Қысқа мерзімді жоспар
| 
 Пәні: Қазақ әдебиеті Күні: 14.12.2021  | 
 Мектеп: №16 Т.Аманов атындағы ЖОББМ КММ Машықкердің аты-жөні: Молдағали Нұршат  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сынып: 8  | 
 Қатысқан оқушылар саны:  | 
 Қатыспаған оқушылар саны:  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңінің идеялық құндылығы  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу мақсаттары  | 
 8.1.4.1. көркем шығармадан алынған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаты  | 
 Барлық оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың идеялық мазмұнын түсінеді. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыста қолданады. Кейбір оқушылар орындай алады: Көркем шығармадан алынған үзіндіні негіз ете отырып, берілген сұраққа жауап береді. Өз жауіабын талдайды.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Бағалау критерийлері  | 
  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Тілдік мақсат  | 
 Негізгі сөздер мен тіркестер: жастар, Абай, білім алу, арам, айла, мал табу, ғалым, Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік белгілер: Менің ойымша, ..... Меніңше, .... Себебі, .... Мысалы, .... Қорытындылай келе, .... Талқылауға арналған сұрақтар: Ақын өлеңінде кімге сенім артады? Шәкәрімнің Абайды үлгі алуға шақыруының мәні неде деп ойлайсыңдар? Абай жастарға қандай ақыл берді? Бүгінгі жастардың көзқарасы қандай?  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Пәнаралық баланыс:  | 
 Қазақстан тарихы, қазақ тілі  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Алдыңғы оқу  | 
 “Еңлік-Кебек”дастаны, көркемдік ерекшелігі  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың жоспары  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақ кезеңі  | 
 Педагог әрекеті  | 
 Оқушы әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақ басы  | 
 Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, «Жастар» ұғымының мағынасын ашу. Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты таныстырылады.  | 
 Мұғаліммен сәлемдеседі. Жастар сөзіне ассоциация жасайды. Жастар: Ар-намысты Ақылды Білімді Адал Еңбекшіл т.б. Кейін ассоциация өлең мазмұнымен танысқаннан кейін толықтырылады.  | 
 | 
 http://cabinetsalyk.kz/wp-content/uploads/3/4/2/3425da0b71bf3c8f34f0771012b0284c.jpg  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақ ортасы  | 
 1-тапсырма. «Жастарға» өлеңін оқы.  | 
 «Жастарға» өлеңі 
Кел, жастар, біз бір түрлі жол
табалық, Ал, енді, олай болса, кімді алалық? Қазақта қай жақсы бар көз саларлық? Шын іздесек, табармыз шыны ғалым, Күнде күйлей бермелік бозбалалық. Сақ болалық, бір шоқып, бір қаралық! Қарауылдар мезгіл ғой, тұр, қаралық! Жүз айтқанмен, өзгенің бәрі надан, Жалыналық Абайға, жүр, баралық! Білімді сол кісіден ізденелік! «Әдейі іздеп біз келдік сізге» делік. «Өмір зая болмастық өнер үйрет, Ақылыңды аяма бізге» делік. Тапқан іске таласпай, шын көнелік! Жұртқа күлкі болмалық, жөнделелік! Арамдықпен, алдаумен күн өткізбей, Өтірікке өлгенше, шынға өлелік! Бұл Абай саудагер ғой ақыл сатқан, Әртүрлі асылы көп өтпей жатқан. Тегін білсең –аласың, бос береді, Тұстасынан ешкім жоқ мұны тапқан. Құрбыласы қулық пен айла баққан, Олардан алдамшы деп көңлі қайтқан. Енді бізге ақылын көрсетіп тұр, Алушы жоқ па екен деп жастар жақтан. Алмасақ үміт үзер тағы жастан, Өлсек те, ұмтылалық осы бастан. Өткізе алмай, еліне қайтса көшіп, Қаламыз асыл түгіл ине алмастан. Қой, ойлалық шатылып, шатаспастан, Оңамыз ба Абайдан бата алмастан? Асыл алсақ, асылын аямайды, Келді ғой өз еліне сата алмастан. Дескриптор: 
  | 
 Өлең жолдарынан «Жастар» ұғымын ашатын жолдарды табады. 1 балл  | 
 8 сынып, Қазақ әдебиеті оқулық 
 
 https://cf.ppt-online.org/files/slide/w/WMQOsChS7ZtbPXJTA8N1Hz6m5dFlxLV2rvefY4/slide-1.jpg 
 
 
 
 https://pbs.twimg.com/media/BIJ4E7RCQAA8NCq.jpg:large 
 
 
 http://zharbulak.mektebi.kz/uploads/posts/2021-01/1611548540_img-20210125-wa0013.jpg 
 
 
 
 https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/0df6/0007747d-c7452fd2/img14.jpg 
 
 https://i.ytimg.com/vi/8jQ_8cNCwKw/maxresdefault.jpg 
 
 https://tilalemi.kz/img/articles/3289570.jpg 
 
 
 https://fs.znanio.ru/methodology/images/31/30/3130b5086d003057c4ce1bce90a1db4c6dee2a12.jpg 
 
 https://abai.kz/content/uploads/2019/09/42d2c303ba5ed492556da3cf1a295dc9.jpg  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 | 
 2-тапсырма. Өлеңді пайдалана отырып, кестені толтыр.  | 
 Дескриптор: 
  | 
 Өлең тақырыбын анықтайды. 1 балл Өлеңнің идеясы берілген жолдарды табады. 1 балл Өз ойын білдіреді. 1 балл  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
  | 
 3-тапсырма. Берілген үзіндіні пайдалана отырып, «Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңінде жастарды неге Абай арқылы түзеткісі келді? сұрағына жауабыңды талда.  | 
 Берілген үзіндіні пайдалана отырып, «Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңінде жастарды неге Абай арқылы түзеткісі келді? сұрағына жауабыңды талдайды. «Жүз айтқанмен, өзгенің бәрі надан Жалыналық Абайға, жүр, баралық! – дейді ...» Дескриптор: 
  | 
 Өз ойын өрбітіп жазады. 1 балл Берілген үзіндіні пайдаланады. 1 балл Өз көзқарасын дәлелдейді. 1 балл Сұраққа жауап береді. 1 балл Өз жауабын талдайды. 1 балл Ойын еркін әрі көркем жеткізеді. 1 балл 
  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақ соңы  | 
 Рефлексия: «Төрт сөйлем» әдісі 1. Пікір. Берілген тақырып бойынша өзіндік пікіріңізді бір сөйлеммен жазыңыз. 2. Дәлел. Өз пікіріңізді бір сөйлеммен дәлелдеңіз. 3. Мысал. Пікіріңізді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңіз. 
 
                                    ЖИ арқылы жасау
                                 
                                        ЖИ арқылы жасау
                                      Бөлісу 1 - айлық  Материал тарифі-96% жеңілдік  00  05  00 ҚМЖ
                                          Ашық сабақ
                                          Тәрбие сағаты
                                          Презентация
                                          БЖБ, ТЖБ тесттер
                                          Көрнекіліктер
                                          Балабақшаға арнарлған құжаттар
                                          Мақала, Эссе
                                          Дидактикалық ойындар
                                          және тағы басқа 400 000 материал
                                          Барлық 400 000 материалдарды шексіз  жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸  49 000₸  1 айға қосылу  Материалға шағымдану  Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған:  Молдағали Нұршат Бақытбекқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз  Шәкәрім Құдайбердіұлы "Жастарға" өлеңі
                        Тақырып бойынша 11 материал табылды
                     Шәкәрім Құдайбердіұлы "Жастарға" өлеңіМатериал туралы қысқаша түсінік 
                            Сабақ жоспары №130 бұйрықпен Ш.Құдайбердіұлы "Жастарға" өлеңі 
Оқу мақсаты: 8.1.4.1. көркем шығармадан алынған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. 
                        Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар 
  | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













