Бекітемін:_________ Барпаякова Р.
Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Утамбетова Уразгуль Джайшиликовна |
|||||
|
Күні: |
27.11.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Бостандық таңы» өлеңі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.Т/Ж 4.көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады; |
|||||
|
Құндылық |
Әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басталуы
7 мин
Сабақтың ортасы
33 мин
Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Қылқалам» ақын тілегін оқу. Қылқаламға өз есімдерін жазу. Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақ-жауап» әдісі «Шырақ Ай» платформасында тест жұмысын орындау. «Шәкәрім нақыл сөздері» бейнеролигін тамашалау. Ойтүрткі 1.Ақын шығармашылығы жөнінде не білесіз? 2.Шәкәрім өмір сүрген кезеңі туралы не айтасыз? 3.Абай мен Шәкәрім арасында қандай байланыс бар? Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. Оқулықпен жұмыс. «Бостандық таңы атты» өлеңін мәнерлеп оқу. Сөздікпен жұмыс. Хақиқат-аллаға жақындап, оны танып білудің ең жоғарғы сатасы. Топқа бөлу. Қылқаламда белгіленген сан бойынша 3 топқа бөлінеді. «Абай» тобы «Ахат» тобы «Құнанбай» тобы
Топтық жұмыс.
1-топ.«Күн сәулесі» әдісі Өлеңнің тақырыбы мен идеясын тауып, өлеңнің құрылымына талдау жасаңдар.
2-топ. «Бүркіттің сұлбасы» әдісі
Бірінші сөйлем: «Біздің ойымызша,….». Екінші сөйлем: «Себебі, біз оны былай түсіндіреміз…». Үшінші сөйлем: «Оны біз мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламыз….». Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты біз мынадай қорытынды шешімге келдік…». 3-топ. «Пазл» әдісі Өлеңдегі көркемдегіш құралдарды табыңдар.
Топтық тапсырманы орындау барысында Шәкәрімнің «Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек» әнін таспада тыңдау. Жұптық жұмыс. 1.Дәптермен жұмыс. 2.Тақтамен жұмыс. «Бостандық таңы атты» және «Ғылым таппай мақтанба» өлеңдеріндегі екі ойшылдың үндестігін анықтап, қайталанатын сөздердің қатарын теріп жазу. Автор сөзінің өміршеңдігін айтып өту. Жеке жұмыс. Жұмыс дәптерімен жұмыс. Бостандық таңы атты, қазағым,
көріңдер, Берілген үзіндіні өлең құрылысына талдау жасаңдар. «Ақыл додасы» әдісі. Сұрақ-жауап. Бағалау парақшасымен жұмыс. Үйге тапсырма: өлең үзіндісін жатқа оқу. Рефлексия «3,2,1» әдісі. Сабақтан алған әсерлі сөздерін жазу. |
Психологиялық ахуал Қылқаламда жазылған Шәкәрім
тілектерін оқиды. тест жұмысын орындайды. «Шәкәрім нақыл сөздері» бейнеролигін тамашалайды. Сұрақтарға өз пікірін білдіреді. Топ аттарына қысқаша тоқталып кетеді. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын тауып, өлеңнің құрылымына талдау жасайды. Өз көзқарасын шығармадан үзінді алып дәлелдейді көркемдегіш құралдарды табады, мысал келтіреді. Топтар тапсырманың орындалуына сәйкес бірін-бірі 3 балдық көрсеткішпен бағалайды. Екі өлеңдегі қайталанған сөздер қатарын толықтырып жазады. өлең құрылысына талдау жасайды. Жұмыс дәптерін толтырады. Оқушы жеке сұраққа жауап береді. Сабақтан түйген 3 сөзді жазып, таңдау. |
Ауызша мадақтау Әр дұрыс жауап 1 балмен есептеледі. Ұпай саны 9-10 ұпай – 3 балл 8-7 ұпай – 2 балл 5-6 ұпай – 1 балл
Дескриптор: 1-топ. -Өлеңнің тақырыбы мен идеясын табады, - өлеңнің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін ажыратады.
2-топ. -өз көзқарасын шығармадан үзінді алып дәлелдейді.
3-топ. Берілген үзіндіден көркемдегіш құралдарды табады, мысал келтіреді.
Дескриптор: -қайталанған сөздер қатарын жазады-1 балл
Өлең құрылысына талдау жасайды- 2 балл
Әр дұрыс жауап 1 балмен есептеледі. |
«Білімкласс» платформасы
«Шырақ Ай» платформасы
Интертақта
Оқулық
Слайд
Әуенді аспап.
Таратпа.
« Ақыл додасы » интернетсіз ойын.
«Білімкласс» платформасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шәкәрім Құдайбердіұлы "Бостандық таңы атты" өлеңі.
Шәкәрім Құдайбердіұлы "Бостандық таңы атты" өлеңі.
Бекітемін:_________ Барпаякова Р.
Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Утамбетова Уразгуль Джайшиликовна |
|||||
|
Күні: |
27.11.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Бостандық таңы» өлеңі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.Т/Ж 4.көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады; |
|||||
|
Құндылық |
Әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басталуы
7 мин
Сабақтың ортасы
33 мин
Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Қылқалам» ақын тілегін оқу. Қылқаламға өз есімдерін жазу. Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақ-жауап» әдісі «Шырақ Ай» платформасында тест жұмысын орындау. «Шәкәрім нақыл сөздері» бейнеролигін тамашалау. Ойтүрткі 1.Ақын шығармашылығы жөнінде не білесіз? 2.Шәкәрім өмір сүрген кезеңі туралы не айтасыз? 3.Абай мен Шәкәрім арасында қандай байланыс бар? Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. Оқулықпен жұмыс. «Бостандық таңы атты» өлеңін мәнерлеп оқу. Сөздікпен жұмыс. Хақиқат-аллаға жақындап, оны танып білудің ең жоғарғы сатасы. Топқа бөлу. Қылқаламда белгіленген сан бойынша 3 топқа бөлінеді. «Абай» тобы «Ахат» тобы «Құнанбай» тобы
Топтық жұмыс.
1-топ.«Күн сәулесі» әдісі Өлеңнің тақырыбы мен идеясын тауып, өлеңнің құрылымына талдау жасаңдар.
2-топ. «Бүркіттің сұлбасы» әдісі
Бірінші сөйлем: «Біздің ойымызша,….». Екінші сөйлем: «Себебі, біз оны былай түсіндіреміз…». Үшінші сөйлем: «Оны біз мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламыз….». Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты біз мынадай қорытынды шешімге келдік…». 3-топ. «Пазл» әдісі Өлеңдегі көркемдегіш құралдарды табыңдар.
Топтық тапсырманы орындау барысында Шәкәрімнің «Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек» әнін таспада тыңдау. Жұптық жұмыс. 1.Дәптермен жұмыс. 2.Тақтамен жұмыс. «Бостандық таңы атты» және «Ғылым таппай мақтанба» өлеңдеріндегі екі ойшылдың үндестігін анықтап, қайталанатын сөздердің қатарын теріп жазу. Автор сөзінің өміршеңдігін айтып өту. Жеке жұмыс. Жұмыс дәптерімен жұмыс. Бостандық таңы атты, қазағым,
көріңдер, Берілген үзіндіні өлең құрылысына талдау жасаңдар. «Ақыл додасы» әдісі. Сұрақ-жауап. Бағалау парақшасымен жұмыс. Үйге тапсырма: өлең үзіндісін жатқа оқу. Рефлексия «3,2,1» әдісі. Сабақтан алған әсерлі сөздерін жазу. |
Психологиялық ахуал Қылқаламда жазылған Шәкәрім
тілектерін оқиды. тест жұмысын орындайды. «Шәкәрім нақыл сөздері» бейнеролигін тамашалайды. Сұрақтарға өз пікірін білдіреді. Топ аттарына қысқаша тоқталып кетеді. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын тауып, өлеңнің құрылымына талдау жасайды. Өз көзқарасын шығармадан үзінді алып дәлелдейді көркемдегіш құралдарды табады, мысал келтіреді. Топтар тапсырманың орындалуына сәйкес бірін-бірі 3 балдық көрсеткішпен бағалайды. Екі өлеңдегі қайталанған сөздер қатарын толықтырып жазады. өлең құрылысына талдау жасайды. Жұмыс дәптерін толтырады. Оқушы жеке сұраққа жауап береді. Сабақтан түйген 3 сөзді жазып, таңдау. |
Ауызша мадақтау Әр дұрыс жауап 1 балмен есептеледі. Ұпай саны 9-10 ұпай – 3 балл 8-7 ұпай – 2 балл 5-6 ұпай – 1 балл
Дескриптор: 1-топ. -Өлеңнің тақырыбы мен идеясын табады, - өлеңнің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін ажыратады.
2-топ. -өз көзқарасын шығармадан үзінді алып дәлелдейді.
3-топ. Берілген үзіндіден көркемдегіш құралдарды табады, мысал келтіреді.
Дескриптор: -қайталанған сөздер қатарын жазады-1 балл
Өлең құрылысына талдау жасайды- 2 балл
Әр дұрыс жауап 1 балмен есептеледі. |
«Білімкласс» платформасы
«Шырақ Ай» платформасы
Интертақта
Оқулық
Слайд
Әуенді аспап.
Таратпа.
« Ақыл додасы » интернетсіз ойын.
«Білімкласс» платформасы |
||
шағым қалдыра аласыз
















