Пән : әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Сайгүлік
Сынып: 4
Сабақ мақсаттары: мәтіннің мазмұнын түсіне отырып, сәйгүліктің тіршілігімен танысу.
Міндеттері: мәтіннің негізгі ойын анықтай білу
Сабақтың түрі:жаңа тақырып
Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу, бейнелеу.
Құралдар: түсті қарындаштар мен фломастер,маркелер,өшіргіш, флипчат қағазы,фигуралар, смайликтер
Әдіс-тәсілдер: «Қара жәшік», «бағдаршам», диалог,смайлик,
Оқыту нәтижесі: Оқушылар мәтіннің негізгі ойын анықтау арқылы тақырыбын өздігінен қоя білу.
Мәтінді өз бетімен оқып, талдау арқылы оқушының шығармашылық деңгейін арттыру;
Сөз өнеріне, әдебиетті сүюге тәрбиелеу.
Сілтеме:
Табыс критерийлері: - оқушылардың өздігінен топпен мәтіннің негізгі ойын анықтау арқылы жүзеге асыру.
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Кірікті рілген модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
||||||
|
Білу
|
3 мин 7 мин |
ОүБ,ОБжК Оқу мен оқытудың жаңа тәсілд. СТО Сұрақтары бар қорап ДиалогОүБ |
Психологиялық жағдай туғызу. «Шеңбер бойынша сөз тізбегі» Оқушылар шеңбер бойымен тұрады да «Менің қолымнан бәрі келеді» деген сөйлемді кезекпен кезек бәрі айтып береді.Интонациямен айтқызамын (қуанышты, сұрайлы, таңқалушы)т.б. Үй жұмысын тексеру. Үйге мәтінді мазмұндап келу, қосымша мәлімет дайындау және жоғары деңгейлі сұрақтар даярлап келу болатын. "Жылқының щабысы" әнді тыңдатамын. Ән не туралы болды деп ойласыңдар? Бүгінгі сабағымызға қандай байланысы бар екен? Ал енді бүгінгі сабағымызға қандай мақсат қоямыз? |
П
Оқушылар сабаққа мақсат қояды.
Дайындаған сұрақтарға жауап береді. Өткен тақырып еске түсіріледі. Басбармақпен бағалау О |
||||||
|
Түсіну
|
3мин |
Сыни ойлау Диалог. |
«Сәйгүлік» мәтініне болжау жасау.
Сәйгүлік сөзіне мәндес сөздерді атап беріндерші? |
Оқушылар болжау жасайды . Сұрақтарға жауап береді. |
||||||
|
Қолдану |
10 мин |
ОүБ ОбжК |
Мағынаны тану.Іштей оқып , керек сөздерді түртіп алады.
Ал осы үзіндіде қандай кейіпкерлердің аты аталады? Дәптермен жұмыс. Мәтінге жоспар құрастыру. Мәтіннің авторымен таныстыру. |
Бұл Қазақстанның қай аймағы екенін шешу. Оқиға басталмағанымен, оқиға болатын орын бейнеленгенін айтады. Әңгімелеуші адамның әкесі – Кенжетай Мысалы:......................................................... Оқушылар оқып талдайды. |
||||||
|
Талдау
|
10 мин 4 мин |
ОжОЖТ (Топтық жұмыс) ТжДбО ОБжК (Топтық жұмыс) |
Әр топқа жеке тапсырмалар беремін. 1-топ Берілген сөйлемдерді рет-ретімен қойып,мәтінді мазмұндайды. 2-топ Жылқы туралы нақыл сөздер мен мақал - мәтелдер жазады. 3- топ Пікір- талас жылқының пайдасы мен зияны туралы постер жасайды.
|
Мақал мәтелдерді жазып шыңжыр жасайды. Пікірлеседі, ойларын дәлелдейді Постер құрастырады. |
||||||
|
Жинақтау Рефлексия |
5мин 3мин |
|
Сергіту сәті Қабырғада жылқы түрлері, жылқы әбзелдері,жылқы жасының атаулары жазулы сөздерді кестеге дұрыс қою. Асық арқылы сабақты қорту.Сұрақ жауап . Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды. Стикерлерді смайликтерге қояды. Біз сабақта не білдік? Нені түсінбей қалдық? |
Суреттерді жабыстырады. Бүк түссе сұрақ қояды, шық түссе жауап береді. Стикерлерге жазады .Кір жаятын жіпке іледі. Топ жетекшілері өз бағаларын қояды. |
Үй жұмысы:
Мәтінді мазмұндап келу.
Жылқы туралы мәлімет дайындап келу.
Жоғары деңгейлі сұрақтар дайындау
Павлодар облысы
Лебяжі ауданы
Аққу ауылы
Лебяжі жалпы орта білім беретін мектеп
Камбарова Кунсулу Ерболатовна сертификат № 07497
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сайгүлік, 4 сынып
Сайгүлік, 4 сынып
Пән : әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Сайгүлік
Сынып: 4
Сабақ мақсаттары: мәтіннің мазмұнын түсіне отырып, сәйгүліктің тіршілігімен танысу.
Міндеттері: мәтіннің негізгі ойын анықтай білу
Сабақтың түрі:жаңа тақырып
Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу, бейнелеу.
Құралдар: түсті қарындаштар мен фломастер,маркелер,өшіргіш, флипчат қағазы,фигуралар, смайликтер
Әдіс-тәсілдер: «Қара жәшік», «бағдаршам», диалог,смайлик,
Оқыту нәтижесі: Оқушылар мәтіннің негізгі ойын анықтау арқылы тақырыбын өздігінен қоя білу.
Мәтінді өз бетімен оқып, талдау арқылы оқушының шығармашылық деңгейін арттыру;
Сөз өнеріне, әдебиетті сүюге тәрбиелеу.
Сілтеме:
Табыс критерийлері: - оқушылардың өздігінен топпен мәтіннің негізгі ойын анықтау арқылы жүзеге асыру.
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Кірікті рілген модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
||||||
|
Білу
|
3 мин 7 мин |
ОүБ,ОБжК Оқу мен оқытудың жаңа тәсілд. СТО Сұрақтары бар қорап ДиалогОүБ |
Психологиялық жағдай туғызу. «Шеңбер бойынша сөз тізбегі» Оқушылар шеңбер бойымен тұрады да «Менің қолымнан бәрі келеді» деген сөйлемді кезекпен кезек бәрі айтып береді.Интонациямен айтқызамын (қуанышты, сұрайлы, таңқалушы)т.б. Үй жұмысын тексеру. Үйге мәтінді мазмұндап келу, қосымша мәлімет дайындау және жоғары деңгейлі сұрақтар даярлап келу болатын. "Жылқының щабысы" әнді тыңдатамын. Ән не туралы болды деп ойласыңдар? Бүгінгі сабағымызға қандай байланысы бар екен? Ал енді бүгінгі сабағымызға қандай мақсат қоямыз? |
П
Оқушылар сабаққа мақсат қояды.
Дайындаған сұрақтарға жауап береді. Өткен тақырып еске түсіріледі. Басбармақпен бағалау О |
||||||
|
Түсіну
|
3мин |
Сыни ойлау Диалог. |
«Сәйгүлік» мәтініне болжау жасау.
Сәйгүлік сөзіне мәндес сөздерді атап беріндерші? |
Оқушылар болжау жасайды . Сұрақтарға жауап береді. |
||||||
|
Қолдану |
10 мин |
ОүБ ОбжК |
Мағынаны тану.Іштей оқып , керек сөздерді түртіп алады.
Ал осы үзіндіде қандай кейіпкерлердің аты аталады? Дәптермен жұмыс. Мәтінге жоспар құрастыру. Мәтіннің авторымен таныстыру. |
Бұл Қазақстанның қай аймағы екенін шешу. Оқиға басталмағанымен, оқиға болатын орын бейнеленгенін айтады. Әңгімелеуші адамның әкесі – Кенжетай Мысалы:......................................................... Оқушылар оқып талдайды. |
||||||
|
Талдау
|
10 мин 4 мин |
ОжОЖТ (Топтық жұмыс) ТжДбО ОБжК (Топтық жұмыс) |
Әр топқа жеке тапсырмалар беремін. 1-топ Берілген сөйлемдерді рет-ретімен қойып,мәтінді мазмұндайды. 2-топ Жылқы туралы нақыл сөздер мен мақал - мәтелдер жазады. 3- топ Пікір- талас жылқының пайдасы мен зияны туралы постер жасайды.
|
Мақал мәтелдерді жазып шыңжыр жасайды. Пікірлеседі, ойларын дәлелдейді Постер құрастырады. |
||||||
|
Жинақтау Рефлексия |
5мин 3мин |
|
Сергіту сәті Қабырғада жылқы түрлері, жылқы әбзелдері,жылқы жасының атаулары жазулы сөздерді кестеге дұрыс қою. Асық арқылы сабақты қорту.Сұрақ жауап . Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды. Стикерлерді смайликтерге қояды. Біз сабақта не білдік? Нені түсінбей қалдық? |
Суреттерді жабыстырады. Бүк түссе сұрақ қояды, шық түссе жауап береді. Стикерлерге жазады .Кір жаятын жіпке іледі. Топ жетекшілері өз бағаларын қояды. |
Үй жұмысы:
Мәтінді мазмұндап келу.
Жылқы туралы мәлімет дайындап келу.
Жоғары деңгейлі сұрақтар дайындау
Павлодар облысы
Лебяжі ауданы
Аққу ауылы
Лебяжі жалпы орта білім беретін мектеп
Камбарова Кунсулу Ерболатовна сертификат № 07497
шағым қалдыра аласыз
сихологиялық жағымды
атмосфера туғызу мақсатында «Шеңбер бойынша сөз тізбегі» ойыны
ойналады»














