Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||||||
|
Мектебі |
М.Әуезов атындағы №128 жалпы білім беретін мектеп |
|||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Бертлеуова К.А. |
|||||||||
|
Күні: |
09.12.2022 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сынып: |
8 «А» |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» поэмасының композициялық құрылымы |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» поэмасының композициясын тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды. |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сәлемдесу. «Жүректі тазарту» әдісімен оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады. Оқушылар «Молекула» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. |
Сәлемдеседі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Топқа бөлінеді. |
|
Стикер таратылады. |
||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут
2 минут |
ЖЖ. «Миға шабуыл» әдісімен өткен тақырыпты жаңа сабақпен байланыстыру мақсатында «Онлайн тест пад» платформасымен үй тапсырмасын тест тапсырмалары арқылы білімдерін анықталады. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
«Онлайн тест пад» платформасы арқылы (10 балл) тест тапсырмаларын жұптық жұмыста орындап, поэманы қаншалықты білетіндері тексеріледі. Білім деңгейлері статистика бөлімінде көрсетіліп тұрады. Кім үздік орындады, кім қай сұраққа жауап бере алмады – барлығын оқушылар өздері көріп отырады, кері байланыс береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 балдық жүйе бойынша бағаланады. |
Онлайн тест пад. «Жас ойшыл» телеграм арнасы арқылы орындау. https://onlinetestpad.com/lzoadyuugtrj6 |
||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут |
1-тапсырма. Топтық тапсырма. 1-топ. Поэманың жазылу тарихына «Кластер» әдісімен зерттеу жасайды. Дескриптор:
2-топ. Поэманың сюжетін бейнематериал арқылы қысқаша талдайды. Дескриптор:
3-топ. «Ақпаратты іріктеп, тұжырымдау» әдісімен Қазақстанның халық әртісі Роза Қуанышқызы Рымбаеваның орындауында «Кебек» әнін тыңдап, мәтініне талдау жасаңдар. Дескриптор:
|
Оқушылар поэманың жазылу тарихына зерттеу жасайды. «Еңлік-Кебек» оқиғасының өмірде болғаны, алғашқы жазба деректер, нұсқалары бар екені, қашан жазылғаны туралы ойларымен бөліседі. Оқушылар бейнематериалды қолдана отырып талдайды. Әнді тыңдап, мәтініне талдау жасап, әсерлі тұсын қойылымға айналдырады. |
3 балл
ҚБ Бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалау. 3 балл 3 балл |
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы Парақшалар, түрлі түсті қаламдар таратылады. Слайдтар, интерактивті тақта. https://learningapps.org/view27932329
|
||||||
|
7 минут |
2-тапсырма. Жұптық тапсырма. Поэманың композициялық құрылымына «Ойлан. Жұптас. Серіктес» әдісімен талдау жасаңдар. Оқиғаның басталуы. Кебектің Нысан абызға бал аштыруға келуі. Оқиғаның байланысы. Кебектің аңға шығып, адасып, Еңліктің үйіне түсуі. Шиеленісуі. Еңлік пен Кебектің елден қашып кетуі. Шарықтау шегі. Көбейдің Кеңгірбай жұмбағын шешуі. Кеңгірбайдың қатал үкімі. Шешімі. Еңлік пен Кебекті ат құйрығына байлап өлтіруі. Бесікте шырылдаған баланың тауда қалуы. Дескриптор:
|
Поэманың композициялық құрылымын анықтайды, жариялайды. |
5 балл |
https://learningapps.org/view28009674 |
||||||
|
7 МИН |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Төрт сөйлем» әдісі Пікір. «Еңлік-Кебек» дастанының мазмұны бойынша пікірлеріңді бір сөйлеммен білдіріңдер. Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер. Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңдер. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңдар. Дескриптор:
|
Төрт сөйлем» тәсілімен «Еңлік-Кебек» дастанының мазмұны бойынша пікірлерін бір сөйлеммен білдіреді; Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді; Пікірлерін өмірмен байланыстырады; Ойларын дәлелдейді; Тақырып бойынша қорытынды шығарады. |
2 балл |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут Ой толғаныс 5 минут |
Үйге тапсырма: |
«Еңлік-Кебек» поэмасындағы салт-дәстүрлерді салыстырады.
|
|
|
||||||
|
Оқушылар «Егер болса..» әдісі арқылы төмендегі тіркестерді өз ойымен бекітіп, жалғастырып жазады.
|
Оқушылар «Егер болса..» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы, мақсаты бойынша өз ойларын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім 1-10 балдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай бағалайды. |
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» поэмасының композициялық құрылымы
Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» поэмасының композициялық құрылымы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||||||
|
Мектебі |
М.Әуезов атындағы №128 жалпы білім беретін мектеп |
|||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Бертлеуова К.А. |
|||||||||
|
Күні: |
09.12.2022 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сынып: |
8 «А» |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек» поэмасының композициялық құрылымы |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» поэмасының композициясын тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды. |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сәлемдесу. «Жүректі тазарту» әдісімен оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады. Оқушылар «Молекула» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. |
Сәлемдеседі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Топқа бөлінеді. |
|
Стикер таратылады. |
||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут
2 минут |
ЖЖ. «Миға шабуыл» әдісімен өткен тақырыпты жаңа сабақпен байланыстыру мақсатында «Онлайн тест пад» платформасымен үй тапсырмасын тест тапсырмалары арқылы білімдерін анықталады. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
«Онлайн тест пад» платформасы арқылы (10 балл) тест тапсырмаларын жұптық жұмыста орындап, поэманы қаншалықты білетіндері тексеріледі. Білім деңгейлері статистика бөлімінде көрсетіліп тұрады. Кім үздік орындады, кім қай сұраққа жауап бере алмады – барлығын оқушылар өздері көріп отырады, кері байланыс береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 балдық жүйе бойынша бағаланады. |
Онлайн тест пад. «Жас ойшыл» телеграм арнасы арқылы орындау. https://onlinetestpad.com/lzoadyuugtrj6 |
||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут |
1-тапсырма. Топтық тапсырма. 1-топ. Поэманың жазылу тарихына «Кластер» әдісімен зерттеу жасайды. Дескриптор:
2-топ. Поэманың сюжетін бейнематериал арқылы қысқаша талдайды. Дескриптор:
3-топ. «Ақпаратты іріктеп, тұжырымдау» әдісімен Қазақстанның халық әртісі Роза Қуанышқызы Рымбаеваның орындауында «Кебек» әнін тыңдап, мәтініне талдау жасаңдар. Дескриптор:
|
Оқушылар поэманың жазылу тарихына зерттеу жасайды. «Еңлік-Кебек» оқиғасының өмірде болғаны, алғашқы жазба деректер, нұсқалары бар екені, қашан жазылғаны туралы ойларымен бөліседі. Оқушылар бейнематериалды қолдана отырып талдайды. Әнді тыңдап, мәтініне талдау жасап, әсерлі тұсын қойылымға айналдырады. |
3 балл
ҚБ Бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалау. 3 балл 3 балл |
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы Парақшалар, түрлі түсті қаламдар таратылады. Слайдтар, интерактивті тақта. https://learningapps.org/view27932329
|
||||||
|
7 минут |
2-тапсырма. Жұптық тапсырма. Поэманың композициялық құрылымына «Ойлан. Жұптас. Серіктес» әдісімен талдау жасаңдар. Оқиғаның басталуы. Кебектің Нысан абызға бал аштыруға келуі. Оқиғаның байланысы. Кебектің аңға шығып, адасып, Еңліктің үйіне түсуі. Шиеленісуі. Еңлік пен Кебектің елден қашып кетуі. Шарықтау шегі. Көбейдің Кеңгірбай жұмбағын шешуі. Кеңгірбайдың қатал үкімі. Шешімі. Еңлік пен Кебекті ат құйрығына байлап өлтіруі. Бесікте шырылдаған баланың тауда қалуы. Дескриптор:
|
Поэманың композициялық құрылымын анықтайды, жариялайды. |
5 балл |
https://learningapps.org/view28009674 |
||||||
|
7 МИН |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Төрт сөйлем» әдісі Пікір. «Еңлік-Кебек» дастанының мазмұны бойынша пікірлеріңді бір сөйлеммен білдіріңдер. Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер. Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңдер. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңдар. Дескриптор:
|
Төрт сөйлем» тәсілімен «Еңлік-Кебек» дастанының мазмұны бойынша пікірлерін бір сөйлеммен білдіреді; Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді; Пікірлерін өмірмен байланыстырады; Ойларын дәлелдейді; Тақырып бойынша қорытынды шығарады. |
2 балл |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут Ой толғаныс 5 минут |
Үйге тапсырма: |
«Еңлік-Кебек» поэмасындағы салт-дәстүрлерді салыстырады.
|
|
|
||||||
|
Оқушылар «Егер болса..» әдісі арқылы төмендегі тіркестерді өз ойымен бекітіп, жалғастырып жазады.
|
Оқушылар «Егер болса..» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы, мақсаты бойынша өз ойларын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім 1-10 балдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай бағалайды. |
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз

















