Пән аты: Математика
Сабақтың тақырыбы: Санды 7-ге көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты: 7-ге көбейту және бөлу тәсілімен оқушыларды таныстыру.7-ге бөлу,кеміту, есе арттыру, есе кемітуге арналған есептер шығару.7 санына байланысты өзгермейтін ұғымдарды, қасиетті дәстүрді атай отырып, 7-ге көбейту кестесін құру. Ұлттық дүниетаныммен байланыстыра отырып, ой-өрісін, ауызша есептеу қабілеттерін дамыту.Сабақ үстіндегі әрекеттерді орындай отырып, ұқыптылық пен әдептілікке тәрбиелеу, ұйымшыл болуға, ата дәстүрді қастерлеуге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, ізденушілік, ойын-сұрақтар.
Көрнекілігі :дидактикалық материалдар,.
Сабақ барысы
1. Ұйымдастыру.
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз!
Күлімдеген күндейміз,
Еш уайымды білмейміз!
-Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымызды бастаймыз, әр ісімізге сәттілік!
2.Үй тапсырмасын тексеру.
-Үйге қандай тапсырма берілді?(Кезекші оқушы оқушылардың дәптерлерін жинап алып тапсырады, үй тапсырмасының орындалуы туралы есеп береді.)
Санды 6- ға көбейту және бөлу жағдайына байланысты ауызша есептеулер.
« Кім зерек?» ойыны арқылы өтілген көбейту кестесін пысықтау.
6*3 = 18
4569 6*9 = 54
8864 6 *8 = 48
2504 5*4 = 20
- Басқа қандай теңдіктер шығарып алуға болады? Енді мынадай сұрақтарға жауап беріп көрейік:
Адам 1 күнде 30 адым жасайды екен. 6 күнде шамамен қанша адым жасайды? 30 *6= 180
Еңбекқор жәндікті білеміз бе? Иә, құмырсқа 1 күнде 20дәнді жердің астына тасиды. 6 құмырсқа 1 күнде қанша дән тасуы мүмкін?
6 * 20 = 120
- Ал , осы 6 цифры туралы не айтар едіңдер? (өлең, мақал, мәтіннен үзінді)
3. Сабақтың мақсатын хабарлау .
- Балалар, бүгін санды 7 – ге көбейту, бөлу жағдайларын қарастырамыз. Сабағымыздың ұраны Саққұлақ бидің мына нақыл сөздері болмақ:
Адамның басшысы - ақыл,
Жетекшісі – талап,
Жолаушысы – ой,
Жолдасы – кәсіп,
Қорғаны - сабыр,
Қорғаушысы – мінез,
Сынаушысы - халық..
Осы 7 нәрсені жадымызда сақтайық. Істі ақылмен істеп, талаптанып, ой елегінен өткізіп, бір кәсіппен тұрақты айналысып, сабырлы болсақ, мінезіңе ие бола білсең, міне артыңда сынаушың – халқың отыр. Атам қазақ 7 санын – киелі сан деп атайды. 7 санына байланысты ұғымдар аз емес. Қане, ойланайықшы, өздерің не айта алар едіңдер?
Негізгі түсінік , Қосымша түсінік
Оқушылар 7 санына байланысты өз білетіндерін жазады.
- Жеті нота – жеті дауыс (до, ре, ми, фа, соль, ля, си.)
Жеті күн (дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі)
Жеті нан пісіру.
Жеті қазына (Ер жігіт, сұлу әйел, ақыл – білім, жүйрік ат, қыран бүркіт, берен мылтық, жүйрік тазы)
Жеті ата (Бала, әке, ата, арғы ата, баба, түп ата, тек ата. Ата, бала, немере, шөбере, шөпшек, немене, туажат.)
Жеті қарақшы
Жеті керемет ( Египет пирамидасы, Вавилон аспалы бағы, Зевс мүсіні, Родос алыбы, Александрия манары, Артемида храмы, Галикарнас мавзолейі), Тәуке ханның 7 жарғысы, Жетіген аспабы, Жетісу, Жеті ғалам, жеті жұт, жеті жоқ, жеті жетім, жеті қат көк, жеті қат жер, т.б.
Ал өздерің 7 цифрына байланысты не айтар едіңдер? (балалар жауабы)
«Жеті рет өлшеп, бір рет кес», «Жеті атасын білген ер, ел – жұртының қамын жер», «Жігітке жеті өнер де аз, жетпіс жеті өнер көп емес».
4.Түсіндіру.Көбейту дегеніміз - бірдей қосылғыштардың қосындысы.
7*7 = 7*6+7 = 49
7*8 = 8*6+8 =56
7*9 =9*6+9 =63
7*10 =10*6+10 = 70
49 – болмасын соғыс.
56 – оқы есеп шартын.
63 – жинап алдық бойға күш.
70 – біз бітірдік үлкен іс.
Бөлу амалымен өрнек құру.
49:7 =7
56:7 =8
63:7=9
5. Оқулықпен жұмыс.
Салыстыр, ұқсастығы мен айырмашылығын тап.
1тонға – 7тері 1 құлақшынға – 2 тері
7 тонға- ? тері 63 тері 7құлақшынға - ? тері
Қалғаны-? тері Қалды – 12 тері
Ш: 63 – 7*7 = 14 Ш: 7*2+12 =26
Ж: Шеберханада 14 тері қалды. Ж: Барлығы 26 тері.
Ұқсастығы - теріден тігіледі, 2 амал.
Айырмашылығы - тон – құлақшын, қалғанын – барлығын табу.
Өрнектер құрып, мәнін табу. Тақтада талдана отырып 4 оқушы шығарады.
9*7 =63
63:9 = 7
63: 7=9
7*9 = 63
Ауызша орындалады. Қай өрнектер 7 – ге көбейту кестесінде кездеседі?
Математикалық диктант түрінде орындалады.
7 – ге 21 мен 7 – нің бөліндісін қос.
7 мен 21 – дің қосындысын 7 есе кеміт.
7 –ге 49 бен 7 –нің бөліндісін қос.
7.Шығармашылық тапсырма:
Талғат атасынан: Сіз неше жастасыз? – деп сұрады. Атасы : - Егер менің жасымды 7 есе кеміткенде шыққан санды 7 –ге кемітсең, 2 шығады. Менің жасым нешеде екенін таба ғой, - депті. Талғаттың атасы неше жаста?
Х : 7 – 7 =2 Х : 7 =2+7
Х = 63 Ж: Атасы 63 жаста.
8.Сабақты қорытындылау:
Негізгі түсінік
Қосымша түсінік
Оқушылар сабақта алған жаңа ұғымдарын жазады.
9.Оқушылар білімін бағалау.
10. Соңғы жарияланған материалдар тізі мі
Білімді тиянақтау.
Үйге тапсырма:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санды 7-ге көбейту және бөлу.
Пән аты: Математика
Сабақтың тақырыбы: Санды 7-ге көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты: 7-ге көбейту және бөлу тәсілімен оқушыларды таныстыру.7-ге бөлу,кеміту, есе арттыру, есе кемітуге арналған есептер шығару.7 санына байланысты өзгермейтін ұғымдарды, қасиетті дәстүрді атай отырып, 7-ге көбейту кестесін құру. Ұлттық дүниетаныммен байланыстыра отырып, ой-өрісін, ауызша есептеу қабілеттерін дамыту.Сабақ үстіндегі әрекеттерді орындай отырып, ұқыптылық пен әдептілікке тәрбиелеу, ұйымшыл болуға, ата дәстүрді қастерлеуге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, ізденушілік, ойын-сұрақтар.
Көрнекілігі :дидактикалық материалдар,.
Сабақ барысы
1. Ұйымдастыру.
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз!
Күлімдеген күндейміз,
Еш уайымды білмейміз!
-Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымызды бастаймыз, әр ісімізге сәттілік!
2.Үй тапсырмасын тексеру.
-Үйге қандай тапсырма берілді?(Кезекші оқушы оқушылардың дәптерлерін жинап алып тапсырады, үй тапсырмасының орындалуы туралы есеп береді.)
Санды 6- ға көбейту және бөлу жағдайына байланысты ауызша есептеулер.
« Кім зерек?» ойыны арқылы өтілген көбейту кестесін пысықтау.
6*3 = 18
4569 6*9 = 54
8864 6 *8 = 48
2504 5*4 = 20
- Басқа қандай теңдіктер шығарып алуға болады? Енді мынадай сұрақтарға жауап беріп көрейік:
Адам 1 күнде 30 адым жасайды екен. 6 күнде шамамен қанша адым жасайды? 30 *6= 180
Еңбекқор жәндікті білеміз бе? Иә, құмырсқа 1 күнде 20дәнді жердің астына тасиды. 6 құмырсқа 1 күнде қанша дән тасуы мүмкін?
6 * 20 = 120
- Ал , осы 6 цифры туралы не айтар едіңдер? (өлең, мақал, мәтіннен үзінді)
3. Сабақтың мақсатын хабарлау .
- Балалар, бүгін санды 7 – ге көбейту, бөлу жағдайларын қарастырамыз. Сабағымыздың ұраны Саққұлақ бидің мына нақыл сөздері болмақ:
Адамның басшысы - ақыл,
Жетекшісі – талап,
Жолаушысы – ой,
Жолдасы – кәсіп,
Қорғаны - сабыр,
Қорғаушысы – мінез,
Сынаушысы - халық..
Осы 7 нәрсені жадымызда сақтайық. Істі ақылмен істеп, талаптанып, ой елегінен өткізіп, бір кәсіппен тұрақты айналысып, сабырлы болсақ, мінезіңе ие бола білсең, міне артыңда сынаушың – халқың отыр. Атам қазақ 7 санын – киелі сан деп атайды. 7 санына байланысты ұғымдар аз емес. Қане, ойланайықшы, өздерің не айта алар едіңдер?
Негізгі түсінік , Қосымша түсінік
Оқушылар 7 санына байланысты өз білетіндерін жазады.
- Жеті нота – жеті дауыс (до, ре, ми, фа, соль, ля, си.)
Жеті күн (дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі)
Жеті нан пісіру.
Жеті қазына (Ер жігіт, сұлу әйел, ақыл – білім, жүйрік ат, қыран бүркіт, берен мылтық, жүйрік тазы)
Жеті ата (Бала, әке, ата, арғы ата, баба, түп ата, тек ата. Ата, бала, немере, шөбере, шөпшек, немене, туажат.)
Жеті қарақшы
Жеті керемет ( Египет пирамидасы, Вавилон аспалы бағы, Зевс мүсіні, Родос алыбы, Александрия манары, Артемида храмы, Галикарнас мавзолейі), Тәуке ханның 7 жарғысы, Жетіген аспабы, Жетісу, Жеті ғалам, жеті жұт, жеті жоқ, жеті жетім, жеті қат көк, жеті қат жер, т.б.
Ал өздерің 7 цифрына байланысты не айтар едіңдер? (балалар жауабы)
«Жеті рет өлшеп, бір рет кес», «Жеті атасын білген ер, ел – жұртының қамын жер», «Жігітке жеті өнер де аз, жетпіс жеті өнер көп емес».
4.Түсіндіру.Көбейту дегеніміз - бірдей қосылғыштардың қосындысы.
7*7 = 7*6+7 = 49
7*8 = 8*6+8 =56
7*9 =9*6+9 =63
7*10 =10*6+10 = 70
49 – болмасын соғыс.
56 – оқы есеп шартын.
63 – жинап алдық бойға күш.
70 – біз бітірдік үлкен іс.
Бөлу амалымен өрнек құру.
49:7 =7
56:7 =8
63:7=9
5. Оқулықпен жұмыс.
Салыстыр, ұқсастығы мен айырмашылығын тап.
1тонға – 7тері 1 құлақшынға – 2 тері
7 тонға- ? тері 63 тері 7құлақшынға - ? тері
Қалғаны-? тері Қалды – 12 тері
Ш: 63 – 7*7 = 14 Ш: 7*2+12 =26
Ж: Шеберханада 14 тері қалды. Ж: Барлығы 26 тері.
Ұқсастығы - теріден тігіледі, 2 амал.
Айырмашылығы - тон – құлақшын, қалғанын – барлығын табу.
Өрнектер құрып, мәнін табу. Тақтада талдана отырып 4 оқушы шығарады.
9*7 =63
63:9 = 7
63: 7=9
7*9 = 63
Ауызша орындалады. Қай өрнектер 7 – ге көбейту кестесінде кездеседі?
Математикалық диктант түрінде орындалады.
7 – ге 21 мен 7 – нің бөліндісін қос.
7 мен 21 – дің қосындысын 7 есе кеміт.
7 –ге 49 бен 7 –нің бөліндісін қос.
7.Шығармашылық тапсырма:
Талғат атасынан: Сіз неше жастасыз? – деп сұрады. Атасы : - Егер менің жасымды 7 есе кеміткенде шыққан санды 7 –ге кемітсең, 2 шығады. Менің жасым нешеде екенін таба ғой, - депті. Талғаттың атасы неше жаста?
Х : 7 – 7 =2 Х : 7 =2+7
Х = 63 Ж: Атасы 63 жаста.
8.Сабақты қорытындылау:
Негізгі түсінік
Қосымша түсінік
Оқушылар сабақта алған жаңа ұғымдарын жазады.
9.Оқушылар білімін бағалау.
10. Соңғы жарияланған материалдар тізі мі
Білімді тиянақтау.
Үйге тапсырма:
шағым қалдыра аласыз


