Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Арқалық қаласы білім бөлімінің Ы. Алтынсарин атындағы гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Бөлім: |
Дананың сөзі-ақылдың көзі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сұлтыбай С.С. |
|
|
Күні: |
21.10.2022 |
|
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
* әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады; * шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: І.Ұйымдастыру кезеңі 2-3 мин Сабақтың басы 5-7 мин |
Оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексереді. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқу мақсаттарымен таныстыру. |
Сабаққа дайындығын айту |
Тапсырмаларды барлық деңгей өз мүмкіндігінше орындайды. Тапсырмалардың күрделілігіне қарай өз мүмкіндіктерін ескереді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: Топақ бөлу. Оқушыларды «ФЛИПИТИ» бағдарламасы арқылы 4 топқа бөлінеді.
Сабақтың эпиграфы:
Жыраулардың сөзі мақсатсыз айтылмайды. Не айтса да , көптің мұңы,көптің жайы туралы айтылады. Мұхтар Әуезов |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 20 мин |
Сөздікпен жұмыс Қу-аққу Көкшіл-сұңқар Арабы торы- «асыл тұқымды» Қағба-мұсылмандардың құлшылық ететін қасиетті орыны Күлік-сәйгүлік жылқы Кепке –«бас»деген мағына Ғаизлеген –құрметтеген Толғаудың видео нұсқасын тыңдайды.
1-тапсырма. Тыңдап болған соң, толғаудың тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Пафос-бұл шығарманың негізгі эмоционалды реңі, негізгі эмоционалды көңіл-күй, сондай-ақ автордың белгілі бір кейіпкерді, оқиғаны,құбылысты эмоционалды-бағалау арқылы қамтуы.
2-тапсырма. Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазады. «ПОПС» формуласы «Менің ойымша, ұлттық мүдде тұрғысынан келгенде, толғаудың идеясы мен пафосы ...» «Себебі, мен оны былай түсіндірер едім...» «Оны мен мына мысалдармен дәлелдей аламын...» «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»
Психологиялық параллелизм дегеніміз-адамның көңіл-күйін табиғат құбылыстарымен салыстыра суреттеу.
3-тапсырма. Шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтаңыз.
4-тапсырма. Төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып, автор бейнесін анықтаңыз.
|
Толғаудың видео нұсқасын тыңдап, қалғанын мәнерлеп, кітаптан оқиды.
Кестені сәйкестендіреді.
Тапсырманы жазбаша орындайды.
Көркемдегіш құралдары анықтайды.
Сұрақтарға ауызша жауап береді.
|
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу: Дескрипторы:
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу: Дескрипторы:
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды:
|
Видео материал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Берілген 4 сұраққа топ болып жауап беріңіздер. |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 3 мин |
|
Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
|
|
Бағалау парағы
|
Оқушының аты |
1-тапсырма. Дескрипторы: •Толғаудың тақырыбы мен идеясын анықтайды; 1б. •Көтерілген мәселелер мен заман көрінісін табады. 1б. |
2-тапсырма. Дескрипторы:
|
3-тапсырма. Көркемдегіш құралдарды анықтайды;2 б. |
4-тапсырма. Автор бейнесін анықтайды;1б |
|
Барлығы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ басшысы:----------------------------------------------
Бағалау парағы
|
Оқушының аты |
1-тапсырма. Дескрипторы: •Толғаудың тақырыбы мен идеясын анықтайды; 1б. •Көтерілген мәселелер мен заман көрінісін табады. 1б. |
2-тапсырма. Дескрипторы:
|
3-тапсырма. Көркемдегіш құралдарды анықтайды;2 б. |
4-тапсырма. Автор бейнесін анықтайды;1б |
|
Барлығы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ басшысы:----------------------------------------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау» 8-сынып
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау» 8-сынып
Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Арқалық қаласы білім бөлімінің Ы. Алтынсарин атындағы гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Бөлім: |
Дананың сөзі-ақылдың көзі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сұлтыбай С.С. |
|
|
Күні: |
21.10.2022 |
|
|
Сынып: 8 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
* әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады; * шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: І.Ұйымдастыру кезеңі 2-3 мин Сабақтың басы 5-7 мин |
Оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексереді. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқу мақсаттарымен таныстыру. |
Сабаққа дайындығын айту |
Тапсырмаларды барлық деңгей өз мүмкіндігінше орындайды. Тапсырмалардың күрделілігіне қарай өз мүмкіндіктерін ескереді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: Топақ бөлу. Оқушыларды «ФЛИПИТИ» бағдарламасы арқылы 4 топқа бөлінеді.
Сабақтың эпиграфы:
Жыраулардың сөзі мақсатсыз айтылмайды. Не айтса да , көптің мұңы,көптің жайы туралы айтылады. Мұхтар Әуезов |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 20 мин |
Сөздікпен жұмыс Қу-аққу Көкшіл-сұңқар Арабы торы- «асыл тұқымды» Қағба-мұсылмандардың құлшылық ететін қасиетті орыны Күлік-сәйгүлік жылқы Кепке –«бас»деген мағына Ғаизлеген –құрметтеген Толғаудың видео нұсқасын тыңдайды.
1-тапсырма. Тыңдап болған соң, толғаудың тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Пафос-бұл шығарманың негізгі эмоционалды реңі, негізгі эмоционалды көңіл-күй, сондай-ақ автордың белгілі бір кейіпкерді, оқиғаны,құбылысты эмоционалды-бағалау арқылы қамтуы.
2-тапсырма. Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазады. «ПОПС» формуласы «Менің ойымша, ұлттық мүдде тұрғысынан келгенде, толғаудың идеясы мен пафосы ...» «Себебі, мен оны былай түсіндірер едім...» «Оны мен мына мысалдармен дәлелдей аламын...» «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»
Психологиялық параллелизм дегеніміз-адамның көңіл-күйін табиғат құбылыстарымен салыстыра суреттеу.
3-тапсырма. Шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтаңыз.
4-тапсырма. Төмендегі берілген сұрақтарға жауап бере отырып, автор бейнесін анықтаңыз.
|
Толғаудың видео нұсқасын тыңдап, қалғанын мәнерлеп, кітаптан оқиды.
Кестені сәйкестендіреді.
Тапсырманы жазбаша орындайды.
Көркемдегіш құралдары анықтайды.
Сұрақтарға ауызша жауап береді.
|
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу: Дескрипторы:
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу: Дескрипторы:
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды:
|
Видео материал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Берілген 4 сұраққа топ болып жауап беріңіздер. |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 3 мин |
|
Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
|
|
Бағалау парағы
|
Оқушының аты |
1-тапсырма. Дескрипторы: •Толғаудың тақырыбы мен идеясын анықтайды; 1б. •Көтерілген мәселелер мен заман көрінісін табады. 1б. |
2-тапсырма. Дескрипторы:
|
3-тапсырма. Көркемдегіш құралдарды анықтайды;2 б. |
4-тапсырма. Автор бейнесін анықтайды;1б |
|
Барлығы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ басшысы:----------------------------------------------
Бағалау парағы
|
Оқушының аты |
1-тапсырма. Дескрипторы: •Толғаудың тақырыбы мен идеясын анықтайды; 1б. •Көтерілген мәселелер мен заман көрінісін табады. 1б. |
2-тапсырма. Дескрипторы:
|
3-тапсырма. Көркемдегіш құралдарды анықтайды;2 б. |
4-тапсырма. Автор бейнесін анықтайды;1б |
|
Барлығы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ басшысы:----------------------------------------------
шағым қалдыра аласыз














