Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сандар әлемі: 1000-нан жоғары сандарды оқу, жазу және салыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
«Математикалық жаңа әдіс- тәсілдерді бастауыш сыныптарда қолданудың ерекшеліктері мен мүмкіндіктері» (3-4 сыныптарға арналған авторлық бағдарлама)
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім


Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сандар әлемі: 1000-нан жоғары сандарды оқу, жазу және салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Сабақтың мақсаты:

  • 1000-нан жоғары сандарды дұрыс оқуды және жазуды меңгеру.

  • Сандарды салыстыру және оларды өсу/кему ретімен орналастыру.

  • Разрядтық құрамын талдау арқылы сандарды түсіну.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақы

т

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Oқушылapмен сәлемдесу, оқушыларды түгeлдeу, oқушылapдың нaзapын caбaққa aудap

у.

Мұғаліммен амандасады.


Түрлі – түсті доптар, Оқулық,видео слайдтар, көрнекіліктер:



Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру, жаңа тақырыпқа шолу

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады, сабақтың мақсаттарыме

н танысады.

Сандар

жазылған түрлі-түсті

карточкалар (1- ден 10-ға дейін).


Психологиялық ахуал орнату


Суреттер: жеміс-



«Түстер әлемі» жаттығуы Мақсаты:

жидектер, жануарлар немесе

ойыншықтарды



оқушылардың есту арқылы есте сақтауын дамыту

Қағаз бетінде екі кішкентай қызыл және жасыл допты орналастырып

, олардың ортасына үлкен көк допты қойыңыз. Ал жасыл доптың қасына кішкентай сары допты

қосыңыз.


ң топтары (әр топта әртүрлі сан болуы қажет).

Сан қатарлары көрсетілген плакат немесе интерактивті тақтаға арналған слайд.

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты түсінуге бағытталған бағытталған

оқыту ортасын құрады

Мұғалім ұсынған тапсырмалард ы орындайды


Электронды оқулық, презентация

  1. Теориялық бөлім

? Мұғалім түсіндіреді:

    • 1000-нан жоғары сандар: Сандарды жазу ережесі мен дұрыс оқу тәсілдері.

    • Разрядтар: Бірліктер, ондықтар, жүздіктер, мыңдықтар арасындағы байланыс.

    • Салыстыру белгілері: >, <, = таңбаларын қолдану.

    • Мысал: 3542 және 3425 сандарын салыстырғанда мыңдық разряды маңызды.

? Қосымша: Интерактивті тақта арқылы мысалдарды көрсету (мысалы, сандардың разрядтық құрамын диаграммада көрсету).


  1. Тапсырмалар

Тапсырма 1: Сандарды оқы және жаз

? Мәтін: Берілген сандарды оқып, жаз.

➡️ 4821, 7093, 6345, 9001

Бағалау критерийі:

Сандарды дұрыс оқиды және жазады.

Сандардың жазылуын қатесіз орындайды.

Дескрипторлар:


Shape1 Барлық сандарды дұрыс оқып, жазды. 1-2 қатеге жол берді.

? 3 немесе одан көп қате жіберді.


Тапсырма 2: Сандарды салыстыр

? Мәтін: Берілген сандарды салыстыр және дұрыс белгі қой (>, <, =).

➡️ 3521 3519

➡️ 6020 6200

➡️ 4875 4875

Бағалау критерийі:

✅ Сандарды салыстырып, дұрыс таңбаларды қояды.

✅ Салыстыру ережелерін түсінеді.

Дескрипторлар:

Барлық салыстырулар дұрыс. 1-2 қате жіберді.

? 3 немесе одан көп қате жіберді.


Тапсырма 3: Разрядтарды анықта

? Мәтін: Берілген сандардың разрядтық құрамын анықта.

➡️ 4821 = 4 мыңдық + 8 жүздік + 2 ондық + 1 бірлік

➡️ 7093 = ?

➡️ 6345 = ?

Бағалау критерийі:

✅ Сандардың разрядтық құрамын дұрыс анықтайды.

✅ Барлық разрядтарды дұрыс атады.

Дескрипторлар:

Барлық разрядтарды дұрыс атады. 1-2 қате жіберді.

? 3 немесе одан көп қате жіберді.


  1. Рефлексиялық ойын

? "Сандар жарысы" ойыны:

    • Оқушыларға карточкалар таратылады. Әр карточкада бір сан жазылған (мысалы, 3542, 4510, 7631, 3099).

    • Оқушылар бұл сандарды өсу ретімен немесе кему ретімен орналастыруы керек.

    • Әр оқушы өз карточкасын кезекпен оқып, дұрыс орынға қояды.

Бағалау:

    • Дұрыс ретпен орналастырған оқушыларға ? жұлдызшалар немесе ?

эмодзилер беріледі.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы Рефлексия әдісі:

? "Бағалау шкаласы"

  • "Барлығын түсіндім, тапсырмалар оңай болды."

  • "Орташа түсіндім, аздап көмекті қажет еттім."

  • ? "Қиын болды, қосымша түсіндіру керек."

Бұл әдіс оқушылардың өз білімін бағалап, мұғалімге кері байланыс береді.

Сабақтың аяғы

Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастыру

Кері байланыс орнату

Өзін-өзі бағалау

«Сұрақты қайта құру» әдісі Мақсаты: нақты

жауапты талап ететін сұрақты дәлелді сұраққа өзгерту.

Мысалы,

«Тарихты неге оқимыз?» деген сұрақты

«Тарихты оқу бізге не үйретеді?» деп

өзгертуге болады.

бағалау парақтары



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.02.2025
219
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11