Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: 2В
бөлімі
Ежелгі
Үндістан
Күні:
Сынып:
5
|
Мектеп
Мұғалімнің аты
жөні:
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Неліктен Ежелгі Үндістанда
индуизм буддизмнен басым
болды?
|
Осы сабақта қолжеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.2.3- қоғамның
әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін «касталық жүйе» ұғымын
қолдану,
5.2.1.3-ежелгі қоғамның
дамуына діндердің ықпалын
сипаттау;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар:Брахмандар,кшатрийлер,вайшьилер,шудралар туралы
біледі
Оқушылардың басым
бөлігі:Индуизм мен буддизмнің
айырмашылығын түсінеді
Кейбір
оқушылар:Индуизм мен буддизмнің
қоғамдағы ықпалын дәлелдейді
|
Бағалау
критерийі
|
-
«касталық жүйесі»
ұғымын түсіндіреді
-
діннің ежелгі үнді
қоғамына тигізген ықпалына баға
береді
-
буддизм мен
индуизімнің ерекшеліктерін
салыстырады
-
өз пікірін дәйекті түрде
дәлелдейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар тарихи термин
сөздердің мағынасын тарих тілінде жеткізе
алады.
|
Пәнге қатысты
терминология.
Реинкарнация,Карма,Каста,Нирвана
|
Талқылауға
арналған
тапсырмалар:
Б.з.д YI-II
ғасырларда үнділер қандай дінді
ұстанды?
Сіз неліктен
екенін айта аласыз
ба?
Неліктен Ежелгі
Үндістанда индуизм буддизмнен басым болғанын айта
аласызба?
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Брахман – индуист
Монах – буддист
Осы екі топтың ерекшеліктерін
атап көрсетеді
|
«Құндылықтарға
баулу
|
Ежелгі Үндістандағы индуизм
және буддизм діндерін оқыта отырып ислам дінін берік ұстауға
үндеу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақстан тарихы,
География,қазақ әдебиеті
|
Алдыңғы
білім
|
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы
қалай жойылып кетті?
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(10
минут)
|
Ұйымдастыру шаралары
(сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сыныптың тазалығын
қадағалау
|
|
Шаттық
шеңбері:
Топқа бөлу: Шар
арқылы
1топ 2топ
3топ
Индуизм брахманизм
будда дін атаулары бойынша
топтастыру
|
шар
|
№1.
Тапсырма Өткен тақырып бойынша стикерге
жазылған тірек сөздерді оқи отырып мағынасын
түсіндіреді
«Ойланыңдар»
«Стикердегі
диалог» әдісі арқылы сұраққа жауап
береді
Тақырыбы:
Ежелгі Мохенджо – Даро қаласы
қалай жойылып кетт?
Арий-
Санскрит-
Ведалар-
Дескриптор:
1.Тақырыптың
мазмұнын аша алады
2. Ежелгі Мохенджо –
Даро қаласының жойылу себептерін
біледі
Бағалау
№1.Мадақтау сөздер
арқылы
«Жарайсың»- толық
жауапқа
«Жақсы» -
орташа
«Әттеген-ай»
- төмен
|
стикер
|
№2.
тапсырма.
Мәтінмен
жұмыс
1-әрекет.
Оқушылар
1 топ «Индуизм
дегеніміз не?»
2 топ «Касталық
жүйе деген не?»
3 топ «Будда
деген не?»
мәтіндер топқа
беріледі, мәтінді бірінші жекелей
оқып,
Топтар суретпен ,
мәтінмен жұмыс жасайды. Әр топ мүшелері оқыған мәтінін бір біріне
айту арқылы түсіндіреді
2—әрекет.
Дәптерге сұрақтарға
жауап жазады,содан кейін барлық оқушылар тақтаға шығарылған дұрыс
жауап арқылы көршілерінің дәптерін
алып,тексереді.
Дескриптор:
1. Сұраққа жауап
бере алады
2. Өз пікірін
дәйекті түрде дәлелдей алады
Бағалау
№2 «Басбармақ» әдісі арқылы
бірін-бірі бағалайды
|
Топ аты жазылған
қағаздар, стикерлер,
кескін
карта.
|
Сабақтың
ортасы
23
мин
|
№3. Тапсырма:
«Сәйкестендіру» әдісі тақтаға ілінген суреттерді
атауларымен сәйкестендіреді
Кшатрилер( әскер
Брахмандар (
абыздар
Шудралар (қызметшілер
Вайшьилер(шаруалар
Дескриптор:
1 тапсырманы орындай
алады
2. Касталарды
суретіне қарап сәйкестендіре
алады
Бағалау
№3 Смайликтер
арқылы
Төмен
ж Жақсы
ж
Орташа
ж
|
суреттер
сөздер жазылған
стикерлер
|
2
минут
|
Сергіту
сәті:
|
Интерактивті
тақта
|
|
№4.Тапсырма:
«Тыңдап отырған
үштік» әдісі
Жаттығудың
сипаттамасы:
Оқушылар топта
үшеуден отырады. Әр оқушы шешен, тілші және хатшы рөлін атқарады.
Шешен бір нәрсені айтады, сұрақты түсіндіреді немесе пікірін
білдіреді. Тілші көмектесіп айтып отырады және түсініктеме беруді
сұрайды. Хатшы қажетті жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында
қорытынды береді. Келесі жолы рөлдер
ауысады.
Сұрақтарға жауап
жазылады
Дескриптор:
1.Балалар рөлде
ойнай алады
2.Тапсырмаға
байланысты мәтінді түсінеді
3. өз пікірін
жеткізе алады
Бағалау
№4 Геометриялық
фигуралар арқылы
Толық
жауап
Орта
жауап
Төмен
жауап
|
Қағаздан жасалған
фигуралар
|
Сабақтың
соңы
(10
минут)
|
Қалыптастырушы
бағалау
1. Тарихи
терминдердің мазмұнын
түсіндіреді.
2.Үнді қоғамының құрылымын
ажыратады
3.Индуизм мен буддизмнің
қағидаларын ажыратып айтады
4. Кілт сөздердің
мағынасын толығымен айтып
шығады.
Үй
тапсырмасы:
Неліктен үнді
қыздары маңдайына қою қызыл түсті ноқат
қояды?
|
ҚБ
тапсырмасы
|
Саралау- Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау-Сіз
оқушылардың матерялды игеру деңгейн қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Оқушылар мәтінмен
жұмыс жасау барысында бір біріне мәтінді түсіндіргенде сөйлеу
мәнерін байқап түсінік
қалыптастыру,
Оқулықтағы суреттерді көрсете
отырып тақырыпты толығымен меңгеруге мүмкіндік
беру
|
Мадақтау сөздер
арқылы, Басбармақ арқылы, смаиликтер тарату, бес жұлдыз
арқылы
|
Оқушылардың,сыныптың
тазалыгын қадағалау
Сабақ барысында
оқушылардың миын тынықтыру үшін сергіту сәтін
ұйымдастыру
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақта көздеген
нәтижеге жете алдыңба?
Сабақ барысында
салыстырмалы мәтіндер дұрыс
орындалдыма?
Тапсырмаларды орындау кезінде
уақыт үнемді пайдаландыңба?
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұданда
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет
|
|
|