Бөлім:
|
3С Теңдік және теңсіздік.
Теңдеу. Қосу кестесін қолдану.
Есептер
|
Мұғалімнің
аты-жөні
|
|
Пәні:
|
Математика
|
Күні:
|
|
Сынып:
|
1В
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Санды және әріпті өрнектер/
Наурыз мерекесінің қонақтары
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары:
|
1.2.1.1 санды және
әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті
ажырату,құрастыру, жазу және
оқу;
1.2.1.2 әріптің берілген
мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін
табу;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Санды және әріпті өрнектерді
қалай оқу мен жазуды және оның мәнін табуды
үйренесің.
|
Құндылықтар
|
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
Психологиялық ахуал
қалыптастыру.
«Шаттық
шеңбері»
Қайырлы күн
досым,
Қайырлы күн
болсын!
Жеті күннің әр
күні
Сәттілікке
толсын
|
Оқушылар қайталап
айтады
|
|
|
|
«Алақандар » арқылы
топқа бөлінеді. Оқушыларды қалаған алақандарды алып, 1,2,3 топтарға
бөлініп отырады
|
|
|
|
Өткен білімді еске
түсіру
|
Алдыңғы білімді еске
түсіру (ұжымда
Кубизм»
әдісі
6+3
9-6
2+7
8-4
7+1
10-6
|
Алдыңғы білімді еске түсіру
тапсырмалары
|
«Жарайсың!», «Өте
жақсы!»,
«Керемет!»
|
|
|
ҚБ: Мұғалімнің
қолпаштауы
Оқу мақсатын
таныстыру
Күтілетін нәтижені
анықтау
«Ой қозғау»
әдісі
--Қандай мерекелерді
білесің?
--Саған қандай
мереке ұнайды?
--Кім атап
жібереді?
Бейнематериал
«Наурыз»
Сонымен:
Бүгін біз: «Санды
және әріпті өрнектер/ Наурыз мерекесінің қонақтары» туралы
білеміз
Белсенді оқу
тапсырмалары
Оқулықпен
жұмыс
Сурет бойынша өрнек
құрастыр
Мұғалім тақтаға 4
өрнек жазады:
3+5, 15–2, 30+40,
100–20.
Біз мұндай
жазбалардың қалай аталатынын білеміз бе? (Қосындылар мен
айырмалар.)
Оларды екі бағанға
қалай бөлуге болады?
(қосындылар мен
айырмалар)
Бұл жазбаларды тағы
да бір сөзбен өрнектер деп атайды, ал есептеу нәтижесін өрнектің
мәні деп атайды.
Санды өрнектердің
мәндерін тап.
Санды өрнектердің
мәндерін есептеуді
білесіңдер.
Әріпті өрнектің
мәнін есептей аласыңдар ма?
Неліктен?
Жаңаны
ашу.
Мұғалім тақтадағы
таныстырылымның көмегімен
түсіндіреді.
Бейнематериал
|
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді
Оқушылар санды
өрнектер жазуды және олардың мәндерін табуды қайталайды. 3+5=8
15-2=13
30+40=70
100-20=80
Әріпті және санды өрнектерді
ажыратуды үйренеді. Әріпті өрнектің мәнін табу алгоритмін
алгоритмімен танысады
|
«Жарайсың!», «Өте
жақсы!»,
«Керемет!»
|
https://youtu.be/s41s5whFVTs
Оқулық.
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
|
1-тапсырма
Белсенді оқу
тапсырмалары «Жылдам есепте»
ойын
Жұптық жұмыс
Дескриптор:
- Ұсынылған
тапсырмаларды ауызша жылдам есептейді ҚБ:
«жұлдызшалар»
|
Оқушылар өз жауаптарын
айтады
|
|
|
2-тапсырма
Өзіндік
жұмыс
a+10
a=40,
50
40+10=50
50+10=60
b-10
b=20, 30,
50
20-10=10
30-10=20
50-10=40
a+9
a=40,
50,30
Дескриптор:
- Әріпті өрнектердің
мәнін табады. Әріптің орына берілген сандарды қойып, санды өрнектің
табады. ҚБ: «шапалақ»
|
|
|
Оқулық
Дәптермен жұмыс
|
3-тапсырма
1-топ: «Сен
зерттеушісің»
Бос орынға қай фигураны таңдау
қажет?
Жолдар мен бағандардағы фигуралардың біреуден ғана
кездесетінін ескеріп, бос орында 3 нөмірлі фигураның тұратынын
анықтайды.
2-топ: Ойын: «Сөздер
банкасы» Әр өрнекті өз банкасына
сал а + 5 , 7 + 3 , а - 6 ,4 + 3 , 5 - а . 7 + 2 , а- 5 , 2 +
0, 5 - а, 3 + 3
3-топ:
Дескриптор: - Санды
өрнекті бір банкаға ,әріпті өрнекті бір бакаға
жинақтайды
ҚБ:жұлдызшалар
|
Әріпті және санды өрнектерді
ажыратуды үйренеді.
|
|
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
«Қай топ жылдам?»
Санды өрнектердің мәнін тап. Бірінші бағанға қосындыларды, ал
екінші бағанға айырмаларды жаз. Олардың мәндерін
тап
5+3=8
60-20=40
0+50=50
100-70=30
50+20=70
8-5=3
2+6=8
6-6=0
3+4=7
10-5=5
20+20=40
9-8=1
9-5=4 Дескриптор: -
Тапсырманы жарыса орындайды. ҚБ
«Жұлдызшалар»
|
Оқушылар өз жауаптарын
айтады
|
|
|
Кері
байланыс
|
Кері байланыс
«Ақылды үкі»
|
Кері
байланыс:
«Ақылды
үкі»
|
|
Кері байланыс
парағы.
|
Үйге
тапсырма
|
Семантикалық
карта.
Әр жауаптың қасына қосу
таңбасын қой
Тапсырма
|
Санды
өрнек
|
Әріпті
өрнек
|
80 + 60
|
|
|
Х * 5=
|
|
|
С + 60
|
|
|
100 - 80
|
|
|
10 : х
|
|
|
а * 90
|
|
|
Дескриптор:
-Әр жауаптың қасына қосу
таңбасын қояды
|
80 + 60
|
Х * 5=
|
С + 60
|
100 - 80
|
10 : х
|
а * 90
|
|
|
Карточка
|