Материалдар / Сан аралықтар. Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы.

Сан аралықтар. Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы.

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып. Сан аралықтар. Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Сан аралықтар. Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.2.8 сан аралықтарды кескіндеу;

6.2.2.9 сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу;

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар сан аралықтарын кескіндейді және сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табады. Тапсырмалар орындау барысында бағытталған сұрақтар қою арқылы өмір бойы білім алуға үйренеді, сонымен қатар өзіне деген сенімділікті, ойын ашық жеткізе мүмкіндік беріледі, бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, ынтымақтастыққа, өзара қарым-қатынасқа тәрбиелейді.

Құндылыққа баулу:

Жауапкершілік пен адалдыққа баулу.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Үйге тапсырмасын тексеру: №906(т), №908(т), №912(т)

«Плюс-минус» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы жауаптарын тексереді.


Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында

«Миға шабуыл» әдісі арқылы шолу сұрақтары қойылады.

а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді.



Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді еске түсіреді.

Рахмет айту



бағалау (+/-)


«Жарайсың!»

деп

ынталандыру

kundelik.kz







қима қағаздар

Негізгі бөлім

15 минут


Жаңа білімді қалыптастыру

Координаталық түзудегі А және В сан аралықтарының ортақ бөлігін құрайтын сандар жиынын А және В сан аралықтарының қиылысуы деп атайды.

А ∩ В - қиылысу белгісі.

Мысал 1. (– ∞; 3] және [– 4; +∞) сан аралықтарының қиылысу аралығын табайық.

Жазылуы: (– ∞; 3] ∩ [– 4; +∞) = [– 4; 3].

Мысал 2. [– 1; 5] және [3; 7] сан аралықтарының қиылысу аралығын табайық. Жазылуы: [– 1; 5] ∩ [3; 7] = [3; 5].

Мысал 3. [0;4] және [6;10] сан аралықтары қиылыспайды немесе оларға ортақ сан аралығы жоқ.

Белгіленуі: [0;4] [6;10]=

А және В сан аралықтарының кем дегенде біреуіне тиісті сандар жиынын А және В сан аралықтарының бірігуі деп атайды.

А U В бірігу белгісі.

Мысал 4: [– 1; 5] және [3; 7] сан аралықтарының бірігуін табайық.

Жазылуы: [– 1; 5] [3; 7] = [– 1; 7]

Мысал 5: [0; 4] және [6; 10] сан аралықтарының бірігуін табайық. Жазылуы: [0; 4] [6; 10]

Білім алушылар ережелерді тыңдайды.

Есептерді шығарады.

Математикалық тілде сөйлейді.





Тапсырмалар:

1. Координаталық түзуді пайдаланып, сан аралықтарының қиылысуын және бірігуін тауып, кестені толтырыңдар:



[-5,4] және

[-1,7]

(-13,-8] және

[-8,6)

(-1,9] және [0,13)

(-6,2] және [4,10)

Сан ара-лығының қиылысуы





Сан ара-лығының бірігуі












Бір-бірін бағалау (+/-)






«Жарайсың!»

деп ынталандыру

Оқулық,

дәптер, қима қағаздар


Оқулықпен жұмыс

20 минут

Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану

А деңгейінің есептері №926, №927

В деңгейінің есептері №928, №929

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды.


Әрбір жауапқа

1 балл қойылады.

Үлестірмелі қағаздар,

оқулық

ЕББҚ

ҮТОЖ

Амалдарды орындап, олардың жауаптарын сызық арқылы қосыңдар.

Дескриптор:

-Амалдарды орындайды.

-Мәнін табады.

ДОЖ


[-7,-4] және

[-3,5]

(-5,-1] және

[-1,4)

(-6,7] және

[-1,9)

(0,5] және [9,12)

Сан ара-лығының қиылысуы





Сан ара-лығының бірігуі






Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексереді.

Тапсырмалар алгоритмі көрсетіледі.

Тапсырмаларды орындайды.

Оқушылар бағаланады.











Үлестірмелі қағаздар


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту:

Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:


Үйге тапсырма: №930, №933

Кері байланыс

Рефлексия: «Көңіл-күй»

Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді.

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.

Рефлексия: «Көңіл-күй»

Оқушылар үш түрлі күйдегі смайликтер арқылы сабақты түсінгенін, түсінбегенін көрсетеді.

Белсенді оқушыларды бағалау


Kundelik.kz – ке бағаларын қою

6 сынып математика

2бөлім

Т.А.Алдамұратова

Алматы

«Атамұра»

2018ж


Kundelik.kz


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай

міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлайсыз?

Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын.

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы


Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру.

Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру,жеке көңіл бөлу

Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру.

Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау.

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




11 Ақпан 2025
125
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі