүріс ?? өте әлсіз,қате жүріс |
|
|||
|
Соңы |
Жаңа сабақты бекіту Балалар бүгінгі сабақта не білдік? Бағалау. Үйге тапсырма Шахмат ойындарының принциптерін жаттау Шығармашылық жұмыс Ермек саздан шахмат фигураларын жасау |
|
||
|
.Сабақты қортындылау |
Шахмат фигураларына 4 қатар өлең айту.
|
|
||

|
Additional information |
||
|
Differentiation–how do you plan to give more support? How do you plan to challenge the more able learners? |
Assessment–how are you planning to check learners’ learning? |
Cross curricular links Health and safety check ICT links Values links |
|
I would like to practice them more than privious lessons. I will use active learning during my lesson, and make the pupils work at the lesson. |
I am planning to assist my pupils with the help of flash cards |
I'm going to use my mobile phone in order to listen to the native speakers' voice, how they greet each other |
|
Reflection |
||
|
Were the lesson objectives/learning objectives realistic? |
|
|
|
What did the learners learn today? |
|
|
|
What was the learning atmosphere like? |
|
|
|
Did my planned differentiation work well? |
|
|
|
Did I stick to timings? |
|
|
|
What changes did I make from my plan and why? |
|
|
|
Summary evaluation |
||
шағым қалдыра аласыз













