Материалдар / Ш.Айтманов «Ана-Жер-Ана» повесі (үзінді)

Ш.Айтманов «Ана-Жер-Ана» повесі (үзінді)

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж 6-сыныптың казақ тілі т2 ге сабақ беретін мұғалімдеріне арналған .
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 10.Жер байлығына аяулы көзкарас

Күні :

Педагогтің аты-жөні: Анарбаева Б

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Ш.Т.Айтманов «Ана-Жер-Ана» повесі (үзінді)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6. 4. 5. 1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;

6. 3. 6. 1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру

Сабақтың мақсаты :

жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазады,тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: „Өзіңізге тілегенді – басқаларға тілеңіз!“

Әр оқушыға 10 -15 секунд уақыт аралығында ішінен өзіне бір ізгі тілек тілеу тапсырылады.Содан кейін қатысушылар жұпқа бөлініп, бір- бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек.

Үлгі: „Мен саған денсаулық тілеймін“, „Сабақты жақсы оқы“, „Саған сәттілік тілеймін“

Сабақтың тақырыбын, мазмұнын сурет пен сұрақтар арқылы болжайды.








Қолпаштау



Слайд

Сабақтың ортасы



























ТЫҢДАЛЫМ ОҚЫЛЫМ

3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Тапсырмаларды орында

Мәтінге тақырып қой. Ойыңды дәйекте. Екі суретті салыстыр. Сұрақтарға жауап бер.


Амансың ба, қасиетті далам!

Аманшылық. Келдің бе, Толғанай? Былтырғы қалпың жоқ, қартайып, тозып кетіпсің! Шашың қудай аппақ, қолыңда таяқ.

Өмір зымырап өтіп бара жатқан жоқ па, Жер-Ана?! Бүгін — менің мінажат ететін күнім — Білемін. Келеріңді білдім, Толғанай. Сен сол күні «бақыт» дегенді түсініп, сыр шерткенсің. Айта бер, Толғанай!

Қазір айтамын. Сол күндер ертегі секілді.

Орақшылар іске кірісті. Балам Қасымның комбайны бидайды жапырып жатыр. Қасым бидайды иіскеді. Жарықтық дәннің иісі қандай! Кешке қарай жаңа бидайдың наны дайын болды. Жаңа нанды ең бірінші орақшылар жеді. Бұл — бұрыннан келе жатқан дәстүр. Жаңа бидайдың нанының дәмі қасиетті. Түсі қоңыр. Нан сәл езіліп, қолға жабысып тұр. Оның дәміне, күн, жер, түтін сіңген иісіне не жетсін, шіркін!

Қасым комбайнды тоқтатып, қолын жуды. Дастарқанға отырып, нан турады:

Ып-ыстық екен. Ал, апа, жаңа бидайдың нанынан бірінші болып дәм татыңыз, — деді.

Мен нанның дәмін таттым. Наннан комбайншының қолының иісін сездім.

Ондай тәтті нан жеп көрген емеспін.

Өйткені ол нанды ұлымның бейнеткер қолы турап берген. Ол нан — елдің өндірген наны еді. Осы сәтте мен «ана» деген кім, «оның бақыты» не екенін білдім. Бидайдың өнуі сабағы мен жерге байланысты. Ал ананың бақыты баласы мен елінің бақытына байланысты екен. Мен соны түсіндім.

АЙТЫЛЫМ

4-тапсырма. Мәтінге тақырып қояды. Түсіндіреді




АЙТЫЛЫМ

5-тапсырма. Екі суретті салыстырады. Сұрақтарға жауап береді.

1. Бидайдың түсі қай кезде қандай болады?

2. Бидайдың түсі өзгеруі нені білдіреді?



АЙТЫЛЫМ

6-тапсырма. Суретке қарап, берілген сөздерді қатыстырып, 5-6 сөйлем құрастырады

.

Орақшы, іске кірісу, егін басы, жұмыс, комбайн, жапырып жатыр, бидай.


ОҚЫЛЫМ АЙТЫЛЫМ

7-тапсырма. Жұптық жұмыс. Жер-Ана мен Толғанайдың диалогін рөлге бөліп оқиды. Сұрақтарға жауап береді.


1. Толғанай неге Жер-Анаға сырын айтады?

2. «Мінажат ету» дегенді қалай түсінесің?

3. Толғанай неге Жер-Анаға мінажат етеді?

4. Толғанай Жер-Анаға не туралы айтып берді?



ОҚЫЛЫМ ЖАЗЫЛЫМ

8-тапсырма. Мәтіннен Толғанайдың жаңа піскен нанның иісі, дәмі туралы айтқан сөздерін табады. Сипаттап жазады.



9-апсырма. Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып жазады.

Қажетті сөздер: мiнажат, сыр мәрте6i, қу6ай аппақ, сөзiн жалғап.

Толғанайдың шашы ... . Ол Жер-Анаға ... етуге келеді. Толғанай Жер-Анаға

... . Ол тоқтамай ... айта береді.

Дескриптор:

Мәтінге тақырып қояды. Түсіндіреді





Дескриптор:

Екі суретті салыстырады. Сұрақтарға жауап береді.





Дескриптор

Суретке қарап, берілген сөздерді қатыстырып, 5-6 сөйлем құрастырады

Дескриптор:

Жер-Ана мен Толғанайдың диалогін рөлге бөліп оқиды. Сұрақтарға жауап береді.





















дескриптор:

Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып жазады.


Оқулық сөздік

слайд








































Сабақтың соңы


Үй тапсырмасын беру : мәтінді мазмұндау

Кері байланыс


сұрақтарға жауап беріңдер

Өз көңіл күйлерін  бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады



Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.


Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі