Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау»

Тақырып бойынша 26 материал табылды

Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау»

Материал туралы қысқаша түсінік
8-сыныптарға арналған қазақ тілі мен әдебиеті пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар. Бұл "Атамұра" баспасы бойынша жасалған 1-тоқсан материалдар.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Қазақ әдебиеті

12-сабақ


Бөлім:

1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі»

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Күні:

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.1.2.1 - әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.

Сабақтың мақсаты

Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут









5 минут






Сабақтың ортасы

5 минут











































7 минут



























5 минут























8 минут























































5 минут







Сабақтың соңы

5 минут









1.Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал

«Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы

2.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады

Миға шабуыл

Шалкиіз кім?

Оның өмірі жайды қандай деректер білесің?

Жыраудың қандай нақыл сөздерін білесің?

Шалкиіз жыраудың өмірі мен шығармашылығы

Шалкиіз жас кезінен-ақ ер жүрек жауынгер әрі талантты жырау ретінде даңққа бөленді. Жігіттік шағы Ноғай ордасындағы Мұса бидің маңайында өткен. Кейіннен Ұлы Орданың әміршісі, Мансұрұлы Темір бидің және ноғайлы Жүсіп бидің төңірегінде, өмірінің соңғы кезін қазақ ханы Хақназар маңында өткізді.

 Жырау туындылары әсерлі, өткір, аз сөзге көп мағына сыйғызған сұлу сазды көркемдігімен ерекшеленеді. Оның шығарм-нан ортағасырлық қарапайым көшпелілердің өмірі туралы нанымды, моральдық, этикөлі түсініктер көрініс тапқан (“Асқар, асқар, асқар тау…”, “Қоғалы көлдер…”, “Арғымақ ару аттар…”, “Ор, ор қоян, ор қоян…”, тағы басқа). Шалкиіз шығармаларында ерлік рухқа, асқақ романтикаға толы жырлар да жеткілікті. “Алаштан байтақ озбасы…”, “Жапырағы жасыл жаутерек…”, “Ер Шобан”, тағы басқа). Шалкиіздің халық

арасына ең көп тараған шығармалары — “Би Темірге айтқаны”, “Би Темірді қажы сапарынан тоқтатуға айтқан” толғаулары. Ол ертедегі қазақ поэзиясының өлең өрнегін байытқан ақын.

Шығармалары алғаш 19 ғасырдан қағаз бетіне түсе бастады.

Қазан төңкерісіне дейін орыс және қазақ тілдерінде 1875 жылы “Записки Оренбурского отдела Императорского Русского географического общества” жинағында жарияланған. Кейін аталған жинақта (1885), “Астраханский вестник” газетінде (1893, 1916), Ы.Алтынсариннің “Қырғыз хрестоматиясында” (1879, 1906), т.б. жинақтарда, ал Кеңес дәуірінде “Ертедегі әдебиет нұсқалары” (1967), “Алдаспан” (1971) “15 — 18 ғасырлар қазақ поэзиясы” (1982), “Бес ғасыр жырлайды” (1984) жинақтарында жарық көрді.


Аудиожазбадан «Би Темірге бірінші толғауын» тыңдайды.


https://www.youtube.com/watch?v=YVTRdZKBam8


1-тапсырма.

Аудиомәтіннен тыңдаған толғауы бойынша кестемен жұмыс жасаңыз

Тақырыбы



Идеясы



Көтерілген мәселелер



Заман көрінісі



Жаңа сөздер



Сөздік.

Қу – аққу
Көкшілі – сұңқар
Арабы торы – «асыл тұқымды» дегенді білдіреді
Алдаспан – наркескен қылыш
Қағба – мұсылмандардың құлшылық ететін қасиетті орны
Күлік – сәйгүлік жылқы
Кепке – бас деген мағынада
Ғазизлеген – құрметтеген


2-тапсырма

Берілген үзінді идеясының ұлттық ерекшелігін талдап жазыңыз.

Тобылғының берегі

Иіл болып беріш бітсе,

Айбар болар терегі.

Атаның ұлы жақсыға

Малыңды бер де, басың қос,

Бір күні болар керегі.

Бостаны* бар-ды теректің,

Болаты бар-ды беректің,

Тұсыңдағы болған нартың* қорлама,

Тұсыңдағы болған нартың қорласаң,

Табылмас-ты керекте.

Айдын шүйсең, тарлан шүй,

Көтерілген сона құтылмас.

Жауға кисең, берен ки,

Егеулеген болат өте алмас.

Есендікте малыңды бер де, батыр жи,

Басыңа қыстау іс түссе,

Дұспанның қолы жете алмас!

Бар күшіңді сынамай,

Балуандармен күреспе –

Таң боларсың әлемге,

Сөз боларсың күлемге.


3-тапсырма

Жұптық жұмыс

1)Толғаудағы теңеулерді, метафораларды негізге ала отырып, би мен жырау бейнесін салыстырыңдар.

Жырау Би

Овал 3 Овал 4






2) Толғаудағы теңеулерді, метафораларды негізге ала отырып, сұлтанға мінездеме беріңдер.


ЕББҚ оқушыға тапсырма

Сәйкестендір. Үзінділерге берілген пікірлерді оң көзқарастарымен сәйкестендіріңіз


1.«Сұлтан ием, сен менің бармай тапқан Қағбамсың!» деп жырау Би Темірдің мақтауын тым асырып жібереді.

А. Ақылға келтіру мақсатында Тәңрідің қолдауымен дәрежесі көтерілгенін есіне салып, бұрын екеуміз тең едік деп толғайды.

2.«Көбең семіз торыңмын, Көп құлыңның бірімін», деп өзін төмен санайды.

В. Би Темір Ислам дінін ұстанған. Егде тартқан шағында қажылыққа жиналғанда, Шалкиіздің келіп тоқтатқан толғауы бар. Мақтай отырып, өзіне қаратып, кейіннен өкпе-назын айтады.

3.«Жасыңнан мені кем көрдің, Жаманыңмен тең көрдің»-деп ренішін Би Темірге тікелей айтады.

С. Би Темірді арабы торы жылқыға теңеп, мақтау арқылы өзінің де бағасын беріп отыр.

4.«Таң атаңның ұлы едің,

Дәрежеңді артық етсе, Тәңірі етті»,-деп қаймықпай Би Темірдің бұрын кім екенін есіне салды.

Д. Шалкиіз жырау – өзінің замандасы. Шалкиіз Темірдің сенімді серіктерінің бірі болған. Сондықтан қаймықпайды.


4-тапсырма.

«Ақылсыз дос – адамға сын» тақырыбында өз ойларыңды баяндаңдар. Толғаудан дәлел тауып, мағынасын түсіндіріп беріңдер.


Үйге: 8 -тапсырма

Рефлексия

«Бір сөзбен» әдісі.

Бүгінгі тапсырманы қалай орындадыңыз? Эссе жазу тапсырмасы сіздерге қиындық тудырған жоқ па?



Психологиялық ахуал

«Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы
- Жүргізуші: «Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен. Түзу отыр, қолдарыңды тізелеріңе салып, көздеріңді жұмыңдар, терең дем
алыңдар:
- Ойша: «Мен арыстанмын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;
- Дауыстап: «Мен құспын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;
- Дауыстап: «Мен гүлмін»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;
- Дауыстап: «Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді».


Берілген сұрақтарға жауап береді.




Шалкиіз жыраудың өмірі мен шығармашылығы жөнінде мәліметтер жинақтап, талдау жасайды.














Өзіңді тексер


Тақырыбы

Жырау Темір биге деген өкпе-ызасын, оның маңындағы жандайшаптарға деген кекті һәм сілтілі сөздерін бірден лақ еткізбей, алыстан орағыта, өз халін табиғат құбылыстарына ұқсата, жұптастыра, салыстыра толғайды.

Идеясы

Жырау жақсы мен жаман арқылы ер мен ез, мәрт пен нәмарт сияқты адам бойында кездесетін екіұдай кереғар қасиет-мінездерді салыстыра суреттеу арқылы дәуірден дәуірге көшіп келе жатқан көптеген өмір сырын байыпты бағалайды.

Көтерілген мәселелер

Бас иіп жығыла жырлаған Шалкиіз осының өзінде астарлап болса да көптен жүрегін кернеген әділ де ащы сөздерін айта алған. Қартайған шақта иман іздеп, күнәдан арылмақ болса ел кезіп қағба бармай – ақ әділетке жүгін, қағба-әділет дегендей.

Заман көрінісі

Жырау өмірдің өзінен туындап жатқан ащы шындықты айқын көре алған да, жақын жеп жаманға жан тартуға емес, «жақсыда жаттық жоқ» дегендей адамды, азаматты, абзалдықты сүюді өсиет етеді.

Жаңа сөздер

Арабы торым , күлік, кепке.





Толғаудағы теңеулерді, метафораларды негізге ала отырып, би мен жырауды салыстырады, сұлтанға мінездеме береді.












Үзінділерге берілген пікірлерді оң көзқарастарымен сәйкестендіреді.


Жауабы:

1-В

2-С

3-Д

4 -А



























«Ақылсыз дос – адамға сын» тақырыбында өз ойларын баяндайды. Толғаудан дәлел тауып, мағынасын түсіндіріп береді.


Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!








Барлық тапсырмаларды Каспий голд картасы арқылы бағалау











Дескриптор:

-тақырыбын анықтайды;

-идеясын айқындайды;

-көтерілген мәселені анықтайды;

-заман көрінісіне талдау жасайды;

-жаңа сөздерді теріп жазады;

-жаңа сөздердің мағынасын анықтайды.





















Дескриптор:

- шығарманың идеясын ашады;

-ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды;

-ойын жүйелі жазады.






Дескриптор:

-шығармадағы көркемдегіш құралдарды негізге алады;

-би мен жырау бейнесін салыстырады;

-сұлтанға мінездеме береді.



Дескриптор:

- үзінділерге берілген пікірлерді оз көзқарастармен салыстырады.



































Дескриптор:

-өз ойын түсіндіреді;

-тақырыпты ашады;

-дәлел келтіреді;

-мағынасын түсіндіреді.


Оқулық

8-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл



Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы 8-сынып




Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер қоржынынан Есбосын Нағиша Қожаққызы















https://www.youtube.com/watch?v=YVTRdZKBam8









Оқулық

8-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2024
260
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі