Білім беру ұйымының атауы: «Жібек жолы ауылындағы жаңа қазақ орта мектебі» кмм
ҚМЖ Тексерілді
№ 15 «Еңлік-Кебек» поэмасы . Шығарма идеясын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Болатова Айгерім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
05122025 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Еңлік-Кебек» поэмасы . Шығарма идеясын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан талдай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 5 минут |
1. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 2.Психологиялық ахуал «Өмір ұраны» «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: Тәуелсіздік және отаншылдық Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну Құндылық: әділдік және жауапкершілік Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу Үй тапсырмасын тексеру Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. 1-тапсырма Ойтүрткі «Иә және Жоқ» тәсілі Жауптарыңды «ИӘ және ЖОҚ»
сөздерімен салыстырып нақтылаңдар. 6.Еңлік- бас бостандығын аңсаған қазақ қызы. 7.Кебек – халқының тәуелсіздігін аңсаған батыр. 8. Еңлік –Кебекке кесене орнатылған. 9. «Еңлік –Кебек» - батырлар жыры. 2-тапсырма Топтық жұмыс: Шығармадан салт-дәстүрдің көрінісі бейнеленген шумақтарды тауып, түсініктеме беріңдер. Сол салт-дәстүрге қатысты өз көзқарастарыңды білдіріңдер. Бұл айтылған салт-дәстүрлер қазіргі уақытта қалай қолданады? Осы төңіректе ой қозғаңдар. 1-топ: Атастыру 2-топ: Қыз айттыру 3-топ: Бата беру 3-тапсырма Жеке жұмыс Шығармадан алынған нақыл сөздердің мағынасын, идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазыңдар.
4-тапсырма Мына берілген Еңлік пен Кебектің сөздерінен не ұқтыңдар ? Өз ойларыңды жеткізіңдер.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Шығармадан келтірілген үзінді шумақтарын берілген мазмұнымен сәйкестендіру
Қорытындылау Дастандағы салт-дәстүрлердің бүгінгі күндегі қолданысы қандай? Бүгінгі жастардың шаңырақ құруына салт-дәстүрлер қалай әсер етеді? Салыстырмалы талдау жүргізіп, өз бағаларыңды беріңдер. Үйге: «Еңлік-Кебек» – бақытқа жету үшін күрескен ғашықтардың тағдыры» тақырыбына ойтолғау жазыңдар. Рефлексия « Егер болса...» Оқушылар «Егер болса..» әдісі арқылы төмендегі тіркестерді өз ойымен бекітіп, жалғастырып жазады.
|
Психологиялық ахуал «Өмір ұраны» Әр қатысушы өзінің өмірдегі ұранын қағазға жазып, қағаздар араластырылады. Содан соң біртіндеп оқылады. Басқалар оқылған ұранның кімнің өмірлік ұстанымы екенін табу керек. Оқушылардың бір-бірін қаншалықты білетінін анықтау үшін, бірін-бірі жақынырақ тану үшін жүргізуге болады
Оқушылар берілген
анықтамаларды оқи отырып, жауаптарын «ИӘ және ЖОҚ» сөздерімен
салыстырып
нақтылайды.
Шығармадан салт-дәстүрдің көрінісі бейнеленген шумақтарды тауып, түсініктеме береді. Сол салт-дәстүрге қатысты өз көзқарастарын білдіреді. Талдау жасайды.
Шығармадан алынған нақыл сөздердің мағынасын, идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазады.
Берілген Еңлік пен Кебектің сөздерінің мағынасын түсіндіреді. Өз ойын жеткізеді.
Шығармадан келтірілген үзінді шумақтарын берілген мазмұнымен сәйкестендіреді.
Дастандағы салт-дәстүрлердің бүгінгі күндегі қолданысына, бүгінгі жастардың шаңырақ құруына салт-дәстүрлердің әсері жайында өз көзқарастарын білдіреді. Салыстырмалы талдау жүргізіп, өз бағаларын береді.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы Сұрақтарға жауап береді-1
Дескриптор Білім алушы -салт- дәстүр көрінісі бейнеленген шумақтарды анықтайды-1 -салт-дәстүрдң қолданысын түсіндіреді-1, -өз көзқарасын білдіреді-1, -бүгінгі өмірдегі қолданысын талдайды-1. Өз ойын айтады-1
Жеке жұмыс Дескриптор Білім алушы -үзінділердің мағынасын ашады-1, -идеясы мен пафосты ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазады-1.
Дескриптор Білім алушы -үзінді мен мазмұнды мұқият оқиды-1. -берілген үзінді мен мазмұнды бір-бірімен сәйкестендіреді-1
|
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 8 -сынып
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шәкәрім Құдайбердіұлы
Шәкәрім Құдайбердіұлы
Білім беру ұйымының атауы: «Жібек жолы ауылындағы жаңа қазақ орта мектебі» кмм
ҚМЖ Тексерілді
№ 15 «Еңлік-Кебек» поэмасы . Шығарма идеясын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Болатова Айгерім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
05122025 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Еңлік-Кебек» поэмасы . Шығарма идеясын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан талдай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 5 минут |
1. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 2.Психологиялық ахуал «Өмір ұраны» «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: Тәуелсіздік және отаншылдық Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну Құндылық: әділдік және жауапкершілік Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу Үй тапсырмасын тексеру Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. 1-тапсырма Ойтүрткі «Иә және Жоқ» тәсілі Жауптарыңды «ИӘ және ЖОҚ»
сөздерімен салыстырып нақтылаңдар. 6.Еңлік- бас бостандығын аңсаған қазақ қызы. 7.Кебек – халқының тәуелсіздігін аңсаған батыр. 8. Еңлік –Кебекке кесене орнатылған. 9. «Еңлік –Кебек» - батырлар жыры. 2-тапсырма Топтық жұмыс: Шығармадан салт-дәстүрдің көрінісі бейнеленген шумақтарды тауып, түсініктеме беріңдер. Сол салт-дәстүрге қатысты өз көзқарастарыңды білдіріңдер. Бұл айтылған салт-дәстүрлер қазіргі уақытта қалай қолданады? Осы төңіректе ой қозғаңдар. 1-топ: Атастыру 2-топ: Қыз айттыру 3-топ: Бата беру 3-тапсырма Жеке жұмыс Шығармадан алынған нақыл сөздердің мағынасын, идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазыңдар.
4-тапсырма Мына берілген Еңлік пен Кебектің сөздерінен не ұқтыңдар ? Өз ойларыңды жеткізіңдер.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Шығармадан келтірілген үзінді шумақтарын берілген мазмұнымен сәйкестендіру
Қорытындылау Дастандағы салт-дәстүрлердің бүгінгі күндегі қолданысы қандай? Бүгінгі жастардың шаңырақ құруына салт-дәстүрлер қалай әсер етеді? Салыстырмалы талдау жүргізіп, өз бағаларыңды беріңдер. Үйге: «Еңлік-Кебек» – бақытқа жету үшін күрескен ғашықтардың тағдыры» тақырыбына ойтолғау жазыңдар. Рефлексия « Егер болса...» Оқушылар «Егер болса..» әдісі арқылы төмендегі тіркестерді өз ойымен бекітіп, жалғастырып жазады.
|
Психологиялық ахуал «Өмір ұраны» Әр қатысушы өзінің өмірдегі ұранын қағазға жазып, қағаздар араластырылады. Содан соң біртіндеп оқылады. Басқалар оқылған ұранның кімнің өмірлік ұстанымы екенін табу керек. Оқушылардың бір-бірін қаншалықты білетінін анықтау үшін, бірін-бірі жақынырақ тану үшін жүргізуге болады
Оқушылар берілген
анықтамаларды оқи отырып, жауаптарын «ИӘ және ЖОҚ» сөздерімен
салыстырып
нақтылайды.
Шығармадан салт-дәстүрдің көрінісі бейнеленген шумақтарды тауып, түсініктеме береді. Сол салт-дәстүрге қатысты өз көзқарастарын білдіреді. Талдау жасайды.
Шығармадан алынған нақыл сөздердің мағынасын, идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазады.
Берілген Еңлік пен Кебектің сөздерінің мағынасын түсіндіреді. Өз ойын жеткізеді.
Шығармадан келтірілген үзінді шумақтарын берілген мазмұнымен сәйкестендіреді.
Дастандағы салт-дәстүрлердің бүгінгі күндегі қолданысына, бүгінгі жастардың шаңырақ құруына салт-дәстүрлердің әсері жайында өз көзқарастарын білдіреді. Салыстырмалы талдау жүргізіп, өз бағаларын береді.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы Сұрақтарға жауап береді-1
Дескриптор Білім алушы -салт- дәстүр көрінісі бейнеленген шумақтарды анықтайды-1 -салт-дәстүрдң қолданысын түсіндіреді-1, -өз көзқарасын білдіреді-1, -бүгінгі өмірдегі қолданысын талдайды-1. Өз ойын айтады-1
Жеке жұмыс Дескриптор Білім алушы -үзінділердің мағынасын ашады-1, -идеясы мен пафосты ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазады-1.
Дескриптор Білім алушы -үзінді мен мазмұнды мұқият оқиды-1. -берілген үзінді мен мазмұнды бір-бірімен сәйкестендіреді-1
|
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 8 -сынып
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















