Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 24-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Пірімбетова Г.Т. |
|
|
Күні: |
24.10.2025 ж |
|
|
Сынып: 8
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Шалкиіз жырау. Би Темірге бірінші толғауы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.1 шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдайды; Әдеби эссе жазады. |
|
|
Құндылықтарға баулу
|
• Тәуелсіздік және Отаншылдық «Отаным – алтын бесігім» |
|
Сабақтың барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шалкиіз жырау. Би Темірге бірінші толғау
Шалкиіз жырау. Би Темірге бірінші толғау
Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 24-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Пірімбетова Г.Т. |
|
|
Күні: |
24.10.2025 ж |
|
|
Сынып: 8
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Шалкиіз жырау. Би Темірге бірінші толғауы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.1 шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдайды; Әдеби эссе жазады. |
|
|
Құндылықтарға баулу
|
• Тәуелсіздік және Отаншылдық «Отаным – алтын бесігім» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
1 минут
1 минут
1 минут
5 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
10 минут
7 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал Ортаға киіз үй алып шығып, оқушыларға ұсыну. 1.Топқа бөлу. «Steem-hab» әдісі 1 топ-Би 2 топ-Жырау 2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады.
II.Қызығушылықты ояту ЖИ көмегімен Шалкиізді сөйлету.
1-тапсырма Жеке жұмыс ЖИ көмегімен дайындалған «Cиқырлы сандық» ойыны
III.Мағынаны тану Жеке жұмыс, жұптық жұмыс (Жазылым дағдысы дамиды). 1топ. «Шалкиіз жырау толғауларындағы билік пен ер мінез» тақырыбында эссе жазыңыз. 2топ. «Би мен жырау арасындағы сөз айтысы – рух биігі» тақырыбында эссе жазыңыз. Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын нақты көрсетіп, гуманистік тұрғыдан талдау жасаңыз
ЭССЕ жазу барысында қатаң сақталынуы тиіс ТАЛАПТАР: • Жеке көзқарастың көрінісі; • Деректі дәйектер (аргументтер); • Теоретикалық негіздеме; • Терминдерді қолдану; • Цитаталарды келтіру; • Әртүрлі көзқарастарды мысалға алу; • Логикалық заңдылықтың сақталынуы; • Салыстыру және қорытындылау әдістерін қолдану; • Сауаттылық (пункт., орфогр.).
3-тапсырма Жеке жұмыс Жазған эссе жұмысына ChatGPT көмегімен толықтыру енгізу. Ол үшін нақты промттар үлгісі беріледі. Дескриптор:
4-тапсырма Топтық жұмыс «Постер» әдісі I топ. «Ақылсыз дос – адамға сын» тақырыбында өз ойларыңды баяндаңдар. Толғаудан дәлел тауып, мағынасын түсіндіріп беріңдер. II топ. Қорытындылау Шалкиіз жырау біз үшін? Рефлексия
«Бір сөзбен» әдісі. Бүгінгі тапсырманы қалай орындадыңыз? Эссе жазу тапсырмасы сіздерге қиындық тудырған жоқ па?
Үйге тапсырма: Өткен бөлімді қайталау. |
Психологиялық ахуал қалыптастыру.Киіз үй ішіндегі заттармен танысады, айтып түсіндіреді, көрсетеді. Оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.
Видеоматериалды көреді. 1.Әр топтан 1 оқушыдан шығып, сиқырлы сандықты таңдайды; 2.Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар тақырып бойынша эссе жұмысын орындайды. Шығармадағы идеяны ашады, гуманистік тұрғыдан талдайды, Аргумент, дерек, цитата қолданады, Кіріспе бөлім Негізгі бөлім жазады, Қорытынды бөлім Тілдік норма мен сауаттылықты сақтайды. Оқушылар ChatGPT-де дайын промттарды Таңдап алады. Жазған эссе жұмысын фотоға түсіріп толықтыру енгізіп беруін сұрайды. Дайын болған өнімді оқиды. Оқушылар өз ойларын баяндайды. Толғаудан дәлел тауып, мағынасын түсіндіріп береді. Оқушылар жалпы Шалкиіз бойынша білгендерін баяндайды. Қорытынды ой айтады. Рефлексия Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша, не үйренгендерін стикерге жазып, оны киіз үйге салады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Асық арқылы бағалау Дұрыс жауап берген оқушыға асық беріледі. Әр топқа асықтар беріледі. Жазған эсселерін асық бойынша бағалау. ChatGPT көмегімен өңдеу жұмыстарын жасаудағы өзгерістерді түсіндіреді. Тапсырманы өте жақсы орындаған топқа асық беру Бағалау. «Дауыс беру» әдісі Оқушылар спикерлерді дауыс беру арқылы бағалайды. Өзара бағалау |
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл Киіз үй макеті, жазулар, домбыра,жебе, қанжар,смайлик, қоржын, сауыт, садақ т.б. асықтар Экранда көрсетіледі, парақтар таратылады. ChatGPT, Экран, таратпа парақтар Постер, маркер, таратпа, суреттер |
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














