Аудандық «Оқушылар сарайы»КММ
Қысқа мерзімді (күнделікті) жоспары
«Сәкен Сейфуллин шығармашылығы»
|
Бөлім |
Әдебиет қайраткерлері |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Аминова Айгерим Юсуповна |
|
Күні |
|
|
Үйірме атауы, топ |
«Сахна тілі» драма, орта топ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сәкен Сейфуллин шығармашылығы |
|
Сабақтың мақсаты |
Ақын шығармашылығымен таныстыру, өлеңнің мазмұнын меңгерту, эстетикалық және экологиялық тәрбие беру; әдебиет теориясынан мағлұмат алу. Оқушыларды ізденімпаздыққа, ғылыми жұмысқа баулу, пікірлерін дәлелдей, қорғай білуге, оқығандарын еркін түрде жүйелі әдеби тілмен жеткізе білуге дағдылану. Сөз өнері мен саз өнерін түсіне білуге жетелейді. |
|
Аптаның дәйексөзі |
Әділетте берік болсаң, аяғың таймайды! (мақал) |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру бөлімі |
Оқушылармен салемдесу. Оқушыларды түгендеу. |
Көңіл күйлері жақсарады |
Жарайсың |
|
||||||||||||||||||||||||
|
2.Үй тапсырмасын |
Өткен сабақты сұрақ жауап арқылы талдау жүргізу. Артикуляциялық жаттығулар Диафрагмалық жаттығулар (жаңылтпаш, мақал-мәтел, тақпақ) «Сыр сандық» өлеңімен сабақты ашып аламыз Шырқ айналар шіркін
тауық, |
|
|
Тесттік тапсырма |
||||||||||||||||||||||||
|
3. Жаңа сабақ Талдау кезеңі |
Бала Сәкеннен әкесі үлкен үміт күттіСәкен Сейфуллин 1894 жылы 15 қазанда бүгінгі Қарағанды облысының Ортау мекеніндегі Нілді деген жерде дүниеге келген. Азан шақырып қойған аты – Сәдуақас. Бірақ әке-шешесі еркелетіп, "Сәкен" деп атап кеткен. Руы – Арғын, Қуандықтан тарайды. Сәкеннің әкесі Сейфолла сөзге шешен, домбырашы, саятшы болған. Ол тұңғышынан үлкен үміт күтті. Ал анасы Жамал баласына ертегі айтып беруден жалықпайтын. Сәкеннен кейін екі ұл – Мәлік пен Әбен, одан кейін үш қыз – Рахима, Сәлима мен Қалима дүниеге келген. Бірақ қыздың үшеуі де 11-13 жасында көз жұмды. Әбен де жас кетті. |
Жазушы өмірімен танысып талдау жасайды |
Мадақтау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
4.Дамыту кезеңі |
Көркем табиғаттың сұлулығын суреттеген, оны қорғай білуге үндеген ақын-жазушылардың бірі - Көкшетаудай әсем табиғаттан нәр алған - Сәкен Сейфуллин Өлімге жан екенсің қия алмайтын, Өлеңнің құшағына сия алмайтын. Қазақты көргің келсе,міне,осы деп, Көрсетсе жер жүзіне ұялмайтын,-деген Сырбай Мауленов ағамыз жырлағандай «Өлеңнің құшағына сыймайтын» тұлғаның ажар – көркі мағыналы іс-әрекетпен кескінделгенде ғана өлеңге жан бітіп, шыңдыққа айналады. ІІ. Өлең-көркем өнер туындысы. Оқушылар , біз сөзжұмбақты дұрыс шешсек ,қызыл жолақтан бүгінгі сабағымызға арқау болған киелі аң туралы сөз шығады. (Ақбөкен) Сөзжұмбақ 1.Киелі құс. (Аққу) 2. 1908-1913 жылы қай қалада мектепте, кейін училищеде оқыды? (Ақмола) 3.Арқаның шөл даласы. (Бетпақдала) 4. 1914 жылы қазанда қандай өлеңдер жинағы басылып шығады? (Өткен күндер) 5.Бетпақта қысы-жазы ел болмайды, Ел-жайлау,өзен яки не болмайды? (күн) 6. Сәкеннің әкесі кім? (Сейфолла) 7. Туған жері (Нілді) «Ақсақ киік» өлеңіндегі сөздердің мағынасына көңіл бөлейік. Бейне ролик көрсетіледі Мұғалім: С. Сейфуллин – айналадағы құбылыстардың күйін қозғап, сезімін өлеңмен өріп өрнектен, әсем жырлар жазған лирик ақын. Жаны нәзік ақын өлең ғана емес ән де жазған. Оның лирикалық өлеңдері жаныңды баурап, мейіріміңді қандырады. Сәкеннің табиғатты қорғауға , аялауға үндейтін өлеңінің бірі, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ақсақ киік » өлеңі, олай болса балалар кәне өлеңді оқып шығайық. Оқылым (Мәтінді оқып шығу)
|
Жазушы шығармашылығына хронологиялық кесте жасау |
|
Кеспе қағаз туралы парақтар |
||||||||||||||||||||||||
|
5.Бекіту бөлімі |
Оқушылар біз бүгін сабақта не үйрендік? Қандай мәліметтермен таныстыңдар? Ақын шығармашылығы сендерге ұнады ма? |
оқушылар жауап береді |
|
Смайликтер тарату |
||||||||||||||||||||||||
|
6.Қорытынды |
Үй тапсырмасын беру: 1. Ақын өмірі мен шығармашылығы |
Жауаптары беріледі Сабақтың мақсаты айқындалады |
Жалпылама бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||
\
Аудандық «Оқушылар сарайы»КММ
Қысқа мерзімді (күнделікті) жоспары
«Ақсақ киік» шығармасы құрылысына талдау»
|
Бөлім |
Әдебиет қайраткерлері |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Аминова Айгерим Юсуповна |
|
Күні |
|
|
Үйірме атауы, топ |
«Сахна тілі» драма, орта топ |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Ақсақ киік» шығармасы құрылысына талдау
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақын шығармашылығымен таныстыру, өлеңнің мазмұнын меңгерту, эстетикалық және экологиялық тәрбие беру; әдебиет теориясынан мағлұмат алу. Оқушыларды ізденімпаздыққа, ғылыми жұмысқа баулу, пікірлерін дәлелдей, қорғай білуге, оқығандарын еркін түрде жүйелі әдеби тілмен жеткізе білуге дағдылану. Сөз өнері мен саз өнерін түсіне білуге жетелейді. |
|
Аптаның дәйексөзі |
Әділетте берік болсаң, аяғың таймайды! (мақал) |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1.Ұйымдастыру бөлімі |
Оқушылармен салемдесу. Оқушыларды түгендеу. |
Көңіл күйлері жақсарады |
Жарайсың |
|
|
2.Үй тапсырмасын |
Өткен сабақты сұрақ жауап арқылы талдау жүргізу. |
|
|
Тесттік тапсырма |
|
3. Жаңа сабақ Талдау кезеңі |
Өлеңде қандай жерді
суреттеген? (Бетпақдала – Сарыарқа
деген үлкен аймақтың шөл даласы. Онда киік мекен етеді. Өйткені ол
шөлді жақсы көреді. Онда елді мекен, өзен, көл де болмайды.
Өсімдіктен жусан өседі. Шағын бұтақтардың өзінде де «қу баялыш»
жапырақ болмайды.) ІІІ. Киікті суреттеген шумақты өлең құрылысына талдау . Өлең құрылыстары Қап-қара //екі көзі//мөлдіреген,11а Әдемі//екі танау//желбіреген.11а Елеңдеп//жас балаша//жалтаңдайды,11б Жел түрткен//жусаннан да//селдіреген,11а |
Жазушы өмірімен танысып талдау жасайды |
Мадақтау |
|
|
4.Дамыту кезеңі |
Миға шабуыл. «Конверт сұрақ» әдісі бойынша оқушылардың өлең туралы ой толғауы
1. «Азайды соңғы кезде байғұс
бөкен», 4. Ақсап қалған киікке қандай болжам жасайсың? (Ақын киіктің өлгені не өлмегені туралы бізге нақты мәлімет айтпаған. Сондықтан қансырап өлуі мүмкін немесе жолаушыға кез болып мейірімді жандардың қолында жарақатынан жазылуы мүмкін, ит – құсқа жем болуы мүмкін немесе жолшыбай адамға кез болып, ол адам қазақша бауыздап етін азық етуі мүмкін.) Ү. KAHOOT әдісі бойынша тест орындау Тест.иә^ ,жоқ- 1.С.Сейфуллин 1894 ж. дүниеге келді ме? (иә) 2.Киіктер орманды жерде мекен ете ме? (жоқ) 3.Киікті бөкен деп атауға бола ма? (иә) 4.1919 ж. Киікті аулауға тыйым салынды ма? (иә) 5.1954 ж. Ақбөкенді кәсіптік жолмен аулауға рұқсат етілді ме? 6.С.Сейфуллин 1938 ж. дүниеден өтті ме? |
Жазушы шығармашылығына хронологиялық кесте жасау |
|
Кеспе қағаз туралы парақтар |
|
5.Бекіту бөлімі |
Бекіту: Алла тағала пендесіне «жер бетіндегі барша
тіршілік иесін қолыңа беремін: жазық дала, тау - тас, шалқар теңіз,
айдын көл, ну орман. Қаптаған жануарларға да өзің иелік ет. Менен
кейінгі жауапты – сенсің. Жер бетіндегі өмір жақсы қалыптаса ма,
жоқ әлде бүлініп ойраны шыға ма – саған байланысты. Түбі сенен
сұраймын.» деп аса зор міндет артып,
шексіз билікті еркіне берсе керек.
Олай болса, табиғатты аялау, оның әрбір
бөлшегін қастерлеу біздің
еншімізде. |
оқушылар жауап береді |
|
Смайликтер тарату |
|
6.Қорытынды |
Үй тапсырмасын беру: 1. «Ақсақ киік» шығармасы құрылысына талдау |
Жауаптары беріледі Сабақтың мақсаты айқындалады |
Жалпылама бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сәкен Сейфуллин шығармашылығы
Сәкен Сейфуллин шығармашылығы
Аудандық «Оқушылар сарайы»КММ
Қысқа мерзімді (күнделікті) жоспары
«Сәкен Сейфуллин шығармашылығы»
|
Бөлім |
Әдебиет қайраткерлері |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Аминова Айгерим Юсуповна |
|
Күні |
|
|
Үйірме атауы, топ |
«Сахна тілі» драма, орта топ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сәкен Сейфуллин шығармашылығы |
|
Сабақтың мақсаты |
Ақын шығармашылығымен таныстыру, өлеңнің мазмұнын меңгерту, эстетикалық және экологиялық тәрбие беру; әдебиет теориясынан мағлұмат алу. Оқушыларды ізденімпаздыққа, ғылыми жұмысқа баулу, пікірлерін дәлелдей, қорғай білуге, оқығандарын еркін түрде жүйелі әдеби тілмен жеткізе білуге дағдылану. Сөз өнері мен саз өнерін түсіне білуге жетелейді. |
|
Аптаның дәйексөзі |
Әділетте берік болсаң, аяғың таймайды! (мақал) |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру бөлімі |
Оқушылармен салемдесу. Оқушыларды түгендеу. |
Көңіл күйлері жақсарады |
Жарайсың |
|
||||||||||||||||||||||||
|
2.Үй тапсырмасын |
Өткен сабақты сұрақ жауап арқылы талдау жүргізу. Артикуляциялық жаттығулар Диафрагмалық жаттығулар (жаңылтпаш, мақал-мәтел, тақпақ) «Сыр сандық» өлеңімен сабақты ашып аламыз Шырқ айналар шіркін
тауық, |
|
|
Тесттік тапсырма |
||||||||||||||||||||||||
|
3. Жаңа сабақ Талдау кезеңі |
Бала Сәкеннен әкесі үлкен үміт күттіСәкен Сейфуллин 1894 жылы 15 қазанда бүгінгі Қарағанды облысының Ортау мекеніндегі Нілді деген жерде дүниеге келген. Азан шақырып қойған аты – Сәдуақас. Бірақ әке-шешесі еркелетіп, "Сәкен" деп атап кеткен. Руы – Арғын, Қуандықтан тарайды. Сәкеннің әкесі Сейфолла сөзге шешен, домбырашы, саятшы болған. Ол тұңғышынан үлкен үміт күтті. Ал анасы Жамал баласына ертегі айтып беруден жалықпайтын. Сәкеннен кейін екі ұл – Мәлік пен Әбен, одан кейін үш қыз – Рахима, Сәлима мен Қалима дүниеге келген. Бірақ қыздың үшеуі де 11-13 жасында көз жұмды. Әбен де жас кетті. |
Жазушы өмірімен танысып талдау жасайды |
Мадақтау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
4.Дамыту кезеңі |
Көркем табиғаттың сұлулығын суреттеген, оны қорғай білуге үндеген ақын-жазушылардың бірі - Көкшетаудай әсем табиғаттан нәр алған - Сәкен Сейфуллин Өлімге жан екенсің қия алмайтын, Өлеңнің құшағына сия алмайтын. Қазақты көргің келсе,міне,осы деп, Көрсетсе жер жүзіне ұялмайтын,-деген Сырбай Мауленов ағамыз жырлағандай «Өлеңнің құшағына сыймайтын» тұлғаның ажар – көркі мағыналы іс-әрекетпен кескінделгенде ғана өлеңге жан бітіп, шыңдыққа айналады. ІІ. Өлең-көркем өнер туындысы. Оқушылар , біз сөзжұмбақты дұрыс шешсек ,қызыл жолақтан бүгінгі сабағымызға арқау болған киелі аң туралы сөз шығады. (Ақбөкен) Сөзжұмбақ 1.Киелі құс. (Аққу) 2. 1908-1913 жылы қай қалада мектепте, кейін училищеде оқыды? (Ақмола) 3.Арқаның шөл даласы. (Бетпақдала) 4. 1914 жылы қазанда қандай өлеңдер жинағы басылып шығады? (Өткен күндер) 5.Бетпақта қысы-жазы ел болмайды, Ел-жайлау,өзен яки не болмайды? (күн) 6. Сәкеннің әкесі кім? (Сейфолла) 7. Туған жері (Нілді) «Ақсақ киік» өлеңіндегі сөздердің мағынасына көңіл бөлейік. Бейне ролик көрсетіледі Мұғалім: С. Сейфуллин – айналадағы құбылыстардың күйін қозғап, сезімін өлеңмен өріп өрнектен, әсем жырлар жазған лирик ақын. Жаны нәзік ақын өлең ғана емес ән де жазған. Оның лирикалық өлеңдері жаныңды баурап, мейіріміңді қандырады. Сәкеннің табиғатты қорғауға , аялауға үндейтін өлеңінің бірі, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ақсақ киік » өлеңі, олай болса балалар кәне өлеңді оқып шығайық. Оқылым (Мәтінді оқып шығу)
|
Жазушы шығармашылығына хронологиялық кесте жасау |
|
Кеспе қағаз туралы парақтар |
||||||||||||||||||||||||
|
5.Бекіту бөлімі |
Оқушылар біз бүгін сабақта не үйрендік? Қандай мәліметтермен таныстыңдар? Ақын шығармашылығы сендерге ұнады ма? |
оқушылар жауап береді |
|
Смайликтер тарату |
||||||||||||||||||||||||
|
6.Қорытынды |
Үй тапсырмасын беру: 1. Ақын өмірі мен шығармашылығы |
Жауаптары беріледі Сабақтың мақсаты айқындалады |
Жалпылама бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||
\
Аудандық «Оқушылар сарайы»КММ
Қысқа мерзімді (күнделікті) жоспары
«Ақсақ киік» шығармасы құрылысына талдау»
|
Бөлім |
Әдебиет қайраткерлері |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Аминова Айгерим Юсуповна |
|
Күні |
|
|
Үйірме атауы, топ |
«Сахна тілі» драма, орта топ |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Ақсақ киік» шығармасы құрылысына талдау
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақын шығармашылығымен таныстыру, өлеңнің мазмұнын меңгерту, эстетикалық және экологиялық тәрбие беру; әдебиет теориясынан мағлұмат алу. Оқушыларды ізденімпаздыққа, ғылыми жұмысқа баулу, пікірлерін дәлелдей, қорғай білуге, оқығандарын еркін түрде жүйелі әдеби тілмен жеткізе білуге дағдылану. Сөз өнері мен саз өнерін түсіне білуге жетелейді. |
|
Аптаның дәйексөзі |
Әділетте берік болсаң, аяғың таймайды! (мақал) |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1.Ұйымдастыру бөлімі |
Оқушылармен салемдесу. Оқушыларды түгендеу. |
Көңіл күйлері жақсарады |
Жарайсың |
|
|
2.Үй тапсырмасын |
Өткен сабақты сұрақ жауап арқылы талдау жүргізу. |
|
|
Тесттік тапсырма |
|
3. Жаңа сабақ Талдау кезеңі |
Өлеңде қандай жерді
суреттеген? (Бетпақдала – Сарыарқа
деген үлкен аймақтың шөл даласы. Онда киік мекен етеді. Өйткені ол
шөлді жақсы көреді. Онда елді мекен, өзен, көл де болмайды.
Өсімдіктен жусан өседі. Шағын бұтақтардың өзінде де «қу баялыш»
жапырақ болмайды.) ІІІ. Киікті суреттеген шумақты өлең құрылысына талдау . Өлең құрылыстары Қап-қара //екі көзі//мөлдіреген,11а Әдемі//екі танау//желбіреген.11а Елеңдеп//жас балаша//жалтаңдайды,11б Жел түрткен//жусаннан да//селдіреген,11а |
Жазушы өмірімен танысып талдау жасайды |
Мадақтау |
|
|
4.Дамыту кезеңі |
Миға шабуыл. «Конверт сұрақ» әдісі бойынша оқушылардың өлең туралы ой толғауы
1. «Азайды соңғы кезде байғұс
бөкен», 4. Ақсап қалған киікке қандай болжам жасайсың? (Ақын киіктің өлгені не өлмегені туралы бізге нақты мәлімет айтпаған. Сондықтан қансырап өлуі мүмкін немесе жолаушыға кез болып мейірімді жандардың қолында жарақатынан жазылуы мүмкін, ит – құсқа жем болуы мүмкін немесе жолшыбай адамға кез болып, ол адам қазақша бауыздап етін азық етуі мүмкін.) Ү. KAHOOT әдісі бойынша тест орындау Тест.иә^ ,жоқ- 1.С.Сейфуллин 1894 ж. дүниеге келді ме? (иә) 2.Киіктер орманды жерде мекен ете ме? (жоқ) 3.Киікті бөкен деп атауға бола ма? (иә) 4.1919 ж. Киікті аулауға тыйым салынды ма? (иә) 5.1954 ж. Ақбөкенді кәсіптік жолмен аулауға рұқсат етілді ме? 6.С.Сейфуллин 1938 ж. дүниеден өтті ме? |
Жазушы шығармашылығына хронологиялық кесте жасау |
|
Кеспе қағаз туралы парақтар |
|
5.Бекіту бөлімі |
Бекіту: Алла тағала пендесіне «жер бетіндегі барша
тіршілік иесін қолыңа беремін: жазық дала, тау - тас, шалқар теңіз,
айдын көл, ну орман. Қаптаған жануарларға да өзің иелік ет. Менен
кейінгі жауапты – сенсің. Жер бетіндегі өмір жақсы қалыптаса ма,
жоқ әлде бүлініп ойраны шыға ма – саған байланысты. Түбі сенен
сұраймын.» деп аса зор міндет артып,
шексіз билікті еркіне берсе керек.
Олай болса, табиғатты аялау, оның әрбір
бөлшегін қастерлеу біздің
еншімізде. |
оқушылар жауап береді |
|
Смайликтер тарату |
|
6.Қорытынды |
Үй тапсырмасын беру: 1. «Ақсақ киік» шығармасы құрылысына талдау |
Жауаптары беріледі Сабақтың мақсаты айқындалады |
Жалпылама бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз













